Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-10, 00:42
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Τόσο ξαφνικός θάνατος?

Αγαπητοί φίλοι γειά

Σε 240 λ είχα 4 μεγάλα χρυσόψαρα και το ενυδρείο λειτουργεί πάνω από χρόνο. Τα ψάρια αυτά τα είχα μεταφέρει από άλλο 120λ και τα είχα συνολικά 2 χρόνια. Ολες οι παράμετροι του νερού καλές, η θερμοκρασία 24 β, ph 7,2, και έχω co2 DIY γιατί το ενυδρείο είναι φούλ φυτεμένο. Ταϊζω 1 φορά την ημέρα πότε με φυλλαράκια, πότε με μπαλάκια. Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 20%
Προβλήματα με αρρώστειες δεν είχα ποτέ. Εχθές το βράδυ, το ένα ψαρι χωρίς φανερή αιτία .....πάει!!!! Παρατηρώ πάντα τα ψάρια και ξέρω για τα σημάδια στο σώμα, τα προβλήματα κολύμβησης, την ανορεξία, τα παραξενα περιτώμματα.....ΔΕΝ είχε τίποτε!!
Ακόμη και 1 ώρα πριν το βρώ ψόφιο, κολυμπούσε κανονικά.Μετά άραξε κάτω από ένα φύλλο να κοιμηθεί όπως έκανε πάντα. Πήγα να δώ πάλι το ενυδρείο σε λίγη ώρα, και ήταν κάτω από το φύλλο μόνο που δεν ανοιγόκλεινε το στόμα. Τρελάθηκα! Οταν κούνησα το φύλλο, το ψάρι ανέβηκε στην επιφάνεια......!!!!
Βέβαια, πριν 15 ημέρες πάλι μου είχε κάνει το ίδιο χουνέρι, μόνο που τότε το είχα προλάβει. Δηλ. πάλι από τη μια στιγμή στην άλλη την ώρα που το κοιτούσα και κολυμπούσε κανονικά, ξαφνικά είχε πέσει κάτω στο χαλίκι, γερμένο στο πλάι ασθμαίνοντας. Αμέσως, μην ξέροντας τί άλλο να κάνω, έριξα λίγο αλάτι της ΑΠΙ, λίγο όμως όχι τη δοσολογία για τις θεραπείες. Σε 20 λεπτά το ψάρι είχε ζωντανέψει και κολυμπούσε πάλι κανονικά. Εκτοτε, όλες αυτές τις ημέρες, τίποτε δεν έδειχνε αυτό που θα γινόταν πάλι εχθές. Τα πάντα φυσιολογικα΄. Τί συνέβη άραγε???? Εντωμεταξύ στο διάστημα των 15 αυτών ημερών το αλάτι το άφησα και το αύξησα κιολας γιατί το 2ο ψάρι παρουσίασε εξωφθαλμία.(μόνο, χωρίς σηκωμένα λέπια). Μόλις αυτή υποχώρησε, άρχισα να μειώνω σταδιακά την αλατότητα και ενώ ησύχασα ότι όλα τώρα είναι ΟΚ, πάει.. το άλλο. Τώρα το αλάτι έχει αφαιρεθεί αλλά επειδή το ψάρι με την εξωφθαμία παρουσιάζει πρόβλημα στα περιτώμματα (πολύ μακριά διάφανα) έριξα σήμερα μελαφίξ κανονική δοσολογία που γράφει το κουτί. Μιλάμε για μεγάλη απογοήτευση ......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-10, 01:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λυπαμαι για τις απωλειες σου ...

Ξαφνικοι θανατοι συμβαινουν απο δηλητηριαση απο κατι που ισως εβαλες προσφατα στο ενυδρειο ...

ΝΟ2 εχεις μετρησει? Τα ΝΟ2 προκαλουν ασφυξια και χανεις το ψαρι χωρις καποιο συμπτωμα και χωρις καν να χασει το χρωμα του! ...

Το μελαφιξ και το αλατι ειναι για εξωτερικα παρασιτα μονο! Εχεις παρατηρησει κατι τετοιο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-10, 02:01
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Βεβαίως και έχω μετρήσει νιτρώδη. Το κάνω κάθε εβδομάδα.Και την αμμωνία και τα νιτρικά. Δεν έβαλα κάτι καινούργιο στο ενυδρείο. Απλά πολύ καιρο΄(1 μήνα ?) πρίν εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα στο ψαράκι που τελικά πέθανε, είχε ψοφήσει ένα σαλιγκαρι apple και δεν το είχα δεί ώσπου είχε βρωμίσει όταν το αναζήτησα. Μέτρησα τότε το νερό και ήταν όλα καλά. Να σου πώ ότι έχω στο ενυδρέιο 2 φίλτρα παράλληλα Εχειμ 2217 και 2213.
....Λέω μήπως άφησε τότε κάποιο βακτήριο που άρχισε να τυρρανά τα ψάρια και φάνηκαν οι επιπτώσεις πολύ αργότερα. Δεν έχω κάτι άλλο να υποθέσω. Μέχρι και γόνους έχω δεί αυτόν τον μήνα. Το αλάτι το έβαλα όταν το ένα παρουσίασε εξωφθαλμία και πράγματι του έκανε καλό. Καλό έκανε και στο άλλο που ήταν να πεθάνει από την πρώτη φορά, και σπάω το κεφάλι μου που δεν ξανάριξα εχθές αλλα΄βλέπεις... δεν πρόλαβα. Το μελαφίξ το έβαλα σήμερα γιατί μόλις αφαίρεσα το αλάτι από την προηγούμενη θεραπεία και δεν βλέπω το άλλο ψάρι πολύ καλά. Κάτι το τυρρανά και αυτό. Πρέπει να είναι εσωτερικό παράσιτο. Δεν θέλω να βάλω όμως αντιβιοτικά που θα βλάψουν τη βιολογία. Αραγε η ασφυξία που λές να είναι από το διοξείδιο? αλλά και πάλι δεν έχω πολύ ο καημένος. Είναι ιδιοκατασκευή με μαγιά...Τί να πώ ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-10, 02:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χλωμο να εφταιξε το DIY CO2!

Kαραντινα εχεις? Να απομονωσεις τον αρρωστο εκει και να χορηγησεις φαρμακο αν χρειαστει χωρις να φοβασαι για τη βιολογια του φιλτρου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-10, 02:20
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Στρώνω μόλις τώρα ένα μικρούλι 13λ για ένα μωρό χρυσοψαράκι απόγονο άλλου, που γλύτωσα από το μεγάλο ενυδρείο και τώρα φιλοξενείται προσωρινά στο 60λ. Αλλά να βάλω μέσα κόμετ 20 και βάλε.. εκατοστών, δεν το βλέπω...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-10, 02:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Απομονώνεις το μικρό Χριστόφορε και για τα υπόλοιπα παρατηρείς και βλέπουμε.
Οι περιπτώσεις όπως σου είπα και στο goldfish είναι δύσκολες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-10, 02:58
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Οκ, Το μωρούλι θα μεταφερθεί σύντομα στο 13λ ., γιατί μεγαλώνει απίστευτα γρήγορα και θα μου φάει τους γόνους από ρασμπόρας. Οσο για το κόμετ θα δούμε.. αν είναι να γίνει κι άλλο κακό..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-10, 02:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ρασμπόρας; όλα αυτά τα έχεις μαζί ; μπερδεύτηκα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-10, 03:17
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Οχι καλέ.... Τα 3 πλέον χρυσόψαρα είναι μόνα τους στα 240λ . Στο 60λ έχει 7 white clouds και 12 gallaxy rasboras (CPD) όπως και γαρίδες αμάνο και 3 τσέρυ. Το μωρό χρυσοψαράκι φιλοξενειται εκεί στο 60λ γιατί το είδα στο άλλο το μεγάλο (240) ώς γόνο και το μετέφερα γιατί θα το έτρωγαν τα τέρατα!!!. Στο 60 λ όμως τρώει ακατάλληλη τροφή. Γιαυτό θέλω να το βγάλω να το βάλω στο μικρο 13λ όταν στρώσει, μέχρι να πάει πια πάλι στο άλλο με τα 3 χρυσόψαρα. Δηλ εκεί που γεννήθηκε. Αλλά για να πάει εκεί πρέπει λίγο να μεγαλώσει για να μη γίνει μεζεδάκι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bοήθεια!ξαφνικός θάνατος αλπίνο... theok1200s Γατόψαρα Ν. Αμερικής 9 21-02-10 16:50
Ξαφνικές Απώλειες :( persival Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-09 23:00
Ξαφνικός θάνατος νεογένητων μόλυ!!HELP vassilis23 Ζωοτόκα 7 18-03-07 03:25
Ειναι δυνατον να επεσε το PH τόσο απότομα, και τόσο πολυ? andreasp Γλυκό νερό - Γενικά 16 04-01-06 08:28
Ξαφνικός Θάνατος Ζωοτόκων manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-03-05 22:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04809 seconds with 13 queries