Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 15-08-10, 19:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μερίμνησα ώστε πριν κλείσουν όλες οι εταιρείες για τις καλοκαιρινές τους διακοπές να προμηθευτώ κάποια υλικά που θα μου επέτρεπαν να συνεχίσω απρόσκοπτα τις εργασίες μου, μιας και οι μέρες το επιτρέπουν. Αναλυτικότατα πιο κάτω:

Τρεις πλευρές της δεξαμένης θα καλυφθούν με εμποτισμένη ξυλεία εξωτερικού χώρου, ώστε να δημιουργήσουν διαδρόμους και να καλύψουν κάποιες ατέλειες που υπάρχουν. Αφού μου χρειάστηκαν 3 μέρες έχω διεκπεραιώσει τα 2/3 της κατασκευής που μπορώ για την ώρα να τελειώσω.

Ο σκελετός με εμποτισμένη ξυλεία:



...και τελειωμένο, εφαρμωσμένο το ξύλο. Παραμένει όμως το μπογιάτισμα του ξύλου, ώστε να δώσει μια πιο σκούρα απόχρωση του ξύλου.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 15-08-10, 19:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Την περασμένη εβδομάδα, πριν φύγει ο Σωφρώνης για τις καλοκαιρινές του διακοπές, πέρασε για να σφραγίσουμε όλες τις εξόδους του νερού που αργότερα θα εφαρμωστούν τα φίλτρα. Θα επιχειρηθεί το πρώτο γέμισμα της λίμνης ώστε να διαφανεί ότι το κτίσμα είναι σωστό και δεν έχει απώλειες από πουθενά. Το νερό θα κρατηθεί στη δεξαμένη για 3 περίπου μέρες και θα παρακολουθείται η στάθμη του νερού καθημερινά. Εννοείται ότι το πρώτο γέμισμα λειτουργεί ταυτοχρόνως και σαν ένα μεγάλο πλύσημο της λίμνης για να φύγουν οσμές και οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βλάψει τα ψάρια μας πριν το δεύτερο και τελικό γέμισμα.




Ταυτόχρονα σφραγίσαμε-στεγανώσαμε με μάστιχο μαύρου χρώματος όλα τα πλαστικά αντικείμενα που έχουν πιαστεί στο τσιμεντοκονίαμα, δηλαδή το bottom drain aeration, to skimmer και τους σωλήνες επιστροφής του νερού πίσω στη λίμνη.



__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 15-08-10, 19:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σήμερα 15 Αυγούστου, βρήκα την ευκαιρία πολύ νωρίς το πρωί να ανοίξω την παροχή νερού προς τη δεξαμένη για το πρώτο γέμισμα, που μεταξύ μας με άγχωνε πολύ.

Μισογεμάτη μετά την εκκλησία...



Τελικό γέμισμα 13:30...



Τις επόμενες 3 μέρες, δεν πρόκειται να γίνει οτιδήποτε καινούριο, απλά θα παρακολουθώ τη στάθμη για τυχόν απώλειες. Ως τώρα πάντως δεν έχω παρατηρήσει κατέβασμα της στάθμης και από το άγχος μου, έχω επισκεφτεί τον χώρο της δεξαμένης 1000 φορές σήμερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 15-08-10, 19:22
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

μακάρι να μην χάσεις ούτε σταγόνα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 15-08-10, 19:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά, γεμισμένη και με το καινούργιο σου ξύλινο δάπεδο περιμετρικά δείχνει εκπληκτική! Αν μάλιστα μπορούσε στη μία άκρη να είναι πλατύτερο και να έχεις σκεπαστή βεράντα να αράζεις ακριβώς δίπλα της θα ήταν το τέλειο! Χμμμ... έχεις σκεφτεί να ρίξεις το σπίτι για να χωρέσει;!

¶ντε όλα να σου πάνε καλά και στη συνέχεια! Περιμένουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 15-08-10, 19:50
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Smile

υπεροχη δουλεια μακαρι να σου πανε ολα καλα..
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 15-08-10, 20:08
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ζηλευω ......
Καταπληκτικη δουλεια άλλη μια φορά......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 15-08-10, 20:10
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

οοοο δενει πολυ ωραια το σκηνικο . Βασιλη για ασφάλεια για σκυλο και παιδια σκεφτεσε να κανεις κατι?

Για διακόσμηση στη θεση σου θα γεμιζα περιμετρικά το χώρο με ομορφα μπονσαι !

Αν εχανες εσυ νερο τοτε εγω θα εμενα με τις γλαστρολιμνες μονο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 15-08-10, 20:18
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Mπραβο υπεροχη και επαγγελματικη δουλεια!
Αυτο που δεν εχω καταλαβει Βασιλη ακομη ειναι το γινεται μεσα στο χωρο του φιλτρου.
Θα το ντυσεις και αυτο με πολυεστερα?
Οι 3 σωληνες πως φερνουν το καθαρο νερο μεσα στην λιμνη?Οι αντλιες που μπαινουν?
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-08-10, 21:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, γεμισμένη και με το καινούργιο σου ξύλινο δάπεδο περιμετρικά δείχνει εκπληκτική! Αν μάλιστα μπορούσε στη μία άκρη να είναι πλατύτερο και να έχεις σκεπαστή βεράντα να αράζεις ακριβώς δίπλα της θα ήταν το τέλειο! Χμμμ... έχεις σκεφτεί να ρίξεις το σπίτι για να χωρέσει;!
Υπάρχει ήδη αυτό που λες. Σιγά-σιγά όμως...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
οοοο δενει πολυ ωραια το σκηνικο . Βασιλη για ασφάλεια για σκυλο και παιδια σκεφτεσε να κανεις κατι?
To επεξεργάζομαι ακόμα Μιχάλη, γιατί έχω και τις φοβίες μου στο θέμα αυτό για τα παιδιά και ιδιαίτερα τα ξένα που έρχονται στο σπίτι μας. Θα γίνει όμως κάτι άμεσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Για διακόσμηση στη θεση σου θα γεμιζα περιμετρικά το χώρο με ομορφα μπονσαι ! Αν εχανες εσυ νερο τοτε εγω θα εμενα με τις γλαστρολιμνες μονο
Είδες το χώρο, οπότε μπορείς από τώρα να φανταστείς πως θα γίνει με τα μπονσάι. Σε μια από τις πιο πάνω φωτογραφίες, μπορείτε να δειτε εξάλλου και μια παμούσα, που παραπέμπει στα της ¶πω ανατολής. Τα μπονσάι πάντως υπάρχουν ήδη και έχουν και τους χώρους τους. Απλά λίγη υπομονή γιατί οι εργασίες μετά τα ψάρια, θα είναι ακόμα πολλές ώστε να ολοκληρωθεί το έργο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχανες εσυ νερο τοτε εγω θα εμενα με τις γλαστρολιμνες μονο
Μην το λες αυτό. Ακόμα και στις καλύτερες κατασκευές τέτοιου επιπέδου, μπορεί να παρατηρηθούν προβλήματα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που δεν εχω καταλαβει Βασιλη ακομη ειναι το γινεται μεσα στο χωρο του φιλτρου.
Θα το ντυσεις και αυτο με πολυεστερα?
Οι 3 σωληνες πως φερνουν το καθαρο νερο μεσα στην λιμνη?Οι αντλιες που μπαινουν?
Πριν συμπληρωθεί το "πείραμα" απώλειας νερού που έχω κάνει σήμερα, καμία κίνηση από πλευράς φίλτρων δεν μπορεί να γίνει, γιατί σε μια περίπτωση μεγάλης απώλειας, μπορεί να σου γεμίσει νερά το μηχανοστάσιο, με τις αντλίες και λοιπό ηλεκτρονικό εξοπλισμό, με όσα κακά μπορούν να ακολουθήσουν. Αυτό που λέω είναι βήμα-βήμα σταθερά. Τα φίλτρα υπάρχουν εδώ στο σπίτι για περισσότερο από 4 μήνες και περιμένουν, όπως αεραντλίες κ.λ.π.

Ο χώρος του φίλτρου με πολυεστέρα, γιατί? Α! τώρα κατάλαβα. Το δωματιάκι, αν μπορούμε να πούμε έτσι το χώρο φίλτρανσης, θα γεμίσει ολοκληρωτικά από φίλτρα τύπου eazypod X2, ένα DIY moving bed, αντλία, λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας, αεραντλία και βεβαίως πολλές πολλές σωληνώσεις που θα τα συνδαίει όλα αυτά μαζί σαν ένα κύκλωμα. Η αντλία θα βρίσκεται κάπου στο τέλος, μετά τα φίλτρο, οπότε το προϊόν που θα στέλνει πίσω στη δεξαμένη θα είναι τριπλοφιλτραρισμένο, άρα και καθαρό από άλγες, στεραιά, αμμωνίες κ.λ.π.

Βασικά για να σας απαντήσω με απλά λόγια (γιατί και ο Βασίλης pouritanos ρώτησε κάτι ανάλογο πριν λίγες μέρες) πουθενά στο χώρο φίλτρανσης δεν θα φαίνεται νερό, έστω και αν θα υπάρχει αρκετό μέσα στα φίλτρα. Εκεί μέσα θα μπορώ να μπαίνω όποτε εγώ επιθυμώ χωρίς να λερώνομαι ή να βρέχομαι. Αυτά όμως θα έρθουν σε λίγες μέρες, γιατί είναι το αμέσως επόμενο και πολύ μεγάλο βήμα. Εννοώ ότι άμεσα ακολουθούν τα nishikigoi μου γιατί ήδη έχει σχηματιστεί η βιολογία στα Κ1 που τοποθέτησα στο ήδη υπάρχον σύστημα bakki shower.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 15-08-10 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 15-08-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Α τωρα καταλαβα ουσιαστικα ολα τα φιλτρα θα δουλευουν με κλειστο κυκλωμα.Εγω φαντασιτικα οτι αυτο που εχτισες με τουβλακι θα γεμιζε με νερο ,κατι σαν μεγαλο φιλτρο.
Ουσιαστικα η κατασκευη σου δεν απεχει πολυ απο πισινα.
Αν ηταν δικια μου η κατασκευη μπορει να εβαζα τις επιστροφες οχι μαζεμενες αλλα την μια απεναντι απο την αλλη σε διαφορετικα σημεια της λιμνης.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 15-08-10, 22:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ηταν δικια μου η κατασκευη μπορει να εβαζα τις επιστροφες οχι μαζεμενες αλλα την μια απεναντι απο την αλλη σε διαφορετικα σημεια της λιμνης.
Βασικά μόνο ο ένας από τους 3 σωλήνες θα επιστρέφει το νερό πίσω στη λίμνη. Η δεξαμένη είναι κάπου 12,500 λίτρα, σχετικά μικρή ώστε να ξεχωρήσω τις επιστροφές σε διαφορετικά σημεία. Για να σου επιλύσω το ερώτημα, σε μια δεξαμένη των 25,000 λίτρων, θα πρέπει να τοποθετηθούν 2, ακόμα και 3 bottom drain με ανάλογη χρήση μεγάλων φίλτρων κλεστού τύπου, οπότε η επιστροφές σε αυτή την περίπτωση μπορούν να τοποθετούνται και μακριά η μια από την άλλη.

Στο δικό μου σύστημα, έχει προνοηθεί να υπάρχει φυσική ροή προς το botton drain. Αυτό φάνηκε και σήμερα που ξεκίνησα το γέμισμα, αλλά το είδα και στις τελευταίες βροχές. Το botton drain βρίσκεται κοντά σε μια γωνία της δεξαμένης και η επιστροφή + μελλοντικός καταρράκτης θα βρίσκονται στην ακριβώς αντίπερα πλευρά. Οπότε ούτε λόγος να γίνεται για μη ικανοποιητική κυκλοφορία του νερού.

¶λλωστε στο botton drain aeration υπάρχει και ο παράγοντας "παροχή οξυγόνου" και ανάλογη οξυγόνωση θα επιτυγχάνεται στο diy moving bed, στο οποίο και πάλι θα υπάρχει προσθήκη αέρα που το νερό του θα επιστρέφει στη λίμνη μέσω του σωλήνα επιστροφής.¶ρα για να γενικολογήσουμε, στις δύο πιο μακρινές αποστάσεις της δεξαμένης μου θα υπάρχει συνεχόμενη ροή οξυγόνου.

Στο σύστημα μου, υπάρχουν 3 σωλήνες:
1. Για την επιστροφή
2. Για πρόνοια υπερχύλισης
3. Γενικότερη πρόνοια σε περίπτωση που θέλουμε κάποτε να περάσουμε κάτι ηλεκτρικό στη δεξαμένη μας χωρίς να φαίνονται τα καλώδια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 15-08-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Το νερο απο το bottom drain προς τα φιλτρα τρεχει με βαρυτητα?
Δε το τραβαει καποια αντλια προς τα φιλτρα οπως πχ στις πισινες??
Αυτο δεν εχω ξεδιαλυνει στο συστημα αυτο.
Για φωτισμο μεσα στο νερο θα κανεις τιποτα?
Για να φενεται ομορφα το βραδυ?
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 15-08-10, 22:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο απο το bottom drain προς τα φιλτρα τρεχει με βαρυτητα?
Έστω και ανοικτού τύπου όταν έχεις μια αντλία 15,000 λίτρων να απορροφάς νερό από τα φίλτρα, η ροή είναι "βουνό" για να υπάρξει πρόβλημα αν αυτό σκέφτεσαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το τραβαει καποια αντλια προς τα φιλτρα οπως πχ στις πισινες?? Αυτο δεν εχω ξεδιαλυνει στο συστημα αυτο.
Κάνετε υπομονή για δέκα μέρες μόνο και θα το δείτε με φωτογραφίες. Όχι μόνο τα φίλτρα, αλλά όλη την τεχνολογία αραδιασμένη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Για φωτισμο μεσα στο νερο θα κανεις τιποτα?
Για να φενεται ομορφα το βραδυ?
Είναι δυνατόν να μην το σκεφτώ αυτό? Η μόνη διαφορά όμως είναι ότι τα φωτιστικά μου δεν θα είναι βυθιζόμενα, αλλά κάτω από τις ξύλινες μου κατασκευές. Με αυτό τον τρόπο θα αποφεύγω τον καθαρισμό της άλγης στη λάμπα κάθε τόσο. Έχω ήδη κάνει τις πρόνοιες μου που πολύ σύντομα θα παρουσιάσω, μετά την κατασκευή της γέφυρας και της μικρής, ρηχής, ιαπωνέζινης λιμνούλας με τις πέτρινες πλάκες-βήματα στο νερό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 16-08-10, 00:18
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλά δε το συζητώ έχεις κάνει τρομερή δουλειά. Ποιο επαγγελματική και από επαγγελματίες.
Αν και θεωρώ αρκετά από αυτά υπερβολές.

Επειδή είσαι ακόμα ζεστός με την κατασκευή της λίμνης. Θα σου πρότεινα να ενυσχησεις την κατασκευή με τα σανίδια.Με τσιμέντο. (βλέπε φωτο) Eμένα τα δικά μου σανίδια θα πατάνε όλα πάνω σε τσιμέντο. Βλέπω πολύ αδύναμα τα στηρίγματα σου για αυτό σου προτείνω ενίσχυση.

Οκ τελικά κατάλαβα ότι έχεις φτιάξει έναν ξέχωρο χώρο για τα φίλτρα και τα μηχανήματα που θα βάλεις.
Αυτό που δεν κατάλαβα στην συνεχεία είναι γιατί των έκανες κολλητά με την λίμνη? Από την στιγμή που θα επικοινωνούν με σωληνώσεις οι 2 δεξαμενές. Ας την έκανες 2 μετρά ποιο μακριά από την λίμνη με 2 μετρά παραπάνω σωλήνες. Θα μπορούσες να περιφράξεις το πηγάδι χωρίς να χαλάσει η ομορφιά της λίμνης
1. Έχω την εντύπωση ότι η μια πλευρά της λίμνης είναι καταδικασμένη στο να μην είναι προσβασιμη.
2. όσο και να διαμορφώσεις όμορφα των εξωτερικό χώρο τις λίμνης αυτό το πηγάδι διπλά στην λίμνη θα χαλάει την ομορφιά της.
3. πολλά πράγματα τα ξέρει μονό ο δημιουργός και σε εμάς τους απέξω μέχρι να ολοκληρωθεί ολοκληρωτικά όλη η εικόνα μας δημιουργούνται κάποια ερωτηματικά.

Βαλέ και καμιά φωτογραφία όσο μπορείς ποιο πανοραμική στο να καταλάβουμε καλυτέρα το σχήμα της λίμνης.

Όταν θα είναι να κάνω πισινά θα σε φωνάξω να μου κανείς λίμνη.
¶ργησες αλλά έκανες τρομερή δουλειά μπράβο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 16-08-10, 00:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  in_1.JPG
Εμφανίσεις:  630
Μέγεθος:  47,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-08-10, 07:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Βασίλη, εννοείται ότι στον ξύλινο σκελετό έχουν τοποθετηθεί κάθετα στηρίγματα για να ενισχύσουν την κατασκευή. Η φωτογραφία του σκελετού που ανέβασα, απλά παρουσιάζει την έναρξη της κατασκευής.

Υπερβολές ή όχι, μελετώντας, συζητώντας, ρωτώντας και διαβάζοντας χρόνια τώρα, έφτασα στο συμπέρασμα ότι τα πετ nishikigoi απαιτούν άνεση όπως όλα τα άλλα πετ που έχουμε. Όλα αυτά βασικά θα με γλητώνουν από πολύ κόπο στο μέλλον ώστε να απολαμβάνω και να ζω τα ψάρια μου, με το να κάθομαι στην ξύλινη κατασκευή, τοποθετώντας τα πόδια μου στο νερό με τα ψάρια μου να έρχονται κοντά μου... Γι' αυτόν τον λόγο θέλω καθαρότατο νερό με διαύγεια πόσιμου. Προνοώ ταυτόχρονα όμως και θέσεις σκιάς που θα μπορούν να προφυλαχθούν από την ηλιακή ακτινοβολία. Βασίλη, λες ότι "όταν θα φτιάξεις πισίνα θα με φωνάξεις για να κατασκευάσω λίμνη". Με αυτή τη λογική οι χιλιάδες φίλοι των κοι ανά το παγκόσμιο πρέπει να πάψουν να ασκολούνται με λίμνες και να λένε ότι έχουν πισίνες. Πού βλέπεις το κακό να χρησιμοποιείται η τελευταίου τύπου τεχνολογία για τα ζώα που αγαπούμε? Πρέπει να κατανοείσετε και κάτι. Σε οποιοδήποτε κλειστό κύκλωμα και αν αναφερόμαστε, με λάινερ ή όχι, με φυσική όψη ή όχι, μιλάμε ακριβώς για το ίδιο πράγμα, ασχέτως αν η μια απλά "δείχνει" φυσικότερη από την άλλη.

Βασίλη, ο χώρος φίλτρανσης είναι καλύτερα να είναι πολύ κοντά αν όχι ενωμένος με τη λίμνη, γιατί οι σωληνώσεις είνα καλύτερα να μην έχουν μεγάλη απόσταση από τη λίμνη. Ο χώρος φίλτρανσης δεν να φαίνεται καθόλου γιατί θα περάσει από πάνω του ένα μεγάλο τμήμα της γέφυρας, αλλά και τα τοιχόματα του θα καλυφθούν κάποια στιγμή από αγριοπανσέ που δρομολογείται τον Σεπτέμβριο όταν φύγουν οι ζέστες. Ολόκληρη η λίμνη θα είναι προσβάσημη, κάθε της εκατοστό περιμετρικά. Θα μπορείς να κάνεις ολόκληρο γύρο με σωστά δομημένο-διαμορφωμένο μονοπατάκι.Η διαφορά είναι ότι η κάθε της όψη θα δείχνει διαφορετική, έστω κι αν μιλάμε για μικρή δεξαμένη.

Βιάζεστε να προτρέξετε μη γνωρίζοντας την τελική εμφάνιση της λίμνης που ομολογουμένως θα φαίνεται και φυσικότατη, αν εξαιρέσουμε τους ξύλινους διαδρόμους.

Είναι αλήθεια ότι αυτά που σκέφτομαι να κάνω μπορώ να τα φανταστώ μόνο εγώ και με βοηθάει πολύ το επάγγελμα μου στην εικόνα του χώρου. Χτες όμως, έσπαζα το κεφάλι μου σχετικά με την ασφάλεια του χώρου και το κάγκελο που θα κατασκευάσω. Η σύζηγος μου με μια κουβέντα της, μου έδωσε την απάντηση χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. Απλά εγώ βλέπω πάντα τα πράγματα λιγάκι πιο μπερδεμένα και αδιαφορώ για τις απλές λύσεις.

Υπομονή μόνο και θα τα δείτε όλα μαζεμένα....έτσι για να έχει και λίγη περιέργια η κατηγορία. Θα έρθουν όμως εκπλήξεις όπως έχω αναφέρει και πιο πριν.

Υ.Γ. Πανοραμική φώτο δεν θα παρουσιάσω, το αφίνω και αυτό στις εκπλήξεις....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 16-08-10, 15:39
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπράβο Βασίλη έκανες καταπληκτική δουλεία. Κάποιος που παρακολούθα το θέμα σου καλό θα ήταν να ξέρει και το συνολικό κόστος της κατασκευής που φαντάξομε θα είναι μεγαλύτερο από το να φτιάξεις πισίνα. Πόσο σου έχει στοιχίσει μέχρι εδώ μαζί με τον εξοπλισμό?


Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-08-10, 16:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο Βασίλη έκανες καταπληκτική δουλεία. Κάποιος που παρακολούθα το θέμα σου καλό θα ήταν να ξέρει και το συνολικό κόστος της κατασκευής που φαντάξομε θα είναι μεγαλύτερο από το να φτιάξεις πισίνα. Πόσο σου έχει στοιχίσει μέχρι εδώ μαζί με τον εξοπλισμό?


Καλή συνέχεια.
Εμένα με νοιάζει να κάνω κάτι για να μπω στην κοινωνία των φίλων nishikigoi. Χόμπυ είναι, κάνω το όνειρό μου και για μένα προσωπικά που πληρώνω, τα λεφτά είναι προϋπολογισμένα στο πρόγραμμα.

Στο τέλος θα αναφέρω και το συνολικό κόστος, αν και λίγο ενδιαφέρει...κάποιον που προτείθεται να κάνει άλμα στην κατηγορία των nishikigoi.

Πληροφοριακά, η λίμνη θα ανέβει κάποια στιγμή σε επίσημο διεθνές φόρουμ... γιατί δεν το κάνεις και εσύ με τον παλιό σου εξοπλισμό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-08-10, 23:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα με νοιάζει να κάνω κάτι για να μπω στην κοινωνία των φίλων nishikigoi. Χόμπυ είναι, κάνω το όνειρό μου και για μένα προσωπικά που πληρώνω, τα λεφτά είναι προϋπολογισμένα στο πρόγραμμα.

Στο τέλος θα αναφέρω και το συνολικό κόστος, αν και λίγο ενδιαφέρει...κάποιον που προτείθεται να κάνει άλμα στην κατηγορία των nishikigoi.

Πληροφοριακά, η λίμνη θα ανέβει κάποια στιγμή σε επίσημο διεθνές φόρουμ... γιατί δεν το κάνεις και εσύ με τον παλιό σου εξοπλισμό?

Βασίλη με παρεξήγησες. Έκανα απλά ένα ερώτημα. Κάποιος μπορεί να θέλει να μπει στην κοινωνία των φίλων nishikigoi δεν θα ήταν καλά να ξέρει εκ τον πρωτεύων τη θα του στοιχίσει κάτι τέτοιο? Πιστεύω ότι το κόστος είναι το πρώτο που θα δει κάποιος. Τώρα για εσένα προσωπικά είναι ασήμαντο αυτό οκ.

Επαναλαμβάνω την πρώτη μου ερώτηση λοιπόν πόσο σου στοίχισε μέχρι τώρα και έχω και μια δεύτερη ερώτηση. Όταν λες με τον παλιό μου εξοπλισμό τη εννοείς ακριβός?
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 17-08-10, 00:22
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Κοιτά από την στιγμή που έβαλες οπλισμένο σκυρόδερμα πάχους 20 cm και πλέξιμο από σιδερά και όχι απλά ένα πλέγμα . Για εμένα 99% έκανες την λίμνη σου αθάνατη.
Με την προϋπόθεση οτι το υπόστρωμα κάτω από την λίμνη είναι συμπαγές, και όχι μαλακά χώματα.

Το ότι έβαλες ότι ενισχυτικό δομικό υλικό ήξερες και ότι μονωτικό υλικό επίσης .Δεν σημαίνει ότι ήταν και αναγκαίο. Ποιο πολύ για δική σου ανασφάλεια μου κάνει παρά σε αστοχία κατασκευής. Όπως και να έχει εσύ κουραστικές και εσύ πλέων θα κοιμάσαι ήσυχος. Απλά μην περνιέται και το μήνυμα ότι όλα αυτά ήταν απαραίτητα.

Εμένα δε με νοιάζει πως θα φτιάξει κάποιος την λίμνη του. Κάποια πράγματα είναι θέμα γούστου και τσέπης. ¶λλως μπορεί να την κάνει από πορσελάνη. Η με μονωτικό πολυεστέρα.

Αυτό που διαχωρίζει την λίμνη από την πισινά στο κατασκευαστικό κομμάτι και μονό. Είναι το στήσιμο της κατασκευης. ¶λλο στήσιμο έχει μια πισινά και άλλο μια λίμνη.

Ελπίζω να μην έκανες την λίμνη μονό και μονό για να μπορείς να έχεις βήμα σε ένα φόρουμ όπως είπες ΅Εμένα με νοιάζει να κάνω κάτι για να μπω στην κοινωνία των φίλων nishikigoi. ΅
Γιατί τότε νομίζω ότι το έχασες την αξία της λιμνης ως σημείο χαλάρωσης.

Τα κάγκελα είναι μεγάλο θέμα.. Και δεν μπορώ να βοηθήσω μια και δεν έχω γνώση του περιβάλλοντα χώρου.

Όπως και να έχει καλή συνεχεία και καλή δύναμη μια και από ότι λες έχεις πολύ δουλειά ακόμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 17-08-10, 05:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
΅Εμένα με νοιάζει να κάνω κάτι για να μπω στην κοινωνία των φίλων nishikigoi. ΅
Γιατί τότε νομίζω ότι το έχασες την αξία της λιμνης ως σημείο χαλάρωσης.
Βασίλη, χαλάρωση για μένα είναι να κάθομαι με τα παιδιά μου τα απογεύματα στην ξύλινη κατασκευή που έκανα,να έχω τα πόδια μου στο νερό και να έρχοναι τα κοι μου ανάμεσα στα πόδια μου να τα ταίζω και να τα χαιδεύω.
Αν ήταν να κάνω αλλοένα κομμάτι κήπου με φυτά στην αυλή μου με καμία απωλύτως επικοινωνία μα τα πετ μου, τότε να είστε σίγουροι ότι θα έκανα κάτι άλλο. Αυτό πιστεύω εγώ και δεν πρόκειται να αλλάξει.

Βασίλη, αν μέναμε στο επίπεδο της λίμνης του Γιάννου και κάναμε όλοι μας αντιγραφές αυτού του είδους, τότε θα μιλούσαμε ότι συνεχίζουμε να απέχουμε πάρα πολύ από τον κόσμο των nishikigoi. Γιατί π.χ. δεν παρουσιάζουμε τις "φυσικές" μας λίμνες στους Ιάπωνες για να τους δώσουμε ιδέες διατήρησης nishikigoi? Γιατί το αποφεύγουμε αυτό? Το πρόβλημα μου εμένα το είπα παμπολλες φορές καιδεν εκετείνεται στο αν δεν μου αρέσει η λίμνη του Γιάννου. Μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά όχι για nishikigoi. Αν η λογική σας για την χαλάρωση και φυσικότητα είναι να βλέπετε κάμποσα φυτά και νερό να τρέχει, τότε τίποτε δεν έχει να κάνει με μια λίμνη nishikigoi. Δεν είναι άλλωστε και τίποτε δύσκολο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη με παρεξήγησες. Έκανα απλά ένα ερώτημα. Κάποιος μπορεί να θέλει να μπει στην κοινωνία των φίλων nishikigoi δεν θα ήταν καλά να ξέρει εκ τον πρωτεύων τη θα του στοιχίσει κάτι τέτοιο? Πιστεύω ότι το κόστος είναι το πρώτο που θα δει κάποιος. Τώρα για εσένα προσωπικά είναι ασήμαντο αυτό οκ.
Ασήμαντο σιγουρα δεν είναι, αλλά το χόμπυ είναι χόμπυ και ακολούθησα απλά τον παγκόσμιο παλμό στα θέματα διατήρησης κοι, ακολουθώντας τις γνώσεις κάποιων που έφαγαν τα χρόνια τους για αυτό το χόμπυ. Βασικά το κόστος ούτε εσένα ένοιαξε τότε που έκανες το ενυδρείο τροπικού υφάλου που σου άρεσε και ούτε ξεκίνησες με το να μετράς τις λίρες που επένδυσες. Πάντως, τουλάχιστον η εργασία κατασκευής έγινε από εμένα, οπότε το κόστος μέχρι τώρα συμεριλαμβανομένου και του fiberglass και ηλεκτολογικά είναι λιγάκι περισσότερο από 1000 ευρώ. Αναλυτικότερα στο τέλος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναλαμβάνω την πρώτη μου ερώτηση λοιπόν πόσο σου στοίχισε μέχρι τώρα και έχω και μια δεύτερη ερώτηση. Όταν λες με τον παλιό μου εξοπλισμό τη εννοείς ακριβός?
Βάλε μια πολύ πρόσφατη φωτογραφία του χώρου φίλτρανσης σου για να σου πω. Όχι τότε που τα παρουσίασες σε βίντεο, σημερινή αν είναι δυνατόν. Τώρα δηαλαδή η λίμνη σου δουλεύει εντελώς φυσικά, χωρίς καμία τεχνική υποστήριξη?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 17-08-10 στις 05:53
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 17-08-10, 10:45
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Τι ειναι ρε παιδια η λιμνη nishikigoi???

Τεινω να συμφωνησω με τον Πουριτανο στην κατασκευη και το χτισιμο.
Δηλαδη αν ειχες κανει μονο την τσιμεντενια κατασκευη με μια λειανση, και ειχες περασει και μερικα χερια μονωτικο υλικο μη τοξικο, παλι αθανατη δεν θα ηταν η κατασκευη?
Ηταν απαραιτητα τα φαιμπεργκλας και τα κερια κτλπ...??
Η ηταν οντως για να κοιμασε πιο ησυχος?!

Εχεις χασει καθολου νερο?Λογικα πρεπει να εχεις και αρκετη εξατμιση..
Πες αν θελεις λιγα λογια για το DIY moving bed φιλτρο που ετοιμαζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 17-08-10, 13:02
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι ρε παιδια η λιμνη nishikigoi???

Τεινω να συμφωνησω με τον Πουριτανο στην κατασκευη και το χτισιμο.
Δηλαδη αν ειχες κανει μονο την τσιμεντενια κατασκευη με μια λειανση, και ειχες περασει και μερικα χερια μονωτικο υλικο μη τοξικο, παλι αθανατη δεν θα ηταν η κατασκευη?
Ηταν απαραιτητα τα φαιμπεργκλας και τα κερια κτλπ...??
Η ηταν οντως για να κοιμασε πιο ησυχος?!

Εχεις χασει καθολου νερο?Λογικα πρεπει να εχεις και αρκετη εξατμιση..
Πες αν θελεις λιγα λογια για το DIY moving bed φιλτρο που ετοιμαζεις.
nishikigoi με απλα λογια σημαινει κυπρινος με σχεδια και χρωματα....

nishikigoi με ακομη πιο απλα λογια σημαινει χρωματιστος κυπρινος....

Δηλαδη......λιμνη με nishikigoi σημαινει λιμνη με χρωματιστους κυπρινους

Ο Βασιλης εχει κανει μια παααρα πολυ καλη δουλεια συμφωνα με τις σωστες προδιαγραφες για μια σωστη λιμνη που θα φιλοξενησει μονο κοι.

Τιποτε περισοτερο και τιποτε λιγοτερο...
Επομενως, αν καποιος θελει να κανει οτι εκανε ο Βασιλης για μια σωστη και λειτουργικη λιμνη για κοι χωρις ιδιαιτερο κοπο στο θεμα συντηρησης θα τα βρει ολα εδω βημα προς βημα που για μενα πρεπει να γινει αρθρο....

Τωρα, αν καποιος θελει να φτιαξει κατι αλλο υπαρχουν και αλλες ιδεες στην κατηγορια οποταν ας απευθυνθει σ'αυτες...

Ο καθενας φτιαχνει τη λιμνη του οπως θελει

Ομως η σωστη λιμνη για κοι ειναι αυτη που φτιαχνει ο Βασιλης...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 17-08-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Εμενα επειδη μαρεσει η λεπτομερεια και η τελειοτητα μπορω να πω (απο αυτο που ειδα), οτι η λιμνη του Βασιλη αγγιζει την τελειοτητα.
Αν ποτε ξεκινουσα να κανω λιμνη σιγουρα ετσι θα την εκανα.
Ειδα και πολλα βιντεο στο youtube που κανουν παρομοιες κατασκευες στο εξωτερικο.Σιγουρα ο Βασιλης ειναι πρωτοπορος σε αυτο που εφτιαξε ,και προσωπικα εμενα αυτο μου αρεσε πολυ!
Να πω και ενα παραδειγμα.Οταν πρωτοεβαλα στο ενυδρειο μου εσωτερικο κουτι υπερχειλισης με εξωτερικους durso ,πολλοι μου ειπαν οτι ηταν υπερβολη, οτι δε θα δουλευε κλπ κλπ.Στην Αμερικη ομως φτιαχνανε ενυδρεια εδω και πολλα χρονια ετσι
Βασιλη μια επισημανση.Εγω αν ειχα τετοια δεξαμενη θα εβαζα σε καποια πλευρα της λιμνης ενα χτιστο παρτερι για γλαστρες και φυτα.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 17-08-10, 16:28
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη, χαλάρωση για μένα είναι να κάθομαι με τα παιδιά μου τα απογεύματα στην ξύλινη κατασκευή που έκανα,να έχω τα πόδια μου στο νερό και να έρχοναι τα κοι μου ανάμεσα στα πόδια μου να τα ταίζω και να τα χαιδεύω.
Αν ήταν να κάνω αλλοένα κομμάτι κήπου με φυτά στην αυλή μου με καμία απωλύτως επικοινωνία μα τα πετ μου, τότε να είστε σίγουροι ότι θα έκανα κάτι άλλο. Αυτό πιστεύω εγώ και δεν πρόκειται να αλλάξει.

Βασίλη, αν μέναμε στο επίπεδο της λίμνης του Γιάννου και κάναμε όλοι μας αντιγραφές αυτού του είδους, τότε θα μιλούσαμε ότι συνεχίζουμε να απέχουμε πάρα πολύ από τον κόσμο των nishikigoi. Γιατί π.χ. δεν παρουσιάζουμε τις "φυσικές" μας λίμνες στους Ιάπωνες για να τους δώσουμε ιδέες διατήρησης nishikigoi? Γιατί το αποφεύγουμε αυτό? Το πρόβλημα μου εμένα το είπα παμπολλες φορές καιδεν εκετείνεται στο αν δεν μου αρέσει η λίμνη του Γιάννου. Μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά όχι για nishikigoi. Αν η λογική σας για την χαλάρωση και φυσικότητα είναι να βλέπετε κάμποσα φυτά και νερό να τρέχει, τότε τίποτε δεν έχει να κάνει με μια λίμνη nishikigoi. Δεν είναι άλλωστε και τίποτε δύσκολο.


Ασήμαντο σιγουρα δεν είναι, αλλά το χόμπυ είναι χόμπυ και ακολούθησα απλά τον παγκόσμιο παλμό στα θέματα διατήρησης κοι, ακολουθώντας τις γνώσεις κάποιων που έφαγαν τα χρόνια τους για αυτό το χόμπυ. Βασικά το κόστος ούτε εσένα ένοιαξε τότε που έκανες το ενυδρείο τροπικού υφάλου που σου άρεσε και ούτε ξεκίνησες με το να μετράς τις λίρες που επένδυσες. Πάντως, τουλάχιστον η εργασία κατασκευής έγινε από εμένα, οπότε το κόστος μέχρι τώρα συμεριλαμβανομένου και του fiberglass και ηλεκτολογικά είναι λιγάκι περισσότερο από 1000 ευρώ. Αναλυτικότερα στο τέλος.


Βάλε μια πολύ πρόσφατη φωτογραφία του χώρου φίλτρανσης σου για να σου πω. Όχι τότε που τα παρουσίασες σε βίντεο, σημερινή αν είναι δυνατόν. Τώρα δηαλαδή η λίμνη σου δουλεύει εντελώς φυσικά, χωρίς καμία τεχνική υποστήριξη?
sorry gia ta greeklish eimai se diakopes kai o ipologistis pou exo tora den exei ellinika.

Vasili eksakolouthis na min apantas sto erotima mou alla afou den thes ok.
Exeis lanthasmeni entiposi sto oti ton kero pou eftiaxna to reef mou den me endiefere to kostos. einai to proto pou me endiefere kai to idio pistevo oti kai ston kathena. ena xompi pou ithela na kano einai na petao ena mikro aeroplano kai na eime pilottos alla ta ikonomika mou den to epitrepoun. afto pou thelo na po einai oti asxeta me to ti mas aresi prin asxolithoume me afto kanoume mia erevna gia to sinoliko kostos kai meta ksekiname. toulaxiston etsi kano ego.

To an to (epipedo) tis limnis mou den kani gia KOI afto mporei na to diapistosi o opios dipote poly efkola.

i limni mou doulevi me 1 antlia 14,000 litra kai i filtransi mou apotelite apo ta fita mou kai viologiko iliko K1 pou einai mesa ston katarrakti. TIPOTA ALLO.
i fotografia pou thes den tha einai apodiksi gia afta pou leo, alla se prokalo dimosia na pame mazi sto spiti mou kai na doume an afta pou leo isxioun i oxi.

pliroforiaka na sou po oti evala tin limni mou se 2 ksena forums edo kai kero kai ta sxolia pou pira einai oti ksetrelathikan sto oti eftiaksa enan xoro konta sto fisiko perivallon kai diatiro kai ta KOI mou. Min mou zitisis link giati apla den exo tin ananki na me pistepsis.
Oso gia ton katharismo tou filtrou mou pou vriskete ston katarrakti aftos ginete aftomata xoris na kiniso oute to mikro mou daktilaki!
To mono pou mou meni na kano einai na vro kapio tropo na katharizo ton pethmena. Iparxi lisi kai gia afto apla to psaxno gia na diatiriso tin fisikotita tis limnis mou


aaaa ksexasa na grapso gia tin aerantlia pou dioxetevi aera sto filtro tin ora tou katharismou
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 18-08-10, 19:43
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ελα ρε Βασιλη, τι γινεται με την λιμνη???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 18-08-10, 20:26
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

το θεμα ασφαλειας ειναι μεγα
εδω στη ναξο εχουν πνιγει παιδια σε στερνες
εγω εχω κανει χειλη ρηχα γυρω γυρω και παλι τρεμω οταν ερχονται παιδακια ξενα
εγω προσωπικα εχω πεσει μεσα 2 φορες και ο γιος μου μια
καγκελα εναι μια λυση ασθητικα βεβαια οχι και οτι καλυτερο
υπαρχει και η λυση να μπει πλεγμα μεσα μισο μετρο απ τη επιφανεια
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 20-08-10, 13:35
tmima Ο χρήστης tmima δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: korinthos
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΠΡΑΒΟ
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 20-08-10, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Τελεια εγινα.Πολλα μπραβο (μονο που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι κοστισε μονο κατι παραπανω απο 1000 ευρω)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Vivarium βήμα βήμα! Γιώργος Κ Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 82 22-10-16 19:26
Η Λιμνούλα μου (βήμα-βήμα) POURITANOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 110 03-12-13 01:28
Ωραίο στήσιμο φυτεμένου βήμα βήμα mafia Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 28-04-09 09:19
Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου melli Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 49 24-03-08 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12266 seconds with 14 queries