Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-01-12, 10:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αλλα δε μου απαντησατε στο προηγουμενο ποστ μου.(6 ποστ παραπανω.)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κιεμενα σωστο μου φαινεται αυτο που λες,αλλα με τις "ιδιοτροπιες" του καθε ψαριου τι γινεται? απλα βρισκουμε τροπο να λυσουμε τα θεματα που μπορει να υπαρχουνε?τη ροη για παραδειγμα.

και με τις γεννες τι κανουμε? γιατι ειναι καλυτερο δηλαδη για το ψαρι να πρεπει να το μεταφερουμε κατα την πιο κρισιμη περιοδο της ζωης του και να το βαζουμε σε δοχεια,γυαλες κλπ ενω τα ιδια δοχεια δεν τα θεωρουμε σωστα για τον υπολοιπο καιρο?
στο κατω κατω αν ενα 20λιτρο η 30λιτρο βολευει περισσοτερο ενα μονομαχο κατα την πιο κρισιμη και δυσκολη περιοδο (αυτη του ζευγαρωματος και της φυλαξης των αυγων)απο που βγαζουμε το συμπερασμα οτι τον υπολοιπο καιρο δεν ειναι αρκετο?μονο και μονο απτο ποσο δυσκολο ειναι να το συντηρησουμε εμεις?

αυτο λεω,μηπως τελικα σαν χομπιστες απλα τα φερνουμε στα μετρα μας τα πραγματα?οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο αυτο δηλαδη...

δεν ψαχνω ομως να βρω τα λιγοτερα λιτρα,ουτε το πιο ευκολοσυντηρητο.γιατι προσωπικα δε θεωρω οτι τα λιγοτερα λιτρα θα ειναι πιο ευκολοσυντηρητα,το αντιθετο ισχυει.(το ειπε και o delta και ο Γιωργος παραπανω και συμφωνω απολυτως)και ετσι κιαλλιως οσα λιτρα και να ειναι παλι θα ασχολιομουνα με το ψαρι και το ενυδρειο του.και οι περισσοτεροι εδω μεσα το ιδιο θα κανανε.
το θεμα δεν ειναι αυτο,το θεμα ειναι να καταληξουμε στο τι ειναι πιο σωστο για το ψαρι,και το πιο σωστο για το χομπιστα.οχι απο αποψη ευκολιας αλλα απο αποψη του ποσο του επιτρεπουν οι συνθηκες φυλαξης του ψαριου να κανει αυτα που πρεπει να κανει ωστε να συντηρει το ψαρι σωστα.το παραδειγα της ροης ειναι χαρακτηριστικο σε αυτο.
αποκει και περα ισως καταληξουμε στο οτι το πιο σωστο ειναι να δωσουμε στο ψαρι λιτρα σε μηκος αλλα οχι σε υψος,οπως εκανε ο Dimitris77 παραπανω στο βιντεακι,που ομολογουμενος μου φαινεται πολυ ενδιαφερουσα προσεγγιση και πολυ λογικη τωρα που τη σκεφτομαι...
και δεν θυμαμαι να το εχω διαβασει και ποτε σαν προταση εστω...η αν το εχω δει μια φορα ολη κιολη αλλα μεσ'το χαμο των συζητησεων χαθηκε.

παλι ομως σε αυτη την περιπτωση (ισως) υπαρχει το θεμα του (αγχους?) του ψαριου στο να περιφρουρει το χωρο του αν αυτος ειναι πολυ μεγαλος, εστω κιαν ειναι μονο σε μηκος και οχι σε βαθος.η αυτο το θεωρουμε σαν φυσιολογικη συμπεριφορα-ενστικτο και δεν το θεωρουμε προβλημα για το ψαρι?ισως ο πολυς χωρος σε μηκος μονο εχει ακομα και ευεργετικη επιδραση στη συμπεριφορα του ψαριου και να μην το στρεσσαρει με τον ιδιο τροπο
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-01-12, 11:27
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι αυτο που ειδες ειναι γεννηστρα,δεν ειναι γεματη ως πανω επιτηδες.
Εχω 7 μονομαχους,τα ενυδρεια τους εχουν υψος 40εκ,μειον 5 εκ υποστρωμα παμε στα 35εκ νερού υψος.
Κανενα απο τα ψαρια δεν δειχνει να εχει πρόβλημα με το υψος.Ουτε καν τα μικρα.
Λογικό δεν ειναι παντως οτι οσο πιο πολλα λίτρα τοσο πιο καλα?
Και πιο ευκολο για τον χομπιστα ειναι και πιο καλα για το ψαρι που θα εχει πιο πολλα μερη να τρυπωσει αναλογα με την διαθεση του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-01-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω,δεν αποκλειεται ναχεις και δικιο.παντως νομιζω θα ειχε ενδιαφερων να δοκιμασω καποια στιγμη με ενα ενυδρειο μεγαλο σε μηκος αλλα κοντο σε υψος.δηλαδη 25-30 εκατοστα υψος χωρις την αμμο,(οσο ενας κυβος περιπου)αλλα να δινει λιτρα σε μηκος και να δω αν υπαρχει διαφορα.ετσι δε θα χρειαζεται να μεταφερθει το ψαρι σε περιπτωση γεννας,παρα μονο αργοτερα,και ισως και τοτε να μπορει ευκολα να μπει απλως χωρισμα στο ενυδρειο και να κρατηθουν χωριστα μικρα και μεγαλα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-01-12, 13:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
και ισως και τοτε να μπορει ευκολα να μπει απλως χωρισμα στο ενυδρειο και να κρατηθουν χωριστα μικρα και μεγαλα
Μπορεί να μην είναι απαραίτητο και το χώρισμα

http://bettysplendens.com/articles/p...?articleid=809
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-01-12, 13:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αρα πιστευεις κιεσυ οτι το "ιδανικοτερο" ενυδρειο για μονομαχο ειναι κατι τετοιο?(λιτρα σε μηκος αλλα μικρο σε υψος/βαθος)
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-01-12, 14:14
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι όλες αυτές οι συζητήσεις για τους μονομάχους γίνονται για έναν και μόνο λόγο....(kgf12345 δεν το λέω για σένα αλλά γενικά).
Όλοι ξέρουν ότι οι μονομάχοι όπως και όλα τα ψάρια όσο περισσότερα λίτρα θέλουν τόσο καλύτερα θα είναι, αλλά συγκεκριμένα για τους μονομάχους οι περισσότεροι νομίζουν πως σπαταλάνε τα λίτρα τους για ένα και μόνο ψαράκι και με μικρό μέγεθος και γι αυτό το λόγω ψάχνουν να βρουν μια μέση λύση.Προσωπικά πιστεύω ότι το καλύτερο γι όλα τα ψάρια είναι κάτι το οποίο να μοιάζει με λίμνη (δλδ κάτι με όχθες, περισσότερο βάθος κτλ. όπως έγραψε και ο φίλος πιο πάνω για το paludarium) αλλά αυτό είναι δύσκολο να γίνει μέσα σε ένα σπίτι...
Για τους μονομάχους και εγώ πιστεύω ότι θέλουν ένα ενυδρείο με μικρό ύψος και μεγάλη επιφάνεια με πολλά φυτά που σε πολλά σημεία να φτάνουν από την επιφάνεια ως το βυθό και να καλύπτουν τελείως κάποιες περιοχές σαν τοίχος ένα πράμα...(δλδ να μοιάζει με λαβύρινθο το ενυδρείο).
Έτσι θα μπορούμε να έχουμε και θηλυκά άτομα και ακόμη και παραπάνω αρσενικά αν η επιφάνεια είναι πολύ μεγάλη. Πιστεύω ότι το σωστό είναι να έχουμε και αρσενικά και θηλυκά (σε ένα ενυδρείο σαν αυτό που περιέγραψα) όπως συμβαίνει και στη φύση χωρίς να αφήνουμε ένα ψαράκι μόνο του σε ένα ενυδρειάκι μόνο και μόνο επειδή μας αρέσει(ισχύει για όλα τα ψάρια κατ' εμέ).
Εγώ μια εποχή είχα μονομάχο σε ενυδρείο 96λίτρα μόνο του με ένα σαλιγκάρι και το απολάμβανε όσο δεν πάει.....ούτε στρεσαρισμένος ήταν ούτε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-02-12, 00:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λολ κι ο Πιπης μου (το πιο αγαπημενο μου ψαρακι) εχει για φιλαρακι ενα σαλιγκαρακι (τον Ακη), μαλιστα πολλες φορες προσπαθει να συνενοηθει μαζι του και κοιμουνται μαζι στην ιδια γωνια.
Μια φορα που εβγαλα τον Ακη για σπα (για να του δωσω λιγο εξτρα ασβεστιο) με το που τον γυρισα μετα απο δυο μερες με το που τον ειδε ξετρελαθηκε απο τη χαρα του, τον σκουντησε και του εδειχνε που να τον ακολουθησει... ηταν μια απιστευτη σκηνη...

Παράθεση:
και με τις γεννες τι κανουμε? γιατι ειναι καλυτερο δηλαδη για το ψαρι να πρεπει να το μεταφερουμε κατα την πιο κρισιμη περιοδο της ζωης του και να το βαζουμε σε δοχεια,γυαλες κλπ ενω τα ιδια δοχεια δεν τα θεωρουμε σωστα για τον υπολοιπο καιρο?
στο κατω κατω αν ενα 20λιτρο η 30λιτρο βολευει περισσοτερο ενα μονομαχο κατα την πιο κρισιμη και δυσκολη περιοδο (αυτη του ζευγαρωματος και της φυλαξης των αυγων)απο που βγαζουμε το συμπερασμα οτι τον υπολοιπο καιρο δεν ειναι αρκετο?μονο και μονο απτο ποσο δυσκολο ειναι να το συντηρησουμε εμεις?
με τις γεννες θα σου πω αμεσως: αν και ασχολουμαι χρονια με μονομαχους δεν επαιρνα ευκολα το ρισκο επειδη δεν ηξερα τι θα κανω τα πολλα μικρα, και δε θα ηθελα να καταλληξουν σε λαθος χερια.
Τελικα πηρα την αποφαση και ζευγαρωσα τον πιο αγαπημενο μου μονομαχο με ενα απο τα ωραιοτερα θυλικα που εχω.
Τα μωρα μειναν με το μπαμπα χωρις ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προβλημα για αρκετο καιρο.
Οταν εκανα την ηλιθιοτητα να τα βαλω στην καραντινα μου (κατω απο 30 λιτρα...ισως 20 καθαρα) ενα peak αμμωνιας -αναθεμα τις ετοιμες τροφες και τη χαζομαρα/τεμπελια μου να μη φτιαξω αρτεμια- μου τα ξεπαστρεψε ολα εκτος απο ενα (το οποιο τελικα ειναι σιγουρα αρσενικο και ευτυχως δειχνει καλα), και ενα -μαλον θυλικο- που μου ειχε ξεφυγει και ειχε μεινει με τον μπαμπα του.
Καθ ολη την περιοδο που τα μικρα μειναν με τον μπαμπα τους δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα ουτε στο ταισμα ουτε σε τιποτα.
Επειτα απο αυτη την εμπειρια ειμαι ΚΑΘΕΤΑ υπερμαχος της "αιρετικης" αποψης http://bettysplendens.com/articles/page ... icleid=809
Ουτε βαζα, ουτε δοχεια ουτε γυαλες ουτε τιποτα απ ολα αυτα... ΛΙΤΡΑ μονο και τιποτε αλλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιες ψαρουκλες ειναι αυτες? eimaste aR21rwstoi Αναγνωρίσεις ειδών 7 06-11-11 13:09
ιδανικες συνθηκες νερου για malawi lefterisafrica Malawi 11 27-06-11 16:48
Ποιες απο αυτες τις γαριδες ειναι ευκολο να βρεθουν? Dimis Όλες οι άλλες γαρίδες 2 21-07-10 14:10
ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΙΣΚΩΝ ktsimponis Δίσκοι 0 25-10-07 07:29
ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ για Pterophyllum Scalare LENH_E ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 12-03-04 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04814 seconds with 15 queries