Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 17-01-03, 17:12
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Αγορες μη προβλεψιμες - Συμπεριφορες τρελες

Γεια χαρα σε ολους σας.
Σαν νέο μελος και μετα από παροτρηνση του George μεταφερω καποιες αποριες από άλλη στηλη και εμβαθυνω σε αυτο
Το site σας είναι θαυμασιο.Οι γνωσεις πολλες και οι γνωμες ακομα περισσοτερες.Ομορφο πραγμα ο πλουραλισμος.
Ειμαι ενας σχετικα παλιος ενυδρειας και ξεκινησα απο δισκους.Απο τοτε πολυ νερο μπηκε στο αυλακι και στα ενυδρεια μου φυσικα....
Τελευταιο 6 μηνο απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο με κιχλιδες Malawi.Εμαθα πολλα πραγματα από το ιντερνετ αλλα η εμπειρια είναι πανω από όλα,ετσι ρωταω εσας.
Sorry για την πολυλογια,και να περασω στις αποριες μου
Το ενυδρειο μου ειναι το εξης.

-200lt
-1 Synodontis Eupterus
-2 Synotilapia Mpampa 1m-1f
-3 Lapidochromis colreleus 2m-1f
-3 Ps. Demasoni (mikra akoma)
-3 ps. Saulosi (μικρα ακομα)μαλλον 2m 1f
-2 ps. mix (δεν γνωριζω το ειδος.. )

Τα 3 ειδη pseudotropheus τα διαλεξα επειδη δεν μοιαζουν ιδιαιτερα και μεταξυ τους και υποθετω πως δεν θα πρεπει να εχω προβληματα.Εχετε καποια εμπειρια πανω σε αυτο?Φανταζομαι αρκετη...
Οσω για τα Labidochromis και τα mpampa τα πηρα μικρα και δεν γνωριζα το φυλο τους.Ηδη τα 2 male labidochromis τρωγονται σχεδον καθε μερα εδω και 1 περιπου μηνα,κυνηγανε τις ουρες τους και μετα δαγκωνονται στομα με στομα,το περιεργο ειναι οτι ο Cynotilapia Mpampa που ειναι το κυριαρχο αρσενικο μπαινει στη μεση.Γιατι?
Επισης υποπτευομαι πως τα Saulosi μου ειναι 2m 1f παλι...Τα Demasoni πως τα ξεχωριζουμε βρε παιδια?Το 1 ειναι ο πολυ τσαμπουκας και εχει πολυ εντονο χρωμα σε σχεση με τα αλλα δυο.
Ειναι αυτο καποιο δειγμα...
Ειναι εκπληκτικα ζωντανα και περιμενω πως και πως για το πρωτο ζευγαρωμα+απογονους.

P.S.1 Λογικα δεν θα επρεπε να εχω ηδη καποιες προσπαθειες για ζευγαρωμα? Το μονο δειγμα που εχω είναι ότι πριν από ένα μηνα ο κυριαρχος του ενυδρειου εκεινη την εποχη(ενας Pseudotropheus-Μαυρος με κιτρινο περιγραμμα στην ουρα-τι είναι?) πριν ο cylotylapia mpampa του παρει τα ηνια,κρατουσε ολο των κοσμο στην μια πλευρα του ενυδρειου και ειχε την θυληκια στην πλευρα του κατω από την ανουμπια.Τις επομενες μερες όμως η θηληκια ετρωγε κανονικα αρα δεν ειχε αυγα…

P.S.2 Για Nimpochromis livingstoni και Venestus τι ενυδρειο ειναι καταλληλο?Ουτε λογος για mbuna μαζι τους, ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω για το χωρο σας
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07276 seconds with 13 queries