Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-07, 12:31
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Unhappy νέο ενυδρείο και προβλήματα

καταρχήν θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους στο φόρουμ!

Πριν 2 μήνες περίπου και έτσι αυθόρμητα με την γυναίκα μου αποφασίσαμε να πάρουμε ένα ενυδρείο... βρήκαμε ένα σε προσφορά αφού με 150ευρώ πέρναμε ενυδρείο 90λίτρων 5 χρυσόψαρα φίλτρο εσωτερικό, θερμοστάτη και θερμαντικό σώμα καθώς και χαλίκια για τον βυθό και κάποια διακοσμητικά.

βέβαια όπως αποδείκτηκε το φίλτρο ήταν μάλλον ανεπαρκές και μικρό με άγνωστη κινέζικη προέλευση... παρόλλα αυτά και σύμφωνα με τις οδηγίες του καταστηματάρχη τον οποίο θα τον κρίνετε εσείς διότι εγώ είμαι ακόμη αρχάριος στο όλο θέμα, το νέρο θόλωσε για λίγο καιρό και μετά σταδιακά καθάρισε σχεδόν τελείως μ'εχρι και πρίν απο 30 μέρες περίπου...

ενθουσιασμένος από την εξέλιξη πήγα στο ίδιο κατάστημα να ρωτήσω αν μπορώ να προσθέσω και άλλα ψαράκια στο ενυδρείο μου, πήρα καταφατική απάντηση και μάλιστα πρόσθεσε ότι μπορώ να βάλω αν θέλω και μέχρι 40 ψαράκια!!!!!!!?????......

εδώ άρχισαν να μου μπαίνουν ψίλοι στα αυτιά αλλά μην γνωρίζοντας πήρα άλλα 4 χρυσόψαρα, 2 γλύφτες και 1 αγγελόψαρο, σύμφωνα με τις οδηγίες του καταστήματος... (είναι συμβατά τα χρυσόψαρα με το αγγελόψαρο)

στην αρχή και για 10 μέρες όλα ήταν σχεδόν φυσιολογικά, μετά το νερό άρχισε σταδιακά να γίνεται κίτρινοπράσινο και τα ψάρια να πεθαίνουν το ένα
μετά το άλλο πρώτα έφυγε ένα χρύσόψαρο μετά ένα άλλο, μετά το αγγελόψαρο.

10 μέρες πριν αρχίζοντας να διαβάζω περί του θέματος σε διάφορα φόρουμ πήρα κάποια υγρά τεστ και βρήκα την αμμωνία ανεβασμένη στα 3mg/l, μετά την επίσκεψη σε άλλο μαγαζί και αποφασισμένος ότι ο πρώτος ήταν παντελώς άσχετος προμηθέυτικα ένα μεγαλύτερο φίλτρο πολύ καλύτερο χωρισμένο σε 3 μέρη με την δυνατότητα προσθήκης διαφόρων υλικών, και πρόσθεσα χημικά για την απομάκρυνση της αμμωνίας και ενεργό άνθρακα τα οποία και απομάκρυνα μετά απο 2 μέρες τον άνθρακα και μετά απο 5 μέρες τα ammony chips

τα αποτελέσματα ήταν καλά μέχρι που έχασα έναν γλύφτη.

η ερώτησεις μου είναι οι εξής.

δεδομένου ότι μάλλον ο κύκλος της αμμωνίας έχει αρχίσει από την αρχή αφού άλλαξα περίπου το 80% του νερού σε όλες αυτές τις προσπάθειες εξυγείανσης του, είναι φυσιολογικό να έχω πάλι υψηλά
ποσοστά αμμωνίας (1.5mg/l) και για πόσο καιρό;

μήπως τελικά το ενυδρείο μου είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να διατηρήσει 6 χρυσόψαρα (κάπου διάβασα ότι για 2 χρυσόψαρα χρειαζονται 80λιτρα) και 1 γλυφτη;(να σας υπενθυμίσω ότι είναι 90 λίτρα)

κάθε βοήθεια σας θα μου ήταν χρήσιμη αφου είμαι πολύ μπερδεμένος,
(πρός το πσρόν κάνω αλλαγές νερού κάθε 3 μέρες 20% για να κρατήσω την αμμωνία χαμηλά και περιμένω να δώ πότε θα πέσει από μόνη της)
επεισης έχω ph ενεβασμένο στο 9, οξυγόνο στα 8mg/l Με θερμοκρασία νερού στους 26 βαθμούς και τα νιτρικά στα 12.5mg/l όλα με υγρά τεστ της TETRA

ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-07, 12:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχάς, καλωσόρισες!

Για τον καταστηματάρχη... ουδέν σχόλιο.

Πρέπει να ξέρεις ότι ο κύκλος του αζώτου δεν ξεκίνησε από την αρχή λόγω της αλλαγής νερού (ακόμα και 80%) αλλά με την δεύτερη προσθήκη ψαριών (όχι, δεν ταιριάζουν τα χρυσόψαρα με τα αγγελόψαρα και δεν μπορείς να βάλεις 40 ψάρια στο ενυδρείο σου), ουσιαστικά ξανα-άρχισε ο κύκλος του αζώτου λόγω της αύξησης του βιολογικού φορτίου, με αποτέλεσμα να ανέβει η αμμωνία και τα νιτρώδη άλατα στα ύψη που είχε σαν αποτέλεσμα τον θάνατο (και τον βασανσισμό) των ψαριών σου. Το πιο πιθανό είναι πως και τα ψάρια που ζουν τώρα έχουν υποστεί ζημιές.
Οι αλλαγές νερού μόνο καλό κάνουν στα ψάρια και το ενυδρείο, εφόσον εκτελούνται με τον σωστό τρόπο.

Αυτά που πρέπει να κάνεις τώρα είναι τα εξής:
- καθημερινές αλλαγές νερού τουλάχιστον το 30% του συνολικού όγκου (θα πρέπει επίσης να μετράς για αμμωνία και νιτρώδη άλατα).
- ελάχιστο τάισμα (2 νιφάδες ανά ψάρι) κάθε δεύτερη μέρα.
- έφοσον έχεις αποφασίσει ότι το ενυδρείο σου θα φιλοξενεί χρυσόψαρα, θα πρέπει να κρατήσεις μόνο 2 (άντε 3 αν είσαι πολύ πολύ προσεκτικός και τηρείς ευλαβικά το πρόγραμμα αλλαγών νερού) αφού το κάθε χρυσόψαρα έχει ανάγκη από 40 τουλάχιστον λίτρα.
- τα χρυσόψαρα ζουν σε κρύο νερό, δηλαδή σε θερμοκρασίες μεταξύ 15 και 22 βαθμών κελσίου.
- διάβασμα του φόρουμ.

Διάβασε και τα παρακάτω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
__________________
Πέταλο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 09-10-07 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-07, 14:50
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμη
δεδομένου ότι βγάζω τα ψάρια απο το ενυδρείο και βάζω καποιο άλλο είδος, υπάρχει κάπου ένας οδηγός να με βοηθήσει για το πόσα μπορώ να βάλω και ποια να συνδιάσω μεταξύ τους
και τέλος αν κρατήσω μόνο 2 χρυσόψαρα μπορώ να έχω και κάποιο άλλο έιδος όπως τον ένα γλύφτη που έμεινε η κάτι άλλο;;

ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-07, 15:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα να πάτε μια βόλτα με τη γυναίκα σου σε 3-4 καταστήματα να δείτε τι ψάρια υπάρχουν, και αφού σημειώσετε αυτά που σας αρέσουν περισσότερο, να μας τα γράψετε σε αυτό το θέμα που έχετε δημιουργήσει. Έτσι, θα μπορέσουν τα μέλη να σας βοηθήσουν σε ότι αφορά το σωστό συνδυασμό μεταξύ τους. Αυτό στην περίπτωση που ενδιαφέρεστε να πάτε στα τροπικά ψάρια.

Αν θέλετε να μείνετε στα χρυσόψαρα, υπάρχουν μερικά ακόμα είδη που μπορούν να συνδυαστούν και μπορείτε εύκολα να τα βρείτε. Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ξεκινήσεις ένα καινούριο θέμα στην κατηγορία "Κρύο νερό".
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-07, 11:30
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

τελικά κράτησαμε 2 χρυσόψαρα στο ενυδρείο, και τώρα έφτασε η ώρα να βάλουμε και κάποια φυτά μιας και ο διάκοσμος αποτελείται αποκλειστικά απο πλαστικά.

μετά από διάβασμα κατέληξα σε 3 είδη anoubias, egeria (elodea) densa και ceratophyllum demersum (hornwort) πιο από τα 3 είδη μου προτείνετε η ακόμη και συνδιασμους των τριών, πόσα πρέπει να μπουν στο ενυδρείο μου (80 λίτρα);;

κάποια στιγμή σκέφτομαι να αποκτήσω μετά την απομάκρυνση των χρυσόψαρων ένα ζευγάρι cryptoheros nigrofasciatus (convict chichlid) θα πρέπει να απομακρύνω τότε τα φυτά;; μπορώ να βάλω άραγε 2 θυληκά και 1 αρσενικό η λόγω μεγέθους του ενυδρείου μου θα πρέπει να περιοριστώ σε 2 ψαράκια;;

ελπίζω να έδωσα σωστα τις ονομασίες και να μην έκανα καμία γκάφα

ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την όποια βοήθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-07, 11:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ολα καλα αλλα την elodea....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-07, 14:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Βαλε ανουμπια,την elodea και το κερατοφυλλο θα τα φανε τα χρυσοψαρα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-07, 16:24
Το avatar του χρήστη elk
elk Ο χρήστης elk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!

τελικά θα βάλω anoubia για αρχή
πόσες μπορώ να βάλω;; το ενυδρείο υπενθυμίζω είναι 80 λίτρα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-07, 18:08
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Το πόσες θα βάλεις απο σένα εξαρτάται! Δεν υπάρχει γενικός κανόνας
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Nεο ενυδρίο με χρυσόψαρα και προβλήματα... miz Χρυσόψαρα 10 29-05-07 21:16
Νέο ενυδρείο !! Και ερωτησούλες !! cxenos Θαλασσινό νερό - Γενικά 32 18-12-04 02:55
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05455 seconds with 13 queries