Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-12, 13:15   #1
Πιρανχας
lordpektroni
Member
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-12, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια. ειμαι νεος στο ''σπορ'' αγορασα ενα μικρο πιρανχα (απο οτι καταλαβα ειναι red belly, κατω εχει φωτογραφιες του για να μου πειτε και εσεις) απο το πετ σοπ που τα πηρα μου δωσαν μια τροφη σε φυλα παρομοια με αυτη των χρυσοψαρων αλλα διαφορετικη προφανως και λεγεται sera vipan, εκτος απο αυτο τι αλλο μπορω να τα ταιζω.(με το συγκεκριμενο μου ειπαν να το ταιζω μερα παρα μερα ειναι σωστο?) γενικα αλλες συμβουλες που θα μπορουσατε να μου δωσετε?




Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 11745
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-12, 13:24
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Την sera vipan Την εχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα. Καλή τρφή είναι. Απλά αν θές να έχεις ζωντάνια στα ψάρια σου και έντονα χρώματα καλό θα ήταν να ταίζεις και άλλες τροφές μαζί. Καλό θα ήταν να έχει ποικιλία τουλάχιστον 3 τροφές.
Το πετ που τα πήρες έχει sera τροφές? Αν έχει πές μου να σου πώ τι τροφές sera να πάρεις διότι δεν κάνουν όλες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-12, 13:27
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

την sera vipan εχω και εγω. τι αλλο θα προτεινες να τα ταιζω? διαβασα για λαχανικα και τετοια καπου κατι για γαριδες κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-12, 13:39
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να τα ταίζεις μια ισσοροπιμένη διατροφή.
Επειδή τα πιράνχας είναι σαρκοφάγα καλό θα ήταν να τα ταίζεις πιο πολύ ζωική τροφή και λιγότερο φυτική. Επίσης καλό θα ήταν να είναι κοπαδάκι καθώς τα ψάρια αυτά είναι σμηνόψαρα. Για να φιλοξενίσεις τα ψάρια αυτά πρέπει να διαθέτεις τον κατάλληλο όγκο ενυδρείου καθώς τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν πολύ.
Πάρε και μια ιδέα εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31943
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-12, 13:40
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

οταν λες ζωικη τροφη δηλαδη? καποιο παραδειγμα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Τροφή για σαρκοφάγα. Δηλ να περιέχει ψάρια, ψαρόλαδα και άλλα ψαρικά. Θα μπορείς να ταίζεις και άλλες τροφές όπως κοτόπουλα έντομα και άλλα. Καλό θα ήταν να δίνεις που και που ζωντανή τροφή.
Δές και εδώ:http://www.youtube.com/watch?v=p-4XUgo2XXU
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-12, 13:45
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

στο βιντεο τι ηθελες να δω ? το δικο μου πιρανχας ειναι γυρω στα 5 εκατοστα κανει να το ταιζω κοτοπουλο ας πουμε? και αν ναι θελει καποια προεργασια το κοτοπουλο πριν του το δωσω ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-12, 13:48
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Καταρχήν σε πόσα λίτρα το έχεις με τι μετρήσεις, εξοπλισμό και τι άλλα ψάρια. Πρέπει να απαντήσεις στα βασικά-ζωτικά αυτά ερωτήματα για να προχωρήσουμε.
Όσο για το κοτόπουλο, στην ηλικία και το μέγεθος που είναι το ψάρι στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω αν είναι ακόμα στην κατάσταση να φάει ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-12, 13:51
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

πρεπει να το εχω σε ενα ενυδρειο των 20 λιτρων οπως το μετρησα ισως και λιγο παραπανω το εχω με φιλτρο και με θερμοστατη στους 27
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-12, 13:53
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

20 λίτρα????????? Λάθος!!!!! Αυτό το ψάρι ζεί σε κοπάδι, και θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο. Σου προτείνω ή να το δώσεις ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-12, 14:01
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

μπορεις να το συνδιασεις με εναν παγκασιο.......................................... ....................................!!!!!!!!!!!!!! !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
φιλε μου το ενυδρειο-γυαλα που εχεις στην καλητερη περιπτωση να βαλεις εναν μονομαχο.αλλιως θα χασεις το ψαρακι σου και θα στεναχωρηθεις οποτε εαν ενδιαφερεσε γιαυτο βγαλε το αμεσα η παρε ποιο μεγαλο ενυδρειο 300λτ+
φιληκα μιχαλης
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=redbellypiranha διαβασε εδω και συγκεκριμενα εκει που λεει τελικο μεγεθος ψαριου και μεγεθος ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-12, 14:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην χρειαζεσαι μεγαλυτερο ενυδρειο.το ψαρι που εχεις φτανει τα 30 εκατοστα μηκος και θελει τουλαχιστον 200 λιτρα για ανηλικο ψαρι.επισης πρεπει να στρωσεις το φιλτρο του.η αλλη λυση ειναι να παρεις αλλο ψαρι που να μπαινει στο 20λιτρο(δεν υπαρχουν πολλα) αφου παλι στρωσεις το φιλτρο του.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-12, 14:08
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

πηρα τετοιο ενυδρειο γτ ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ δεν το ηξερα. οταν λετε πιο μεγαλο ενυδρειο τι μεγεθος εννοειτε?

επισης καθε ποσο να τον ταιζω? στο πετ σοπ μου ειπαν μερα παρα μερα. εγω εδω διαβασα καθε μερα . ποιο απο τα δυο?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-01-12, 14:26
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Σου είπαν στο πετ να πάρεις 20λιτρο να βάλεις το πιράνχα?
Όταν εννοούμε μεγαλύτερο ενυδρείο εννοούμε τουλαχιστον 200 λίτρα που σημαίνει 10 φορές μεγαλύτερο τουλάχιστον απο αυτό που έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-01-12, 14:33
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

τους ρωτησα τι ενυδρειο χρειαζεται και μου δειξαν ενα (αυτο που εχω που ειναι σε αυτο το μεγεθος) για την τροφη τι να κανω που ρωτησα καθε ποσο? και τι? (μεχρι να το αλλαξω ενυδρειο σε μεγαλυτερο )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-01-12, 14:46
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν πάς σε μεγαλύτερο θα είσαι άνετος και θα μπορείς να το κάνεις πολύ πιο βιοτοπικό με ξύλα και πέτρες και μεγαλύτερο αριθμό πιράνχας.
Τώρα για την τροφή, τάιζε το αυτά τα φυλαράκια που σου έδωσε, και καλύτερα θα ήταν να πάρεις και κάτι σε ξηρά τροφη(στικάκια για αρχή).
Πάντως η αισχροκέρδεια των πετ σοπ δεν έχει όριο. Πώς είναι δυνατόν να σου πουλάνε για ένα ψάρι που γίνεται τεράστιο ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Και καλά αυτοί το ψάρι δεν το σκέφτονται αν θα ταλαιπωρείται και αν θα τυρανιέται, αλλά δεν έκατσαν να σου πούνε 2 λόγια για το τι παίρνεις? Ανεπίτρεπτον!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-12, 14:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ταισμα για οσο το εχεις στα αστρωτα 20 λιτρα ελαχιστο.το φιλτρο σου θελει στρωσσιμο αποτι καταλαβα.σε αστρωτο ενυδρειο το ψαρι θα ψοφησει λογο της αμμωνιας που δημιουργειται απτις εκκρισεις του ψαριου.η αμμωνια ειναι τοξικη.προσθεσε σε αυτο το στρες του ψαριου λογω του μεγεθους του ενυδρειου,και το ψαρι,ζητημα ειναι αν θα βγαλει το μηνα.
αν δε θες να ψοφησει,πηγαινε το πισω,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους να μαθεις τα βασικα,στρωσε το ενυδρειο σου,και διαλεξε ψαρι που να κανει για τα λιτρα σου.
το οτι σου αρεσει το πιρανχας δεν ειναι σοβαρος λογος να το κρατησεις σε δυσμενεις συνθηκες.
κιεμενα μου αρεσουν οι φαλαινες αλλα δε θα παω να παρω.

πολλα πετσοπ ειναι απαραδεκτα. τοχουμε πει χιλιαδες φορες εδω μεσα αλλα αλλη τοση ευθυνη εχουνε και οι πελατες που δε κοιτανε τι χρειαζεται πριν αγορασουνε ενα ζωντανο.ενταξει πολλες φορες υπαρχει παραπλανηση απτα πετσοπ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο αγοραστης ειναι εντελως αμοιρος των ευθυνων.αυτο που κανει τη διαφορα ειναι το τι θα κανει ο καθενας αφου μαθει οτι εκανε λαθος αγορα.και τωρα φιλε μου εμαθες.τη γνωμη μου στην ειπα,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους,δωσε το ψαρι πισω και βρες ψαρι που να κανει για τα λιτρα σου.αν θες πιρανχας σωνει και καλα,παρτο οταν με το καλο θα μπορεις να παρεις και το σωστο ενυδρειο και αφου το στρωσεις. ετσι κιαλλιως κρατωντας ενα ψαρι σε λαθος συνθηκες δεν προκειται να το χαρεις αφου εκτος του οτι θα ψοφαει δεν προκειται να δεις ποτε τη αληθινη συμπεριφορα του ψαριου.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-12, 15:06
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

φιλε μου θα το βαλω σε μεγαλυτερο ενυδρειο που θα αγορασω. ελαχιστο αλλα καθε μερα ετσι ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-12, 15:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ελαχιστο καθε μερα η και μερα παρα μερα.δεν εχει και πολυ σημασια γιατι ειναι σαν να ειναι καποιος ετοιμοθανατος στο νοσοκομειο και να ασχολουμαστε με το ποτε θα φαει.
αν δεν σκοπευεις να παρεις νεο ενυδρειο αμεσα,(μεσα στις επομενες μια δυο μερες) βαλε αγγελια για μπολι στις αγγελιες και μπολιασε το φιλτρο τουλαχιστον.λυπαμαι αν σε απογοητευω αλλα το ψαρι σου δε θα ζησει για πολυ σε αυτες τις συνθηκες.
σου ειπαμε ολοι τι πρεπει να κανεις.διαβασε και το προφιλ του ψαριου σου εδω και σου ευχομαι καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-12, 16:04
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ φιλε ισως προλαβω στις επομενες δυο μερες να παρω αλλο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-01-12, 16:56
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

To νέο ενυδρείο να είναι τουλάχιστον απο 200 λίτρα και πάνω! Ψάξε για προσφορές στα πέτ άν θές μήπως βρείς και πιο φτηνά. Όσο για το στρώσιμο του ενυδρείου σου(του καινούριου) μπορείς να κοιτάξεις τα υπομνήματα στους αρχάριους και θα την βρείς την άκρη.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

ΥΓ: Όταν είσαι αποφασισμένος να αγοράσεις κάτι απο πέτ σοπ, πρώτα να είσαι σίγουρος για αυτό που παίρνεις και μετά να πράττεις.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-12, 17:02
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αυτο ειναι pacu.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-01-12, 18:44
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

μηπος "λεω εγω τωρα" πρεπει να μας πει ποιο ηταν το πετ σοπ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-01-12, 19:05
lordpektroni Ο χρήστης lordpektroni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι pacu.
εισαι σιγουρος?

ενα πετ σοπ ανθεων θεσσαλονικη κοντα σε κατι goodys
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-12, 19:09
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

http://www.kibotosnoe.gr/pro_list.asp?provar=pet_shop

εδω εχει καποια πετ σοπς.......
κριμα ομως....μεγα κακη κινηση απο μερους τους.......
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-12, 21:28
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Και εγώ για πάκου το βλέπω, (και άμα το λέει ο Κώστας είναι και σίγουρο)....Αρα το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.....30-40 εκ. μεγαλύτερο (σε σχέση με τα 30εκ. του πιράνχας)

Α! και είναι χορτοφάγο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-01-12, 21:32
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ για πάκου το βλέπω, (και άμα το λέει ο Κώστας είναι και σίγουρο)....Αρα το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.....30-40 εκ. μεγαλύτερο (σε σχέση με τα 30εκ. του πιράνχας)

Α! και είναι χορτοφάγο!
ΚΑΙ εχει και ανθρωπινα δοντια!!! απαπααπαπαπααααα!!!
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-01-12, 21:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Βασικά πήγαινέ το πίσω αν δεν είσαι διατεθημένος να πάρεις ένα ποοοολύ μεγάλο ενυδρείο και ψάξε για κάτι άλλο. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ούτε 200 ούτε 300 λίτρα μπορούν να το φιλοξενήσουν. Γίνεται πολύ πολύ μεγάλο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-01-12, 01:17
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

το έχουμε κουβεντιάση πάρα πολλές φορές για το πόσο απαράδεκτα φέρονται τα όλα pet shop. Απλά λίγα είναι αυτά που όταν σε μάθουν σου λένε και δυο σωστά (αν ξέρουν κιόλας)
Τώρα δε ξέρω αν είναι pacu ή piranha πάντως αν είναι pacu θέλει πάρα πολλά λίτρα. Έχω δει ενήλικο σε 300αρι και δε χωρούσε να στρίψει. Πήγαινε το πίσω ρίξε του ένα καλό κράξιμο βρές μπόλι να στρώσεις το φίλτρο και βάλε ένα μονομαχάκι στο ενυδρείο μη πάει και χαμένο τώρα που το πήρες
Και όταν διαβάσεις και μάθεις λίγα πράγματα παραπάνω παίρνεις ένα μεγάλο ενυδρείο και βάζεις ένα κοπαδάκι piranhas

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 03-01-12 στις 01:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-01-12, 13:38
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Όπως είπαν πιο πάνω είναι 100% πακου. Ξεχωρίζει από μακριά το διαφορετικό στόμα. Προφανώς ο πετσοπας προσπάθησε να το πουλήσει όσο ήταν ακόμα μικρό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας πίσω και να πάρεις κάτι αλλο.

Παναγιώτη, ειλικρινα, έχεις καμία ιδέα τι γράφεις ή ότι σου κατέβει; Παλιότερα είχες προτείνει σε κάποιον να βάλει γκαπυ μαζί με αγγελόψαρα. Τώρα εδώ, μόνο μουρουνελαιο δεν του είπες να ρίξει. Τι ψαρολαδα και χαζομάρες λες; Επίσης προτείνεις ένα ενυδρείο 200 λίτρα. Ένα μικρό κοπάδι 5 πιρανχα θέλουν περίπου τα διπλάσια. Πόσο μάλλον τα πακου που φτάνουν και 70-80 εκατοστά μπορεί και μέτρο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεα πιρανχα diver Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 6 18-02-08 13:53
Νεο πιρανχα TaitO Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 30 26-11-07 22:56
πιρανχα rockxk Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 1 18-11-07 10:16
πιρανχα flipper Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-11-06 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13469 seconds with 15 queries