Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-06, 16:37
Το avatar του χρήστη binational
binational Ο χρήστης binational δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Περιοχή: N. Σμύρνη
Μηνύματα: 194
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην binational
Προεπιλογή Δίλημμα

Όταν έστησα το πρώτο μου ενυδρείο ως συνήθως το petshop μου φόρτωσε για 80άρι έναν albino Liposarcus pardalis και έναν Glyptoperichthys gibbiceps.

Ο πρώτος έφτασε τα ~10 εκ. και ο δεύτερος τα ~13 εκ. μπορεί και παραπάνω, ξέρω πως θα γίνουν πάνω από 30 πόντους αλλά ανέβαλα την απόφαση να τα δώσω γιατί τα έχω συμπαθήσει πολύ και έχουμε περάσει πολλά μαζί.

Εντωμεταξύ το 240άρι που τα φιλοξενεί πια είναι φυτεμένο και στην φάση αναβάθμισης για πυκνοφυτεμένο.

Τα πρόβλημα με το «aquascaping» που μου κάνουν αυτά τα δυο ψαράκια αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό, κάθε πρωί τα ίδια … φυτά στον αφρό …

Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να τα αποχωριστώ, αλλά το δίλημμα μου είναι που να τα δώσω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-06, 16:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από binational Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να τα αποχωριστώ, αλλά το δίλημμα μου είναι που να τα δώσω?
μα φυσικα σε φιλοζωους χομπιστες..αυτο θα ηταν το βελτιστο για τα ψαρακια σου......
ελπιζω να βρεις τους καταλληλους,και συντομα,γιατι το πυκνοφυτεμενο,θελει το χρονο του για να στρωσει,και δεν ειναι να φυτευεις τα ιδια φυτα 3 και λιγο....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-06, 17:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα μπορούσες βέβαια και να τους στήσεις ένα δίμετρο ενυδρείο και να συνεχίσεις να τα έχεις μια και όσο μεγαλώνουν ασχολούνται και προσκολούνται όλο και πιο πολύ στον κάτοχό τους και με λίγη ενασχόληση μαζί τους σε αφήνουν και να τα χαιδέψεις και με ακόμα λίγη ανεβαίνουν και τρώνε και από το χέρι σου .
Αν βέβαια αποφασίσεις να τα δώσεις καλό θα ηταν να θέσεις ως απαίτηση αυτός που θα τα πάρει να διαθέτει και να τα προορίζει για τουλάχιστον δίμετρη δεξαμενή.Αλλιώς θα καταλήξουν σε pet shop πράγμα που δεν θέλεις φαντάζομαι αφού ανησυχείς για το που να τα δώσεις...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-06, 17:43
Το avatar του χρήστη binational
binational Ο χρήστης binational δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Περιοχή: N. Σμύρνη
Μηνύματα: 194
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην binational
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες βέβαια και να τους στήσεις ένα δίμετρο ενυδρείο και να συνεχίσεις να τα έχεις μια και όσο μεγαλώνουν ασχολούνται και προσκολούνται όλο και πιο πολύ στον κάτοχό τους και με λίγη ενασχόληση μαζί τους σε αφήνουν και να τα χαιδέψεις και με ακόμα λίγη ανεβαίνουν και τρώνε και από το χέρι σου .
Μακάρι να είχα τον απαραίτητο χώρο να στήσω 2μέτρο ...

Ειδή είμαστε δεμένη ... όταν βάζω τα χεριά μου έρχεται να τον χαϊδέψω ο
gibbiceps ... δεν τρώει βέβαια ακόμα από το χέρι μου οπώς τα γκουράμι αλλά ... είναι πολύ φιλικός ... κι' άς είναι βρομιάρης και βάνδαλος ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βέβαια αποφασίσεις να τα δώσεις καλό θα ηταν να θέσεις ως απαίτηση αυτός που θα τα πάρει να διαθέτει και να τα προορίζει για τουλάχιστον δίμετρη δεξαμενή.Αλλιώς θα καταλήξουν σε pet shop πράγμα που δεν θέλεις φαντάζομαι αφού ανησυχείς για το που να τα δώσεις...
Ακριβώς το δίλημμά μου περιγράφεις ... αυτός είναι ο λόγος που έβαλα το ποστ εδώ και όχι ακόμα στις αγγελίες ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-06, 18:31
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από binational
Μακάρι να είχα τον απαραίτητο χώρο να στήσω 2μέτρο ...
Όλοι τον έχουμε απλά δεν το ξέρουμε.Συνήθως μας τον κρύβουν κάτι βιβλιοθήκες....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από binational
Ειδή είμαστε δεμένη ... όταν βάζω τα χεριά μου έρχεται να τον χαϊδέψω ο gibbiceps ... δεν τρώει βέβαια ακόμα από το χέρι μου οπώς τα γκουράμι αλλά ... είναι πολύ φιλικός ... κι' άς είναι βρομιάρης και βάνδαλος ...
Είναι δυνατόν να δώσεις ένα ψάρι με το οποίο έχεις δεθεί;;;
Εγώ δεν θα το έκανα...(αν και δυστυχώς το έκανα στο παρελθόν και το μετάνιωσα πικρά...) Θα έδιωχνα κάτι με το οποίο δεν έχω δεθεί(βλ. βιβλιοθήκες... )
Το δίλημμά σου νομίζω πως λίγο πολύ όλοι το είχαμε κάποια στιγμη όταν έπρεπε να διώξουμε κάποιο ψάρι που αγαπούσαμε για κάποιο σοβαρό λόγω(επιθετικότητα και χώρος οι πιο κοινοί λόγοι).Και εγώ αντιμετώπισα αυτό το δίλλημα με έναν L27 στο παρελθόν.Ήταν πολύ επιθετικός στα άλλα ψάρια και τον φοβούνταν όλοι.Έτσι αποφάσισα να τον δώσω.Αυτό μου το ενίσχυσε το γεγονός οτι θα γινόταν 30εκ. και φοβόμουν οτι δεν θα μπορούσα να του προσφέρω κάτι μεγαλύτερο από ένα ενυδρείο 90εκ.Έτσι άρχισα να ψάξω να τον δώσω...Έψαξα και ρώτησα διάφορα pet shop για το πως διατηρούν τα ψάρια τους και το έδωσα στον καλύτερο...Δεν ήξερα τότε το ελληνικό forum και αυτό ήταν το καλύτερο που νόμιζα οτι μπορούσα να κάνω.Μετά από 1-2 χρόνια οι περιστάσεις μου όμως άλλαξαν και απέκτησα ένα ενυδρείο 1 μέτρου οπου αυτός αν τον είχα θα ήταν άνετα.Συμπέρασμα μετάνιωσα που τον έδωσα.Και μετάνιωσα ακόμα πιο πολύ όταν έμαθα οτι πέθανε .Μου είπε πως λογικό ήταν να πεθάνει τόσα χρόνια τον είχε... (ενημερωτικά αυτοί ξεπερνούν τα 30 χρόνια ζωής και δεν θα με εξέπλητε να ζούσαν και 60 χρόνια αν υπολογίσει κανείς το πόσο αργά μεγαλώνουν...)
Γιαυτό λοιπόν σου λέω να το ξανασκεφτείς μια και μπορεί και εσύ να μετανιώσεις για αυτό αργότερα...Είναι μόνο 13εκ. οπότε έχεις κανα χρόνο τουλάχιστον να το ξανασκεφτείς...Μπορεί επίσης να αλλάξουν οι περιστάσεις σου στο μεταξύ και να μπορέσεις να του στήσεις το 2μετρο...

Φιλικά,
-Κωνσταντίνος
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-06, 11:06
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τη binational μόνο που εγώ σαν πιο άσχετος είχα πάρει 6!!!! πλεκόστομους για ενυδρείο 300 λίτρων Θα κρατήσω σίγουρα τους 2 μεγαλύτερους αλλά οι υπόλοιποι 4 τουλάχιστον πρέπει να φύγουν Έχω ήδη 3 ενυδρεία και έχω διώξει όλες μου τις βιβλιοθήκες με αποτέλεσμα να έχω όλα μου τα βιβλία σε ένα δωμάτιο, στο πάτωμα Οπότε αν βρεθεί κάποια λύση που μπορεί να εξυπηρετήσει και εμένα παρακαλώ πολύ ενημερώστε με. Έχω διαβάσει σε διάφορα posts για την Ζωοφιλία του Αγ. Στεφάνου. Ξέρει κάποιος τι και που ακριβώς είναι αυτό??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04140 seconds with 14 queries