Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-18, 12:32
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Της έκανα απλά πολύ καλό πλύσιμο, σκέψου το κάθε δεκακιλο μου έτρωγε περίπου 1:15 με μιάμιση ώρα μέχρι να σταματήσει να μου θαμπώνει το νερό. Ένα tip είναι να την πλένεις λίγη λίγη. Odessa βρήκα στο fishroom μόνο, αλλά επειδή είναι μεγάλα τα έχει 9,5¤ περίπου το ένα οπότε θα ψαχτώ λίγο περισσότερο και θα δω μήπως μπορώ να προπαραγγείλω από κάποιο κατάστημα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-18, 17:41
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plekkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Της έκανα απλά πολύ καλό πλύσιμο, σκέψου το κάθε δεκακιλο μου έτρωγε περίπου 1:15 με μιάμιση ώρα μέχρι να σταματήσει να μου θαμπώνει το νερό. Ένα tip είναι να την πλένεις λίγη λίγη. Odessa βρήκα στο fishroom μόνο, αλλά επειδή είναι μεγάλα τα έχει 9,5¤ περίπου το ένα οπότε θα ψαχτώ λίγο περισσότερο και θα δω μήπως μπορώ να προπαραγγείλω από κάποιο κατάστημα!!!
Να σαι καλά ευχαριστώ!
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-18, 21:01
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να βάλω για αρχή έναν Plecostomus Gibbiceps και έναν labeo bicolor καθώς τα κοπαδόψαρα που θέλω να βάλω πρώτα δεν τα βρίσκω διαθέσιμα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα συμβατότητας και συμβίωσης??? Επίσης είναι αλήθεια ότι ο πλέκο τρώει την άλγη?? Γιατί έχει αρχίσει και εμφανίζεται (από ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ λογικά είναι λόγω του ότι είναι καινούργιο το ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-18, 21:06
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Τελικά εκτός από τον pleco και το labeo έβαλα και δύο apistogramma cacatuoides. Η βιολογία του ενυδρείου δείχνει ότι δεν έχει πρόβλημα καθώς η αμμωνία και το No2 παρέμειναν 0 και η συμπεριφορά των ψαριών είναι φυσιολογική. Τα Odessa θα μπουν λίγο αργότερα για να μην γίνει μεγάλη αλλαγή απότομα. Επίσης ο πλέκο σε συνδυασμό με μια σκούπα βυθού εξαφάνισαν όλη την άλγη! Οι απορίες μου είναι, μετά από πόσο καιρό θα καταλάβω αν τα apistogramma είναι ζευγάρι ή δύο αρσενικά?? Επειδή είναι μικρά και ήταν και στρεσαρισμένα στο μαγαζί μόνο το ένα φαινόταν ξεκάθαρα ότι είναι αρσενικό. Γενικά δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά μεταξύ τους αλλά μπορεί επειδή είναι μικρά και ακόμα φαντάζομαι προσαρμόζονται. Η άλλη απορία είναι αν θα συμβιώσουν ειρηνικά με τα Odessa και το άλλο κοπάδι. Και μια τελευταία, θα μπορούσε να μπει κάποιο άλλο ζευγάρι μεσαίου μεγέθους χωρίς να έχω θέμα ιχθυοφόρτησης αλλά και συμβίωσης?? Σορυ για το μεγάλο κείμενο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για νέο ξεκίνημα kalmichalis Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 23-06-17 09:13
Απορίες για ξεκίνημα θαλασσινού (τι πρωτότυπο!) ShadowVValker Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 14-09-12 16:04
ξεκίνημα με απορίες j.p. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 22-01-10 00:45
Νέο ξεκίνημα - απορίες sp67 Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 15-05-09 08:28
Νέο ξεκίνημα και απορίες. skourkou Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 10-12-08 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03579 seconds with 15 queries