Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-10, 10:51
ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Ο χρήστης ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ

Γεια στην παρεα του αλμυρου νερου!
ασχολουμε 17 χρονια με ενυδρεια γλυκου νερου αλλα απο θαλλασινο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα...
εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα, περνει σχεδον..85 λιτρα καθαρα νερο
λεω να το εχω μονο με ψαρια και να βαλω 2 κλοουνακια και αργοτερα ισωσ και ενα μικρο νταμσελ, σε αυτα τα λιτρα ειναι καλα?

εχω στο ενυδρειο 2χ18 βαττ λαμπεσ τ8, φιλτρο εσωτερικο που περνει ενα λιτρο σιποραξ και μπορω να βαλω και 0,50 λιτρα μπλε σφουγγαρι. εχω και μια ακομη αντλια 400λιτρα/ωρα για εξτρα κυκλοφορια.

για την διακοσμηση:
μπορω για υποστρωμα να εχω χαλαζιακο λεπτοκοκο χαλικη?
μπορω να βαλω νεκρα κοραλια?
μπορω να βαλω υφαιστιακεσ πετρεσ (λαβα) ?
εαν οχι τι?

απο φιλτρο ειμαι καλα? μπορει να στηριξει βιολογια? η πρεπει να βασιστο μονο σε ζωντανο βραχο?

δεν θελω να βαλω σκιμερ γιατι ο θορυβοσ με ενοχλη... χωρισ σκιμερ μπορω να το συντηρισω αλλα με πιο συχνεσ αλλαγεσ νερου ε?

η αλλαγεσ νερου πρεπει να γινονται καθε 2-3 βδομαδεσ το 1/5?

για νερο προσ το παρων θα περνω απιονισμενο και θα το φτιαχνω με τα αλατια του εμποριου. θελουν τα ψαρια και καπιο αλλο εξτρα ζουμι? (πχ.αντιχλωριο, ιχνοστοιχεια...)

συγνωμη αν ρωταω πολλα μαζι... εχω διαβαση τα περισσοτερα αρθα-διαλογουσ στο φορουμ για το συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου και εχω αυτεσ τησ αποριεσ...
θελω την γνωμη σασ ακομη και για το αν σκευτομαι καλα (μιασ και εχω διαβαση αρκετα για το θεμα σε αλλα ποστ) η ρωταω μαλ.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-10, 11:22
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια στην παρεα του αλμυρου νερου!
ασχολουμε 17 χρονια με ενυδρεια γλυκου νερου αλλα απο θαλλασινο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα...
εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα, περνει σχεδον..85 λιτρα καθαρα νερο
λεω να το εχω μονο με ψαρια και να βαλω 2 κλοουνακια και αργοτερα ισωσ και ενα μικρο νταμσελ, σε αυτα τα λιτρα ειναι καλα?

εχω στο ενυδρειο 2χ18 βαττ λαμπεσ τ8, φιλτρο εσωτερικο που περνει ενα λιτρο σιποραξ και μπορω να βαλω και 0,50 λιτρα μπλε σφουγγαρι. εχω και μια ακομη αντλια 400λιτρα/ωρα για εξτρα κυκλοφορια.

για την διακοσμηση:
μπορω για υποστρωμα να εχω χαλαζιακο λεπτοκοκο χαλικη?
μπορω να βαλω νεκρα κοραλια?
μπορω να βαλω υφαιστιακεσ πετρεσ (λαβα) ?
εαν οχι τι?

απο φιλτρο ειμαι καλα? μπορει να στηριξει βιολογια? η πρεπει να βασιστο μονο σε ζωντανο βραχο?

δεν θελω να βαλω σκιμερ γιατι ο θορυβοσ με ενοχλη... χωρισ σκιμερ μπορω να το συντηρισω αλλα με πιο συχνεσ αλλαγεσ νερου ε?

η αλλαγεσ νερου πρεπει να γινονται καθε 2-3 βδομαδεσ το 1/5?

για νερο προσ το παρων θα περνω απιονισμενο και θα το φτιαχνω με τα αλατια του εμποριου. θελουν τα ψαρια και καπιο αλλο εξτρα ζουμι? (πχ.αντιχλωριο, ιχνοστοιχεια...)

συγνωμη αν ρωταω πολλα μαζι... εχω διαβαση τα περισσοτερα αρθα-διαλογουσ στο φορουμ για το συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου και εχω αυτεσ τησ αποριεσ...
θελω την γνωμη σασ ακομη και για το αν σκευτομαι καλα (μιασ και εχω διαβαση αρκετα για το θεμα σε αλλα ποστ) η ρωταω μαλ.....
ααααα φίλε μου καλwς ήρθες στα ωραία. να σου πω τι θα έκανα εγώ στη θέση σου. σε 85 λίτρα θα έβαζα 2 κλουνάκια και μια ανεμώνη. Ο συνδιασμός είναι συγκεκριμένος δεν κάνουν όλα τα είδη χοστ παντού. θαα έβαζα 2 μικρά κυκλοφοριτάκια να χτυπάνε το ζωντανό βράχο και στο φιλτράκι θα έβαζα άνθρακα αντιφοσφόρο. Εγώ είμαι υπέρ της όσμωσης όπως και να χει. είναι πλέον πόλη φθηνές. παίρνεια και ένα κούβα 60 λίτρο και σπας εκεί το αλλατάκι σου ούτε αντιχλορια ούτε τίποτα. Για βυθό θα έβαζα χοντρουτσικό κοραλι σπασμένο. Τα ψευτικά κοραλία δε μου αρέσουν άσε που γεμίζουν και άλγη και θέλουν κάθε τόσο καθάρισμα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-10, 11:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια στην παρεα του αλμυρου νερου!
ασχολουμε 17 χρονια με ενυδρεια γλυκου νερου αλλα απο θαλλασινο δεν γνωριζω σχεδον τιποτα...
εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρα, περνει σχεδον..85 λιτρα καθαρα νερο
λεω να το εχω μονο με ψαρια και να βαλω 2 κλοουνακια και αργοτερα ισωσ και ενα μικρο νταμσελ, σε αυτα τα λιτρα ειναι καλα?
μια χαρα ειναι. φυσικα μιλαμε για τα μικροσωμα ειδη..(οσσελαρις ή περκουλα ή περιδεραιον για κλοουν)
εχω στο ενυδρειο 2χ18 βαττ λαμπεσ τ8, φιλτρο εσωτερικο που περνει ενα λιτρο σιποραξ και μπορω να βαλω και 0,50 λιτρα μπλε σφουγγαρι. εχω και μια ακομη αντλια 400λιτρα/ωρα για εξτρα κυκλοφορια.αν βασιστεις στο φιλτρο σου ειναι οκ η κυκλοφορια....αν βαλεις και ζωντανο βραχο ομως καλυτερα να βαλεις εναν πιο μεγαλο κυκλοφορητη...

για την διακοσμηση:
μπορω για υποστρωμα να εχω χαλαζιακο λεπτοκοκο χαλικη? προτιμουμε τον αραγωνιτη γιατι και μεγαλυτερη βιολογια σηκωνει και λειτουργει και ως μπαφερ..
μπορω να βαλω νεκρα κοραλια? και καποια ευκολα ζωντανα μη σου πω... (μανιταρακια, ζωανθους και τετοια μαλακά εχουν ελπιδες, να δοκιμασεις..ισως και κατι ακομη πιο δυσκολο...το φως σου δεν ειναι επαρκες αλλα δεν ειναι και λιγο)
μπορω να βαλω υφαιστιακεσ πετρεσ (λαβα) ? αν δε θελεις να ξοδεψεις χρηματα για ζωντανο βραχο παρε τουλαχιστον νεκρο...απο θεμα αισθητικης ειναι οτι καλυτερο...μπορεις να βρεις φθηνα και υπεροχα κομματια...ειναι κριμα κατ'εμε να εχεις θαλασσινο με λαβα και χαλαζιακο χαλικι....
εαν οχι τι? δες παραπανω..

απο φιλτρο ειμαι καλα? μπορει να στηριξει βιολογια? η πρεπει να βασιστο μονο σε ζωντανο βραχο? φυσικα και μπορεις....αλλα ο συνδυασμος φιλτρου και απουσιας σκιμμερ σημαινει...αρκετες αλλαγες νερου.
απο τη μια δε θα εχεις σκιμμερ να σου αποβαλλει οργανικα και απο την αλλη δε θα εχεις ζωντανο βραχο να σοου κανει μερικη απονιτροποιηση....(τα ενυδρεια με φιλτρο ανεβαζουν περισσοτερα νιτρικα στο ιδιο διαστημα απο αυτα με ΖΒ). ετσι θα εχεις καποια αυξημενα εξοδα σε αλατι....

δεν θελω να βαλω σκιμερ γιατι ο θορυβοσ με ενοχλη... χωρισ σκιμερ μπορω να το συντηρισω αλλα με πιο συχνεσ αλλαγεσ νερου ε? υπαρχουν και αθορυβα σκιμερ....αλλα ναι ειναι εφικτο.

η αλλαγεσ νερου πρεπει να γινονται καθε 2-3 βδομαδεσ το 1/5? οι μετρησεις θα σου το πουν...σε ενα ενυδρειο με σκιμερ και ΖΒ και ισωςκαι με βοηθεια απο μακροαλγες...μπορουμε να φτασουμε σε αραιες (μηνιαιες) αλλαγες νερου 10-20%. χωρις ολα αυτα ομως προετοιμασου για αρκετα συχνοτερες-μεγαλυτερες..

για νερο προσ το παρων θα περνω απιονισμενο και θα το φτιαχνω με τα αλατια του εμποριου. θελουν τα ψαρια και καπιο αλλο εξτρα ζουμι? (πχ.αντιχλωριο, ιχνοστοιχεια...) το αν για θαλασσινο ειναι καλυτερο το απιονισμενο ή το επεξεργασμενο νερο δικτυου (αποχλωριωμενο ιδανικα με ανθρακα) θα σου το πουν πιο εμπειροι....

συγνωμη αν ρωταω πολλα μαζι... εχω διαβαση τα περισσοτερα αρθα-διαλογουσ στο φορουμ για το συγκεκριμενο τυπο ενυδρειου και εχω αυτεσ τησ αποριεσ...
θελω την γνωμη σασ ακομη και για το αν σκευτομαι καλα (μιασ και εχω διαβαση αρκετα για το θεμα σε αλλα ποστ) η ρωταω μαλ.....
η λαθος σκεψη σου κατ'εμε εγκειται στο γεγονος πως χωρις αραγωνιτη, ΖΒ, σκιμερ εχεις την εντυπωση οτι θα μειωσεις τα εξοδα...ομως πιο πολλα θα δινεις σε αλατι και συμπληρωματα kH σε βαθος χρονου πιστευω..
στα λιτρα σου δε χρειαζεσαι μεγαλο σκιμερ ακριβο. ενα μικρο σκιμερ ισως μεταχειρισμενο απο αγγελια θα σου λυσει τα χερια....το νερο σου χωρις σκιμερ δε θα ειναι ποτε τοσο διαυγες οσο με αυτο.
θα σε γλιτωσει απο αρκετα εξοδα στο αλατι. αν το θεμα ειναι ο θορυβος παω πασο...ισως δε θελεις να ακουγεται το παραμικρο....
στη θεση σου θα επαιρνα αραγωνιτη (δε χρειαζεσαι κανενα βαθυ στρωμα) νεκρο βραχο μπολικο και λιγο ζωντανο....και θα ξεκινουσα ετσι..με τον καιρο θα ζωντανεψει και ο βραχος σου και θα εχεις αργοτερα ετοιμο ΖΒ γιατι αν ξεκινησεις με το αλατι ειναι σαν τα Prinlges. μετα το ποπ δεν εχει στοπ.

υ.γ. συμφωνω με τον sifnos για ανεμωνη...καθως η γοητεια στους κλοουν περαν των χρωματων ειναι η συμβιωτικη τους συμπεριφορα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-10, 17:08
ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Ο χρήστης ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τησ απαντησεισ.

θα βαλω αραγωνιτη για υποστρωμα, εγω νομιζα οτι ειναι ενα καφε χαλικη αλλα σημερα εμαθα οτι ειναι λευκη αμμοσ, αυτη μου αρεση περισοτερο!
δεν θα βαλω λαβα αν και μου αρεσει σαν πετρωμα θα βαλω νεκρο και ζωντανο βραχο.
απο ψαρια θα δω εαν μπορω να βαλω κατι αλλο... αλλα μου αρεσουν και αυτα που προτεινετε.
το φιλτρο οπωσ μου ειπατε με αντι φωσφορο και εν.ανθρακα
νερο εαν μπορω...να βαλω απο την βρυση...? ξερεισ καποιοσ με σιγουρια??
το νερο του δικτυου μασ εχει ΚΗ 14 δεν ειναι πολυ για να το κανω θαλλασσινο? βαζωντασ και το αλατι του εμποριου δεν θα ανεβει και αλλο το ΚΗ ΣΕ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΑ ΕΠΙΠΕΔΑ?

και το βασικο μου προβλημα ειναι η καρδια του θαλασσινου.... το σκιμερ!
δεν θελω θορυβο και δεν μπορω να εφαρμοσω επανω στο καπακι του ενυδρειου το σκιμερ.. και λογο χωρου του σημειου δεν μπορω να βαλω εξωτερικο κρεμαστο σκιμερ στην πλατη του ενυδρειου......

απογοητευτικα λιγο σημερα γιατι ενασ φιλοσ με γαλονια στο χομπι μου εξηγησε 2-3 πραματακια και δεν ξερω εαν η τσεπη μου το σηκωσει για θαλασσινο και αν θα μπορω να το συντηρο χωρισ σκιμερ.

θα κανω γυρα στα μαγαζια για τιμεσ και σκιμερ που να μπορω να το εφαρμωσο και θα δω..

επισησ επιδη ψυνομαι για αλμυρο... με βλεπω να το κανω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν υπαρχει υπομονη για ερευνα και διαβασμα....υπαρχουν λυσεις σχεδον για καθε προβλημα..
αν το πηρες αποφαση με τον ενα η τον αλλο τροπο θα βρεις λυσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-10-10, 18:06
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

ιδανικό είναι αν μπορέσεις να κρατήσεις 12 σε περιπτβση ιδικά που έχεις κοράλλια τώρα για ψάρια μόνο πιστεύω δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις σίγουρα χρειάζεσαι καπιο μπαφερ αλλιώς θα φτάσεις το 3! βάλε καλύτερα σπασμένο χοντρουτσικό κοράλλι. θα έχεις πιο σταθερές τιμές όσο αφορά το σκιμμερ μην τρελαίνεσαι. θα βάλεις καλλές άλγες μέσα και θα είσαι οκ. δεν θα έχεις κοραλία. παντβς ένα κρεματό σκε=ημμεράκι της πλάκας κάνει 30 ευρβ αν σου τη σπάει όταν κοιμάσαι κλειστό!!δεν τρέχει τίποτα. εγώ από προσωπική εμεπειρία λέω όχι νερό από τη βρύση .με όσμωση όλο είναι πιο εύκολα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-10-10, 19:15
ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Ο χρήστης ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

...το αλατι για θαλλασινα εχει μονο "αλατι" δεν ανεβαζει και το ΚΗ??
μπορω να βαλω νερο δικτυου ρυθμιζω την σκληροτητα στο ΚΗ 10-12
και απλα βαζω το αλατι του εμποριου τοσο οσο χρειαζετε..?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-10, 08:10
ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ Ο χρήστης ΜΑΝΩΛΗΣ-ΚΑΤΕΡΙΝΗ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2010
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστω ολους για της απαντησεις και το ενδιαφερων.

Αλλαξα γνωμη, δεν θα το κανω θαλασσινο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βραχος για θαλασσινο.. malawimbuna Θαλάσσια Βιολογία 3 17-04-09 16:54
RIO 240 ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΚΩΣΤΑΣ Fish Only 3 23-06-08 07:39
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Νεος στο θαλασσινο και στο forum johnvidras Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 20-02-07 19:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05375 seconds with 13 queries