Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-11, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή μετρησεις tds...

μετα την αλλαγη αποψε το βραδι ειπα να κανω και κανα δυο μετρησεις Tds ετσι απο περιεργεια να δω τι παιζει.
να πω οτι πριν απο καμια δεκαρια μερες που ξαναμετρησα ειχα 9 αν θυμαμαι καλα στο καθαρο της οσμωσης,250 στη βρυση και 349-350 στο ενυδρειο.ειπα ενταξει μπορει να ειναι απτα λιπασματα....

μετραω λοιπον αποψε και τι βλεπω.
6.5 στο καθαρο της οσμωσης(στο βαρελι αποπου εκανα και αλλαγη),165 στο νερο της βρυσης και 730 στο ενυδρειο!
και δεν εχω ριξει λιπασματα εδω και 3 μερες μεσα.

τα υπολοιπα τεστ που εκανα ειναι ολα οκ.αμμωνια,νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 μετα την αλλαγη.

οι μετρησεις gh/kh που εκανα εδειξαν 9 και 6 αντιστοιχα.και αν καταλαβα καλα δεν αντιστοιχουνε στις μετρησεις του Tds.σωστα?....δηλαδη κατι νομιζω μου ξεφευγει... αλλα τι?

με παραξενευει γιατι και στις τρεις μετρησεις οι διαφορες μου φαινονται μεγαλες.τι μπορει να φταιει?
---------------------------------------------------------------------------------------
τωρα που ξαναμετρησα το ενυδρειο και το αφησα μεσα κ περισσοτερη ωρα,δειχνει 743.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-11, 00:23
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα την αλλαγη αποψε το βραδι ειπα να κανω και κανα δυο μετρησεις Tds ετσι απο περιεργεια να δω τι παιζει.
να πω οτι πριν απο καμια δεκαρια μερες που ξαναμετρησα ειχα 9 αν θυμαμαι καλα στο καθαρο της οσμωσης,250 στη βρυση και 349-350 στο ενυδρειο.ειπα ενταξει μπορει να ειναι απτα λιπασματα....

μετραω λοιπον αποψε και τι βλεπω.
6.5 στο καθαρο της οσμωσης(στο βαρελι αποπου εκανα και αλλαγη),165 στο νερο της βρυσης και 730 στο ενυδρειο!
και δεν εχω ριξει λιπασματα εδω και 3 μερες μεσα.

τα υπολοιπα τεστ που εκανα ειναι ολα οκ.αμμωνια,νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 μετα την αλλαγη.

οι μετρησεις gh/kh που εκανα εδειξαν 9 και 6 αντιστοιχα.και αν καταλαβα καλα δεν αντιστοιχουνε στις μετρησεις του Tds.σωστα?....δηλαδη κατι νομιζω μου ξεφευγει... αλλα τι?

με παραξενευει γιατι και στις τρεις μετρησεις οι διαφορες μου φαινονται μεγαλες.τι μπορει να φταιει?
---------------------------------------------------------------------------------------
τωρα που ξαναμετρησα το ενυδρειο και το αφησα μεσα κ περισσοτερη ωρα,δειχνει 743.
το tds ειναι καλιμπραρισμενο?? δουλευει σωστα? εγω δεν εχω εμπιστοσυνη παντως στο τι βγαζουν. Πολλες φορες και το δικο μου βγαζει οτι να ναι απο ppm
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-11, 00:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποσο ξερω ειναι.και το παιδι αποπου το πηρα μου ειπε ειχε χρησιμοποιηθει αντε 5-10 φορες βαρια.δεν εχω λογο να τον αμφισβητησω.οι προηγουμενες μετρησεις που ειχα κανει συμβαδιζανε και με την παλαιοτητα της μεμβρανης και με ολα.μου εβγαζε 9 και ειναι ενος χρονου περιπου η μεμβρανη.οποτε μου φαινοτανε νορμαλ η μετρηση η τουλαχιστον σε λογικα πλαισια.
και αποτι ειδα στο manual του αυτα καλιμπραρονται στο εργοστασιο.δεν ξερω αν και ποτε ξαναχρειαζεται καλιμπραρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-11, 00:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα την αλλαγη αποψε το βραδι ειπα να κανω και κανα δυο μετρησεις Tds ετσι απο περιεργεια να δω τι παιζει.
να πω οτι πριν απο καμια δεκαρια μερες που ξαναμετρησα ειχα 9 αν θυμαμαι καλα στο καθαρο της οσμωσης,250 στη βρυση και 349-350 στο ενυδρειο.ειπα ενταξει μπορει να ειναι απτα λιπασματα....

μετραω λοιπον αποψε και τι βλεπω.
6.5 στο καθαρο της οσμωσης(στο βαρελι αποπου εκανα και αλλαγη),165 στο νερο της βρυσης και 730 στο ενυδρειο!
και δεν εχω ριξει λιπασματα εδω και 3 μερες μεσα.

τα υπολοιπα τεστ που εκανα ειναι ολα οκ.αμμωνια,νιτρωδη 0 και νιτρικα 10 μετα την αλλαγη.

οι μετρησεις gh/kh που εκανα εδειξαν 9 και 6 αντιστοιχα.και αν καταλαβα καλα δεν αντιστοιχουνε στις μετρησεις του Tds.σωστα?....δηλαδη κατι νομιζω μου ξεφευγει... αλλα τι?

με παραξενευει γιατι και στις τρεις μετρησεις οι διαφορες μου φαινονται μεγαλες.τι μπορει να φταιει?
---------------------------------------------------------------------------------------
τωρα που ξαναμετρησα το ενυδρειο και το αφησα μεσα κ περισσοτερη ωρα,δειχνει 743.
Να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα.
Μιλας για μετρηση σε ppm και οχι microsiemens ετσι?

Πολλα μου φαινονται τα 250ppm για βρυση στο κεντρο ΑΘηνας.
Οταν ημουν Πειραια ειχα 150-160 και τωρα Αλιμο (καλα ειναι περιπτωση εδω που ειμαι) εχω 110-120.
Ας πει κανεις αλλος απο Ν Σμυρνη τι εχει για συγκριση.

(Ειχες πριν 10 μερες)
Εξοδο ΑΟ 9ppm
Βρυση 250ppm
Ενυδρειο 350ppm
(υποθετω μιξη ΑΟ με βρυσης κανεις) Τι ποσοστο μιξης εκανες στο βαρελι ΑΟ-βρυση? Και ποσο tds ειχε μετα απο τη μιξη?
Εβαζες και κατι αλλο στο βαρελι?

(Αποψε μετρας)
Εξοδο ΑΟ 6.5ppm*
Βρυση 165ppm
Ενυδρειο 730ppm

* εχεις tds meter που μετραει και με δεκαδικο? Αποκλειεται
ή μηπως εννοει 650???!!!! εχει κανενα x100 διπλα στο νουμερο οταν μετρας? γιατι καποια tds meter οταν μηδενιζουν γραφουν τετοια.
Μηπως μετρας το βρωμικο της ΑΟ και αυτο βαζεις και στο ενυδρειο και ανεβαζεις TDS?????

Ποιο tds meter εχεις?
Μαρκα κλπ ακριβως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-11, 00:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξεκαθαρισουμε μερικα πραγματα.
Μιλας για μετρηση σε ppm και οχι microsiemens ετσι?

Πολλα μου φαινονται τα 250ppm για βρυση στο κεντρο ΑΘηνας.κιεμενα μου ειχανε φανει πολλα και μου ειχε κανει εντυπωση.νομιζω το ειχα γραψει και σενα ποστ.
Οταν ημουν Πειραια ειχα 150-160 και τωρα Αλιμο (καλα ειναι περιπτωση εδω που ειμαι) εχω 110-120.
Ας πει κανεις αλλος απο Ν Σμυρνη τι εχει για συγκριση.

(Ειχες πριν 10 μερες)
Εξοδο ΑΟ 9ppm
Βρυση 250ppm
Ενυδρειο 350ppm
(υποθετω μιξη ΑΟ με βρυσης κανεις) Τι ποσοστο μιξης εκανες στο βαρελι ΑΟ-βρυση? 50/50 σεκεινη την αλλαγη.στη σημερινη 40ΑΟ/10 βρυση(σε λιτρα)ποσο ειναι 70-30? ?80-20 κατι τετοιο.
Και ποσο tds ειχε μετα απο τη μιξη? δεν το θυμαμαι δεν το ειχα σημειωσει,αλλα μου ειχε φανει λογικο.
Εβαζες και κατι αλλο στο βαρελι? τιποτα

(Αποψε μετρας)
Εξοδο ΑΟ 6.5ppm* ναι
Βρυση 165ppm ναι
Ενυδρειο 730ppm ναι

* εχεις tds meter που μετραει και με δεκαδικο? Αποκλειεται
ή μηπως εννοει 650???!!!! εχει κανενα x100 διπλα στο νουμερο οταν μετρας? γιατι καποια tds meter οταν μηδενιζουν γραφουν τετοια.
Μηπως μετρας το βρωμικο της ΑΟ και αυτο βαζεις και στο ενυδρειο και ανεβαζεις TDS?????
οχι το καθαρο βαζω.στανταρ.και η μετρηση του στο βαρελι ειναι 6.5ppm. το νερο βρυσης απτη βρυση.
νουμερο και διπλα ppm δειχνει το οργανο.

Uploaded with ImageShack.us

Ποιο tds meter εχεις?
Μαρκα κλπ ακριβως.
αυτο: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29898
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-11, 00:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις γραφει: "Ανάλυση: 1 ppm"
Πως γινεται να μετρας εσυ 6.5? ή 6 ή 7 θα δεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-11, 00:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατσε νανεβασω μια φωτο να το δεις μηπως λεω βλακειες.αλλα παλι εμενα μου φαινονται μεγαλες οι διαφορες.

οριστε

Uploaded with ImageShack.us

μηπως κανω λαθος και ειναι 65 και οχι 6.5?παλι ομως η μεγαλη διαφορα με του ενυδρειου πως εξηγειται?
κατσε γιατι θα χαζεψω τωρα θα ξεχασω κιαυτα τα πολυ λιγα που ξερω
εβαλα την ΑΟ τωρα παλι να παρω νερο να μετρησω ξανα.
----------------------------------------------------------
ναι για το νερο της ΑΟ βλακειες λεω γιατι μετραω το νερο στο βαρελι μετα τη μιξη με της βρυσης.μη βαρατε τωρα!!!ενταξει βλακεια εκανα
αλλα παλι στο ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο το νουμερο!
αυτο ειναι που με ανησυχει....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-11, 01:05
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Για δες το λιγο γιατι αν ειναι 65ppm η μετρηση του νερου απο την ΑΟ τοτε θελει μαλλον αλλαγη η μεμβρανη.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-11, 01:08
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

επεσε στα χερια μου ενα ολοιδιο tds και εμενα στην οσμωση ελεγε 006 (οχι 6.00) αυτο που μετρας ειναι 65ppm. Πες μας τωρα τι παιρνεις...
παντως αμα ειναι 65 της οσμωσης πας για μεμβρανη (χθες)....
-------------------------
τελικα στο καθαρο νερο Α/Ο ποσο παιρνεις???
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspiou : 19-09-11 στις 01:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-11, 01:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει ειναι 65 ρε παιδια βλακειες ελεγα για το καθαρο της οσμωσηςδεν παιρνω τιποτα, κατι τσιπουρα με ποτισανε νωριτερα οποτε δεν ξερω ισως να με πιασανε τωρα

το θεμα ειναι το μεγαλο νουμερο στο ενυδρειο σε τι οφειλεται

--------------------------------------------------------------------
μετρησα τωρα καθαρο ΑΟ δειχνει 29.παλι μεγαλο ειναι,μαλον θελω μεμβρανη.θα κανω κιενα Flush και θα ξαναμετρησω μην τυχων....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-11, 01:14
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Εχεις ριξει τιποτα στο νερο, πχ αλατι;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-11, 01:18
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

θες μεμβρανη σιγουρα, σε κατι ψακτικες που εκανα στο google διαβασα οτι αναλογα ποσα ppm βρυσης εχεις υπολογιζεις αν εισαι οκ σε ppm καθαρου Α/Ο. πχ αν η βρυση σου εχει 250ppm αν εισαι κατω απο 25ppm θεωρειται ΟΚ διαιρεις με το 10....
ασχετο αυτο λιγο, το ενυδρειο ομως γιατι εχει υψηλα ppm οεο??
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-11, 01:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι τιποτα.ουτε λιπασματα εδω και 3 μερες.
-----------------------------------------------
οκ η ΑΟ μετα το flush δειχνει 11 οποτε καλα ειναι ακομα αν ακαι μαλον κοντευει η ωρα της.

το νουμερο στο ενυδρειο δε μπορω να δικαιολογησω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-11, 01:23
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Απο εξατμιση πως τα πας;
Συμπληρωνεις απο τη βρυση ή απο την ΑΟ;
Συμπληρωνεις την εξατμιση πριν κανεις αλλαγη νερου;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-11, 01:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανονικα απο ΑΟ.αυτη τη βδομαδα ομως καποια στιγμη που εκανα αναπληρωση εβαλα βρυσης γιατι δεν ειχα την ΑΟ την ειχε φιλος μου.μαλον απαυτο ειναι....παλι μου φαινεται μεγαλο το νουμερο αλλα δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

τουλαχιστον αν ειχα κρατησει τα νουμερα λιτρα,μετρησεις κλπ θα μπορουσα να βγαλω μια ακρη τι παιχτηκε.κραταω ενα αρχειο ολες τις υπολοιπες μετρησεις,μαλον πρεπει να κραταω κιαυτα για να μη σας ζαλιζω με τη βλακεια μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-11, 01:38
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Κοιτα η αποκλιση αναμεσα στις τιμες της βρυσης/ΑΟ και στο ενυδρειο σου ειναι πραγματικα πολυ μεγαλη.Δεν νομιζω οτι μπορει να δικαιολογηθει αυτη η διαφορα απο μια συμπληρωση με νερο βρυσης,κατι αλλο φταιει!!Πριν κανεις αλλαγη νερου καλο θα ηταν να συμπληρωνεις την οποια εξατμιση εχει γινει με νερο απο ΑΟ ετσι ωστε να διατηρεις τις σκληροτητες και το tds οσο γινετε ποιο σταθερα.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-11, 01:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ενταξει ειναι 65 ρε παιδια βλακειες ελεγα για το καθαρο της οσμωσηςδεν παιρνω τιποτα, κατι τσιπουρα με ποτισανε νωριτερα οποτε δεν ξερω ισως να με πιασανε τωρα

το θεμα ειναι το μεγαλο νουμερο στο ενυδρειο σε τι οφειλεται

--------------------------------------------------------------------
μετρησα τωρα καθαρο ΑΟ δειχνει 29.παλι μεγαλο ειναι,μαλον θελω μεμβρανη.θα κανω κιενα Flush και θα ξαναμετρησω μην τυχων....
Μαλλον πινεις και μονος σου τσιπουρα
Ουτε flush κανεις, αναπληρωση οτι ναναι, ποιος ξερει αν αλλαζονται και σε σωστα λιτρα τα προφιλτρα και δεν εχει καταστραφει η μεμβρανη και το κυριοτερο βαζεις νερο μπουρουχα στα ψαρια. Mε τοσο βρωμικη μεμβρανη χωρις flush ποιος ξερει τι εχουνε φαει στη μαπα

Κανε μερικες μικρες κθημερινες αλλαγες με σκετο ΑΟ (πχ 10-15%)
Και flush συχνα, κανονικα πριν και μετα τη χρηση.

Αφου εφαγες και μεζε βρε με τα τσιπουρα, σε επιασαν τοσο πολυ?
Ουστ και εισαι και Καρδιτσιωτης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-11, 01:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον πινεις και μονος σου τσιπουρα
Ουτε flush κανεις, αναπληρωση οτι ναναι, ποιος ξερει αν αλαζονται και σε σωστα λιτρα τα προφιλτρα και δεν εχει καταστραφει η μεμβρανη και το κυριοτερο βαζεις νερο μπουρουχα στα ψαρια. Mε τοσο βρωμικη μεμβρανη χωρις flush ποιος ξερει τι εχουνε φαει στη μαπα

Κανε μερικες μικρες απανωτες αλλαγες με σκετο ΑΟ (πχ 15%)
Και flush συχνα, κανονικα πριν και μετα τη χρηση.

Αφου εφαγες και μεζε ρε με τα τσιπουρα, σε επιασαν τοσο πολυ?
Ουστ και εισαι και Καρδιτσιωτης
οχι ρεσυ πλακα κανω για τα τσιπουρα
flush κανω παντα και πριν και μετα,στις αλλαγες και τις αναπληρωσεις απλα τωρα το ξεχασατην εβαλα γρηγορα σενα ποτηρακι και μετρησα.
η αναπληρωση ετυχε αυτη τη βδομαδα ναναι με βρυσης γιατι δεν ειχα την οσμωση εδω.τα προφιλτρα ειναι καινουρια.τα ειχα αλλαξει για καλο και για κακο γιατι ητανε κανα χρονο πανω.
ελπιζω να μην ταλαιπωρηθηκανε πολυ τα ψαρια αλλα μια φορα τωρα ετυχε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-11, 01:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως ειπε και ο κρις με μια αναπληρωση δεν ανεβαζει τοσο tds, θα προσθεσω οτι αν ηταν απο λαθος αναπληρωση με βρυσης θα μετραγες και gh αναλογα μεγαλυτερη.
Εδω παιζει κατι αλλο. Τωρα οπως πρεπει να παω για υπνο γιατι εχει 7 πμ εγερση αυριο.
Θα τα πουμε στη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-11, 18:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αυτο λεω κιεγω! ενω η gh εχει πεσει μια μοναδα απτην προηγουμενη μετρηση!μετρησα 9 και την προηγουμενη φορα ητανε 10.πεφτει σταθερα.οταν ξεκινησα να κανω αλλαγες με οσμωση ειχα gh 11.μετα 10 και τωρα 9.

καλο βραδι και ευχαριστω!

----------------------------------------------------------------
θα ξαναμετρησω το πρωι μηπως υπαρχει καμια διαφορα και βγει καμια ακρη.
------------------------------------------------------------------
και κατι αλλο ψιλοσχετικο για να μην ανοιγω αλλο θεμα.τα sterbai μου με βαση αυτο λεει οτι χρειαζονται dH range: 2 - 25 demersal πολυ μεγαλο δεν ειναι το περιθωριο αυτο?ποια τιμη θα πρεπει να διαλεξω απτο 2 ως το 25 για το ενυδρειο μου?

βαζοντας εγω λοιπον μια τιμη εδω ας πουμε 20 στο πεδιο dH (gH) μου λεει οτι αντιστοιχει σε 358.0ppm. αυτη η τιμη τωρα με βαση το manual στο τεστ της api αντιστοιχει σε 20 dkh (το πινακακι στο τελος του manual) που σημαινει και 20 σταγονες υγρου στο δειγμα νερου οπως το υπολογιζουνε εκεινοι.αλλα και με αυτο το site το 358ppm αντιστοιχει σε σκληρο νερο.

γιατι διαβαζα καποια site που λεγανε οτι θελουνε σχετικα μαλακο νερο τα sterbai!αρα δεν ισχυει αυτοεκτος αν ισχυει μονο για την αναπαραγωγη τους.αν και εγω εχω σκληρο νερο και παλι γεννησανε οποτε δεν ξερω τι ισχυει τελικα και τι οχι


πως βγαζεις ακρη ομως για την τιμη gh/kh που χρειαζεσαι? και που κολλαει το tds σε ολα αυτα?υπαρχει καποια τιμη tds που αντιστοιχει σε καθε σκληροτητα?αν και αποτι διαβαζω στο υπομνημα επηρεαζεται και απο αλλους παραγοντες to tds,θερμοκρασια κλπ.

χρειαζομαι ενα σεμιναριο μου φαινεται γιατι ενω καταλαβαινω καποια λιγα πραγματα για καθε μοναδα μετρησης δεν εχω καταλαβει ακομα πως κολλανε ολα μαζι
τωρα μπορει να λεω και καμια βλακεια,μη βαρατε,παρακαλω εξηγηστε μου γιατι θελω πολυ να μου λυθει η απορια...
-------------------------
τα ιδια με το tds σημερα δεν αλλαξε τιποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 19-09-11 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-09-11, 20:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παμε ενα ενα.

1. Μη μπερδευεις το tds (Ολικα διαλυτα στο νερο) με την GH (Γενικη σκληροτητα του νερου).
Θα προσπαθησω να κανω νιανια και με απλα λογια το θεμα tds και GH.

Η GH απαρτιζεται βασικα απο ιοντα ασβεστιου και μαγνησιου (αλλιως μεταλλικα αλατα - καμια σχεση με το μαγειρικο ή ενυδρειακο αλατι, ή αλας, ή αλλιως χλωριουχο νατριο).
Αυτα ομως δεν ειναι οι μονες διαλυτες ουσιες μεσα στο νερο. Ενα το κρατουμενο.

Το TDS μετρα Ολικά διαλυμένα στερεά (TDS - Total Dissolved Solids). Είναι η μετρηση του μεικτου περιεχομενου ολων των οργανικών και ανόργανων ουσιών που περιέχονται σε ένα υγρό, διαλυμενα σε μοριακο επιπεδο πχ ασβεστιο κλπ, ακομα και μικροκκκους πχ σκονη ή κολλοειδες διαλυματα πχ μελανι μπογια αιμα.

Επομενως ενα ποσοστο του TDS ειναι και η GH αλλα δεν ειναι ισα το TDS και η GH. Το TDS μπορει να ειναι ισο αλλα και μεγαλυτερο απο την GH
πχ σε ενα πεντακαθαρο νερο απο ΑΟ που εχουμε ριξει μονο ασβεστιο και μαγνησιο, το tds θα ειναι (σε μοναδα μετρησης ppm - parts per million) θεωρητικα ισο με τη GH (σε μοναδα μετρησης dH) επι 17.8
πχ GH 8dH = TDS 142.4 ppm ( 8 x 17.8 ) Απο τη εξισωση 1 dH = 17.8 ppm
Αλλο παραδειγμα: αν ριξεις αλατι σε νερο ΑΟ δεν ανεβαζεις την σκληροτητα παλι μηδεν θα ειναι (αφου το αλατι δεν ειναι απο τα ιοντα που απαρτιζουν την γενικη σκληροτητα), αλλα ανεβαζεις την αλατοτητα.
Το tds με την προσθηκη αλατιου θα ανεβει, γιατι μεσα στα ολικα διαλυτα ειναι και το αλατι. H GH ομως δεν θα ανεβει καθολου.
Eλπιζω να ξεκαθαριστηκε αυτο.

2. Kοιτα, εχω διαπιστωσει οτι υπαρχει ενα θεματακι με τα cory και το fishbase.
Τα βαζει ολα στο ιδιο σακουλι.
Αν παρατηρησεις και οι θερμοκρασεις που δινει ειναι 21-25 οπως στα πιο πολλα ειδη.
Υπαρχουν ομως ειδη cory οπως το Sterbai ή/και το Leucomelas που ζουν σε πιο ζεστα νερα και αυτο διαπιστιωνεται απο σαιτ εξειδικευμενα στα γατοψαρα οπως το planetcatfish και το scotcat
http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=316
http://www.scotcat.com/factsheets/co...s_sterbai.html
Αποψεις που υιοθετουν σοβαρα σαιτ με προφιλ ψαριων οπως το seriouslyfish
http://www.seriouslyfish.com/profile...sterbai&id=323

Εσυ λοιπον δεν εχεις σκληρο νερο για τα sterbai σου, αφου η GH σου ειναι 9. Το νερο σου ειναι μετριας σκληροτητας.
Το tds μπορει να ειναι μεγαλο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και σκληρο το νερο.
Μπορει να σημαινει ομως οτι ειναι βρωμικο ή γενικα να περιεχει κατι απο τις υπολοιπες ουισες που ανεφερα πιο πανω οτι μετραει.

3. Συμπερασμα
(Ειχες πριν 10 μερες)
Εξοδο ΑΟ 9ppm (Αν μετραγες GH θα εβρισκες μηδεν)
Βρυση 250ppm (Αν μετραγες ς GH και ηταν 14 τοτε θα ηταν σκληρο το νερο. Αν εβρισκες μικροτερη GH απο 14 παει να πει οτι το νερο της βρυσης περιειχε κι αλλα διαλυτα εκτος απο ιοντα ασβεστιου μαγνησιου)
Ενυδρειο 350ppm (Αν μετραγες GH και ηταν 20 τοτε θα ηταν πολυ σκληρο το νερο. Αν εβρισκες μικροτερη GH απο 20 παει να πει οτι το νερο του ενυδρειου περιειχε κι αλλα διαλυτα εκτος απο ιοντα ασβεστιου μαγνησιου)

(Αποψε μετρας)
Εξοδο ΑΟ 65ppm (Αν μετραγες GH και εβρισκες 3-4 παει να πει οτι η μεβρανη δεν λειτουργει σωστα και περναει ασβεστιο μαγνησιο. Αν εβρισκες λιγοτερο απο 3-4 παει να πει οτι απο τη μεβρανη περναμε κι "αλλα πραγματα")
Βρυση 165ppm (Αν μετραγες ς GH και ηταν 9 τοτε θα ηταν μετρια σκληροι το νερο. Αν εβρισκες μικροτερη GH απο 9 παει να πει οτι το νερο της βρυσης περιειχε κι αλλα διαλυτα εκτος απο ιοντα ασβεστιου μαγνησιου)
Ενυδρειο 730ppm (Αν μετραγες GH και ηταν 41 τοτε θα ηταν παρα παρα πολυ σκληρο το νερο. Αν εβρισκες μικροτερη GH απο 41 παει να πει οτι το νερο του ενυδρειου περιειχε κι αλλα διαλυτα εκτος απο ιοντα ασβεστιου μαγνησιου)

Οποτε ψαχνεις να βρεις τι ειναι αυτο που ανεβαζει το tds, αν δεν ειναι ασβεστιο μαγνησιο (GH).
Αλατι δεν βαζεις.
Πιστευω ή οτι εχει χαλασει η μεμβρανη (ή/και τα προφιλτρα) ή εχει χαλασει το Tds meter (γιαυτο φωναζω προσοχη στην αγορα οργανων με ηλεκτροδιο και μεταχειρισμενων ΑΟ) ή οι σωληνωσεις του σπιτιου δεν ειναι σε καλη κατασταση ή εχει πολλα οργανικα καταλοιπα στο ενυδρειο στο βυθο ή και αιωρουμενα.

Κανε παλι μετρησεις σωστα βρυση ΑΟ και ενυδρειο σε πεχα GH TDS

ΥΓ Στo tds, ξεπλενουμε το "ματι" του με λιγο απιονισμενο ή με νερο απο ΑΟ πριν μετρησουμε και το αφηνουμε λιγη ωρα στο νερο για σιγουρα, να σταθεροποιηθει η τιμη που δειχνει. Το ματι τ ο ξεπλενουμε με ΑΟ και μετα τη χρηση και πριν τη φυλαξη του.

ΥΓ2 Με την KH δεν ασχολεισαι στο θεμα σκληροτητων. Αυτη ειναι για ρυθμιση pH.

ΥΓ3 Στο νερο της ΑΟ δεν μετραμε pH. Η ενδειξη θα ειναι πλασματικη αφου το νερο της δεν ειναι διαλυμα.

ΥΓ4 Πριν μετρησουμε TDS στην ΑΟ, αφηνουμε να τρεξει νερο απο το σωληνακι της ΑΟ τοσο οσο να αδειασει καλα το σωληνακι και το φυσίγγιο της μεμβρανης απο το στασιμο νερο που υπαρχει απο την προηγουμενη της χρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-09-11, 21:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω παρα πολυ,κατι παμε να κανουμε τωρα μου φαινεται,κατι καταλαβα θα ξανακανω τις μετρησεις σε ΑΟ,βρυση,ενυδρειο σωστα αυτη τη φορα οπως μου λες και θα ποσταρω τι βρηκα να το συζητησουμε.

ξανα,ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετρησεις fanis3856 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 22-09-10 23:37
μετρησεις??? naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 7 28-01-08 18:42
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ tsagod Αρχάριοι γλυκού νερού 18 17-11-07 23:33
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ HELP TEDDY Αρχάριοι γλυκού νερού 2 20-04-07 13:48
Μετρησεις!!!!!! Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 14 25-01-03 11:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10411 seconds with 13 queries