Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-10, 16:29
Pater_Familias Ο χρήστης Pater_Familias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2005
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Ενυδρείο με δολλαριο και τιγρακια

Έχω ένα 120 λίτρων ενυδρείο με δύο δολλάρια, ένα τιγράκι και έναν γλύφτη. Το ενυδρείο είναι στρωμένο και μόλις έβγαλα όλα τα φυτά που είχε μέσα γιατί τα τρώγανε τα ψάρια. Θέλω να το διακοσμήσω και ζητώ από εσάς, που γνωρίζετε να μου πείτε τί είδους άμμο πρέπει να έχει το ενυδρείο και τί διακοσμητικά μπορώ να έχω.
Από το κατάστημα που τα πήρα μου είπαν πως μπορώ να βάλω μαζί με τα δύο δολλάρια και 4 τιγράκια, αλλά από ότι διάβασα μάλλον δεν είναι η σωστή σύνθεση. Μπορείτε να προτείνετε τον κατάλληλο συνδιασμό των ψαριών;
Τί είδους φίλτρο θεωρείτε ότι πρέπει να έχω. Με το προηγούμενο εσωτερικό που το πήρα μαζί με το ενυδρείο (αν θυμάμαι καλά ειναι 80 λίτρων) δεν ήμουν και πολύ ικανοποιημένος γιατί άφηνε να αιωρούνται σωματίδια στο βάθος του ενυδρείου.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-10, 21:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα δολλαρια γινονται αρκετα μεγαλα...περιπου 20 εκατοστα. να το εχεις αυτο υποψιν γιατι αργα η γρηγορα θα αναγκαστεις να τα δωσεις....οποτε καλυτερα γρηγορα. ετσι θα μπορουσες να κρατησεις ενα μεγαλο κοπαδι τιγρακια (τουλαχιστον 10) και να χαρεις συμπεριφορες και κινηση.
αν φυγουν τα δολλαρια μπορεις να βαλεις παλι τα φυτα σου γιατι αυτα τα τρωγανε....
απο χαλικι οτι θελεις....οχι ομως ασβεστολιθικο για να μη σκληραινει περισσοτερο το νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-10, 16:19
Pater_Familias Ο χρήστης Pater_Familias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2005
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Αν διωξω τα δολλαρια και κρατησω τα τιγρακια μπορω να βαλω ψιλη αμμο για να εχω πχ και 6, 7 κορυδορας και να απολαμβανω τις βουτιες των κορυντορας που μου εχουν πει οτι αυτα κανουν στην αμμο; Αν ναι τι διαστασεις αμμο χρειαζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-10, 16:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βεβαιως και μπορεις σε αυτα τα λιτρα...
δε τα ενοχλει το θεμα του παχους της αμμου....αυτο περισσοτερα αφορα τα φυτα σου ΑΝ κρατησεις.
εχε απλα υποψιν οτι δε πρεπει το νερο σου να ειναι παρα πολυ σκληρο για τα κορυ (οπως καλο θα ηταν και για τα τιγρακια αυτο).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-10, 19:07
Pater_Familias Ο χρήστης Pater_Familias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2005
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Θέλω να κρατήσω και λίγα φυτά για να δώσω καλή οπτική εμφάνιση στο ενυδρείο. Λέω για ανούμπια και κερατόφυλλο για αρχή.
Το μόνο που με απασχολεί είναι η διάμετρος της άμμου ώστε σε αυτή να "βουτάνε" τα κόρυ, όπως μου έχουν πει ότι κάνουν και ότι είναι ωραίο θέαμα. Αν κάποιος έχει εμπειρία σε αυτό ας μας δώσει τις συμβουλές του.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-10, 20:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χονδροκοκκη αμμος ή λεπτοκοκκο χαλικακι ειναι καλα για την συνδυασμο κορυ και φυτα. το κερατοφυλλο δε φυτευεται και η ανουμπια καλυτερα σε πετρα η ξυλο δεμενη..οποτε για τα συγκεκριμενα ειδη δε χρειαζεται να σκεφτεσαι τον πυθμενα. αν βαλεις και αλλα ειδη φυτων που φυτευονται τοτε ενα μινιμουμ παχος 5 εκατοστων χρειαζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΡΩΣΤΑ ΤΙΓΡΑΚΙΑ.... douran_p Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 07-01-10 15:30
τιγρακια και γλυφτες? Dimi Αρχάριοι γλυκού νερού 2 23-08-09 22:42
τιγρακια Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 9 12-03-08 16:48
Δολλαριο ασθενεια notos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-02-07 19:27
ΤΙΓΡΑΚΙΑ ΕΝ ΔΡΑΣΗ :D griffin_23 Γλυκό νερό - Γενικά 4 09-02-04 04:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03767 seconds with 13 queries