Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-06, 22:35
manolakis Ο χρήστης manolakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Ερώτηση για Jewel Trigon 190 lt.

Γεια σας. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο ενυδρείο πριν το αγοράσω.
Όσοι το έχουν ήδη, ή όσοι μπορούν να πουν μια γνώμη για το συγκεκριμένο, ας μου δώσουν τα φώτα τους.
Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πρακτικό για τον χομπίστα και τα ψάρια, αν οι 2 λάμπες των 18 watt επαρκούν σε φως, αν είναι γερή η κατασκευή και γενικώς αν το μετάνιωσαν ή έμειναν ικανοποιημένοι που το αγόρασαν.
Τα ψάρια που θα μπουν είναι μάλλον ζωοτόκα.
Πάντως εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται λίγο μικρό για τα λίτρα που λένε ότι έχει, αλλά το αμέσως επόμενο το 350, είναι απλησίαστο στην τιμή εδώ στην ελλάδα.
Σας ευχαριστώ πολύ. Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-06, 22:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ένα ενυδρείο με 5 χρόνια εγγύηση μάλλον είναι καλή κατασκευή και για να σου φύγει η απορία άδειο (δηλαδή χωρίς υπόστρωμα) είναι πάνω από 190 λίτρα! Όσο για το απλησίαστο 350 δεν νομίζω οτι είναι και τόσο απλησίαστο για τα λίτρα του.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-06, 14:58
NICKCHR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Δεν ειναι κακο Ενυδρείο. Ο φωτισμός δεν ειναι αρκετός γιατι λογο του γωνικού σχήματος δεν φωτίζει παντού και το εσωτερικού φιλτρο (αν θέλεις να μην το χρησιμοποιήσεις) ειναι λιγό δύσκολο να το αφαιρέσεις. Το επόμενο μειονέκτιμα ειναι οτι η εικόνα των ψάριων διαθλάτε κάπως περίεργα λόγο του σχήματος του μπρόστινου τζαμιού.

Απο ποιότητα μην το συζητάς καθόλου. Ειναι άψογο και το ενυδρέιο και η βάση του. Μόνο λάβε υποψη οτι δεν μπορείς να του αλλάξεις θέση, παρα μονο σε γώνια ξανα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-06, 19:40
Το avatar του χρήστη LEON13
LEON13 Ο χρήστης LEON13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε, εγώ έχω ένα τέτοιο ενυδρείο με το έπιπλό του. Από ποιότητα δεν το συζητάμε. Τα λίτρα του είναι όντως 190 όσα λέει και η εταιρία. Για τις λάμπες τώρα μπορώ να πω ότι είναι λίγο το φώς για full-planted, όμως με 2 ανακλαστήρες της juwel έχεις τη δυνατότητα να διπλασιάσεις σχεδόν τα watt. Εγώ το έχω με φυτά χαμηλών απαιτήσεων και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Το φίλτρο του είναι υπέραρκετό για κοινωνικό ενυδρείο....τωρα εάν πας σε κάτι άλλο δεν γνωρίζω. Εγώ το επέλεξα γιατί μπάινει σε γωνία και έχει σχετικά μικρό όγκο (σε διαστάσεις). Επειδή είναι βέβαια λίγο ψηλό για να διευθετήσης κάποιο φυτό στον πάτο θα πρέπει να έχεις την ειδική λαβίδα για το φύτεμα (κόστος 6-9ευρώ). Εγώ τουλάχιστον το θεωρώ καλή επιλογή, απλώς ψάξτο ανάμεσα στα καταστήματα γιατί μπορεί να βρείς μεγάλες διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-06, 20:28
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Καλησπέρα
Οταν αποφάσισα να αλλάξω το 160άρι μου, μου είχε γίνει μανία αυτό το ενυδρείο, και το Brilliant της ΜΡ (που είναι στο ίδιο στυλ)!!!
Μου άρεσε (και μου αρέσει) πολύ το τριγωνικό, και γιαυτό και ήταν η πρώτη μου σκέψη για την καινουρια μου αγορά.
Μερικοί φίλοι από εδώ όμως, μου είπαν κάποια πράγματα που δεν τα είχα σκεφτεί, οπότε σου λέω κι εγώ σε σένα όσα θυμάμαι....
Κατ'αρχήν, σκέψου τι είδους ενυδρείο θέλεις έχεις.
Αν αυτό που σου αρέσει είναι ένα ενυδρείο με πολλά φυτά, ίσως να μη σε βολέψει , και γιατί θα έχεις πρόβλημα και με τον φωτισμό -όπως σου είπαν παραπάνω- αλλά και γιατί σε ένα τριγωνικό ενυδρείο δεν είναι τόσο εύκολο να "παίξεις" με το στήσιμο των φυτών σου, όσο είναι σε ένα παραλληλόγραμμο.
Σκέψου κιόλας, ότι θα έχεις μεν "βάθος", αλλά ουσιαστικά το "μήκος" του ενυδρείου σου θα είναι μόνο μπροστά-μπροστά, γιατί μετά στενεύει αρκετά.
Επίσης δε θα σε βολέψει πολύ αν θελήσεις να βάλεις εξωτερικά φίλτρα και παροχή διοξειδίου, γιατί ο χώρος που μπορουν να μπουν αυτά στο έπιπλο του ενυδρείο, είναι προς την μπροστινή πλευρά, ενώ τα καλώδια και οι σωλήνες θα πρέπει να βγαίνουν από την πίσω.
Πιθανόν τώρα να μη σε ενδιαφέρουν αυτά, αλλά σκέψου λίγο αν υπάρχει η πιθανότητα κάποια στιγμή να τα κάνεις. Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο να έχεις ένα ενυδρείο που σε λίγο καιρό που θα θελήσεις (ίσως) κάποια παραπάνω πράγματα , να σου βγάλει την πίστη. Δεν είναι και κάτι που αλλάζεις για ψύλου πήδημα!!
Και κάτι άλλο.... Αν και όταν κάποια στιγμή θελήσεις να το πουλήσεις για οποιοδήποτε λόγο, σίγουρα πολύ πιο εύκολα πουλιέται ένα κλασικό ενυδρείο, παρά ένα τριγωνικό.

Εγώ τελικά δεν το έκανα το βήμα να πάω σε τριγωνικό, και μπορώ να σου πω ότι ποτέ μα ποτέ δεν το μετάνοιωσα (παρά το ότι μου αρέσει πολύ όταν βλέπω τέτοιο κάπου αλλου).

Αυτά που σου λέω βέβαια είναι εντελως θεωρητικά, μια και ποτέ τελικά δεν πήρα τριγωνικό. Και φυσικά δεν ακουμπάω καν το θέμα "ποιότητας" του συγκεκριμένου, γιατί απλά δεν ξέρω. Οπότε κάποιος από τους φίλους εδώ που έχουν τέτοιο ενυδρείο, ας πει αν είναι έτσι όπως τα λέω και στην πράξη...!

Σαφώς, εκτός από τη "βολή" μας, παίζει μεγάλο ρόλο και το γούστο του καθενός. Αλλωστε υπάρχουν πολλοί που έχουν τέτοια ενυδρεία και το καταχαίρονται.
Απλώς ήθελα να σου πω δυο πραγματάκια όπως μου είπαν τότε και μένα, σε περίπτωση που δεν τα έχεις σκεφθεί.

Πάντως ότι και να επιλέξεις, σου εύχομαι καλή αγορά και καλό στήσιμο !!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 24-10-06 στις 20:33
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-06, 20:54
manolakis Ο χρήστης manolakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Με βοήθησαν πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-06, 23:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τελικά δεν μας είπες όμως τι έκανες?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού-Διευκρινιστική ερώτηση Μάνος Καλονόμος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 02-09-05 08:40
Ερώτηση για ζευγάρωμα scalare newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 18-12-02 21:25
Πιράνχας, Pacus, big fish...... newfish ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 0 13-12-02 23:02
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05616 seconds with 13 queries