Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-12, 15:03
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Προτάσεις για εξοπλισμό 40-50L για BettaTank

Καλωσορίζω την όμορφη παρέα!
Ήρθε η ώρα να ξεκινήσω το Hobby με ένα Betta tank και σαν αρχάριος (παρότι έχω διαβάσει αρκετά) χρειάζομαι τις συμβουλές σας... Το ενυδρείο θα είναι 40-50 λίτρα μεικτά. Επειδή τα φίλτρα που έχουν μαζί με τα ενυδρεία στις προσφορές δεν είναι και τα καλύτερα δυνατά (τουλάχιστον αυτά που βρήκα), θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ορισμένα φίλτρα που να πληρούν τις παρακάτω προδιαγραφές:
1.Να έχει επαρκή χώρο για τα απαιτούμενα υλικά (για φιλτράρισμα/βιολογία)+ τύρφη
2.Να ανταποκρίνεται στον όγκο του ενυδρείου και στις χαμηλές απαιτήσεις ροής νερού του μονομάχου
3. Όσο το δυνατόν οικονομικότερο.
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε τι χρώμα χαλίκι και χαρτόνι για την πλάτη του ενυδρείου να βάλω. (ώστε να αισθάνεται όμορφα και "οικεία" ο μικρός φίλος).
Υ.Γ. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση για αγορά-επιλογή εξοπλισμού δεκτή (καθώς πρόκειται για αγορά εξοπλισμού απ'το μηδέν και είμαι εντελώς αρχάριος )
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-12, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Συνηθως ενας μονομαχος σε 50 λιτρα με φυτα μπορει να μην χρειαζεται καν φιλτρο παρα ενα κυκλοφορητακι
Εσωτερικο χωρις ρυθμιση ροης, αλλα με spraybar που μπορει να ρυθμιστει να κοιταει στο τζαμι
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2604
Κρεμαστο ρυθμιζομενης ροης (αλλα πρεπει να εχει και καπακι το ενυδρειο και να τοποθετηθει ετσι ωστε να μην αφηνει μεγαλο ανοιγμα και πηδηξει εξω ο μονομαχος)
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1441

Σκουροχρωμο (πχ μπεζ, καφε, μαυρο) ουδετερο αμμοχαλικο γυρω στο 1mm διαμετρο χαλικιου
θερμομετρο, θερμαντηρα, ανεμιστηρακι PC και τροφοδοτικο 3-12V
ευκολα φυτα, ξυλα
Αφισα τιποτα ή κατι σε καφε και μπροστα φυτα (μπορεις να το βαψεις με πλαστικο χρωμα- φευγει ευκολα με νερο αν θελησεις να το αλλαξεις - το κανεις πολυ πιο σκουρο απο οτι θελεις να φαινεται πραγματικα αφου με το φως ανοιγει η αποχρωση)
(οχι μαυρο φοντο παντως, γιατι γινεται καθρεφτης και στρεσαρεται συνεχως το ψαρι)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα φίλτρα ξέρουμε αν έχουν υποδοχή για να βάλω λίγη τύρφη μέσα να μαλακώσει λίγο το νερό της Θεσσαλονίκης; Ή θα πρέπει να ακολουθώ διαδικασία κουβά με τύρφη, κυκλοφορητή, 2 μέρες αναμονής κλπ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-12, 20:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Το 2040 δεν θα εχει χωρο πιστευω για να βαλεις και τυρφη μεσα που να επαρκει για αυτα τα λιτρα (θα το δω ομως σε φιλο μου που το εχει και θα σου πω για πιο σιγουρα). Στο 2041 (παλι φθηνο) ειναι πιο μεγαλο και θα χωραει οσο βιολογικο υλικο χρειαζεται ο μονομαχος αλλα και μια ποσοτητα τυρφης. Πιστευω οτι και με το 2041 θα ειναι ενταξει ο μονομαχος σου απο θεμα ροης (στο πιο αργο εννοειται η ροη).
Αλλα θα πρεπει οντως να προσεξεις να εχεις καπακι μην πηδηξει, οποτε θα πρεπει να σκεφτεις και πως θα το κανεις.

Μπορεις καλλιστα να προετοιμαζεις και το νερο σου στο βαρελι με τυρφη απο το να την εχεις στο φιλτρο του ενυδρειου, απλα χρειαζεσαι και ενα φιλτρο παραπανω.

Προσωπικα θα προτιμουσα το 2040 ή ενα μικρο εσωτερικο για το ενυδρειο σου με μονομαχο και την τυρφη σε βαρελι με αλλο φιλτρο.

Εδω το 2040 με την ροη στο τερμα. (καποια στιγμη το γυριζει και στο αργο)

Σπυρο siporax mini να βαλει για βιολογικο υλικο στο φιλτρο αμα βρει (που βγαινουν ετοιμα και σε δυχτακι)? Και αν ναι, ποσα να παρει για εναν μονομαχο, ωστε να υπολογισω εγω μετα στο 2040 του φιλου μου αν χωραει και την αναλογη ποσοτητα τυρφης για τα λιτρα το 2040?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες.

Συνηθως ενας μονομαχος σε 50 λιτρα με φυτα μπορει να μην χρειαζεται καν φιλτρο παρα ενα κυκλοφορητακι

Σπυρο αυτο το χω ξαναδει γραμμενο αλλα δεν ισχυει.
Το εχεις κανει η απλα το εχεις δει να το γραφουν στο γνωστο ενυδρειομαγαζοφορουμ? (γιατι εκει εχω δει να τα γραφουν αυτα και να παροτρυνουν τετοιες τακτικες)
Απο τη δικη μου εμπειρια (και ειναι αρκετη με το συγκεκριμενο ειδος ) κανονικο στρωμενο φιλτρο θελει και η δικη μου προσωπικη προτιμηση ειναι εξωτερικο και οσο μεγαλυτερο γινεται.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-12, 21:12
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εξωτερικο και οσο μεγαλυτερο γινεται.
Δηλαδη?

Εγω στα 45 καθαρα μου λιτρα που ειχα τη μια 7 zebra danio (και 15 zebra danio μετα μιας και εδωσα τα 7 αλλα ειχαν γεννησει και τα μεγαλωσα) και το αλλο στησιμο με 9 cardinal tetra δεν ειχα ποτε προβλημα απο αμμωνια - Νο2 κλπ. με το 2041 με μεσα 4-5 δυχτακια siporax mini και τη ροη στη μεση (ουτε φουλ, ουτε αργο) και με αρκετο ταισμα.

Γιατι να χρειαζεται λοιπον και οσο πιο μεγαλο για αυτα τα λιτρα με μονο εναν μονομαχο και φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-12, 21:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greeknick Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Να έχει επαρκή χώρο για τα απαιτούμενα υλικά (για φιλτράρισμα/βιολογία)+ τύρφη
2.Να ανταποκρίνεται στον όγκο του ενυδρείου και στις χαμηλές απαιτήσεις ροής νερού του μονομάχου
3. Όσο το δυνατόν οικονομικότερο.
Συνονοματε καλως ηρθες.
Η αληθεια ειναι πως για τοσο χαμηλη ιχθυοφορτιση και εσωτερικο κανει μια χαρα αν βαλεις σα γνωμονα και το οικονομικο κομματι, φτανει να βαλεις μεσα σωστα υλικα και να το στρωσεις σωστα πριν βαλεις το ψαρακι (και αυτα που πουλιουνται με το ενυδρειο μαζι ειναι οκ) αλλα οπως και να χει εχουμε τις γνωστες παιδικες ασθενειες των εσωτερικων (μικρος χωρος, δυσκολη συντηρηση, τακτικα μπουκωματα κτλ)
ΑΝ θες κατι πραγματικα καλο που να παρεχει και ευκολιες προς τα εσενα οποιοδηποτε (το πιο μικρο) εξωτερικο ειναι το οτι καλυτερo και απροβληματιστο.

Παράθεση:
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε τι χρώμα χαλίκι και χαρτόνι για την πλάτη του ενυδρείου να βάλω. (ώστε να αισθάνεται όμορφα και "οικεία" ο μικρός φίλος).
οτι χαλικι σου αρεσει φτανει να μην ειναι ασβεστολιθικο, αλλα μην επιλεξεις κανενα κατασπρο.
συνηθως οσο πιο σκουρο δειχνει καλυτερα τα χρωματα αλλα ολα ειναι σχετικα και αναλογα το στησιμο
Χαρτονι η αλλο bg βαζεις παλι οτι σου αρεσει εκτος απο μαυρο που θα προκαλεσει αντανακλασεις.
εγω ενδιαφερον bg εχω βρει το φελο τον οποιο πυρογραφισα και μοιαζει με φυσικο χωρο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να χρειαζεται λοιπον και οσο πιο μεγαλο για αυτα τα λιτρα με μονο εναν μονομαχο?
ειπα την προσωπικη προτιμηση η οποια εχει να κανει με διαφορετικα θεματα απο την αμμωνια και τον κυκλο του αζωτου κι οχι τα minimum requirements
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-08-12 στις 21:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-12, 21:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειπα την προσωπικη προτιμηση η οποια εχει να κανει με διαφορετικα θεματα απο την αμμωνια και τον κυκλο του αζωτου κι οχι τα minimum requirements
Kαλα εκανες και ειπες την αποψη σου, γιαυτο ειμαστε εδω.

Για να καταλαβω ρωταω με βαση πιο σκεπτικο ειπες το παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greeknick Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συγκεκριμένα φίλτρα ξέρουμε αν έχουν υποδοχή για να βάλω λίγη τύρφη μέσα να μαλακώσει λίγο το νερό της Θεσσαλονίκης; Ή θα πρέπει να ακολουθώ διαδικασία κουβά με τύρφη, κυκλοφορητή, 2 μέρες αναμονής κλπ;

καλυτερα να προετοιμαζεις το νερο ωστε να μην εχεις σκαμπανεβασματα στις αλλαγες.
Προσωπικα εχω και σε βαρελι και στο φιλτρο τυρφη, αλλα τα "φιλτρακια" μου ειναι λιγο κτηνακια και δε με νοιαζει να χαλασω χωρο για την τυρφη
Αν πας σε εσωτερικο καλυτερα εκμεταλευσου το χωρο για βιολογικο υλικο κι οχι για τυρφη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλα εκανες και ειπες την αποψη σου, γιαυτο ειμαστε εδω.

Για να καταλαβω ρωταω με βαση πιο σκεπτικο ειπες το παραπανω.

θα πρεπει να ανοιξω νεο θεμα (υποσχομαι να το κανω εντος των ημερων) σχετικα με αλλα πραγματα που εχω δει που εχουν να κανου με το μεγεθος του φιλτρου, και τα συμπερασματα ακομα δεν εχουν ολοκληρωθει (σε 50ρια εχω στο ενα 3-4 λιτρα φιλτρο, σε αλλο παλι τοσο + ενα sump 12 λιτρα και στο 80ρι 5-6 ενω θελω να φτασω για να ολοκληρωσω αυτο που θελω να δω τα 30-40 λιτρα φιλτρανσης ) δεν εχω ακομα ολοκληρωσει και αν πετυχει θελω να γραψω και σχετικο αρθρο, αλλα δε με εμποδιζει τιποτα να γραψω τα μεχρι τωρα συμπερασματα μου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-08-12 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-12, 21:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 30-40 λιτρα φιλτρανσης
Στα 80 λιτρα 30-40 λιτρα φιλτρανσης?

Για να δουμε (οταν ερθει η ωρα) τι εχεις να μας πεις.

Εμενα προσωπικα για ενα μονομαχο το εσωτερικο που εχει παραθεσει ο Σπυρος ή καποιο ιδιο ή ελαχιστα μεγαλυτερο και τα 2040-2041, δεν μου φαινονται καθολου minimum requirements.

Σωστο αυτο που λες για τα εσωτερικα οτι μπουκωνουν και θελουν συχνα καθαρισμα και αναμεσα σε εσωτερικο ή 2040 - 2041 ειναι προτιμοτερο τα 2040-2041 γιατι ανοιγουν απο πανω, δεν βαζεις χερι μεσα στο ενυδρειο και καθαριζονται πανευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-12, 21:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Για να δουμε (οταν ερθει η ωρα) τι εχεις να μας πεις.
μπορει και να εχω να πω καποια αρκετα ανατρεπτικα -για οσα γνωριζαμε μεχρι τωρα- πραγματα, μπορει και να μην εχω.
Ολα παντως μεχρι τωρα δειχνουν πως μαλλον θα εχω
Χομπυστας ειμαι κι εγω στην τελικη και τα πειραμματα μου δε μου τα χρηματοδοτει κανεις οπότε όποτε θα μπορω θα τα συνεχιζω.
Απο κει και περα οι προτασεις μου δεν αφορουν τα πειραματα μου (δε θα πεισω τον αλλο να καταξηλωθει για τις δικες μου καβλ@#ς ) αλλα με γνομωνα τη σωστη φιλτρανση και την ευκολια προς το χρηστη, γιατι ρε παιδια ειλικρινα παλια οσο ειχα κατι εσωτερικα φιλτρα μου ειχαν σπασει τα νευρα και απο στριμοκολιασμα αλλα πολυ περισσοτερο απο τα συνεχομενα ηλιθια μπουκωματα. Αν τωρα αυτα που λες που δεν τα εχω δοκιμασει δε μπουκωνουν τοτε οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-12, 21:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τωρα αυτα που λες που δεν τα εχω δοκιμασει δε μπουκωνουν τοτε οκ
Στο 2041 που εχω, ουτε μειωνοταν (οταν ηταν σε λειτουργια, τωρα δεν εχω ενυδρειο να τρεχει) η ροη με τον καιρο, ουτε τιποτα. Καθε 2,5 - 3 μηνες καθαριζα το φιλτρο σαν ρουτινα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-12, 21:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 2041 που ειχα, ουτε μειωνοταν η ροη με τον καιρο, ουτε τιποτα. Καθε 2,5 - 3 μηνες καθαριζα το φιλτρο σαν ρουτινα.

τοτε να το ξερουμε να το προτεινουμε σε οσους αρκουνται σε τετοια φιλτρακια. 3 μηνες ειναι μια χαρα, ετσι κι αλλιως ειναι και η ρουτινα καθαρισμου
Εμενα τα εσωτερικα θελαν καθε βδομαδα καθαρισμα.
Δε θυμαμαι καν τις μαρκες τους (αν εχουν μαρκα δηλαδη) και τα περισσοτερα ηταν αυτα που εχουν μαζι με τα ενυδρεια, αλλα ειχα αγορασει κι εγω καποια.
Ενα της eheim παντως (αρκετα μεγαλο για εσωτερικο) μου ειχε βγει ΣΧΕΤΙΚΑ καλο και το εχω ακομα για ειδικη χρηση (στην προετοιμασια με ανθρακα για 2-3 ωρες) Τα υπολοιπα πηγαν στον κουβα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-12, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο αυτο το χω ξαναδει γραμμενο αλλα δεν ισχυει.
Το εχεις κανει η απλα το εχεις δει να το γραφουν στο γνωστο ενυδρειομαγαζοφορουμ?
To εχω δει να λειτουργει (και χωρις καν κυκλοφορητη).
Γεματη φωλια η επιφανεια, τουμπανο ο μονομαχος, αψογο το νερο.
-------------------------
Επιπλεον εχω δει μονομαχινα να εχει ζησει και να εχει μεγαλωσει (απο γονος που μπηκε) μεσα σε παροπλισμενο εξωτερικο φιλτρο, για μηνες.
Μετα φυσικα, οταν ανακαλυφθηκε, μπηκε σε ενυδρειακι και αφου περασαν 2-3 μερες απο το πρωτο σοκ που ειδε φως, συνηλθε εντελως.
-------------------------
Το φιλτρακι το μικρο της resun φτανει και περισσευει και χωρις αναβαθμιση.
Φτανει το σφουγγαρακι του.
Μαλλον θα φτανει και το μαμισιο που εχει, αρκει να ρυθμιζεται καπως η ροη του ή να μπορει να στραφει σε σημειο που δεν ενοχλει.


Αν θελεις να μαλακωσεις το νερο, καλυτερα να το κανεις σε δοχειο προετοιμασιας, γιατι υποπτευομαι οτι το νερο στην Πτολεμαιδα ειναι πολυ σκληρο και ετσι αν βαλεις στο φιλτρο την τυρφη θα σου μαλακωσει το νερο στο ενυδρειο και θα κατεβασει και το πεχα και οταν κανεις αλλαγη θα ειναι χειροτερα τα πραγματα βαζωντας σκληρο νερο απροετοιμαστο.
Οι αποτομες αλλαγες στις τιμες ειναι χειροτερες απο τις λαθος τιμες.

Στο δοχειο λοιπον ειναι που θα χρειαστεις μεγαλυτερο φιλτρο, γιατι για να προετοιμαστουν με τυρφη 10-15 (ισως και παραπανω καποιες φορες) λιτρα για αλλαγη, θα χρειαστουν αρκετα ml τυρφης (αναλογα την πτωση τιμων που θελεις να εχεις)

Ο στρατηγος εκανες παρομοια διαδικασια σε παρομοιας χωρητικοτητας ενυδρειο και μπορει να σε καθοδηγησει.
Παντα ξεκινας χαλαρα με την τυρφη και ανεβαζεις σταδιακα τις ποσοτητες.
Η αποτομομη αλλαγη τιμων (pH GH, οπως και θερμοκρασιας) μπορει να γινουν μεχρι και θανατηφορες.
Εδω μερικα tips για την τυρφη.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...63&postcount=2
Εδω η εμπειρια του στρατηγου με την τυρφη κλπ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60611&page=5
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-08-12 στις 23:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-12, 23:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To εχω δει να λειτουργει (και χωρις καν κυκλοφορητη).
Γεματη φωλια η επιφανεια, τουμπανο ο μονομαχος, αψογο το νερο.
μεγαλες αλλαγες καθε μερα να υποθεσω?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-12, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι να μην υποθεσεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-08-12, 03:17
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Διάβασα για τους τρόπους επεξεργασιας νερου με τύρφη και τείνω προς τον 1ο (τουλάχιστον για αρχή και αργότερα ίσως μεταβώ στον 3ο). Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη πλέον και φαντάζομαι πως και εδώ το νερό θα είναι αρκετά σκληρό όμως πιστεύω πως πάνω από 8ph δύσκολο να έχει... Επομένως εγώ θα επιδιώξω να το κατεβάσω το πολύ 1 μονάδα και με βάση αυτά που διάβασα για την 1η μέθοδο<<Ακομα και 0.5-1 βαθμο να ανεβει το πεχα κατα την αλλαγη δεν υπαρχει πρόβλημα αν δεν γινει πολυ αποτομα η αλλαγή.>> είμαι "καλυμμένος". Σωστά μέχρι εδώ;;; Επίσης αυτό που δεν καταλαβαίνω ακριβώς είναι τι εννοεί με το:<<αν δεν γίνει πολυ αποτομα η αλλαγή>>; Πως δηλαδή γίνεται απότομα και πως γίνεται "σταδιακά" η αλλαγή; Υπάρχει κάποια χρονική οριοθέτηση;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-08-12, 03:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα οτι για Betta splendens εκτροφης pH 7.0 ειναι ιδανικο.
Η Θεσ/νικη παιζει γυρω στο 8 (μετρα για σιγουρια τη βρυση σε ολα ετσι κι αλλιως να ξερεις απο που ξεκινας (NH3 NO2 NO3 GH KH pH)
Η ανοδος του pH δεν ειναι τοσο επικινδυνη οσο η πτωση αλλα θα ειναι αρκετα στρεσογονο και επιπονο σε καθε αλλαγη να ανεβαινει το pH μια μοναδα.
(Η κλίμακα μέτρησης είναι λογαριθμική, πχ μεταβολη από 6.0 σε 7.0, κανει το νερό 10 φορές πιό αλκαλικό, και από 6.0 σε 8.0, 100 φορές πιό αλκαλικό)
Η καλυτερη επιλογη σε αυτην την περιπτωση ειναι να γινεται η επεξεργασια με τυρφη σε δοχειο. 2ος τροπος

Αργη η αλλαγη ειναι οταν εισαγεις το νερο αργα πχ σε 30-60 λεπτα, ετσι ωστε να προλαβαινει να προσαρμοζεται το ψαρι και η βιολογια σε τυχων μικροδιαφορες του νερου της αλλαγης και του ενυδρειου, σε τιμες pH, GH, θερμοκρασιας και να αποφυγει τα θερμικα και οσμωτικα σοκ.
Σαν να κανεις προσαρμογη σε νεο ψαρι στο ενυδρειο.
Χωρις προβληματα σε τετοιο χρονικο διαστημα μπορει να θεωρηθουν οι αλλαγες στις τιμες (αναλογα και το ψαρι) ας πουμε για το μονομαχο για pH μεχρι 0.2-0.5, GH 1 βαθμο, και θερμοκρασια 1.
Το καλυτερο ειναι να μη γινει καμια διαφοροποιηση αφου το ψαρι ειναι ευαισθητο σε αποτομες αλλαγες τιμων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-08-12, 04:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θεωρητικα 0.2 βαθμοι ph ειναι το max που μπορεις να κατεβεις σε ενα 24ωρο, απο κει και πανω δεν εγγυαται κανενας οτι δε θα παθει θανατηφορο σοκ.
Το να ριξεις μια φορα 0.5 ισως δε δημιουργησει προβλημα οχι ομως να το κανεις και ρουτινα
Επισεις διαφωνω με το καρφωμενο 7ρι γιατι στις μικροδιακυμανσεις που συμβαινουν κατα τη διαρκεις του μερονυχτου το ψαρι βρισκεται μια σε αλκαλλικο και μια σε οξινο περιβαλλον.
Επειδη ειμαι της αποψης οτι τα ψαρια - ασχετα αν ειναι εκτροφης η οχι - αγαπουν περισσοτερο τις συνθηκες του βιοτοπου τους προσωπικα θα σου προτεινα να κατεβεις. Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα για χαμηλο ph, τουλαχιστο κρατα ενα 6.6-6.8 αλλα να παραμενει στο οξινο. (στους βιοτοπους τους παιζουν 5ρια )
Ο Μονομαχος ΔΕΝ ειναι ψαρι αλκαλλικου νερου ασχετα αν με τον καιρο καταφερε να το ανεχεται
-------------------------
ξεκινα εχοντας 2 δεδομενα με αυτη τη σειρα:

1. Οσο πιο σταθερες συνθηκες τοσο το καλυτερο
2. οσο πιο χαμηλα τοσο πιο καλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 26-08-12 στις 04:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-08-12, 04:31
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα να μην "μπλέξω" με βαρέλια προετοιμασίας με τύρφη (λόγο έλλειψης χώρου στο σπίτι κυρίως +το οτι θέλει 3 μέρες τουλ. για να δρασει) αλλά με αυτά που μου είπατε προβληματίστηκα και μιας και αυτό που προέχει είναι η αξιοπρεπής επιβίωση του μικρού μας φίλου θα καταλήξω λοιπόν στον 2ο τρόπο με βαρέλι προετοιμασίας καθώς απότι κατάλαβα ο 1ος τρόπος δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τουλάχιστον για Betta. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά! Θα ξεκινήσω με το πρακτικό κομμάτι τις επόμενες μέρες κάνοντας μετρήσεις στο νερό δικτύου αρχικά και συνεχίζουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-12, 12:00
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Προχώρησα στην αγορά ενυδρείου και είχε στο σετ ένα φίλτρο της BOYU το SP-601F (200L/h) http://www.boyuaquarium.com/en_Artic...?ArticleID=223 το οποίο έχει μέσα μόνο 1 σφουγγαράκι χρώματος μαύρου με μήκος 5 εκ. Είμαι καλυμμένος με αυτό ή να προχωρήσω στην αγορά του RESUN http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2604 που πρότεινε ο φίλος Σπύρος; Επίσης χρειάζεται να αλλάξω το σφουγγάρι του ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-12, 12:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για μένα δε θα χρειαστείς κάτι άλλο. Βέβαια θα το δεις και στην πορεία αν το φίλτρο σε καλύπτει, αλλά μην αγοράσεις κάτι έξτρα ακόμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-12, 21:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ενδιαφερον bg εχω βρει το φελο τον οποιο πυρογραφισα και μοιαζει με φυσικο χωρο...
δεν βαζεις καμια φωτο να το δουμε το αποτελεσμα?γιατι μου φανηκε ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-10-12, 23:53
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες.

Συνηθως ενας μονομαχος σε 50 λιτρα με φυτα μπορει να μην χρειαζεται καν φιλτρο παρα ενα κυκλοφορητακι
πλακα μας κανεις? και τι θα ζει ο μονομαχος χωρις βιολογια?ουτε λιγο siporax ουτε τιποτα? νομιζω πως εχεις λαθος εδω φιλε μου!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-10-12, 00:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αυτο που θελει να πει ο delta ειναι οτι απο 50 λιτρα και ανω με φυτα και εναν μονομαχο, οι ριποι που θα παραγονται απο αυτον (που ειναι λιγοι) θα φαγωνονται απο τα φυτα και με τις εβδομαδιαιες αλλαγες θα ειναι ολα οκ (δεν θα μετραμε νο2 και αμμωνια). Με τον καιρο θα δημιουργηθει και βιολογια σε βυθο, πετρες ξυλα κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-12, 06:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ιγνατιε κι εγω ημουν φανατικοτατος αυτης της αποψης, αλλα μετα απο αρκετη μελετη κατανοησα πως υπαρχει μια φορμουλα που προσομοιαζει καλυτερα τη φυσικη φιλτρανση. (ριξε μια ματια στα ενυδρεια του γειτονα να καταλαβεις, και οχι δεν εχει ξεφυγει καθολου το παλικαρι, αυτο που βλεπεις ειναι φορμουλα http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ )
Φυσικα τετοιες φορμουλες οχι για αρχαριο δεν ειναι αλλα δεν προτεινονται απλα σε κανεναν! Οποιος πιστευει πως εχει φτασει σε τετοιο επιπεδο μπορει να προχωρησει σε τετοιου ειδους στησιματα χωρις να εχει αναγγη απο καποια προταση, και βεβαια δεν ειναι απλα "βαλε ενα μονομαχο σε 50 λιτρα με φυτα" σε καμια περιπτωση.
Το ολο στορυ στηριζεται σε φυτα που αναπτυσονται διαρκως, σε φυτα που βγαινουν εξω απο το ενυδρειο το οποιο φυσικα δεν εχει καπακια, φωτισμο απ ευθειας ηλιακο φως (με ολες τις αλγες που αυτο δημιουργει, και που ειναι απ οτι καταλαβα κι απαραιτητες για τετοιου ειδους εγχειρηματα) και πανω απ ολα στο χωμα και τα ενισχυτικα του (κατι σταχτες ξυλοκαρβουνου και αλλα τετοια) που μπαινουν αρκετα βαθια κατω απο το αμμοχαλικο (αν καποιος ενδιαφερεται εχω πολλα λινκς και απο -ξενα- φορουμς που που περιγραφεται η ολη διαδικασια).
Οπως καταλαβαινεις μιλαμε για ενα μινι οικοσυστημα το οποιο ειναι και αυτονομο (με τα σκουλικια του, τις αλγες του, τους μικροοργανισμους του κτλ κτλ) που σε καποια φαση ισως και το ταισμα να ειναι περιτο οπως και το φιλτρο, αλλα σιγουρα η υπαρξη του δε βλαπτει.
Αν σε ενδιαφερει θα σου περασω κι ενα πολυ καλο βιβλιαρακι να δεις το ρολο των φυτων -του καθε φυτου- σε ενα τετοιο ενυδρειο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-10-12, 09:14
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

και μεχρι να διμιουργηθει η βιολογια στο βυθο τι κανουμε? πως θα καταλαβουμε αν δεν κανουμε μετρισεις?
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-10-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
και μεχρι να διμιουργηθει η βιολογια στο βυθο τι κανουμε? πως θα καταλαβουμε αν δεν κανουμε μετρισεις?

Με αυτο τον τροπο απο τη στιγμη που βλεπεις πως αρχιζουν να αναπτυσονται τα φυτα εξω απο το ενυδρειο ειναι ετοιμο να υποδεχτει ψαρακι, αλλα βεβαια μιλαμε για χαμηλη ιχθυοφορτιση (ενας μονομαχος σε 50-70 λιτρα πχ ειναι ενταξει). Τοτε ξεκινας και μετρησεις οι οποιες αν πανε ολα καλα θα ειναι μια χαρα.
Βεβαια οπως σου ειπα δεν ειναι εγχειρημα που μπορει να κανει καποιος με μετρια εμπειρια και γνωσεις. Θελει αριστη αντιληψη, πολυ καλη εμπειρια, γνωσεις και stand by εξοπλισμο για την περιπτωση που κατι δεν παει σωστα (υπαρξη καραντινας), και εννωειται τις πρωτες μερες εισαι στην τσιτα με καθημερινες μετρησεις, αλλα αν ολα πανε καλα τοτε εχεις πραγματικο βιοτοπο.
Αν εχεις καποιο e-mail χωρις χαζοπεριορισμους μεγεθους στειλε πμ να σου στειλω κατι σχετικο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-10-12, 20:22
Το avatar του χρήστη ignatios1993
ignatios1993 Ο χρήστης ignatios1993 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2011
Περιοχή: Νίκαια,Αμφιάλη,Πειραιάς
Μηνύματα: 257
Προεπιλογή

τρομερο!
__________________
Δεν γίνεται να αρέσω σε όλους !Μερικοί είστε κακόγουστοι !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια γιά τον εξοπλισμό της λίμνης μου aak Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 06-05-12 16:18
Βοήθεια για εξοπλισμό Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 20-05-11 13:23
Πρόταση για εξοπλισμό co2 Obelix(Reifen) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 20-07-10 12:56
Συμβουλή για εξοπλισμό alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-03-08 14:56
Προτάσεις για εξοπλισμό ppanoss Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-05-06 23:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10390 seconds with 15 queries