Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-05, 20:24
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή Γεννησε!!!! HELP

Βοήθεια γεννησε και με έχει πιάσει πανικός.
Γέννησε κάποιο από τα moly μου και το κατάλαβα τυχαία!!!!σώστε με!!!!
τι να κάνω βρήκα δύο μωρά και τα έβγαλα από το ενυδρείο σε δύο ποτηράκια τα έχω τώρα με νερό από το ενυδρείο.
τι να κάνω????
σε μέγεθος είναι όσο ένα σπυρί ρυζιού.
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-05, 06:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εχετε παντα δυο λυσεις οταν σας γεννανε - η τους προσφερετε ενα μικρο ενυδρειακι για να μεγαλωσουν, ή τα αφηνετε στο ενυδρειο που γεννηθηκαν με το ρισκο να φαγωθουν (χρησιμοτερο αποτελεσμα απο τα ποτηρακια οπου θα εχουν την ιδια καταληξη πολυ γρηγορα)..
Στην περιπτωση του μικρου ενυδρειου, ενα 20-30 λιτρων με νερο απο το μεγαλο ενυδρειο και ενα φιλτρο αερος θα ειναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-05, 11:47
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Λοιπόν,
όπως είπα πρίν έχουν μέγεθος όσο ένα σπυρί ρυζιού! Τι σημαίνει αυτό? πόσο ημερών είναι?

Τα ελευθέρωσα από τα ποτηράκια και οι γονείς αλλά και το αρσενικό platy όταν δουν κάποιο το κυνηγάνε να το "δοκιμάσουν"

Μόνο ένα άφησα σε ποτηράκι το οποίο βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο και επιπλέει. Σκοπός είναι να προφυλακτεί από τους κανίβαλους γονείς, να διατηρείται η θερμοκρασία και να ελεγχω την ποσοτητα της τροφής του
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-05, 14:42
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Καταρχάς πες μας λίγο για το ενυδρείο σου ??
Πόσο είναι ??
Έχει φυτά ??
Αν ναι τι φυτά έχει ?? και πόσο πολλά !!
¶μα το ενυδρείο σου είναι πολύ φυτεμένο τότε θα υπάρχουν σίγουρα και άλλα μικρά τα οποία δεν θα βλέπεις, ενώ τα μικρά θα καταφέρνουν να την κάνουν από το στόμα τον γονιών σχετικά εύκολα .. και πολλά από αυτά θα επιζήσουν !!
τώρα άμα το ενυδρείο σου είναι γυμνό τότε τα πράγματα έχουν ως έξεις .. τις περισσότερες φορές από κάθε γέννα ζουν μόνο 2-3 μικρά τα οποία μάλιστα κρύβονται την περισσότερη ώρα .. ή φύση τα έχει προίκιση με μεγάλη ταχύτητα και έτσι καταφέρνουν εύκολα και ξεφεύγουν από τους διώχτες τους !!
αν θες να εξασφαλίσεις την ασφάλεια των μικρών τότε πήγαινε σε ένα pet shop και πάρε μία γενίστρα για ζωοτόκα … και βάλε εκεί τα μικρά που θα ψαρεύεις από το μεγάλο … 2 – 3 βδομάδες μετά θα είναι έτοιμα να τα αμολήσεις με σχετική ασφάλεια πίσω στο ενυδρείο !! πρόσεξε μόνο να είναι καλής ποιότητας η γενίστρα .. μερικές κινέζικες έχουν μεγάλα ανοίγματα και τα μικρά βγαίνουν έξω !! γενικά άμα δεν είναι καλής ποιότητας θα το καταλάβεις !!
στο ποτήρι δεν έχεις καμία ελπίδα … τα μικρά είναι πολύ ενεργητικά και θα σου σηκώσει αμμωνία πριν πεις «ποτήρι»
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-05, 14:56
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

και κάτι τελευταίο …
ρίξε μια ματιά και στο φίλτρο σου .. μπορεί να σε περιμένει και εκεί καμία έκπληξη !!
πρόσεξε μόνο που τα το αδειάσεις το νερό από μέσα !!!
αυτό που έκανα εγώ συνήθως ήταν να παίρνω ένα κουβά .. να βάζω νερό από το ενυδρείο μέσα .. όχι πολύ ίσα ίσα για να σκεπάσει το φίλτρο ..
έβαζα το φίλτρο στον κουβά … το έβγαζα από το ρεύμα και άδειαζα τα υλικά εκεί … ξέβγαζα και απαλά τα σφουγγάρια μέσα στον κουβά … και όλο και κάτι έβρισκα …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-11-05, 17:24
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Λοιπόν σήμερα που καθάρισα το φίλτρο βρήκα ακόμα 8 ψαράκια τα οποία φαίνεται ότι τρώγανε καλά εκεί μέσα. Να δώ τι θα τα κάνω όλα αυτά. Μάλλον θα τα χαρίσω στο πετσοπ που ψωνίζω. Έχω κρατήσει σε μία γεννηστρα 10 και τα υπόλοιπα σουλατσάρουν, κρύβονται και δείχνουν να τα καταφέρνουν μια χαρά. . Πρέπει να είναι καμια 20αρια
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-05, 08:41
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Καλός όρισες στο club των χαζό-μπαμπάδων φιλαράκο !
άντε και εγώ νονός !!

Και κάτι τελευταίο .. όπως σου είπα τα μικρά αυξάνουν κατά πολύ την παραγωγή αμμωνίας σε ένα ενυδρείο .. άμα θες λοιπόν να μην παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα έλεγχε τις γενικές τιμές σου (ΝΗ4 ,ΝΟ2 ,ΝΟ3 ), και άμα μπορείς αύξησε τις αλλαγές νερού !!

Όσο για την γενίστρα επειδή το νερό εκεί μέσα δεν ανανεώνεται καλά .. καλό θα ήταν να την ανασηκώνεις πού και πού ώστε να φεύγει το παλιό νερό και να μπαίνει μέσα καινούργιο !!

Και ένα πρόβλημα που σίγουρα θα αντιμετωπίσεις … τα μικρά δεν τα τρώνε όλα όσα πετάς με αποτέλεσμα τροφή να κάθετε στο πάτωμα τις γενίστρας … σε πολύ λίγο θα παρατηρήσεις ότι θα πιάσει χνούδι και μούχλα ( πράγμα όχι καλό ) ε ένα καλαμάκι προσπάθησε να το αφαιρείς που και πού !!
το βυθίζεις κρατώντας την έξω άκρη του κλειστή και το πάς πάνω από αυτά που θες να μαζέψεις … αφήνεις στην άλλη άκρη … το νερό και η βρομιά γεμίζει το καλαμάκι .. ξανακλείνεις την άκρη με το δάκτυλο και τα αδειάζεις κάπου έξω από το ενυδρείο !!

Φιλικά lsourtzo.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 04-11-05 στις 08:53
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-05, 09:47
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Το πιο πρακτικό είναι να πάρει ένα λαστιχάκι σαν αυτό που χρησιμοποιούμαι για την αεραντλία και να κάνει συφώνιασμαδηλ. να τραβαει τα σκουπιδάκια απο τον πάτο της γεννήστας και να μην χρησιμοποιήσει καλαμάκια ούτε να σηκώνει την γεννήστρα για να καθαρίζει και να πέφτουν οι βρωμιές μέσα και να τρώνε τα άλλα ψάρια σαπισμένο φαγητό. Μια φορά που το είχα κάνει για καλή μου τύχη έφαγε το ράμι μου και σε λίγες μόνο ώρες πήρε την κάτω βόλτα με αποτέλεσμα να το χάσω μέσα σε 2 μέρες και ξέρω πως ήταν απ αυτό γιατί μια ώρα πριν ήταν οκ και οι τιμές μου ήταν άψωγες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-05, 09:58
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

δεκτό ...
καλό κόλπο το συφώνιασμα ... δεν το είχα σκευτεί ...
το ανασήκωμα το είπα με την προοπτική ότι πρώτα θα έχει καθαρίσει τον πάτο της γενίστρας.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17
Γεννησε το σαλιγκαρι.........? ΤΣΑΚΙΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-07-04 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05306 seconds with 13 queries