Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-03-13, 01:58   #1
Αρχάριος μπερδεμένος
stephos
Member
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος 13-03-13, 01:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

Αποφάσισα να ξεκινήσω ένα μικρό πάθος που είχα από μικρός και να στήσω ένα ενυδρείο. Αγόρασα λοιπόν ένα Rio 125 και άρχισα να διαβάζω τις δημοσιεύσεις σε αυτό αλλά και σε ξένα fora για το σωστό ξεκίνημα και τί πρέπει να προσέχω κλπ κλπ.

Βρήκα πολύ χρήσιμα τα sticky θέματα του GAB γιατί συνοψίζουν όλη την πεμπτουσία του στησίματος ενός ενυδρείου σε λίγες μόνο (καλά ...σε αρκετές) γραμμές.

Όταν άρχισα να επισκέπτομαι τα πετσοπς για προμήθειες και λίγες παραπάνω πληροφορίες έβλεπα ότι όσα είχα διαβάσει έπεφταν στο κενό και με σχόλια μάλιστα ότι αυτά τα κάναμε πριν 30 χρόνια.
(αναφέρομαι συγκεκριμένα για το αρχικό στρώσιμο με αμμωνία).
Μπράβο σκέφτηκα sticky θέμα ..άντεξε 30 χρόνια?

Και επειδή αρνούμαι κατηγορηματικά το ξεκίνημα με 2-3 "ανθεκτικά" ψάρια, μου έμεινε η άλλη λύση που μου πρότειναν, να ταΐζω τα ...χαλίκια. (και μάλιστα χωρίς απόχη την τροφή).

Συγγνώμη για την φλυαρία και δεν θέλω να ξεκινήσω τίποτα ατέρμονα threads επάνω στο πιθανότατα πιο πολυσυζητημένο θέμα του forum (όπως το στρώσιμο του ενυδρείου) αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί.

Για να είμαι ειλικρινής, μου άρεσε κάπως η εκδοχή της αμμωνίας, την βρίσκω λίγο πιο επιστημονική αλλά πάλι δεν θέλω να μου ξεφύγει κάποια δοσολογία και να πρέπει να το αδειάσω όλο και να αρχίσω από την αρχή (Also sprach πετσοπάς).

Από χρόνο δεν πολυβιάζομαι γιατί έτσι κι αλλοιώς περιμένω κάποια φυτά και οι φορές που έχω αλλάξει το aquascaping πλησιάζουν σε αριθμό του κόκκους από το υπόστρωμα ...και ακόμα δεν έχω καταλήξει.

Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 2692
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-13, 02:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Γνωμη μου ειναι οτι ο σωστοτερος μακραν τροπος στρωσιματος ειναι αυτος με την καθαρη αμμωνια. Χρονοβορος, αλλα σιγουρος και πολυ αποτελεσματικος για να μαθεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο. Δεν εχεις κατι να φοβηθεις, εφοσον δεν θα υπαρχουν ζωντανα, φυσικα, στο ενυδρειο. Το μπολι απο ηδη στρωμενο ενυδρειο, ειναι η αλλη λυση. Πιο συντομη και με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.

Τωρα τα λογια των πετσοπαδων οτι αυτο γινοταν πριν 30 χρονια, απλα αποσκοπει στο να σου πουλησει τα περιφημα μπουκαλακια με τα υποτειθεμενα βακτηρια και πιθανο περισσοτερα ψαρακια, μολις αρχισεις να τα χανεις ενα-ενα. Με την αμμωνια, δεν θα καταφερει να πουλησει κατι. Δεν ειναι τιποτα, με τον καιρο θα καταλαβεις ποιο ειναι το σωστο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-13, 02:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Εσύ σαν πολλά να έχεις διαβάσει!

Αν θέλεις να στρώσεις άμεσα βάλε μια αγγελία για μπόλι με την περιοχή σου και θα είσαι έτοιμος με τη μία. Αν πάλι όπως λες δε σε νοιάζει χρονικά και έχεις τα τεστάκια σου και θες να το στρώσεις από το μηδέν διάλεξε όποιο τρόπο σου αρέσει με την αμμωνία (ή αντίστοιχα τροφή που θα γίνεται αμμωνία) και ξεκίνα! Και να σου πέσει παραπάνω δεν τρέχει τίποτα το φοβερό. Και μπόλι να πάρεις πάντως μπορείς να το συντηρείς και να το δυναμώνεις μέχρι να βάλεις ψάρια.

Από εξοπλισμό τι έχεις; Στο βυθό τι έχεις βάλει; Σε τι ψάρια λες να κινηθείς;

¶μα τα Aquascape σου κινούνται και σε πέτρες, ξύλα (δηλαδή καλούδια της φύσης) μια χαρά! Απλά βάλε καμία φωτογραφία μήπως και σε κράξουμε (με την καλή έννοια πάντα) για το στήσιμό σου, μια και βλέπω ότι στα άλλα είσαι ήδη στο σωστό δρόμο!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-13, 02:19
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ.

Θα ξεκινήσω λοιπόν με την αμμωνία.
Το "μπουκαλάκι" μου το πούλησε ήδη, αλλά δεν με πειράζει.
Να ρίχνω λίγο και από αυτό σύμφωνα με τις οδηγίες, ή να μην ασχοληθώ?

Ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση.

Από εξοπλισμό έχω πολύ όρεξη, μεγάλο ενθουσιασμό και καλές ιδέες (χε,χε) Α! και τα 3 βασικά τεστάκια.
Τα ψάρια τελευταία και μάλλον ότι μου πείτε εσείς. Στα φυτά έχω δώσει προτεραιότητα.
Υπόστρωμα fluorite, χαλίκι 2-5mm κάτι πετρούλες από πετσοπ που τις πλήρωσα λες και είχαν κοιτάσματα χρυσού
και λεπτόκοκκη με μεσόκοκκη άμμο για μονοπάτι. Έχω φάει κόλλημα με το λευκό μονοπάτι και θέλω να το επιχειρήσω.

Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-13, 02:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ποιο σου έδωσε; Πάντως αν δεν το έχεις ανοίξει άποψή μου είναι να το επιστρέψεις και με αυτά τα λεφτά να πάρεις κάτι άλλο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-13, 02:35
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Nutrafin Cycle, ειλικρινά όμως δεν πειράζει. Δεν είναι και ακριβό.
Θα το κρατήσω και θα ρίξω λίγο στην αρχή κάτι σαν jump start, κακό δεν κάνει έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-13, 02:44
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν το εχεις, ρηξε. Καλο δεν ξερω αν θα κανει, αλλα κακο μαλλον οχι. Απλα μην περιμενεις να στρωσει με αυτο.

Οσο για το μονοπατι που σκεφτεσαι, να ξερεις οτι δεν θα μπορεσεις να το κρατησεις ευκολα με τον καιρο. Λιγο καμια σκουπα βυθου, λιγο κανενα ψαρι βυθου, θα σκορπισει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-13, 02:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ριξε το κανονικα, παραλληλα με την αμμωνια σου. Ισως και να επισπευσει την διαδικασια.

Αν και οι περισσοτεροι δεν ειναι υπερ τετοιων σκευασματων, εγω τα εχω απο καλο ματι μιας και με βοηθησαν στο στρωσιμο μου (με αποχη και τροφη) με βαση το σε ποσο καιρο εκανε να τελειωσει η διαδικασια μου (2 φορες εστρωσα και εκανα λιγοτερο απο μηνα και τις 2).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-13, 03:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, αρχιζεις με τον καλυτερο τροπο (αν και το φορτωθηκες το "θαυματουργο μπουκαλακι ξεματιασματος" )
οσον αφορα το στρωσιμο και τον κυκλο του αζωτου, (εδω θα βρεις την αναλυτικοτερη περιγραφη http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/) τα πραγματα νομιζω ειναι αρκετα απλα: ο σκοπος ειναι να αποικηθουν μεγαλες επιφανειες του μινι οικοσυστηματος που λεγεται ενυδρειο με τα βακτηρια που θελουμε ωστε να μετατρεπεται η αμωνια σε νιτρωδη και τα νιτρωδη σε νιτρικα.
Ως μεγαλες επιφανειες εκλαμβανονται φυσικα το φιλτρο και ο βυθος που καταλαμβανουν χιλιομετρα επιφανειας.
Τωρα οσον αφορα την καλλιεργεια βακτηριων αυτο που χρειαζομαστε ειναι απλως να τα ταιζουμε και τι το καλυτερο απο την πραγματικη τους τροφη? (δηλαδη την αμμωνια).
Θα δεις κατα καιρους βεβαια διαφορους να μιλανε για το στρωσιμο με μυστικιστικο στυλ, αυτο ομως σημαινει απλα οτι οι ιδιοι δεν εχουν κατανοησει την ολη διαδικασια (και σ αυτους πονταρουν οι εταιριες που πουλανε μπουκαλακια με placebo-"βακτηρια" παραλληλα με οδηγιες για το πως να στρωσεις με ψαρια).
Υπαρχει και η μεθοδος να παραγεις εσυ ο ιδιος την αμμωνια σου με σαπισμα τροφων. Ειναι μια μεθοδος αποδεκτη -αν και πιο βρωμικη αφου με τις τροφες που χαλανε δεν παραγεται μονο αμμωνια αλλα και αλλα υποπροιοντα, κατι που δεν ειναι απολυτα αρνητικο μια και σε ενα ενυδρειο θελουμε και τα ετεροτροφα να κανουν κι αυτα τον κυκλο τους, ομως δεν ειναι απαραιτητο να ενθαρρυνουμε αυτο τον κυκλο αφου εκ των πραγματων πραγματοποιειται στο βυθο αρκετα γρηγορα και καλυτερα ελεγχομενα με την εισαγωγη των πρωτων ψαριων.

Και τελος εχουμε το περιφημο μπολι, το οποιο ειναι ιδανικη μεθοδος στρωσιματος οταν καποιος εχει κανει το λαθος και εχει ηδη ψαρι μεσα σε αστρωτο ενυδρειο.

Οσον αφορα το μπουκαλακι, βακτηρια -τουλαχιστο αυτα τα οποια θελουμε- ειναι σιγουρο πως δεν εχει μεσα. Τωρα το τι μπορει να περιεχει ειναι εντελως αγνωστο οποτε προσωπικα δε θα το εριχνα στο ενυδρειο, με το σκεπτικο οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να εισαγω μεσα κατι το οποιο δεν ειναι απαραιτητο ή εστω χρησιμο σε κατι.


Συνοψιζοντας εχουμε τους εξεις τροπους:

1. Τον καθαροτερο (καθαρη αμμωνια)
2. Τον ανηθικο (βασανιζοντας ενα ψαρι να παραγει το ιδιο αμμωνια)
3. Του βιαστικου (μπολι)
4. Τον εναλλακτικο "βρωμικο" (παραγοντας αμμωνια με τροφες)
5. Του... αστρολογου (με θαυματουργα μπουκαλακια, πιστη και προσευχες)

Η φυση επελεξε τον δευτερο τροπο αρχικα μη εχοντας υλικα για κατι διαφορετικο και ετσι ξεκινησε τον κυκλο του αζωτου στα δικα της "ενυδρεια". Απο κει και περα εξακολουθει να τον συντηρει με τον 3 και τον 4 τροπο.
Απο κει και περα σχετικα με την "υπερδοσολογια αμμωνιας" αυτο ειναι κατι που δεν υφισταται... Αν μαλιστα δεν ηταν το πρωτο σου ή αν ελεγες οτι ησουν βιαστικος θα σε ενθαρρυνα να στρωσεις με το γρηγορο τροπο (ριχνεις με τη μια σχεδον ολο το μπουκαλι αμμωνιας και σε 10-15 μερες ειναι στρωμενο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-13, 13:52
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους που εγκύψατε τόσο πρόθυμα στον προβληματισμό μου.

Το μπόλι δεν το ήθελα γιατί είμαι και λίγο "σπασίκλας" και θέλω να το κάνω μόνος μου από την αρχή.

Ευχαριστώ nick για την εις βάθος ανάλυση. Μου άρεσε το τελευταίο με τον τρόπο που λειτουργεί η φύση από μόνη της, σχεδόν με συγκίνησε.

Καλημέρα σας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος paulos-k Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 04-01-11 02:19
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Μπερδεμένος στην επιλογή Ph controller! gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 05-07-08 19:10
Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο. moby Αρχάριοι γλυκού νερού 12 07-02-07 23:17
Η ζαλισμένος είμαι ή μπερδεμένος! Gh - Kh PascM Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 21-03-06 12:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04915 seconds with 13 queries