Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-12-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα "τελειωμενα ετοιμα ενυδρεια" περιλαμβανουν συνηθως μια λαμπα της κακιας ωρας, ενα εσωτερικο φιλτρο για πεταμα και ενα φθηνο θερμαντηρα...
Ακομα και σε περιπτωσεις που εχω αγορασει ετσι λογο προσφορας τα εδωσα ολα τα "παρελκομενα" στο μαγαζι για να παρω μια τροφη η οποια τουλαχιστο μου ειναι πιο χρησιμη.
Γνωμη μου, παρε το 80ρακι, βαλε χαλικι η αμμο μη ασβεστολιθικα, παρε ενα θερμαντηρα καλης ποιοτητας κι ενα ανεμιστηρακι για το καλοκαιρι (οκ αυτο μπορεις να το αφησεις για αργοτερα), ενα καλο κανονικο εξωτερικο φιλτρο
http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html αυτο ειναι σουπερ, πετας οτι υλικο περιλαμβανει και βαζεις μεσα μπλε σφουγκαρι, ελαφροπετρα και filterwool (με αυτη τη σειρα) γεμισε το με φυτα (βρες απο τις αγγελιες απο κλαδεματακια συγχομπυστων, συνηθως ποιανουν ευκολοτερα απο αυτα που θα αγοραζες απο μαγαζι) και μια η δυο λαμπες (η μια sylvania grolux και η αλλη οτι σ αρεσει, ειτε στο κιτρινο -προσωπικη επιλογη η sera tropical sun- ειτε μια απλη λευκη ).
Μετα αφου τα στησεις ολα αυτα κανε σωστο στρωσιμο (με αμμωνια η με τροφες η ακομα καλυτερα με μπολι ) κι οταν ειναι ολα ετοιμα βαζεις το ψαρακι σου.
Επιπροσθετα καλο ειναι να προμηθευτεις μερικα ειδη καλης ποιοτητας τροφη, φυλλα catappa και τυρφη για την προετοιμασια του νερου.
that's all


To ξερω μωρε, κι η πλακα ειναι πως η Ροδος εχει ενα σωρω συγχομπυστες...
Βασικα ελεγα για το μεγαλο μαγαζι στο Μαρμαρι, απεναντι στην Τουρκια, οχι στη Ροδο... Εχει -η μαλλον ειχε, γιατι τωρα δεν ξερω αφου εχω να παω χρονια- απιστευτες τιμες και δεν υπαρχει προβλημα συνενοησης

60χ60 που να βρει?
το 80ρακι (που οπως λες γινεται 40ρι) ειναι μια χαρα απο αυτα του εμποριου, αλλιως παμε σε κατασκευη κλαι τελειωνει το ζητημα (εγω θα παω σε διμετρο προσεχως με 20 cm υψος και 50-60 cm πλατος... τελικη αποφαση)

βασικα τα μονα που ταιριαζουν με μονομαχο ειναι οι μονομαχινες αλλα με προσοχη και δεν προτεινεται για αρχαριο.
Τα υπολοιπα που θελουν χαμηλο βαθος ειναι τα γκουραμια αλλα εννωειται ΔΕΝ ταιριαζουν (θα γινει αρενα το ενυδρειο με τετοιο συνδυασμο)
Τα kuhli loach ειναι μια χαρα συγκατηκοι, αλλα το κακο ειναι πως οσα και να βαλεις σπανια τα βλεπεις
Υλοικα για το φιλτρο κ τις λαμπες που λες που τα βρισκω παραγκελια??
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-12-12, 00:00
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αα τα εχει μεσα το φιλτρο δηλαδη μαλλον θελω ... Με την βοηθεια σας μαθενω μην παρεξηγητε..
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-12-12, 00:18
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

αν δε βιαζεσαι παντως εγω τελη γεναρη υπολογιζω να εχω μπολικα κλαδεματα απο τα ενυδρεια μου.θα μπορουσα να σου βαλω μια σακουλα στο bluestar2 και να πας να τα παρεις απο το πλοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-12-12, 06:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα υλικα φιλτρου που προτειναι τα βρισκεις:

1.μπλε σφουγκαρι > παραγγελια σε πετ σοπ (δε θυμαμαι τιμη αλλα δεν ειναι ακριβο. Παρε ενα μεγαλο κομματι χυμα γιατι μπορει να σου χρειαστει και για αλλα πραγματα)
2.filterwool> παλι σε petshop (τιμη μερικα ευρω, σε σακουλες οπως το βαμβακι.
Το μεσαιο μεγεθος θα σε βγαλει για κανα χρονο)
3. ελαφροπετρα> απο πρακτικερ, (2,5-3 ευρω το τσουβαλι) παιρνεις τη χαμηλοτερη κοκομετρια (2mm).

Τα υλικα που εχουν μεσα τα φιλτρα δεν ειναι συνηθως και το οτι καλυτερο (συνηθως περιοριζονται σε ενα σφουγκαρι, πολλες φορες οχι καλης ποιοτητας, και σε ενεργο ανθρακα που δε μπαινει μονιμα στο φιλτρο, αλλα μονο μετα απο ασθενειες και θεραπειες η σε καποιες περιπτωσεις που θελουμε ενα πληρη χημικο καθαρισμο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-12-12, 14:03
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δε βιαζεσαι παντως εγω τελη γεναρη υπολογιζω να εχω μπολικα κλαδεματα απο τα ενυδρεια μου.θα μπορουσα να σου βαλω μια σακουλα στο bluestar2 και να πας να τα παρεις απο το πλοιο.
Ε ναι εκει υπολογιζω κ εγω με τα στρωσιματα κ λοιπα.. Σε ευχαριστω πολυ παντω για την προσφορα σου θα το εκτημουσα πολυ..
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-12-12, 17:55
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

κοιτα εσυ με βαση αυτα που εχεις διαβασει μεχρι στιγμης να στησεις το σωστο ενυδρειο με τις σωστες παραμετρους και μην ανυσηχεις για τα υπολοιπα.
ξεκινα διαβασμα πρωτα απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949.και μετα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 χωρις βιασυνες στρωσε το ενυδρειο σου και μεις εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-12-12, 20:03
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Γεια σας κ παλι.. Επανηλθα παλι πριν λιγες μερες παρελαβα το ενυδρειο μου ειναι αυτο που μου ειπατε (http://www.petsupermarket.gr/4005/%C...40cm-84lt.html) κ σας ευχαριστω πολυ απλα θελω να μου πειτε απο το ιδιο σαιτ παλι τι λαμπες κ τι watt να παρω, ποσα κιλα χαλικι θελω περιπου για το συγκεκριμενο ενυδρειο? Για θερμανση ειδα αυτα (http://www.petsupermarket.gr/2843/%C...CE%B5-lcd.html) Αν εχετε κατι καλυτερο να μου προτεινετε καλως απλα θελω να τον εχω βασιλια τον μονομαχο !! Φιλτρο μου προτιναν αυτο http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html.. Για οξυγονο θα χρειστω τιποτα η με αυτα ειμαι κομπλε? Συγνωμη για το πολλα λινκς αλλα θελω να κανω το σωστω για το ενυδρειο μου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-12-12, 23:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κ παλι.. Επανηλθα παλι πριν λιγες μερες παρελαβα το ενυδρειο μου ειναι αυτο που μου ειπατε (http://www.petsupermarket.gr/4005/%C...40cm-84lt.html)
Καλοριζικο, καλογεμιστο και καλως ηρθες στο club (ο αλλος τον εβαλε σε 120 λιτρα... χμμμ οντως πρεπει να κανουμε κλαμπ νομιζω )

Παράθεση:
κ σας ευχαριστω πολυ απλα θελω να μου πειτε απο το ιδιο σαιτ παλι τι λαμπες κ τι watt να παρω,
κοιτα, το συγκεκριμενο μαγαζι εχει τις flora glo που ειναι πολυ καλες λαμπες, αλλα για οικονομια παντα προτεινω τις sylvania grolux οι οποιες ειναι εφαμιλες αν οχι καλυτερες, δοκιμασμενες με αριστα αποτελεσματα και τις χρησιμοποιουν ολοι οι σοβαροι καλλιεργητες (μεχρι και καλλιεργητες καναβης ειδα να τις προτεινουν για "κρυφες" καλλιεργειες... πλακα πλακα αν μαλλον το συγκεκριμενο φυτο ειναι ευαισθητο και θελει σωστο φωτισμο ε αυτο λεει μαλλον κατι για τη συγκεκριμενη λαμπα )
Αν λογο αποστασεως παλι δε σε πολυσυμφερει να κανεις παραγγελιες απο διαφορετικα μαγαζια (grolux δε θα βρεις σε pet shops αλλα σε καλα ηλεκτρολογεια οπως ο Λετζος πχ ) τοτε παρε flora glo και μπορεις να τη συνδυασεις με μια sera tropic sun (απο τους αγαπημενους μου συνδυασμους)


Παράθεση:
ποσα κιλα χαλικι θελω περιπου για το συγκεκριμενο ενυδρειο?
γυρω στα 15? καλυτερα παρε και δευτερη γνωμη ομως γιατι δεν υπολογιζω ποτε με το κιλο αλλα με το ματι...
τεσπα καλο ειναι να φτιαξεις ενα βυθο γυρω στους 4-5 πονους ωστε να ριζωνουν σωστα τα φυτα
Παράθεση:
Για θερμανση ειδα αυτα (http://www.petsupermarket.gr/2843/%C...CE%B5-lcd.html) Αν εχετε κατι καλυτερο να μου προτεινετε καλως απλα θελω να τον εχω βασιλια τον μονομαχο !!
οι jager θεωρουνται καλυτεροι ποιοτικα αλλα προσωπικα ποτε δεν ασχοληθηκα τοσο με μαρκες ουτε και ξερω τι μαρκα θερμαντηρες εχω στα ενυδρεια μου (σιγουρα εχω διαφορες).
Προσωπικα δε μου ετυχε ποτε καποιο προβλημα...
Αν τωρα καει ποτε κανενας δεν τρεχει καστανο γιατι σε ολα τα ενυδρεια βαζω 2 ικανους για να το θερμανει και ενας μονος του (ελεγχονται με controllers φυσικα)
Γνωμη μου λοιπον, ο θερμαντηρας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια αντισταση με ενα θερμοστατη, καλυτερα παρε δυο οικονομικους λοιπον και οποτε μπορεις επενδυσε σε ενα κοντρολλερακι παρα να παρεις εναν και ακριβο.

Παράθεση:
Φιλτρο μου προτιναν αυτο http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html..
σουπερ ειναι, εγκρινω και επαυξανω.

Παράθεση:
Για οξυγονο θα χρειστω τιποτα η με αυτα ειμαι κομπλε?
οχι, δε χρειαζεται οξυγονο. Ειδικα ο μονομαχος αναπνεει κανονικο αερα (γι αυτο καλο ειναι να διατηρεις τον αερα υγρο με το καπακι η με κολπα οπως ζελατινη κτλ)

Παράθεση:
Συγνωμη για το πολλα λινκς αλλα θελω να κανω το σωστω για το ενυδρειο μου
καλα κανεις, αυτο σημαινει σωστη αρχη και η αρχη ειναι το ημισι του παντως
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-12-12, 09:37
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοριζικο, καλογεμιστο και καλως ηρθες στο club (ο αλλος τον εβαλε σε 120 λιτρα... χμμμ οντως πρεπει να κανουμε κλαμπ νομιζω )

κοιτα, το συγκεκριμενο μαγαζι εχει τις flora glo που ειναι πολυ καλες λαμπες, αλλα για οικονομια παντα προτεινω τις sylvania grolux οι οποιες ειναι εφαμιλες αν οχι καλυτερες, δοκιμασμενες με αριστα αποτελεσματα και τις χρησιμοποιουν ολοι οι σοβαροι καλλιεργητες (μεχρι και καλλιεργητες καναβης ειδα να τις προτεινουν για "κρυφες" καλλιεργειες... πλακα πλακα αν μαλλον το συγκεκριμενο φυτο ειναι ευαισθητο και θελει σωστο φωτισμο ε αυτο λεει μαλλον κατι για τη συγκεκριμενη λαμπα )
Αν λογο αποστασεως παλι δε σε πολυσυμφερει να κανεις παραγγελιες απο διαφορετικα μαγαζια (grolux δε θα βρεις σε pet shops αλλα σε καλα ηλεκτρολογεια οπως ο Λετζος πχ ) τοτε παρε flora glo και μπορεις να τη συνδυασεις με μια sera tropic sun (απο τους αγαπημενους μου συνδυασμους)


γυρω στα 15? καλυτερα παρε και δευτερη γνωμη ομως γιατι δεν υπολογιζω ποτε με το κιλο αλλα με το ματι...
τεσπα καλο ειναι να φτιαξεις ενα βυθο γυρω στους 4-5 πονους ωστε να ριζωνουν σωστα τα φυτα
οι jager θεωρουνται καλυτεροι ποιοτικα αλλα προσωπικα ποτε δεν ασχοληθηκα τοσο με μαρκες ουτε και ξερω τι μαρκα θερμαντηρες εχω στα ενυδρεια μου (σιγουρα εχω διαφορες).
Προσωπικα δε μου ετυχε ποτε καποιο προβλημα...
Αν τωρα καει ποτε κανενας δεν τρεχει καστανο γιατι σε ολα τα ενυδρεια βαζω 2 ικανους για να το θερμανει και ενας μονος του (ελεγχονται με controllers φυσικα)
Γνωμη μου λοιπον, ο θερμαντηρας δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο μια αντισταση με ενα θερμοστατη, καλυτερα παρε δυο οικονομικους λοιπον και οποτε μπορεις επενδυσε σε ενα κοντρολλερακι παρα να παρεις εναν και ακριβο.


σουπερ ειναι, εγκρινω και επαυξανω.

οχι, δε χρειαζεται οξυγονο. Ειδικα ο μονομαχος αναπνεει κανονικο αερα (γι αυτο καλο ειναι να διατηρεις τον αερα υγρο με το καπακι η με κολπα οπως ζελατινη κτλ)

καλα κανεις, αυτο σημαινει σωστη αρχη και η αρχη ειναι το ημισι του παντως
Ποσα watt να ειναι η καθε λαμπα?? Κ κατι αλλο τι λαμπες θελω? τ8 η τ5?? Κ οσο για τους θερμοστατες σε περιπτωση που παρω 2 τι να βαλω 2 των 50w η 2 των 100? Νικο σε αυτο το φιλτρο που μου προτεινες (http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html) μπορεις να μου δειξεις απο το ιδιο σαιτ παλι τα υλοικα που πρεπει να παραγκειλω για το φιλτρο ? Οπως μου ειπες θελω μπλε σφουγκαρι κ filterwool , μαζι με τις λαμπες,φιλτρο,θερμοστατη να παραγκειλω κ αυτα γιατι αν χρειαστω παλι κατι θα πρεπει να το παραγκειλω.. (καταραμενη επαρχια) θελω να τα παραγκειλω ολα κ να το στησω μην μου λειπει κατι κ περιμενω αδικα να ειμαι σε ολα τα θεματα ετοιμος.. Κ τελευταιο πραγμα να μου δωσεις λινκ για τα τεστ που πρεπει να παρω απο το ιδιο σαιτ, ουφ ετπιτελους πιστευω πως κοντευω καπως
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 21-12-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα watt να ειναι η καθε λαμπα?? Κ κατι αλλο τι λαμπες θελω? τ8 η τ5??
αν θες να χρησιμοποιησεις το ηδη υπαρχον φωτιστικο του ενυδρειου ρωτα στο μαγαζι τι φοραει (λογικα πρεπει να ειναι Τ8 15w ή 20w )
Προτιμησε η μια τουλαχιστο να ειναι για φυτα. Αν παραγγειλεις απο αυτο το μαγαζι ειναι η flora glo, παραλληλα με μια sun glo (μπορεις να παιξεις με τις ωρες ωστε να φτιαξεις διαφορους συνδυασμους ωστε να προσεγγιζουν οσο γινεται το φως της τροπικης ημερας)

Παράθεση:
Κ οσο για τους θερμοστατες σε περιπτωση που παρω 2 τι να βαλω 2 των 50w η 2 των 100?
2 των 100 με την προυποθεση πως στο εγγυς μελλον θα εφοδιαστεις με ενα κοντρολλερακι

Παράθεση:
Νικο σε αυτο το φιλτρο που μου προτεινες (http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html) μπορεις να μου δειξεις απο το ιδιο σαιτ παλι τα υλοικα που πρεπει να παραγκειλω για το φιλτρο ? Οπως μου ειπες θελω μπλε σφουγκαρι κ filterwool
filterwool > http://www.petsupermarket.gr/2432/%C...pad-250gr.html

βιολογικο υλικο > http://www.petsupermarket.gr/2439/%C...x--1000ml.html (αν βεβαια εχετε praktiker μπορεις να παρεις απλα ελαφροπετρα χαμηλης κοκομετριας και ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα με πολυ καλυτερη τιμη)

Μπλε σφουγκαρι δε βλεπω να εχουν στο site χυμα, αλλα στο μαγαζι υπαρχει οποτε με ενα τηλεφωνημα τους λες να σου βαλουν στην παραγγελια και ενα κομματι μπλε σφουγκαρι και εισαι κομπλε (δε χρειαζεται να παρεις ενα τετραγωνικο, θα το εχεις για ολη σου τη ζωη... )


Παράθεση:
Κ τελευταιο πραγμα να μου δωσεις λινκ για τα τεστ που πρεπει να παρω απο το ιδιο σαιτ, ουφ ετπιτελους πιστευω πως κοντευω καπως
βασικα οι περισσοτεροι χρησιμοποιουμε της ΑΡΙ που το εν λογο μαγαζι δεν τα φερνει...
Τα τεστ που θα χρειαστεις ειναι ενα για αμμωνια (λογιοκα αφου μας νοιαζει να ειναι μηδεν οποιο και να παρεις σε καλυπτει. Αυτο πχ ειναι ενταξει http://www.petsupermarket.gr/2481/%C...%B1%CF%82.html)

ενα για no2 που επισεις οποιο και να παρεις σε καλυπτει αφου παλι δε σε νοιαζει να ξερεις τη μετρηση αφου θες απλα μηδεν http://www.petsupermarket.gr/2494/%C...-test-no2.html


ενα no3 ... χμμμ εδω μας ενδιαφερει η μετρηση να εχει καποια ακριβεις γιατι με βαση τα no3 ειναι που κανονιζουμε τις αλλαγες μας...
Αν δεν μπορεσεις να παρεις της API τοτε προτεινω αυτο της salifert http://www.petsupermarket.gr/5856/%C...rofi-test.html


GH εδω μας ενδιαφερει η απολυτη ακριβεια...
μονο API μπορω να προτεινω δυστυχως.
Εχω τσεκαρει στο παρελθον της sera http://www.petsupermarket.gr/2506/%C...%B1%CF%82.html και δουλευε καλα, ομως εχουν αναφερθει και λανθασμενες μετρησεις...


KH επισεις μας ενδιαφερει η καλη ακριβεια, αν δεν βρεις ΑΡΙ παιρνεις αυτο http://www.petsupermarket.gr/5857/%C...rofi-test.html


PH το ph και η θερμοκρασια ειναι οι δυοπ σοβαροτερες μετρησεις σε ενα ενυδρειο (και στα δυο θελουμε απολυτη σταθεροτητα ή στην περιπτωση που θελουμε να τα μεταβαλλουμε να το κανουμε με πολυ μεγαλη προσοχη δινοντας μεγαλους χρονους προσαρμογης)
Πολλοι θεωρουν το υγρο τεστ της ΑΡΙ καλο, αλλα προσωπικα μια τετοια παραμετρο δε θα την αφηνα στην τυχη και στην αντιληψη του ανθρωπινου ματιου κατα ποσο μπορει να ξεχωρισει τους χρωματικους τονους υπο διαφορετικο φωτισμο καθε φορα.
Το μονο που μπορω να προτεινω ειναι ηλεκτρονικο ph-μετρο.
ΑΝ προβεις σε τετοια αγορα τοτε δε θα την κανεις βεβαια απο πετσοπ αλλα απο καταστημα χημικων η φαρμακαποθηκη κτλ ή καλυτερα απο e-buy.
(της Hanna ειναι πολυ καλα)
Βεβαια επειδη εισαι στο ξεκινημα και αγοραζεις πολλα πραγματα μαζεμενα ισως σου φανει καπως επιβαρυντικο το κοστος του οποτε αναγκαστικα θα ξεκινησεις με υγρα τεστ.
Αυτο http://www.petsupermarket.gr/2487/%C...%CF%84-ph.html ειναι δοκιμασμενο σε χαμηλα ph και δουλευει καλα, ομως για να εισαι ασφαλης φροντιζε να κρατας το ph σε οσο γινεται ιδια χρωματα με αυτα της κλιμακας κι οχι σε ενδιαμεσους τονους.
Αν παλι μπορεις να διαθεσεις γυρω στα 50-60 ευρω βρισκεις ενα ικανοποιητικο ηλεκτρονικο οργανακι (οχι βεβαια το καλυτερο αλλα τουλαχιστο σιγουρα καλυτερο απο οποιοδηποτε τεστ χρωματων)


Μπορεις βεβαια να παραγκειλεις κι απο το petcomulus οπου θα βρεις οτι θελεις και σε πολυ καλες τιμες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-12-12, 22:05
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Να βαλω υποστρωμμα στο ενυδρειο μου η οχι? Δεν θα το κανω φυτωριο αλλα θα εχω καποια φυτακια ευκολα μεσα σκεφτομαι ανουμπιες κ κερατοφυλλο.. τι λετε να ριξω υποστρωμμα?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-12-12, 04:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται.τα φυτα που ειπες δεν χρειαζονται καν φυτεμα.την ανουμπια τη δενουνε σε ξυλα η πετρες κ το κερατοφυλο μπορεις να το αφησεις στην επιφανεια.μπορεις κ να τα φυτεψεις αν θες (η ανουμπια φυτευεται με συγκεκριμενο τροπο)αλλα δεν υπαρχει λογος να βαλεις υποστρωμα γιαυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-12-12, 06:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το ειδος των νερων που θελει αυτο το ψαρι δεν ειναι και τοσο φιλικο για τιποτα "σπανια πολυτιμα φυτα"... απλα φυτακια γρηγορης αναπτυξης που να αντεχουν σε κακο φωτισμο θες και φυτα επιφανειας για να δημιουργουν σκιερες περιοχες οποτε αχρηστο το υποστρωμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-12-12, 10:14
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας κ τον χρονο σας
-------------------------
Tελικα τι να κανω να βαλω αργοτερα μεσα tetra neon? (μου εχουν κολλησει αυτα τα ψαρακια ειναι πολυ ομορφα) Ειναι 84 λιτρα το ενυδρειο για μονομαχο προοριζετε αλλα θελω κ κατι αλλο μεσα.. Σκεφτομαι να βαλω 2 apple snails, 1 μονομαχο και 5-6 νεον.. "Συμβαδιζουν" ος προς το νερο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ροδιτης : 24-12-12 στις 10:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-12-12, 15:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας κ τον χρονο σας
-------------------------
Tελικα τι να κανω να βαλω αργοτερα μεσα tetra neon? (μου εχουν κολλησει αυτα τα ψαρακια ειναι πολυ ομορφα) Ειναι 84 λιτρα το ενυδρειο για μονομαχο προοριζετε αλλα θελω κ κατι αλλο μεσα.. Σκεφτομαι να βαλω 2 apple snails, 1 μονομαχο και 5-6 νεον.. "Συμβαδιζουν" ος προς το νερο?

Ενα apple snail μπορει να βοηθησει καπως και στην πτωση της σκληροτητας, ομως δυο μπορει να γινουν εκατονταδες...
Ως προς το νεον + μονομαχο ειναι βεβαια μη βιοτπικος συνδυασμος αλλα ταιριαζουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-12-12, 16:32
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα apple snail μπορει να βοηθησει καπως και στην πτωση της σκληροτητας, ομως δυο μπορει να γινουν εκατονταδες...
Ως προς το νεον + μονομαχο ειναι βεβαια μη βιοτπικος συνδυασμος αλλα ταιριαζουν
Πως βοηθαει το σαλιγκαρι στην πτωση της σκληροτητας?Μπορεις να εξηγησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-12-12, 19:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι τραβαει ασβεστιο απο το νερο για το κελυφος του.αρα μειωνει την kh και κατεπεκταση την gh.
τα νεον προσωπικα δε θα τα εβαζα με μονομαχο αλλα γουστα ειναι αυτα.αν προκειται να βαλεις βαλε καμια δεκαρια ομως κ βαλε αν θες και κανα φυτο επιφανειας.κερατοφυλο κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-12-12, 19:36
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

φυτα σιγουρα θα βαλω κ σκεφτομαι να βαλω 2-3 κερατοφυλλα τα 2 κατω σαν φυτεμενα κ ενα ελευθερο στην επιφανεια θα δουμε κ πως ταιριαζει στυλιστηκα επισης σκεφτομαι αλλες 2-3 ανουμπιες.. Βασικα αναλογα με το τι θα βρω κ εδω στην ροδο στο πετσοπα.. Αλλα οπωσδιποτε θα εχει πρασιναδα
-------------------------
Κατι ασχετο και συγνωμη για το off topic εχω παραγγηλει απο το site της petcumulus απο χθες το βραδυ κ στο site τους στις παραγγελιες μου ακομα λεει τοποθετηση παραγγελιας, ανησυχω μηπως κατι δεν παει καλα.. Απο εκει παραγγηλα τα τεστακια της api κ μου ειναι πολυ χρησιμα αντε να τα βρεις εδω που ειμαι.. Εχει καποιος ξαναπαρει πραγματα απο το συγκεκριμενο site? Αν ναι ειχαν αμεση ανταποκριση? Ουφ θα εσκαγα αν δεν ρωταγα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ροδιτης : 24-12-12 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-12-12, 21:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει καποιος ξαναπαρει πραγματα απο το συγκεκριμενο site? Αν ναι ειχαν αμεση ανταποκριση? Ουφ θα εσκαγα αν δεν ρωταγα

λιγο πολυ σχεδον ολοι, μην ανησυχεις, βεβαια λογο ημερων ολα παιζουν οποτε καλυτερα ρωτα τους ιδιους.
Προσωπικα ειχα παρει τυρφη μαζι με παραγγελια αλλου μελους και ηρθε αμεσως (btw αν θες να παρεις τυρφη, η χυμα τυρφη τους ειναι η καλυτερη που εχω δοκιμασει, πολυ ανωτερη απο τις συσκευασμενες και πολυ φθηνοτερη)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-12-12, 22:34
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Η τυρφη σε τι χρησιμευει??
Για να μαλακωσεις το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-12-12, 00:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στην ερωτηση σου,ναι.

για το κερατοφυλλο,βαλε παραπανω.ενα κομματι στην επιφανεια δε φτανει ουτε για ζητω.κ ο μονομαχος θα το θελει και τα νεον.

αυτα που θα φυτεψεις θα πρεπει καθε τοσο να τα βγαζεις να κοβεις το κομματι που θα χαλαει(το θαμενο)κ να το ξαναφυτευεις.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-12-12, 04:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τυρφη σε τι χρησιμευει??
Για να μαλακωσεις το νερο?


ναι και σιγουρα θα σου χρειαστει και για το μονομαχο αλλα πολυ περισσοτερο για τα νεον.
επισεις δε θα σου προτεινα να ασχοληθεις με νεον απο τωρα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-12-12, 08:35
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Δηλαδη να βαλω απο το στρωσιμο τυρφη? Η αργοτερα οταν βαλω το ψαρι, ποσο ph ειναι καταληλο για τον μονομαχο? Απλα θελω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο απαραιτητο ..
-------------------------
Κ αν παραγγηλω ποση ποσοτητα χρειαζομαι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ροδιτης : 25-12-12 στις 08:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-12-12, 10:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη να βαλω απο το στρωσιμο τυρφη? Η αργοτερα οταν βαλω το ψαρι, ποσο ph ειναι καταληλο για τον μονομαχο? Απλα θελω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο απαραιτητο ..

http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/


Για ευκολια κρατα 6.5
οχι ομως πριν το στρωσιμο. Το ψαρι θα το βαλεις ακριβως στις συνθηκες που ζουσε οταν το πηες και μετα ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ (σε βαθος μερικων βδομαδων) θα το προσαρμωσεις με μαξιμουμ μεταβολη 0.2 το 24ωρο


Παράθεση:
Κ αν παραγγηλω ποση ποσοτητα χρειαζομαι?
οσο μπορεις...
υπολογιζε πως θα θες κανα λιτρο το μηνα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-12-12, 10:50
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Δηλαδη αν το εχω στη νορμαλ που ειναι περιπου εδω ροδο 7,5 δεν κανει? Λεει απο 6.0 εως κ 8.0.. 7.0 με7.5 ειναι υπερβολικο?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-12-12, 14:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν το εχω στη νορμαλ που ειναι περιπου εδω ροδο 7,5 δεν κανει? Λεει απο 6.0 εως κ 8.0.. 7.0 με7.5 ειναι υπερβολικο?


κατω απο 7 θελει, ασχερτα αν για καοποιες μερες στην αρχη της περιοδου των βροχων ζει σε πιο υψηλα.
Αυτο συμβαινει στη φυση για ελαχιστο διαστημα και δε λειπουν βεβαια οι απωλειες, απο κει και περα εμεις θελουμε να εξομοιωσουμε οσο γινεται τις ιδανικες συνθηκες οχι τις ...φυσικες καταστροφες.
Ως ψαρι οξινου-μαλακου νερου εχει στησει το ανοσιοποιητικο του με βαση τους παθογονους οργανισμους που ζουν σε τετοια νερα, οποτε βαζοντας τον σε ακαταλληλο νερο για μεγαλο διαστημα θα ειναι απροστατευτος.
Τη στιγμη που θα τον παρεις βεβαια καλυτερα βαλτον στο 7.5 μια και τα μαγαζια διατηρουν τα ψαρια σε απλο νερο βρυσης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-12-12, 14:37
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Oποτε η χρησοιμοποιησει τυρφης ειναι αναγκαστικη σε μονομαχοενυδρεια ετσι? Δεν υπαρχει κατι αλλο ωστε να καταφερω να ριχνω το ph αλλα κ να κανω ΛΙΓΟ blackwater? Γιατι εχω ξεσκονισει πολλα φορουμ/site κ ειναι πολυ μπελας αυτη η τυρφη απο οτι ελεγαν δηλαδη..
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 25-12-12, 18:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ροδιτης Εμφάνιση μηνυμάτων
Oποτε η χρησοιμοποιησει τυρφης ειναι αναγκαστικη σε μονομαχοενυδρεια ετσι? Δεν υπαρχει κατι αλλο ωστε να καταφερω να ριχνω το ph αλλα κ να κανω ΛΙΓΟ blackwater?
υπαρχει,(ο πιο σωστος ολοκληρωμενος τροπος, αλλα και ακριβοτερος, κι επειδη εισαι ακομα στο ξεκινημα δεν το ανεφερα) το να παρεις reverse osmosis και να φτιαχνεις το νερο σου, αλλα για να εμπλουτισεις χουμικα και τανινες ΠΑΛΙ θα βαλεις τυρφη + ξερα φυλλα (κατα προτιμηση catappa)


Παράθεση:
Γιατι εχω ξεσκονισει πολλα φορουμ/site κ ειναι πολυ μπελας αυτη η τυρφη απο οτι ελεγαν δηλαδη..
αυτο παλι ομολογουμενως πρωτη φορα το ακουω...
οποιος θεωρει μπελα το να προετοιμασει λιγο νερακι για την αλλαγη του τοτε ετσι και αντιμετωπισει καποιο προβλημα τι θα κανει? θα πεταξει το ενυδρειο απο το παραθυρο? Θα πηδηξει ο ιδιος απ το παραθυρο?
Θα πηδηξει με ενα σχοινι στο λαιμο του που θα εχει δεμενο το ενυδριο?


Τωρα καταλαβαινω ποιοι ειναι που αγοραζουν κατι απαραδεκτες ηλιθιοτητες στυλ "συνθετικο blackwater" "ph minus" και αλλα χημικα δηλητηρια και σε τι ειδους πελατες στοχευουν οι εταιριες που τα βγαζουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 25-12-12, 22:14
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αυτο για το blackwater ενοουσα με οχι χημικο τροπο κατι απο την φυση οπως ξυλα κλπ μπορει να ειμαι νεος στο χομπι αλλα οχι χαζος γιατι κατι τετοιο υπονοεις.. Επεισης δεν εχω μεχρι τωρα εμπειρια με ενυδρεια οποτε μαθαινω, για την τυρφη μονο διαβασα δεν το εκανα στην πραξη να ξερω πως γινετε η ολη διαδικασια απλα απο τα οσα διαβασα μου φανηκε καπως δυσκολο.. Ειναι απλο να εξηγησεις την χρηση της ωστε να καταλαβω τι παιζει πιστευω δεν συμφωνεις??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει,(ο πιο σωστος ολοκληρωμενος τροπος, αλλα και ακριβοτερος, κι επειδη εισαι ακομα στο ξεκινημα δεν το ανεφερα) το να παρεις reverse osmosis και να φτιαχνεις το νερο σου, αλλα για να εμπλουτισεις χουμικα και τανινες ΠΑΛΙ θα βαλεις τυρφη + ξερα φυλλα (κατα προτιμηση catappa)


αυτο παλι ομολογουμενως πρωτη φορα το ακουω...
οποιος θεωρει μπελα το να προετοιμασει λιγο νερακι για την αλλαγη του τοτε ετσι και αντιμετωπισει καποιο προβλημα τι θα κανει? θα πεταξει το ενυδρειο απο το παραθυρο? Θα πηδηξει ο ιδιος απ το παραθυρο?
Θα πηδηξει με ενα σχοινι στο λαιμο του που θα εχει δεμενο το ενυδριο?


Τωρα καταλαβαινω ποιοι ειναι που αγοραζουν κατι απαραδεκτες ηλιθιοτητες στυλ "συνθετικο blackwater" "ph minus" και αλλα χημικα δηλητηρια και σε τι ειδους πελατες στοχευουν οι εταιριες που τα βγαζουν
Πραγματικα το μονο που σκεφτομαι ειναι να σωσω αλλο ενα μονομαχο απο αυτο το αηδιαστικο ποτηρι που εχουν οι πετσοπαδες.. Εχω διαβασει ΠΑΡΑ πολλα κ απο εδω κ απο αλλα site/forum κ ειληκρινα προσπαθω πολυ για να κανω τις τελειες συνθηκες για το συγκεκριμενο ψαρι με μεγαλο κοστος μεχρι στιγμης κ ξερω ακομα θα φαω λεφτα αλλα δεν κανω πισω γιατι μου αρεσει πολυ αυτο που θελω να κανω δεν το λεω για κανενα αλλο λογο απλα για να μην ξανα παρεξηγηθω οι ερωτησεις που κανω τις κανω για να μαθω κ για να ανταπεξελθω καλυτερα.. Απο τα λεγομενα αλλων ειπα πως ειναι δυσκολο η χρηση τυρφης γιατι ετσι ειχαν πει σε αλλο φορουμ.. Αν καποιος μπορει να μου εξηγησει τι πρεπει να κανω με το συγκεκρημενο υλικο θα ειμαι ευγνομων.. Αυτα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ροδιτης : 25-12-12 στις 22:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος για αρχαριο!Λιγη βοηθεια lary7 Bettas 9 19-12-11 11:54
Λιγη βοηθεια για εναν μονομαχο pantelis91 Bettas 12 26-10-10 14:01
Βοηθεια για μονομαχοενυδρειο... cherry Bettas 19 10-03-10 14:04
μονομαχοενυδρειο! filimonas2 Αρχάριοι γλυκού νερού 29 05-08-09 22:47
Νεο μονομαχοενυδρειο.. Λιγη βοηθεια.. boom Bettas 8 24-04-08 10:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12218 seconds with 13 queries