Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-13, 18:40
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Ενυδρείο με μικρότερο φίλτρο...προβλήματα?

Χρόνια πολλά σε όλους.

Να κάνω μια ερώτηση σε όποιον γνωρίζει...
Έχω αγοράσει ένα ενυδρείο μεταχειρισμένο με διαστάσεις 100*40*50 (καθαρα 170 lt αν υπολογίζω καλά) με εξωτερικό φίλτρο Eheim 2222. Επειδή τα χαρακτηριστικά του φίλτρου λένε ότι κάνει για μέχρι 150 lt ενυδρείο (ο όγκος του κάδου του είναι 2,3 Lt), και επειδή δεν προβλέπεται αγορά άλλου άμεσα, ήθελα να μάθω τι προβλήματα μπορούν να προκύψουν από αυτό.
Να σας πω ότι τώρα έχω 10 αρλεκίνους και 8 νέον. Να υποθέσω ότι δεν μπορώ, λόγο φίλτρου, να βάλω μερικά ακόμα? πχ όπως είχα πει σε άλλο ποστ, θα ήθελα να προσθέσω 2 pearl gourami ακόμα αν αντέχει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-05-13, 19:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι το φιλτράκι για τα λίτρα σου μ' αυτά τα ψάρια, αν έχεις τα σωστά υλικά και έχεις τακτική ρουτίνα καθαρισμού/συντήρησης/αλλαγών νερού.
Με μετρήσεις μπορείς να είσαι βέβαιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-13, 19:26
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Κλεόβουλε, ξέχασα να το αναφέρω... Οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα (το ενυδρείο ξεκίνησε πριν 2 μήνες περίπου), είναι καλές. Αλλά κάνω την ερώτηση για να προλάβω τυχόν προβλήματα και για την περίπτωση που θα προσθέσω λίγα ψάρια ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-13, 19:34
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

οπως σωστα αναφερθηκε μια χαρα ειναι το φιλτρο με αυτα τα ψαρια ....αν εβαζες και μερικα φυτα ...αν δεν εχεις θα το βοηθουσες παρα πολυ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-05-13, 19:43
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

• for tank size up to 150l
• Pump output 500l/h
• Filter circulation 350l/h
• Delivery head 1,30 m Ws
• Filter volume 2,3l
• Power consumption 8 W
• Dimentiones approx. mm 290 x 178 x 178
αυτα ειναι τα χαρακτηρηστικα του φιλτρου σου στα οποια λεει απο 150λτ και πανω με μια κυκλοφορια 500λτ δηλαδη 2,5-3 φορες το νερο σου σε μια ωρα μια χαρα εισαι λοιπον μπορεις εαν θες να βαλεις καλητερο βιολογικο υλικο και να ανεβασεις την βιολογια σου οπως και να βαλεις φυτα που ειανε τα παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-05-13, 19:51
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Συγνώμη ρε παιδιά... με το τσιγκέλι σας δίνω τις πληροφορίες.
Έχω και εύκολα φυτά μέσα, ανούμπιες, βαλισνέριες, κερατόφυλλο και βιολογικό υλικό.
Οπότε λέτε να μην ανησυχώ... Με παίρνει δηλ. για ένα ζευγάρι γκουράμι ακόμα?

Να σας ευχαριστήσω και για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-13, 20:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ναι δεν εχεις θεμα αλλα μην το παρακανεις με ταισματα κτλ και να εισαι τυπικος στης αλλαγες σου οχι επειδη δεν αντεχει το φιλτρο σου αλλα τα λιτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-13, 20:09
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

χαχα εντάξει, αν έχω πρόβλημα μετά, θα φροντίσω να αλλάξω τον τίτλο του ποστ σε : "Πρόβλημα φίλτρου με μικρότερο ενυδρείο"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-13, 20:26
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
• for tank size up to 150l
• Pump output 500l/h
• Filter circulation 350l/h
• Delivery head 1,30 m Ws
• Filter volume 2,3l
• Power consumption 8 W
• Dimentiones approx. mm 290 x 178 x 178
αυτα ειναι τα χαρακτηρηστικα του φιλτρου σου στα οποια λεει απο 150λτ και πανω με μια κυκλοφορια 500λτ δηλαδη 2,5-3 φορες το νερο σου σε μια ωρα μια χαρα εισαι λοιπον μπορεις εαν θες να βαλεις καλητερο βιολογικο υλικο και να ανεβασεις την βιολογια σου οπως και να βαλεις φυτα που ειανε τα παιδια
Συγγνωμη για την διορθωση αλλα το up to 150 l σημαινει μεχρι 150 λιτρα.Και η κυκλοφορια ειναι 350λτ/ωρα.Οποτε ειναι 2 φορες το νερο του ενυδρειου.Πιστευω οτι το φιλτρο ειναι πολυ οριακο για αυτα τα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-13, 20:29
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

μια χαρα ειναι το φιλτρακι αλλα αν νομιζεις οτι θα εχεις θεμα παιρνεις με 5 -10 ευρω ενα μικρο εσωτερικο που γυρναει 200-300 λιτρα την ωρα κοβεις το σφουγγαρακι στην μεση βαζεις σιροπαξ μινι και εισαι κομπλε...... 8α εχεις και περισοτερη ροη..... 8α αναβασεις και την βιολογια..... και δεν κοστιζει και κα8ολου.....
κατι τετοιο.... βγαζεις την φλογερα και εισαι οκ....... λιγα καιει και λιγα βατ

------ >>> http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-13, 20:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη για την διορθωση αλλα το up to 150 l σημαινει μεχρι 150 λιτρα.Και η κυκλοφορια ειναι 350λτ/ωρα.Οποτε ειναι 2 φορες το νερο του ενυδρειου.Πιστευω οτι το φιλτρο ειναι πολυ οριακο για αυτα τα λιτρα
τα έχουμε ξαναπεί....αλλά για να μην μένει αναπάντητο.....
Η ροή του φίλτρου δεν σημαίνει ότι ένα φίλτρο είναι επαρκές ή όχι για ένα ενυδρείο. Βασικότερη παράμετρος είναι το τι και πόσα ψάρια έχουμε,άλλη τι βιολογικά υλικά έχουμε, άλλη οι ρουτίνες μας κλπ.
Nα δώσω ένα παράδειγμα:σ' ένα ενυδρείο 500 λίτρα που έχει ένα μονομάχο ή μια δεκάδα νέον το παραπάνω φίλτρο είναι υπεραρκετό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-13, 20:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα ειναι το φιλτρακι αλλα αν νομιζεις οτι θα εχεις θεμα παιρνεις με 5 -10 ευρω ενα μικρο εσωτερικο που γυρναει 200-300 λιτρα την ωρα κοβεις το σφουγγαρακι στην μεση βαζεις σιροπαξ μινι και εισαι κομπλε...... 8α εχεις και περισοτερη ροη..... 8α αναβασεις και την βιολογια..... και δεν κοστιζει και κα8ολου.....
κατι τετοιο.... βγαζεις την φλογερα και εισαι οκ....... λιγα καιει και λιγα βατ

------ >>> http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2161
κι εσύ κάνεις λάθος
το φίλτρο του έχει κάδο 2,3 λίτρα. Καμιά σύγκριση μ΄αυτό που προτείνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-13, 20:44
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Οπότε, για να ξανά γυρίσουμε στην αρχική ερώτηση... Αν όντως είναι στο όριο των δυνατοτήτων του, τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει? Και με την ψαροσύνθεση που σκέφτομαι.
Το 2 εσωτερικό φίλτρο το έχω σκεφτεί κι εγώ σαν μια φτηνή λύση... βλέποντας και κάνοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-13, 20:45
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη για την διορθωση αλλα το up to 150 l σημαινει μεχρι 150 λιτρα.Και η κυκλοφορια ειναι 350λτ/ωρα.Οποτε ειναι 2 φορες το νερο του ενυδρειου.Πιστευω οτι το φιλτρο ειναι πολυ οριακο για αυτα τα λιτρα
δεν το καταλαβα με τα λτ δηλαδη το up εννοει εως 150 το ειπα επειδη νομιζα οτι το up σημαινει πανω αρα πανω απο 150.....επισης το 350λτ ειναι το νερο που γυρηζει μεσα στον καδο με τα βιολογικα αλλα αυτο εξαρταται και απο τα βιολογικα υλικα ποση ροη επιτρεπουν αλλα και απο το ποσο μπουκωμενο ειναι το φιλτρο για την δυναμη παμε με το ποσο δινει η αντλια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-13, 20:53
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εσύ κάνεις λάθος
το φίλτρο του έχει κάδο 2,3 λίτρα. Καμιά σύγκριση μ΄αυτό που προτείνεις.
δεν λεω να το βγαλει, αλλα να το βαλει ταυτοχρονα....... εγω αντι για κυκλοφοριτη εχω τετοια μικρα φιλτρακια.......!!!! τα πολυ μικρα για να μην εχει και αισθητικα (οπτικα ) θεμα!!!!!!
-------------------------
παλιοτερα ειχα δυο μικρα στα 150 λιτρα ( ασχετα απο το εξωτερικο φιλτρο ) γιατι ηθελα να υπαρχει καλη κυκλοφορια.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 08-05-13 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-05-13, 21:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο καδος του χωραει αρκετα υλικα για να καλυψει τους βιολογικους ρυπους των ψαριων που αναφερεις, αν φυσικα το φιλτρο εχει μεσα καλης ποιοτητας υλικα (πχ τα μαμισια)
Η αληθινη ροη θα ειναι γυρω στις 2 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, κατι που σε νορμαλ συνθηκες θα ειναι (οριακα) ικανοποιητικη για τη βιολογικη φιλτρανση του νερου.
Η μηχανικη ισως δεν ειναι ικανοποιητικη και ισως παρατηρεις βρωμικο βυθο και αιωρουμενα.
Το πιο πιθανο ομως ειναι να εχεις προβλημα με την κυκλοφορια του νερου μεσα σε ολο το ενυδρειο (νεκρες περιοχες), αλλα μπορεις να το λυσεις με καποιο μικρο wave maker ή με ενα εσωτερικο φιλτρο που θα βοηθησει και στη φιλτρανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-05-13, 21:04
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το καταλαβα με τα λτ δηλαδη το up εννοει εως 150 το ειπα επειδη νομιζα οτι το up σημαινει πανω αρα πανω απο 150.....επισης το 350λτ ειναι το νερο που γυρηζει μεσα στον καδο με τα βιολογικα αλλα αυτο εξαρταται και απο τα βιολογικα υλικα ποση ροη επιτρεπουν αλλα και απο το ποσο μπουκωμενο ειναι το φιλτρο για την δυναμη παμε με το ποσο δινει η αντλια
το up σημαινει επανω αλλα το''up to''σημαινει εως..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-05-13, 21:05
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Η μεγάλη μου απορία είναι αν το φίλτρο αυτό μπορεί να "σηκώσεί" την ψαροσύνθεση που θέλω. Να σας πω ότι έχει τα στάνταρ υλικά του συν βαμβμάκι και τύρφη.
Αν έχω καταλάβει καλά η μηχανική φίλτρανση όπως σφουγγάρι είναι για το πόσο καθαρό είναι το νερό από τα σωματίδια και η βιολογική είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη της αποικίας βακτηρίων... αν έχω λάθος διορθώστε.
Πως θα ξέρω όμως αν τα στάνταρ βιολογικά υλικά του φίλτρου μου αρκούν για τα ψάρια που θέλω?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-05-13, 21:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μην μπερδευομαστε, το up του 150lt προσωπικα δε μου λεει τιποτα. Σε ολα τα ενυδρεια που εχω τα φιλτρα ειναι για πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια, γιατι σε αυτα μπορεσα να χωρεσω το βιολογικο υλικο που ηθελα. Μπορουμε καλλιστα να βαλουμε ενα φιλτρο για μικροτερο ενυδρειο, αρκει να καλυπτει τις αναγκες του βιολογικου υλικου σε σχεση με την ιχθυοφορτιση μας και να γυρνει το συνολικο ογκο των λιτρων του ενυδρειου 2-3 φορες την ωρα.

Λογικα μια χαρα θα εισαι, αν εχεις πολυ βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου. Αλλα να ξερεις, κανονας δεν υπαρχει. Μονο με τις μετρησεις θα το καταλαβεις. Στην αρχη ταϊσμα με φειδω και στενη παρακολουθηση των μετρησεων, μεχρι να σταθεροποιηθει η κατασταση.
Εδω θα δεις και μερικες αποψεις περι επιλογης του καταλληλου φιλτρου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-13, 21:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michalis... Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεγάλη μου απορία είναι αν το φίλτρο αυτό μπορεί να "σηκώσεί" την ψαροσύνθεση που θέλω. Να σας πω ότι έχει τα στάνταρ υλικά του συν βαμβμάκι και τύρφη.
Αν έχω καταλάβει καλά η μηχανική φίλτρανση όπως σφουγγάρι είναι για το πόσο καθαρό είναι το νερό από τα σωματίδια και η βιολογική είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη της αποικίας βακτηρίων... αν έχω λάθος διορθώστε.
Πως θα ξέρω όμως αν τα στάνταρ βιολογικά υλικά του φίλτρου μου αρκούν για τα ψάρια που θέλω?
Βασικα η απορια σου πρεπει να ηταν αν μπορει να σηκωσει και την ποσοτητα της τροφης που θα ριχνεις.
Για τα ψαρια αυτα ΟΚ θα ειναι, αλλα καλο ειναι να τσεκαρεις με μετρησεις, μηπως κι εχεις πολυ βαρυ χερι στο ταισμα, οπως πολλοι απο εμας.
Με τις μετρησεις θα το καταλαβεις αν φτανουν.
Αν παρατηρεις συνεχως (ενω εχει στρωσει το φιλτρο) πικαρισματακια σε αμμωνια νιτρωδη, τοτε δεν φτανουν τα υλικα.
Εντωμεταξυ διαβαζω οτι βαζεις και τυρφη.
Αυτο τρωει χωρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-13, 22:06
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Πολύ καλό το υπόμνημά, το είχα διαβάσει στην αρχή και θα το ξαναδιαβάσω.

Για την τροφή που λέτε να σας πω ότι ταΐζω μια φορά την ημέρα (flakes, grindal) και δεν προλαβαίνει να μείνει τίποτα. Από τους ρύπους που έχουν τα ψάρια δεν μπορώ να ξέρω αν θα έχω πρόβλημα...
Προς το παρών οι μετρήσεις μου (με stick εκτός από την αμμωνία που έχω και υγρό JBL) είναι μια χαρά και για την αμμωνία που μπορώ να είμαι πιο σίγουρος, δεν έχω τη παραμικρή ένδειξη για αύξηση, έστω και ελάχιστη.
Γενικά, με την πολύ μικρή εμπειρία που έχω, δεν παρατήρησα μέχρι στιγμής πρόβλημα...ΑΛΛΑ με προβληματίζει και η μικρή ροή του φίλτρου μου (η οποία και δεν ξέρω τι πρόβλημα μπορεί να μου δημιουργήσει) και ο όγκος του, την στιγμή, που όπως παρατήρησες κι εσύ (delta66), το έχω ζορίσει και με την τύρφη...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-05-13, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ταιζεις λιγο κατα την αποψη μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-13, 22:12
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εχω δει ενυδρεια με ψαρια που βγαζουν πολυ περισσοτερους ρυπους απο οτι αυτα που εχεις εσυ να "στεκονται" με εσωτερικο φιλτρο που εχει μονο σφουγγαρι....
Το 2222 εχει ενα λιτρο subtrat-pro στο επανω καλαθι και ειναι αρκετο για την ιχθυοφορτιση σου (ισως κι οχι μονο).Το θεμα της κυκλοφοριας ομως καλα ειναι να λυθει ειτε οικονομικα ,βαζοντας ως 2ο φιλτρο ενα εσωτερικο,ή με καποιο κυκλοφορητη,ειτε επενδυοντας σε αλλο ενα εξωτερικο.
Η τελευταια λυση ειναι η ιδανικη,αν δε μπορεις ,πανε σε εσωτερικο με καδο κατα προτιμηση, ωστε να ανεβεις σκαλι και στη βιολογια σου
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-13, 22:20
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailor247 Εμφάνιση μηνυμάτων
το up σημαινει επανω αλλα το''up to''σημαινει εως..
οσο ζεις μαθαινεις δεν το χα καν δει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-05-13, 22:22
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Η όποια συμβουλή για τάισμα δεκτή, γιατί ή μόνη που έχω είναι από το κατάστημα που μου 'πε 1 φορά τη μέρα και ότι φάνε μέσα σε 1-2 λεπτά.

Αν το βιολογικό υλικό που έχει είναι αρκετό, μου λύνει αρκετά προβλήματα...Για την ροή θα το κοιτάξω.

Όσα ευχαριστώ και να σας πω για τις απαντήσεις σας θα είναι λίγα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-05-13, 22:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε ενα ακομα ταισμα και βλεπεις.
Και εχε 3-4 διαφορετικες τροφες. (εντος ημ. ληξης και οχι ανοιγμενες πανω απο 3-4 μηνες).
Να βλεπεις γενικα γεματα τα στομαχια και οχι κοκκαλαρικα ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-05-13, 22:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν ειναι και κοπαδοψαρα, ολα και καποιο ισως να τρωει λιγοτερο ή και καθολου. Οποτε μη το φοβασαι το ταϊσμα, αρκει να μην το παρακανεις, βεβαια. Να παρατηρεις οτι δεν μενει τροφη, ωστε να σαπισει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-05-13, 08:00
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Λοιπόν, ακολουθώ τις οδηγίες σας. Θα προσθέσω κυκλοφορητή ή ένα μικρό
εσ. φίλτρο. Έχω αρκετά βρώμικο βυθό αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να είναι
από την κακή ροή του φίλτρου...
Αύξησα και το τάισμα σε 2 φορές τη μέρα.
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07998 seconds with 13 queries