Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-01-12, 20:59
zatanna Ο χρήστης zatanna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή επειγον μονομαχος!

Γεια σε ολους και χρονια πολλα! Εχω εδω και λιγες μερες εναν μονομαχο, τον οποιο μου εκαναν δωρο οι δικοι μου μεσα σε ενα μικρο ενυδρειο περιπου 10 λιτρων (σκοπευω να τον αλλαξω φυσικα, προς το παρον δε με παιρνει οικονομικα) με φιλτρο και θερμοστατη σταθερο στους 27 βαθμους. Του εχω βαλει επισης μια ανουμπια, αφου διαβασα οτι ειναι καλο γιανα απορροφαει αμμωνια κλπ και προς το παρον του κανω καθημερινες αλλαγες νερου, μεσα στο οποιο ριχνω αντιχλωριο και βακτηρια. Παρατηρησα απο την αρχη οτι ο μονομαχος δεν εμοιαζε και πολυ υγιης και ψαχνοντας το λιγο στο ιντερνετ βρηκα οτι εχει μια ασθενεια που λεγεται φιν ροτ. Πηγα σε ενα πετ σοπ και ρωτησα αν εχουν καποιο φαρμακο οποτε μου εδωσαν το εξης: bactopur sera: water treatment against mouth and fin rot and bacterial infections in freshwater aquariums. ακολουθησα τις οδηγιες που ειχε στο φυλλαδιο και μεχρι σημερα ο μονομαχος φεροταν φυσιολογικα (αν κ δε παρατηρουσα καποια αλλαγη στ φτερα του), εκανε φυσαλιδες επιφανειακα, κινουνταν συνεχεια, ετρωγε κανονικα κλπ κλπ. Σημερα το απογευμα παρατηρησα ομως πως δεν ηταν και τοσο κινητικος..Καθοταν επι ωρα στο πατο και αν κολυμπουσε για λιγο θα ηταν φυσιολογικο για 3 εκατοστα και στα αλλα 3 εμοιαζε σα να χαλαρωνε και σιγα σιγα καθοταν καθετα...Ενας φιλος που ρωτησα μου ειπε οτι ετσι αντιδρουν τα ψαρια πριν πεθανουν...Μπορει καποιος να βοηθησει? Μπορω να κανω κατι? Καθε ειδους απαντηση θα βοηθουσε..ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-01-12, 21:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποσες μερες το εχεις το ενυδρειο?το φιλτρο σου πιθανοτατα θελει στρωσσιμο.διαβασε εδω

κυκλος του αζωτου
αμμωνια

δε νομιζω να προλαβεις να το σωσεις το ψαρι αλλα μπορεις να βαλεις μια αγγελια για μπολι στις αγγελιες αν θες να σωθει.
εναλλακτικα μπορεις να κανεις αλλαγες νερου δυο φορες τη μερα με ελαχιστο ταισμα και με αντιχλωριο seachem prime που μπορεις να βρεις σε πετσοπ.το νερο της αλλαγης στην ιδια θρμοκρασια οσο μπορεις με το νερο που εχεις στο ενυδρειο.γυρνα την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει την επιφανεια και πες μας και τι θερμοκρασια εχει το νερο.αν δεν εχεις θερμομετρο θα πρεπει να παρεις.επισης θα χρειαστεις και τεστ για να μετρας τις παραμετρους του νερου.
τουλαχιστον τα βασικα.αμμωνια,νιτροδων και νιτρικων αλατων.αργοτερα θα χρειαστεις και τεστ ph και σκληροτητας νερου.
πτοτιμησε υγρα τεστ.ειναι πιο αξιοπιστα και βγαζουν περισσοτερες μετρησεις.

αν ψοφησει το ψαρι μη βαλεις αλλο,συνεχισε να ριχνεις λιγη τροφη η βαζε τη σε ενα καλσον για να μη διαλυεται παντου και αφησε το για κανα μηνα ωστε να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.η πιο γρηγορη μεθοδος και καλυτερη γι ατο ψαρι ειναι με μπολι.μπορεις να δεις τι ειναι το μπολι εδω.
καλωσηρθες!ξεκινα το διαβασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-12, 21:12
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι ειδηκος θα ρωτησω για ποσο εκανες την θεραπεια τι αλλαγες κανεις και τι αλλαγες εκανες μετα την θεραπεια τι υλικα εχει τοφιλτρο σου μεσα?και διαβασε πολλη εδω μεσα http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-12, 21:15
zatanna Ο χρήστης zatanna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

περιπου 6 μερες το εχω το ψαρι και σημερα ειναι η 3η μερα της θεραπειας
αλλαγες κανω καθημερινα το 1/3 του νερου περιπου αφου δεν εχω τεστ για να μετρησω αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα
το φιλτρο εχει ενα μαυρο σφουγγαρι μεσα που υποθετω οτι ειναι ανθρακας (?)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-12, 21:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε τα λινκ που σου εδωσα.
το σφουγγαρι μπορει να ειναι και απλο σφουγγαρι ας ειναι μαυρο.
δεν βλεπω περιοχη,μενεις αθηνα και σε ποια περιοχη?αν δε θες να τα γραψεις εδω στειλε μου πμ μηπως κανονισουμε να σου δωσω μπολι.(μini σιποραξ,μπολιασμενο)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-12, 21:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Όταν κάνεις αλλαγές προσθέτεις νέο φάρμακο για να είναι ίδια η συγκέντρωση στο ενυδρείο; Γενικά με τα φάρμακα πρέπει να ακολουθούμε αυστηρά τις οδηγίες για να μη δημιουργούνται ανθεκτικά στελέχη.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-12, 01:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Καλη χρονια και χρονια πολλα κι απο μενα.
Κατα τη γνωμη μου ακομα κι αν ηταν fin rot δεν επρεπε να αντιμετωπιστει σε ενα τετοιο ενυδρειο με φαρμακα αλλα με melafix (ισως το πολυ και με συνδυασμο pimafix). -αν και ειναι σοβαρη ασθενεια και ειδικα για μονομαχους, επι του παροντος το λιγοτερο που θα πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι το fin rot, αν τελικα ειναι fin rot-
Τα 10 λιτρα ειναι βεβαιο οτι ειναι πλεον 10 λιτρα δηλητηριο, ΙΣΩΣ προλαβαινεις να βρεις μπολι αν κινηθεις γρηγορα πριν να ειναι αργα για το ψαρακι.
Αν δεν το εχεις ηδη κανει, σταματα το ταισμα εντελως, τουλαχιστο μεχρι να μπολιασεις το φιλτρο σου να αναπτυχθει βιολογια, και μεχρι τοτε κανε γενναιες αλλαγες νερου. (2 την ημερα)
Επισεις φροντιζε οι αλλαγες σου να γινονται με νερο οσο το δυνατο πιο κοντα στους 27 βαθμους (τη θερμοκρασια που λες οτι κρατας).
Ελπιζω να επανελθεις με πιο ευχαριστα νεα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-12, 01:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Το φαρμακο που εχεις καταστρεφει την βιολογια του φιλτρου...πρεπει να χρησιμοποιειται μονο σε ξεχωριστο ενυδρειο-σκευος οπου θα κανεις ''μπανια'' το ψαρι.!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-12, 02:50
zatanna Ο χρήστης zatanna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

προσθετω δοση φαρμακου στο νερο αλλαγης κ το φιλτρο δε το χρησιμοποιω, το ελεγε και στις οδηγιες του φαρμακου, αν και δεν ηξερα οτι καταστρεφεται η βιολογια..επισης το νερο που βαζω ειναι σχετικα κρυο αλλα το βαζω σε 5 δοσεις περιπου για να μη γινεται μεγαλη αυξομειωση στη θερμοκρασια (αλλαζει 1 με 2 βαθμους αλλα επανερχεται γρηγορα στους 27 μαλλον επειδη ειναι κ μονο 10λιτρο..)
απο θεμα τροφης ειχα διαβασει οτι δε κανει να μενει στο νερο γιατι δημιουργειται αμμωνια, ομως οταν του ριχνω τροφη τη τρωει κατευθειαν και δε μενει τιποτα στο νερο. μπορει αυτο να επηρρεασει κατι?
μπολι βρηκα απο το θειο ενος φιλου που εχει ενυδρειο και μεχρι αυριο το απογευματακι θα εχω λογικα..να το ριξω στο υπαρχον νερο με το φαρμακο ή να κανω ολικη αλλαγη νερου? ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας ελπιζω ολα να πανε καλα

edit: σας βαζω και μια φωτογραφια να τον δειτε να μου πειτε και σεις αν ειναι οντως φιν ροτ

http://imageshack.us/photo/my-images/692/234s.png/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-12, 04:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ απο φωτο βλεπω πιτσιρικας ειναι αρα θα ξαναβγει η ουριτσα του, το θεμα ειναι να σωθει πρωτα το ψαρακι Το οτι στο επιπεδο του αρχαριου ειχες διαγνωσει φιν ροτ νομιζα οτι δεν εχει μεινει καθολου ουρα.
Η γνωμη μου ειναι να κανεις τις παρακατω ενεργειες:
1.κανε σε δοσεις μεγαλες αλλαγες ωστε μεχρι το απογευμα να εχεις ξεφορτωθει το μεγαλυτερο μερος του νερου.
2.ΣΤΑΜΑΤΑ εντελως το ταισμα για τις επομενες 3-4 μερες. Κανενα ψαρι δεν πεθανε απο πεινα. Ο κυριος ογκος της αμμωνιας δεν δημιουργειται απο τροφες που σαπιζουν αλλα απο τα αποβλητα των ψαριων
3. Μολις παρεις το μπολι χρησιμοποιησε το αμεσα (βαλε αν μπορεις κ λιγο mini siporax μεσα στο φιλτρο αν ειναι μονο σφουγκαρι μπας και προλαβει κ ποιασει βιολογια) Το μπολι δεν το ριχνουμε στο νερο αλλα στο φιλτρο.
Μπολι δεν εννωουμε νερο, αλλα βρωμια (αν γινεται και λιγο υλικο) απο το φιλτρο. ΑΝ ειναι ευκολο και λιγο χαλικι απο βυθο ακομα καλυτερα
4. Περιορισε -με οποια πατεντα βρεις- τη ροη του φιλτρου ετσι ωστε να μην υπαρχει αναταρραξη ή αν βλεπεις πως το ψαρακι κουραζεται για να παει στην επιφανεια ασε μια πολυ ελαφρια αναταραξη ισα ισα για μια ελαχιστη οξυγονωση.

5. Σχετικα με τη θεραπεια, η γνωμη μ ειναι πως αδικα τον ταλαιπωρεις με αυτο το πραμα.
Ενας συνδυασμος melafix + pimafix ειμαι σιγουρος πως θα ειχε πολλυ καλα αποτελεσματα χωρις να σου χαλαει το νερο.
Δεν ξερω ομως τι παιζει τωρα που ξεκινησες τη θεραπεια...
Προσωπικα θα διεκοπτα και θα πηγαινα σε "φυσικοτερες" λυσεις αλλα ας ακουσουμε κι αλλες γνωμες γιατι δεν γνωριζω ποσο καλο η κακο ειναι να διακοπτει καποιος μια θεραπεια που ξεκινησε.
Αν αποφασισεις κατι τετοιο, θα προτεινα ενισχυμενες δοσεις μια και θα κανεις αλλαγες νερου τακτικα

6. Ακομα και μετα το μπολι τακτικες αλλαγες νερου, περιπου 20-30% ανα δυο μερες.

7. οταν ξεκινησεις να ταιζεις, τροφες αριστης ποιοτητας με πολυ πρωτεινη, και σε ελαχιστη δοση

8. fishtamin (πολυβιταμινες. Προτεινω τις συγκεκριμενες γιατι συμφερουν μια κ ειναι συμπηκνωμενες )


αυτα απο μενα, μακαρι να σωθει και να τα παει καλα το ψαρακι σου
και μετα ενα ακομη: αν ολα πανε καλα
9. ξεκινας να στρωνεις ενα "ανθρωπινο" (η μαλλον ψαρισιο χεχε) ενυδρειο τουλαχιστο καμια 40ρια-60ρια λιτρα κι οταν ειναι ετοιμο ο ψαρης μετακομιζει εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-12, 11:14
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Δωσε το ψάρι σε κάποιον που μπορει να το φιλοξενεί μεχρι να στρωσεις ενα πιο μεγαλο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-12, 13:51
zatanna Ο χρήστης zatanna δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

γεια σας και παλι! ο μονομαχος τελικα ειναι μια χαρα! το τελευταιο καιρο ομως παρατηρησα πως στο ενυδρειο εχει αναπτυχθει ενα ειδος αλγης. κοιταξα το σχετικο αρθρο αλλα δυσκολευομαι λιγο να καταλαβω τι ακριβως ειναι. μοιαζει με Cladophora algae και Hair algae...εχει εμφανιστει πανω στο τζαμι του ενυδρειου, γυρω απο τα φυλα του φυτου (εχω μια μικρη ανουμπια) και λιγη στο χαλικι. τραβηξα λιγο απο το τζαμι με μια οδοντοβουρτσα και μυριζε σαν αιμα οποτε υπεθεσα πως ειναι οντως Hair algae... ξερει κανεις πως μπορω να μειωσω τα επιπεδα σιδηρου??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΠΕΙΓΟΝ Σας παρακαλω! elefterios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 12-12-10 16:24
ΕΠΕΙΓΟΝ petros Γλυκό νερό - Γενικά 4 19-09-07 13:37
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ(επειγον) petros Bettas 4 29-05-07 17:08
SOS CO2 (Επειγον) vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 11-01-07 22:10
ΚΑΤ ΕΠΕΙΓΟΝ SOS msigouros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 06-12-06 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05569 seconds with 13 queries