Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-09-11, 19:00   #1
Ταλαιπωρημένο ενυδρείο
filebox
Member
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος 25-09-11, 19:00
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καθώς δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη, θα ήθελα την βοήθειά σας για το ενυδρείο ενός φίλου ο οποίος εκτός του ότι έχει καθοδηγηθεί λάθος δεν έχει το χρόνο και την διάθεση να το ψάξει.

Ο φίλος αυτός λοιπόν έχει ένα ενυδρείο που τρέχει χρόνια (ίσως 5) με μόνα ψάρια μέσα κάποια που εμένα μου μοιάζουν με ροδόστομα (ο ίδιος δεν ξέρει καν τι είναι) και ένα που μου τον είπε "γλύφτη". Το ενυδρείο είναι μεταξύ 130-170 λίτρα δεν μπόρεσα να υπολογίσω ακριβώς γιατί έχει κυρτό το μπροστινό τζάμι.

Στο ενυδρείο δεν κάνει σχεδόν ποτέ αλλαγές νερού (ίσως 3-4 το χρόνο) αν και τώρα του εξήγησα ότι πρέπει να κάνει συχνά και γιατί. Του μέτρησα αμμωνία που βγήκε ευτυχώς μηδέν ή κοντά στο μηδέν και NO3 που ήταν στο... διάολο 70+ppm. Πιο βαθύ κόκκινο δεν είχα ξαναδει στο τεστ. Φυσικά τον έβαλα να κάνει αλλαγή εκείνη την ώρα. Το καλό είναι ότι έχει ένα εξωτερικό φιλτρο το οποιο προφανώς κάνει δουλειά (για να έχει 0 αμμωνία). Μου κάνει εντύπωση με μηδέν αλλαγές πως επιβιώνουν τα ψαράκια τα οποία λέγεται ότι είναι και σχετικά ευαίσθητα.

Του έδωσα κάποιες από τις μικρές μου ανούμπιες για να μεγαλώσουν και να βοηθήσουν τα ψαράκια να χαλαρώσουν γιατί εμένα μου φαίνονται αγχωμένα, αλλά ίσως και να είναι απλά ο τρόπος που κολυμπάνε μιας που δεν τα ξέρω.

Το πρώτο πρόβλημά του ήταν ότι είχε πράσινη άλγη παντού. Αφού άδειασε το ενυδρείο, το καθάρισε και τα ξαναέβαλε μέσα, σταδιακά άρχισε να επανεμφανίζεται αλλά μαζί και κάτι μαύρο σαν άλγη το οποίο κολλάει στα πάντα αλλά κυρίως τα αντικείμενα του ενυδρείου και τα φυτά. Δεν ξεκολλάει εύκολα, στα φυτά κόβεται το φύλλο ή με πολύ τρίψιμο φεύγει αφήνοντας μικρά μαύρα στίγματα (τα οποία φαντάζομαι ξαναμεγαλώνουν).

Στο βίντεο που έχω παρακάτω μπορείτε να δείτε πάνω στο μεγάλο κοχύλι πως μοιάζει, είναι πριν εξαπλωθεί πολύ. Τώρα έχει γεμίσει τα πάντα και έχει μεγαλώσει και σε μήκος. Επίσης τα φυτά μετά από αρκετούς μήνες δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου, όταν στο δικό μου (χωρίς CO2) μεγαλώνουν.

Επειδή όταν πήγε να καθαρίσει το ενυδρείο το γρατζούνησε σε όλη την επιφάνεια (ούτε ο ίδιος δεν κατάλαβε πως, ίσως να είχε κάποια πετρούλα στο σφουγγάρι) σκέφτεται να πάρει καινούριο. Δεν ξέρω (επειδή είναι κυρτό) αν υπάρχει άλλος τρόπος επισκευής.

Το ερώτημα λοιπόν είναι, τι είναι αυτό το μαύρο πράμα, πως διορθώνεται και αν τελικά αλλάξει ενυδρείο τι πρέπει να κάνει ώστε να μη μεταφερθεί σε όλο το καινούριο ενυδρείο εξ' αρχής.

Βίντεο

Σόρυ για τη χαμηλή ποιότητα είναι από μάπα κινητό
Αν δεν καταλαβαίνετε με την εξιστόρηση θα προσπαθήσω να βγάλω πάλι καλύτερη φωτογραφία.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20110620_125821.jpg
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  71,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20110620_125851.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  79,0 KB  

Εμφανίσεις: 2779
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-11, 23:42
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

καλως ηρθες. τα ψαρια ειναι ροδοστομοι οι οποιοι θελουν χαμηλο πεχα και σκληροτητες πραγμα που με τα κοχυλια και το οτι ναναι πετραδακι κατω δε βοηθαει , και το μαυρο ειναι αλγη. τα ψαρια αν ζουν καιρο εκει μεσα συνηθισαν το μεγαλο αριθμο νο3 θα ζησουν ομως πολυ λιγοτερα χρονια απο οσο πρεπει λογω της καταστροφης στα ζωτικα τους οργανα απο το δηλητηριο. το νο3 λυνεται με συχνες αλλαγες νερου τουλαχιστον 2 το μηνα αν και τωρα πρεπει σταδιακα να αλλαξει ολο του το νερο κανοντας ενα γενναιο 70% στην αρχη και αλλα 40-50% καθε εβδομαδα ωστε να πανε πολυ χαμηλα. οσο για την αλγη ολα τα ενυδρεια του κοσμου εχουν αλγη. οι λογοι ειναι πολλοι ενας απο τους συνηθεστερους ειναι το πολυ φως η το φως σε λαθος κελβιν το οποιο προωθει την αναπτυξη της. πες του να κανει συσκοτιση(οχι φωτα) για οσο πιο πολυ καιρο μπορει (εως και μηνα) και θα τη δει να μειωνεται. επισης μπορει να παρει λαμπα uv που την καταπολεμαει. θα βοηθουσε να μας ελεγες τι γραφει πανω η λαμπα. αυτα προς το παρον
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-11, 00:30
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα προσπαθήσω μέσα στη βδομάδα να βγάλω μια φωτογραφία να σας δείξω πως ακριβώς είναι γιατί και εγώ για άλγη το νόμιζα στην αρχή αλλά δεν την είδα στις φωτογραφίες που υπάρχουν στο ποστ για τις άλγες εδώ. Βέβαια μπορεί να έχει μεγαλώσει υπερβολικά.

Δυστυχώς το θέμα με τις αλλαγές δεν λύνεται εύκολα γιατί είναι τεμπελάκος και δεν θέλει να καταλάβει το λάθος στο "μα τόσα χρόνια ζούνε, έχουνε φιλότιμο".
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-11, 09:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι μεγαλη αλλαγη τωρα.
Μικρες (10%) και πολλες (πχ μια φορα καθε μερα).

Καθαρισμος βυθου προσεκτικα με σκουπα βυθου και σιφωναρισμα αλλα χωρις να σηκωσει το ιζημα στο νερο (εκτος κι αν εχει φιλτρο βυθου οποτε αλλαζουν οι τακτικες).
Αλλαγη νερου ταυτοχρονα με το σιφωναρισμα.

Καθαρισμος φιλτρου απο σκουπιδια (καδος, σωληνες, θαλαμος φτερωτης, φτερωτη με προσοχη να μη σπασει ο ευαισθητος κεραμικος αξονας της) και καθαρισμος υλικων με νερο απο το ενυδρειο (σε ολα τα υλικα για σιγουρια). Αλλαγη σε οποια υλικα εχουν φθαρει (οχι ολα μαζι ταυτοχρονως).
Ενεργος ανθρακα θα ηταν χρησιμος στο φιλτρο για ενα μηνα και μετα αλλαγη αν χρειαστει να μεινει και αλλο.

Εξω τα οστρακα και μεσα ενυδρειακα ξυλα και ευκολα νιτροφαγα φυτα επιφανειας (τα αφηνει στην επιφανεια ελευθερα) οπως κερατοφυλλο ή pistia stratiotes ή hydrocotyle leucocephala.
Στο βυθο φυτεμα εχινοδωρους, κρυπτοκορινες.
Δεσιμο σε ξυλα ή πετρες anubias και microsorum pteropus.

Αλλαγη λαμπων. Αν ειναι με ηλεκτρονικο τροφοδοτικο (το καταλαβαινει αν αναβουν αμεσως οι λαμπες χωρις να τρεμοπαιζουν) οι λαμπες εχουν συνηθως ζωη 12-24 μηνες αναλογα και τις ωρες λειτουργιας.
Αν ειναι απλο το τροφοδοτικο με starter εχουν ζωη συνηθως 6-12 μηνες ζωη.
Η παλαιοτητα τους κανει να αλλαζει το φασμα τους και ειναι μια ακομα αιτια για δημιουργια αλγης.

Η πρασινη αλγη ηταν αποτελεσμα πιθανοτατα λογω πολλων νιτρικων.
Τωρα εχει βγει μαυρη λογω ελλειψης ισως νιτρικων και περισσιων φωσφορικων.
Θα ερθει σε ισορροπια καποια στιγμη.

Υπομονη, αφου εχουν επιζησει τα ψαρια, να αποφυγετε βεβιασμενες κινησεις.
Εχουν συνηθισει σε αλλες τιμες νερου τα ψαρια και οι αποτομες αλλαγες στη χημεια του νερου, ακομα και αν πανε προς το σωστο, μπορει να τα σκοτωσει.
Τα πολλα νιτρικα συνηθως δεν σκοτωνουν αλλα εχουν συνηθως αποτελεσμα τις καρκινογεννεσεις και την αργη καταστροφη οργανων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-11, 00:24
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Συγνώμη για την καθυστερημένη επιστροφή στο νήμα, αλλά λόγω εργασίας και κάποιον άλλων προβλημάτων δεν μπόρεσα να γράψω νωρίτερα.

Η κατάσταση έχει ως εξής, αγοράστηκε νέο ενυδρείο και με φώναξε όταν είχε ήδη αδειάσει το παλιό έχοντας τα ψάρια σε κουβά. Οπότε δεν μπορούσαν να γίνουν και πολλά πράγματα.

Του έστησα το καινούριο ενυδρείο, καθάρισα το φίλτρο με προσοχή ώστε να κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερο νερό από μέσα για μπόλι, έριξα και βακτήρια (που είχε πάρει έτσι και αλλιώς - δεν έχω πειστεί αν τελικά δουλεύει αυτό το πράμα). Τα παλιά διακοσμητικά τα πέταξα και στο καινούριο βάλαμε άμμο, ανούμπιες και κάποια πλατύφυλλα φυτά που δεν τα ξέρω πως λέγονται - τα είχε όλα αγοράσει έτσι και αλλιώς.

Τα ψάρια είχαν χάσει τελείως τα χρώματά τους και κρύβονταν πίσω από μια πέτρα συνέχεια, πράγμα λογικό μετά την ταλαιπωρία που είχαν τραβήξει.

Ελπίζω να την βγάλουν και να είναι πιο τυπικός στο νέο ενυδρείο. Αύριο αν προλάβω θα πάω να του μετρήσω αμμωνία και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-11, 00:58
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

αν δε πάρεις ένα ράντζο να κοιμάσαι από δίπλα δε βλέπω φως
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-11, 00:31
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μέχρι ώρας τα πράγματα πάνε καλά στο καινούριο ενυδρείο, οι μετρήσεις είναι καλές και για την ώρα φαίνεται να κρατάει τις αλλαγές στις 10-15 μέρες... (από το κάθε 3 μήνες και αυτό χάλια πάλι καλά).


Αν δω ότι το συνεχίζει θα βάλουμε μερικά ακόμα ψαράκια μέσα να αρχίσει να παίρνει τα πάνω του...

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-11, 01:14
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μπράβο για την πράξη σωτηρίας που κάνεις! Πάλι καλά που διορθώθηκαν οι συνθήκες για τα ψαράκια αλλά θέλουμε και φώτο να τα δούμε! Καλή αρχή πες του φίλου σου ( και σε σένα εννοείται μιας και ασχολήθηκες! )
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-11, 16:54
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Να και μια φωτογραφία που έβγαλα από το κινητό.

Είχε αρχίσει να πιάνει άλγη που μοιάζει με κυανοβακτηρίδιο οπότε για την ώρα είναι σε συσκότιση.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20111110_210714_resize.jpg
Εμφανίσεις:  429
Μέγεθος:  298,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-11, 21:19
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

έχει αρχίσει να γίνετε καλή δουλειά μου φαίνεται
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15550 seconds with 16 queries