Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-10-12, 09:28   #1
Περίβλημα "βιολογικού" (;) φίλτρου
Yngwiedis
Junior Member
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος 12-10-12, 09:28
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι πολύ πολύ αρχάριος στο "άθλημα" των ενυδρείων και θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Το ενυδρείο που έχω είναι χωρητικότητας 120 λίτρων και όταν το αγόρασα συνοδευόταν από ένα βιολογικό ( (έτσι μου το είπαν) φίλτρο.
Είναι από αυτά τα φίλτρα που έχουν ένα πλαστικό περίβλημα και μέσα βάζεις την αντλία νερού, τον υαλοβάμβακα, τα κεραμικά δαχτυλίδια κλπ κλπ.
Ελπίζω να καταλάβατε τι είδους φίλτρο εννοώ.

Σε αυτό το φίλτρο λοιπόν, μου έχει σπάσει σε 2 σημεία το πλαστικό περίβλημα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστή ροή του νερού μέσα από το φίλτρο και να χρειάζεται να κάνω αλλαγές νερού στο ενυδρείο πολύ πιο συχνά.

Ρώτησα σε 2-3 petshops και μου είπαν πως το πλαστικό περίβλημα δυστυχώς δεν πωλείται ξεχωριστά και θα πρέπει να αγοράσω ολοκληρωμένο φίλτρο με όλα τα συμπράγκαλα του.

Γνωρίζετε μήπως εσείς αν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο;

Σας ευχαριστώ πολύ για όποια βοήθεια...
Εμφανίσεις: 4023
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-12, 09:31
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καταρχην καλως ηρθες....υπάρχει κάποια περίπτωση να μας δειξεις καποια φωτό απο το φίλτρο σου καθώς και απο το σπασμένο κομμάτι του??ισως υπάρχει καποια πατέντα που μπορείς να κάνεις,αλλιως μαλλον θα χρειαστεί να αγοράσεις ενα καινουριο !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-12, 09:39
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα

Την συγκεκριμένη στιγμή είναι δύσκολο να μπορέσω να σας δείξω κάποια φωτογραφία.

Απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να αγοράσω ολόκληρο νέο φίλτρο.
Ένα πλαστικό περίβλημα είναι και όλα τα άλλα βγαίνουν και μπαίνουν.
Και η αντλία νερού (αυτή μάλιστα την έχω αλλάξει γιατί αυτή που είχε από μαμά δεν ήταν τόσο δυνατή) και ο υαλοβάμβακας, και τα κεραμικά.
Δεν είναι fixed κατασκευή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-12, 09:43
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το φίλτρο σου ειναι κάποιας εταιρίας.?? επώνυμης?? δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς ετσι οπως το περιγράφεις πως ειναι το φίλτρο(υπαρχουν και παρα πολλα )και που ακριβως ειναιτο προβλημα ...αν δεν υπάρχει ανταλακτικό σου ξαναλέω ή καποια πατεντα ωστε να το διορθωσεις...ηαγορα ειναι μονοδρομος μαλλον...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-12, 09:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ισως να υπαρχει ανταλλακτικο "κουτι" αναλογα τη μαρκα.αν ειναι juwel δηλαδη το ενυδρειο και το φιλτρο, νομιζω οτι υπαρχει.αλλα δεν βγαζουν ολες οι εταιριες ανταλλακτικα.σιγουρα θα συμφερει περισσοτερο να το φτιαξεις.αν δεν υπαρχει ανταλλακτικο η θα φτιαξεις αυτο που εχεις, η θα πας για καινουριο.δε γινεται αλλιως.εκτος αν βρεις κανενα μεταχειρισμενο εδω μεσα απο αγγελια...
βαλε μια φωτο εστω και απο κινητο αν δεν εχεις καμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-12, 09:54
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι αγορασμένο από Carrefour παλαιότερα.
Απλά για 2 χρόνια περίπου ήταν στην κούτα του και δεν το είχα χρησιμοποιήσει.
Αν θυμάμαι καλά (επειδή δεν γράφει επάνω το ενυδρείο) η εταιρεία ήταν μια ιταλική. Αν σας βοηθαει αυτό σε κάτι...

Το κουτί του φίλτρου όταν το αγόρασα είχε μέσα μόνο την αντλία νερού η οποία έβγαινε για να μπορεί να πλένετε κλπ.
Τα υλικά για το φιλτράρισμα τα αγοράζω μόνος μου και τα βάζω μέσα.
Για αυτό σας λέω οτι δεν είναι κάποια fixed κατασκευή.
Απλά είναι ένα πλαστικό μαύρο κουτί που έχει πλάτος όσο περίπου και το πλάτος του ενυδρείου, και αυτό μπαίνει και βγαίνει από το ενυδρείο όποτε θέλεις. Με βεντούζες το κολλάς στο γυαλί του ενυδρείου. Έχει μέσα ένα "νοητό" δρομολόγιο που θα ακολουθήσει το νερό που ρουφάει η αντλία για να περάσει από τα υλικά για το φιλτράρισμα και αυτό είναι όλο...

Μόλις βρεθώ στον χώρο που είναι το ενυδρείο θα προσπαθήσω να σας βγάλω μια φωτογραφία...
-------------------------
Βασικά πως ακριβώς λέγονται αυτού του είδους τα φίλτρα μήπως βρω κάποια αντίστοιχη φωτογραφία στο net να σας δείξω;
Είναι πράγματι βιολογικό όπως μου είχαν πει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yngwiedis : 12-10-12 στις 09:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-12, 09:59
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τωρα που ειπες καρφουρ μας βοήθησες πολυ... το ενυδρειάκι εδω στο φόρουμ*αλλα και αλλου* το λεμε καρφουρίσιο....το εχουν αρκετά ατομα απο εδω μέσα...η μάρκα του αν δεν κάνω λαθος πρεπει να ειναι AQuatlantis...το φίλτρο αυτο που εχεις,το εχουν και τα ενυδρεία της juwel οπως σωστα ειπε ο Γιώργος...(με μια αναζήτηση στο google θα βρείς το αντιστοιχο της juwel..)το δικο σου ειανι αυτο εδω? ---> http://www.zone-aquatique.com/imgPro...it_11745_2.png
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-12, 10:09
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Aquatlantis δεν είναι σίγουρα. Δεν μου θυμίζει κάτι το όνομα...

Η φωτογραφία που δείχνεις μοιάζει πάρα πολύ με το δικό μου κουτί φίλτρου αλλά έχει αρκετές διαφορές και εμφανισιακά και στην δομή των υλικών...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-12, 10:11
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τότε προφανώς εφερνε 2 μάρκες ...με μια αναζήτηση εδω στο φορουμ σε παλαιότερα θέματα σχετικα με ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ-ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΓΛΥΚ.ΝΕΡΟΥ θα βρείς σίγουρα θέματα σχετικα με το φίλτρο σου....η ζημιά πως προκλήθηκε?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-10-12, 10:21
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σε ένα καθάρισμα του ενυδρείου που έκανα, μου γλύστρησε από τα χέρια το κουτί και έπεσε μέσα στην μπανιέρα που το καθάριζα.
Τώρα έχει 2 μεγάλες ρωγμές κατά μήκος και είτε το έχω είτε δεν το έχω στο ενυδρείο το ίδιο του κάνει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-10-12, 10:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φίλε μου...καλαθάκια δεν εχει το φίλτρο??..αν ειναι οπως λες σαν αυτο της φωτο΄τοτε ΔΕΝ το βγάζουμε ολόκληρο απο το ενυδρείο ,παρα αφαιρούμε τα υλικα (μια στο τόσο οταν δουμε να πεφτει η ροη) αφου βγάλλουμε το φιλτρο απο την πριζα,τα ξεπλενουμε σε νερο ενυδρειου και τα ξαναβάζουμε..τώρα αν τα εχεις πιο χύμα(το βιολογικο κεραμικο σε διχτακυ και μετα σφουγγάρια κανεις παλι το ιδιο)...

αν οι ρωγμες ειναι σε εμφανές σημείο και προσβάσιμο μπορείς να το αφαιρέσεις-στεγνώσεις και μετα να περάσεις πανω απο τις ρωγμές ενυδρειακή σιλικόνη και να την ''πατησεις'' στρωσεις με μια τηλεκαρτα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-10-12, 10:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ρωγμες η τρυπες?ειναι ραγισμενο δηλαδη η εχουν φυγει κομματια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-10-12, 10:33
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Δεν έχει καλαθάκια (αν κατάλαβα τι εννοείς).

Αν δεν το βγάζω πως θα ξεπλένω την αντλία και το ίδιο το κουτί από την άλγη;
-------------------------
kgf12345 Ρωγμές έχει κατά μήκος. Τρύπα έχει γίνει μια πολύ πολύ μικρή ακριβώς στην γωνία του κουτιού.
-------------------------
Μπορείτε λίγο να μου πείτε αν πράγματι ονομάζεται βιολογικό αυτό το φίλτρο;

Και αν υπάρχει το περίβλημα αυτό κάπου και να πωλείτε σκέτο χωρίς τίποτα άλλο;
Να ψάξω για Juwel;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yngwiedis : 12-10-12 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-10-12, 10:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yngwiedis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει καλαθάκια (αν κατάλαβα τι εννοείς).ΚΑΛΑΘΑΚΙΑ ειναι αυτα τα λευκα που βλεπεις στην φωτό με το φιλτρο που εβαλα πριν..τα περισσότερα φιλτρα εσω-εξωτερικα εχουν τετοια..

Αν δεν το βγάζω πως θα ξεπλένω την αντλία και το ίδιο το κουτί από την άλγη;Πρέπει να λύσεις το πρόβλημα της άλγης...ενα υγιες ενυδρείο πρέπει να εχει μια ισορροπία και να μην κατακλύζεται απο άλγες..εκτός δε αν ειναι νεοστημένο οπου κανουν τον κυκλο τους καποιες αλγες ή εχει πολυ υψηλο φωτισμο....
-------------------------
kgf12345 Ρωγμές έχει κατά μήκος. Τρύπα έχει γίνει μια πολύ πολύ μικρή ακριβώς στην γωνία του κουτιού.
-------------------------
Μπορείτε λίγο να μου πείτε αν πράγματι ονομάζεται βιολογικό αυτό το φίλτρο;Είναι φίλτρο...το αν ειναι βιολογικό ή οχι..δεν προσδιορίζεται απο τον τύπο του φίλτρου απλα συνήθως λέμε οτι ενα φίλτρο παρέχει βιολογικό ή μηχανικό φιλτράρισμα ανάλογα με το στήσιμο του( σφουγγάρια,ενυδρειακό βαμβάκι,λείο κεραμικό υλικο-μηχανικη φιλτρανση , κεραμικό υλικό πορωδες ή βιομπάλες-βιολογική) ΔΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ --> http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=563660&postcount=8

Και αν υπάρχει το περίβλημα αυτό κάπου και να πωλείτε σκέτο χωρίς τίποτα άλλο; Δυσκολο
Να ψάξω για Juwel; Ρίξε μια ματια εδω www.petcumulus.gr μπορεί να βρείς κατι που να σε ενδιαφέρει(μιλαω για καινουριο)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-10-12, 10:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά το αν ένα φίλτρο είναι βιολογικό ή όχι καθορίζεται από τα υλικά που έχει μέσα. Τώρα αν είναι στρογγυλό, τετράγωνο, πλάτης ή ό,τι να 'ναι είναι άλλη ιστορία.

Αν οι ζημιές είναι μικρές θα μπορούσες να τις επισκευάσεις απλά με ενυδρειακή σιλικόνη, αλλά είναι ένα θέμα το πόσο θα πρέπει να μείνει το ενυδρείο χωρίς φίλτρανση μέχρι να στεγνώσει. Αν έχεις μια αεραντλία κάτι γίνεται.

Τέτοια φιλτροκούτια μπορείς να βρεις πολλές φορές από αγγελία γιατί πολλοί τα βγάζουν και βάζουν εξωτερικά φίλτρα. Καινούργιο εγώ δε θα πλήρωνα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-10-12, 10:47
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

platy δεν έχει τέτοια καλαθάκια λοιπόν το δικό μου κουτί.

Το ενυδρείο μου είναι σχετικά νεοστημένο όπως είπες.
Λιγότερο από χρόνο. Δεν θεωρείτε νεοστημένο;
Για τον φωτισμό τι να σου πω... ¶σχετος είμαι...
Μία λάμπα έχει το ενυδρείο και την αφήνω ανοιχτή περίπου 12 ώρες την ημέρα.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση περί βιολογικών φίλτρων και μη.

Ευχαριστώ και για το site. Θα το ψάξω.

exelix σε ευχαριστώ πολύ και σένα για τις πληροφορίες.
Ούτε εγώ θέλω να πάρω ολόκληρο καινούργιο φίλτρο και μάλιστα στις τιμές που μου είπαν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-10-12, 10:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

νεοστημένο εννοούμε απο 1 βδομαδα αντε μεχρι ενα 3μηνο...το φωτισμό σου αν δεν εχεις φυτα που χρειάζονται φώς (αληθινα) κατέβασε τον στις 10 ωρες την μερα...και κάνε μας και μαι παρουσίαση καποια στιγμη για το τι φιλοξενείς... για οποιαδίποτε αλλη απορια..μην διστάσεις να ρωτησεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-10-12, 10:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα μπορεις να το φτιαξεις.τωρα το αν αξιζει η οχι εξαρταται απο εσεναμπορεις παντως να το κολλησεις στις ρωγμες και να το σφραγισεις απο πανω,με ενυδρειακη σιλικονη ισως.(δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πιασει στο πλαστικο),αλλα αν δεν πιανει υπαρχουν αλλα υλικα που κανουν.μπορεις να χρησιμοποιησεις και υγρο πλαστικο δηλαδη η και εποξικη κολλα.η τρυπα επισης μπορει να κλεισει οσο μεγαλη κιαν ειναι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yngwiedis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εγώ θέλω να πάρω ολόκληρο καινούργιο φίλτρο και μάλιστα στις τιμές που μου είπαν.
τι τιμες σου ειπαν αληθεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 12-10-12 στις 10:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-10-12, 11:00
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Προς το παρόν το μόνο που φιλοξενώ στο ενυδρείο μου είναι ένας πλακόστομος και ένα γατόψαρο.
Είχα 6 γκάμπι αλλά μ' αυτά και μ' αυτά που δεν γίνεται σωστό φιλτράρισμα του νερού μου πέθαναν
-------------------------
kgf123 από 65 ευρώ και πάνω μου είπαν.
Και μόνο η αντλία που έχω αγοράσει έκανε 40. Ποιος ο λόγος να δώσω τόσα χρήματα για πλήρες φίλτρο ενώ το μόνο που θέλω είναι ένα ρημάδι πλαστικό κουτί;
Μου φαίνεται θα φτιάξω μόνος μου ένα με πλεξιγκλάς στο τέλος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yngwiedis : 12-10-12 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-10-12, 11:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαλιστα.μιας και μπηκες εδω ριξε κιενα διαβασμα στα υπομνηματα να καταλαβεις και τα υπολοιπα λαθη σου
-------------------------
δε χρειαζεται καν να φτιαξεις αλλο,επισκευαζεται αυτο που εχεις.βλεπω εισαι στο ηρακλειο αλλιως θα σου ελεγα φερτο εδω να το φτιαξουμεμπορει ομως καποιος συμφορουμιτης αποκει να μπορει να σε βοηθησει αν χρειαζεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 12-10-12 στις 11:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-10-12, 11:06
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Αν εννοείς σαν λάθη μου οτι ξεπλένω το φίλτρο με νερό βρύσης νομίζω πως δεν κάνω λάθος.
Το νερό εδώ δεν είναι πόσιμο και δεν περιέχει χλώριο.

Επίσης όπως είπα είμαι άσχετος.
Εγώ πετσοπάδες ρώτησα και οτι μου είπαν κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-10-12, 11:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι εννοουσα κυριως τα λαθη που εχεις κανει στην ιχθυοσυνθεση που εχεις.δεν το λεω για να σε προσβαλω,οι περισσοτεροι εδω μεσα τα ιδια λαθη καναμε οταν ξεκινησαμε.κιεγω οταν μπηκα εδω μεσα και διαβασα τα υπομνηματα και ρωτησα ξεστραβωθηκα

οσοσν αφορα το πλυσιμο των υλικων στη βρυση εγω δεν θα το εκανα,ακομα κιαν δεν εχει χλωριο η βρυση.μπορει να εχει αλλα στοιχεια που να κανουν κακο ειτε στη βιολογια ειτε στα ψαρια.αν και αμφιβαλω οτι δεν βαζουν χλωριο στο νερο που βγαινει στη βρυση,ακομα κιαν δεν ειναι ποσιμο...αλλα ακομα και η πιθανη διαφορα θερμοκρασιας στο νερο της βρυσης με αυτη του ενυδρειου μπορει να κανει ζημια στη βιολογια καθε φορα που το πλενεις.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-10-12, 11:14
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ιχθυοσύνθεση εννοείς τον συνδυασμό των ψαριών που έχω βάλει;
Είχα βάλει για να είμαστε πιο ακριβείς.

Αφού δεν έχουν νερό της προκοπής εδώ πέρα...
Από γεωτρήσεις είναι όλο το νερό που έρχεται στο δίκτυο ύδρευσης.
Ένα απλό φιλτράρισμα του κάνουν και τέλος.
8,5 χρόνια είμαι εδώ και το νερό πίστεψε με είναι ένας από του λόγους που θέλω να γυρίσω Αθήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-10-12, 11:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον EXELIX. Το καλύτερο για εμένα τώρα είναι:
1. Να πάρεις ένα καινούργιο φίλτρο. Αν δεν θέλεις να δαπανήσεις πολλά χρήματα για ένα εξωτερικό που είναι η καλύτερη επιλογή, μπορείς με λίγα χρήματα να πάρεις ένα εσωτερικό σαν αυτό. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές για τα λίτρα σου σε εσωτερικά. Διαλέγεις βάση 3ων παραμέτρων: απόδοση (ροή λιτ/ωρ), ποιότητα (κατασκευή, θέσεις υλικών, όγκος υλικών κτλ) και φυσικά τιμή.
2. Αν μπορείς να παλέψεις με το είδη υπάρχον φίλτρο μέχρι να στρωθεί το νέο (1-2 μήνες), συνεχίζεις κανονικά όπως κάνεις μέχρι τώρα. Αν δεν γίνεται, κάνε μια μικρή επισκευή σε αυτό που έχεις. Μόλις στρώσει το καινούργιο, βγάζεις το παλιό σου. Μία άλλη περίπτωση είναι να βάλεις το βιολογικό σου υλικό στο καινούργιο και να τελειώνεις.
Την τελευταία εγώ προσωπικά δεν θα στην πρότεινα . Την έχω πατήσει εγώ ο ίδιος με αυτή την λύση. Επειδή όπως θα έχεις δει και εσύ, τα μαμά εσ. φίλτρα πιάνουν μεγάλο όγκο στο ενυδρείο μας, δεν είναι όμορφα, δεν κρύβονται εύκολα κτλ αποφάσισα και εγώ να αλλάξω το δικό μου. Τα καινούργια όμως σαν πιο μικρά, κομψά κτλ χωράνε και πολύ μικρότερο όγκο βιολογικού υλικού. Το αποτέλεσμα είναι τα κοινά κεραμικά δαχτυλίδια που έχεις στο μαμά να μην χωράνε στο καινούργιο σου, παρά μόνο μια πολύ μικρή ποσότητα. Αν δεν γνωρίζεις (όπως εγώ ) και το κάνεις, απλά την πάτησες . Η βιολογία σου θα είναι ελάχιστη. Θα ξεκινήσουν αμμωνίες και δεν θα ξέρεις τι έχει γίνει . Το σωστό είναι βάλεις το καινούργιο με τα δικά του βιολογικά υλικά (είναι κάτι μικρά σαν κυλινδρικά κρουτόν φαντάσου) και να το αφήσεις να στρώσει κανονικά . Φυσικά το ενυδρείο σου πρέπει να υποστηρίζεται από ένα άλλα στρωμένο φίλτρο (στην δική σου περίπτωση, το παλιό σου).


Αυτά απο εμένα. Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις !
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-10-12, 11:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yngwiedis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιχθυοσύνθεση εννοείς τον συνδυασμό των ψαριών που έχω βάλει;
Είχα βάλει για να είμαστε πιο ακριβείς.

Αφού δεν έχουν νερό της προκοπής εδώ πέρα...
Από γεωτρήσεις είναι όλο το νερό που έρχεται στο δίκτυο ύδρευσης.
Ένα απλό φιλτράρισμα του κάνουν και τέλος.
8,5 χρόνια είμαι εδώ και το νερό πίστεψε με είναι ένας από του λόγους που θέλω να γυρίσω Αθήνα.
ναι αυτο εννοω.

τα νερα γεωτρησεων συνηθως ειναι σκληρα νερα.εχεις μετρησει ποτε το νερο σου με τεστ για να δεις τα χαρακτηριστικα του?τα ψαρια που εχεις μεσα,αν ειναι αυτα που φανταζομαι(που μαλον ειναι) δεν θελουνε σκληρο νερο ,αλλα μαλακο και οξινο.το αντιθετο δηλαδη απο αυτο που μαλον εχεις.αλλα χωρις μετρησεις στο νερο,παμε στα τυφλα...
εκτος τωρα απτο νερο,ο πλεκοστομος αν ειναι ο "κοινος" γινεται πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου,και το γατοψαρο(και τα δυο "γατοψαρα" ειναι Btw) αν ειναι καποιο ειδος κορυντορας χρειαζεται κοπαδι- η εστω μια μικρη ομαδα-και δεν μπαινει ενα μονο του.και φυσικα θελει κιαυτο μαλακο νερο και καταλληλο βυθο...

μπορεις να κανεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου αν θελεις να συζητησουμε τα λαθη που εχεις κανει αναλυτικα ωστε να τα διορθωσεις.παντως να ξερεις οτι οταν κατι δεν παει καλα στις συνθηκες που χρειαζονται τα ψαρια αυτο τα στρεσαρει και ειναι πολυ πιο επιρρεπη σε ασθενειες και θανατους.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-10-12, 11:44
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω κάνει ποτέ μέτρηση του νερού

Θέλω να δω τι θα κάνω με το φίλτρο για να ξεκινήσω αυτή την φορά πιο σωστά από πριν.
Δεν θέλω να ξαναπάρω ψαράκια και να μου πεθάνουν λόγω κακού ή λάθος καθαρισμού και φιλτραρίσματος.

Ο πλακόστομος είναι ήδη πολύ μεγάλος. Κοντεύει πάνω από 20 εκατοστά σε μήκος.
Το γατόψαρο είναι και αυτό καθαριστής.
Αν σε βοηθάει έχει 2 μουστάκια στο στόμα του που με αυτά ανακατεύει όλη την ημέρα το χαλίκι.

Οι πετσοπάδες μου είχαν πει οτι και τα 2 αυτά κάνουν με τα γκάμπι και θα βοηθάνε να είναι και πιο καθαρό το ενυδρείο.
Οτι μου είπαν σας το μεταφέρω...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-12, 11:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το καθαρό είναι μια σχετική έννοια. Για να σου δώσω μια ιδέα πώς γίνεται ένα ψάρι να καθαρίζει ενώ χρειάζεται τροφή όπως όλα τα άλλα και ως συνέπεια θα τα κάνει και αυτό στο ενυδρείο;! Ταιριάζουν με τα guppy μόνο από την άποψη ότι δε θα σκοτώσει το ένα το άλλο, από εκεί και πέρα οι παραμέτροι σωστής διαβίωσής τους απέχουν παρασάγγας.

Πάμε όμως σιγά σιγά και ας ξεκινήσουμε τις διορθώσεις από τα πιο σημαντικά και το φίλτρο είναι η νούμερο ένα ανάγκη.

Αν μιλάμε απλά για ραγίσματα ή έχεις και τα σπασμένα κομμάτια τότε με μια CA κόλλα (π.χ. Logo στιγμής) το βγάζεις, το στεγνώνεις, το κολλάς στα γρήγορα και πάλι μέσα.

Αν λείπουν πιο μεγάλα κομμάτια τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσεις ενυδρειακή σιλικόνη για να τα κλείσεις και αν χρειάζεται με κανένα κομμάτι plexiglass, αλλά θα χρειαστείς μια αεραντλία ή κυκλοφορητή για να κάνεις μια πρόχειρη κατασκευή και να συντηρήσεις τη βιολογία σου ή απλά ένα δανεικό φίλτρο για να βάλεις τα υλικά σου μέχρι να στεγνώσει η σιλικόνη.

Πες μας όμως όσο πιο καλά μπορείς τι έχει μέσα το φίλτρο σου για να δούμε τι παίζει και από εκεί.

Από τη στιγμή που είχες θανάτους -λογικά- από την προβληματική λειτουργία του φίλτρου αυτό δεν έγινε από τα σωματίδια που βλέπεις, αλλά από την αμμωνία που πλέον δε φιλτράρεται από τα βακτήρια που κατοικούν στα υλικά του φίλτρου. Καλό είναι μέχρι να δούμε τι παίζει να μειώσεις τα ταΐσματα ή και να τα κόψεις τελείως (δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια για μέρες) και να κάνεις μερικές αλλαγές νερού.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-10-12, 11:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σε πιστευωοι περισσοτεροι πετσοπαδες τα ιδια λενε σε ολους.τα ψαρια ειναι αυτα που σου ειπα.ο πλεκοστομος ειναι ακαταλληλος για το ενυδρειο σου και θελει μαλακο νερο,και το κορυντορας θελει ομαδα (6 τουλαχιστον του ιδιου ειδους),ψιλη αμμο στο βυθο γιατι τη φιλτραρει στα βραγχια του και μαλακο νερο επισης.

μεχρι να φτιαξεις το φιλτρο σου(που φτιαχνεται ανετα αν δε θες να χαλασεις λεφτα για καινουριο)διαβασε τα υπομνηματα στο λινκ που σου εδωσα.θα σου λυσουνε πολλες αποριες και θα σε βοηθησουνε απιστευτα.επισης μολις μπορεσεις βαλε μια φωτο του ενυδρειου σου να δουμε για να ξερουμε για τι μιλαμε και κανε μια παρουσιαση για ν αεχουμε οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται.μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτη τη φορμα για την παρουσιαση.

οι μετρησεις στο νερο ειναι το Α και το Ω.χωρις να ξερεις τι νερο εχεις δεν κανεις τιποτα απολυτωςκαι δεν θα μπορει και να σε βοηθησει και κανεις αν προκυψει προβλημα.το πρωτο πραγμα που κοιταμε ειναι το νερο.90% των προβληματων αποκει ξεκιναει.οποτε θα σε συμβουλευα να βαλεις στο προγραμμα να προμυθευτεις τα απαραιτητα τεστ.
αυτα ειναι καταρχην
NH4NH3 (αμμωνιας),NO2(νιτρωδη),ΝΟ3(νιτρικα).με αυτα ελεγχεις ολα τα σταδια του κυκλου του αζωτου δηλαδη τη διαδικασια βιολογικης φιλτρανσης που γινεται στο φιλτρο σου απο βακτηρια που αναπτυσονται στα βιολογικα υλικα του(και οχι μονο εκει).

τεστ για Ph,και τεστ σκληροτητων ωστε να ξερεις τι νερο εχεις και στη βρυση και στο ενυδρειο ανα πασα στιγμη.

προτιμησε υγρα τεστ γιατι ειναι πιο αξιοπιστα και βγαζουν περισσοτερες μετρησεις αποτι τα στικς που ισως σου φανουνε πιο φτηνα.(η τιμη παιζει αναλογα απο που θα τα αγορασεις)προτιμησε ιντερνετικα καταστηματα η το ebay,θα τα βρεις πολυ φθηνοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-10-12, 12:01
Yngwiedis Ο χρήστης Yngwiedis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Βασικά έχω ήδη ξεκινήσει και διαβάζω τα πολύ κατατοπιστικά και χρήσιμα θέματα-οδηγούς για αρχάριους.
Και έχω διάφορες απορίες...
Ξεχνάμε την επισκευή του κουτιού.
Με ένα εξωτερικό φίλτρο πιστεύετε πως θα είμαι εντάξει;
Αν ναι και αν βλέπω καλά, με ένα κόστος γύρω στα 50 με 55 ευρώ θα είμαι κομπλέ;

Τα ψάρια μπορώ να μην τα ταίσω. 2 είναι όλα κι όλα πλέον
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-10-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yngwiedis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έχω κάνει ποτέ μέτρηση του νερού

Θέλω να δω τι θα κάνω με το φίλτρο για να ξεκινήσω αυτή την φορά πιο σωστά από πριν.
Δεν θέλω να ξαναπάρω ψαράκια και να μου πεθάνουν λόγω κακού ή λάθος καθαρισμού και φιλτραρίσματος.

Ο πλακόστομος είναι ήδη πολύ μεγάλος. Κοντεύει πάνω από 20 εκατοστά σε μήκος.
Το γατόψαρο είναι και αυτό καθαριστής.
Αν σε βοηθάει έχει 2 μουστάκια στο στόμα του που με αυτά ανακατεύει όλη την ημέρα το χαλίκι.

Οι πετσοπάδες μου είχαν πει οτι και τα 2 αυτά κάνουν με τα γκάμπι και θα βοηθάνε να είναι και πιο καθαρό το ενυδρείο.
Οτι μου είπαν σας το μεταφέρω...
Το θέμα "ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ" έχει σχολιαστεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα, έως άπειρες!!!! ¶σε στην άκρη τους "πετσοπάδες" διάβασε . Θα δεις και εσύ πόσο απέχουν αυτά που σου λένε (είτε από πλευράς κέρδους - πώλησης, είτε πολλές φορές ασχετοσύνης) από την πραγματικότητα. Διάβασε και ξαναδιάβασε φίλε μου και θα δεις πόσο θα βελτιωθείς εσύ αλλά θα αλλάξει και ο τρόπος - συνθήκες ζωής των ψαριών σου. Κανείς δεν γεννήθηκε και να ξέρει. Όλοι κάναμε αλλά και κάνουμε ακόμη λάθη. Θα σε συμβουλέψω εγώ ακόμη μια φορά να πάρεις ένα καινούργιο φίλτρο. Αν δεν μπορείς εξωτερικό που είναι η καλύτερη επιλογή, ένα εσωτερικό και φυσικά ένα σετάκι με υγρά τεστάκια (απαραίτητο αν θες να κάνεις σωστή δουλειά). Για το φίλτρο να κοιτάξεις να είναι τουλάχιστον για το διπλάσιο ενυδρείο από το δικό σου (δηλαδή να γράφει ότι είναι τουλάχιστον για 200+ λίτρα ενυδρείο) και ροή τα λίτρα σου Χ 5 (δηλαδή 600λίτρα/ώρα +).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μπορώ να "λυγίσω" μόνιμα σωλήνα φίλτρου; aquaman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 21-10-10 21:07
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
..επιλογή "αθόρυβου" φίλτρου.. makis_st Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 16-06-10 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10599 seconds with 14 queries