Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-06, 20:38
nekcharis Ο χρήστης nekcharis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Περιοχή: Α. ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή Λίπανση υποστρώματος

Καλησπέρα στην παρέα.
Έχω κάποιες απορίες:
1. Έχω το υπέδαφος από τον Φλεβάρη σχεδόν (μπορεί και Μάρτη) με μη ασβεστολιθικό 2-4 χλστ, sticks και λατερίτη. Αφού έχει περάσει το 6μηνο θα χρειάζεται ανανέωση και εμπλουτισμό με λίπασμα. Έχω ταμπλέτες αλλά πως το φυτεύουνε σε "χλοοτάπητα" από eleocharis parvula; Παρατήρησα πως η parvula σταμάτησε να μεγαλώνει (εκτός και εάν έφτασε στο μέγιστο ύψος γιατί δεν το κόβω για wild look) και πολλά σπαθάκια της κιτρινίζουν. Είναι θέμα λιπάσματος; Σε 57 λίτρα βάζω από 1cc σίδηρο, κάλιο και flourish κάθε εβδομάδα.
2. Η Ludwigia repens rubin χάνει το κάτω φύλλωμα (μάλλον λόγω φωτισμού που είναι μία Τ8 18w daylight και 1 Τ5 24w plant Arcadia), ο κορμός της limnophilla aquatica έχει χοντρίνει και βγάζει αραιά καθ' ύψος φύλλα και η Cryptocoryne wendtii ''brown'' ψιλοτρυπάει αλλά αρκετά φύλλα της είναι κίτρινα. Μόνο οι anubies ανθίζουν! Είναι θέμα λιπάσματος, σωστά; Θέλει πιο συχνά;
3. Επειδή παρήλθε ο χρόνος ζωής της daylight, πάνω από 8μηνο, μήπως να βάλω άλλη μία plant; Το παράπονό μου είναι πως δεν βλέπω πολλές φυσσαλίδες από φωτοσύνθεση!!!! Αν ακι έχω balast και για 2η Τ5, φοβάμαι μην είναι πολύ για το 57άρι (80χ30χ30 χώρια και τα υλικά).
4. CO2 σταθερά στο 6.8, 25 βαθμοί C.
5. Σκεφτόμουνα να βάλω φυτά να τρέφονται από το φύλλωμα. Τί γίνεται όμως με την parvula;
Αυτά τα λίγα, αλλά ΜΟΝΟ για αρχή!!! Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πλέον τον κατάλληλο χρόνο να αφιερώσω για το μποστάνι μου.
Συγγνώμη για την κούραση
__________________
Νεκτάριος

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-06, 12:08
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Εκτός από το pH πρέπει να έχεις την ΚΗ ώστε να μπορείς να υπολογίσεις το co2 στο ενυδρείο.

Μάλλον χρειάζεται όπως καλά υποθέτεις λίπανση.
Τις ταμπλέτες μπορείς να τις διαιρέσεις σε μικρότερα κομμάτια και να τις βάλεις βαθιά κάτω από το eleocharis p. (τσιμπίδα (-κι). Υπολόγισε όμως ότι είναι τρόπος λίπανσης που αποδίδει μακροχρόνια (αργής αποδέσμευσης), σε σχέση με τα υγρά λιπάσματα.

Τα συμπτώματα δείχνουν για έλλειψη καλίου αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά.Η γνώμη μου για τον τρόπο λίπανσης είναι εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...26&postcount=9

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις κατι στην ρουτίνα που ακολουθείς...σιγά-σιγά (προοδευτικά).
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-06, 23:02
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

1. Οχι απαραιτητα. Ο λατεριτης ειμαι μια διαρκης πηγη σιδηρου. Τα sticks εκαναν τη δουλεια τους οσο ηταν ''φτωχο'' το υποστρωμα, οποτε ''θεωρητικα τουλαχιστον'' το υποστρωμα σου, τωρα μπορει να θρεψει τα φυτα. Αραιωσε λιγο την parvula αμα εχει ''πηξει'' πολυ. Εχει τασεις να ''πνιγεται'' μονη της .
2. Περασε το εξαμηνο. Αλλαξες τις λαμπες (αν εχεις απλες φθορισμου)?? Αν οχι προχωρα σε σταδιακη αλλαγη τους. Αν εχεις Τ5 βαλε αλλη μια (χωρις να αλλαξεις).Αυτο μαλλον ειναι το προβλημα για το αραιο φυλλωμα. Για τις crypts οπως ειπε κι ο Γιαννης, πιθανοτατα ειναι ελλειψη καλιου.
3.Η μη υπαρξη φυσσαλιδων δεν σημαινει οτι δεν ''παει'' καλα το ενυδρειο.
5.Και η parvula παιρνει και απο τα φυλλα.
Αν δεν εχεις χρονο για να ασχοληθεις καν'το χαμηλων απαιτησεων...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίπανση anubias namesis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 04-01-06 22:39
λίπανση/φωτισμός/ανανέωση νερού χωρίς ψάρια apten Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 01-11-05 00:15
Αλλαγή υποστρώματος anasios Γλυκό νερό - Γενικά 4 01-10-05 20:15
Βελτίωση Υποστρώματος Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 26-04-04 01:11
Επιλογή υποστρώματος fidel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 03-03-04 02:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05100 seconds with 15 queries