Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 06-12-07, 11:00
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή Δίσκοι και ramirezi

Είναι δυο εβδομάδες πλέον που φιλοξενώ 5 υπέροχους δίσκους santarem 10 εκατοστών από Stendker. Παράλληλα με αυτούς προυπήρχαν στο ενυδρείο εκτός από ένα κοπάδι ροδόστομους και τρία ραμιρέζια. Ένα αρσενικό και δυο θηλυκά.
¶ξιο αναφοράς είναι ότι τις πρώτες μέρες οι δίσκοι έδειχναν εξαιρετικά ήρεμοι και εξοικειωμένοι, σε σημείο που την δεύτερη κιόλας μέρα έφαγαν από το χέρι μου.

Την τέταρτη μέρα τα δυο ραμιρεζια γέννησαν. Ήμουν παρόν όταν στην προσπάθεια τους να προστατέψουν τα αυγά έκαναν απίστευτες επιθέσεις σε όποιον δίσκο πλησίαζε πέραν του επιτρεπτού. Τα αυγά των ραμιρεζι δεν ήταν γονιμοποιημένα και την επόμενη μέρα δεν υπήρχαν. Αυτό που έμεινε ήταν η φοβία των δίσκων.

Από την μέρα αυτή, κάθε μέρα που περνάει οι δίσκοι είναι όλο και περισσότερο στρεσαρισμένοι. Είναι λογικό με κάποιες κινήσεις που μπορεί να γίνουν μπροστά από το ενυδρείο να τρομάξουν. Να τρομάζουν όμως και σε περιπτώσεις όπου στο δωμάτιο επικρατεί η απόλυτη ηρεμία και ακινησία, είναι περίεργο, για μένα τουλάχιστον.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ποιες πιθανές αιτίες μπορούν να κάνουν τους δίσκους να στρεσαριστούν.

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να είναι αιτία στρεσαρίσματος κάποιες ανεβασμένες τιμές.
Έχω ph 7,2 (τους πήρα από ph 7,8 και σταδιακά το κατεβάζω. Σε μένα μπήκαν σε ph 7,4), kh 5, gh 6, αρμονία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 5.
¶ρα σε αυτή τη φάση μπορώ να αποκλείσω κάποια από αυτές τις τιμές αν και προληπτικά έχω ξεκινήσει εδώ και 3 μέρες καθημερινές αλλαγές.
Επίσης στο ενυδρείο δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα καμία ασθένεια και δεν έχει γίνει καμία θεραπεία. Το μόνο ζουμί που μπαίνει μέσα είναι το αντιχλώριο.

Υποψιάζομαι τα ραμιρεζι αλλά πριν τα διώξω θα ήθελα να ρωτήσω τους βετεράνους των δίσκων.

Το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα και είναι σε λειτουργία από την άνοιξη που μας πέρασε. Έχω δυο φίλτρα. Ένα EHEIM 2217 με δυο λιτρα surstrat pro και ένα 2215 με δυο λιτρα syporax. Η θερμοκρασία είναι στους 28.
Δεν ξέρω τι άλλη πληροφορία θα βοηθούσε στη διάγνωση της κατάστασης.

Βοηθάτε σύντεκνοι….
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Otos και Δίσκοι Liolios Γατόψαρα Ν. Αμερικής 20 29-05-07 14:54
Φίλτρανση και δίσκοι skippergr Δίσκοι 16 26-05-07 09:48
Προβλημα με αμμωνία και Ramirezi giorgio Αρχάριοι γλυκού νερού 10 31-03-07 20:05
ramirezi και φυτεμένο ενυδρείο pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-12-03 04:01
SAE και δίσκοι; tasos Δίσκοι 5 14-05-03 16:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05617 seconds with 15 queries