Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-08-12, 16:35
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης αυτοματη αναπληρωση:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63311
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
  #32  
Παλιά 09-08-12, 22:17
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Με ανεμιστηράκια μόνο ειναι πολύ δυσκολο , σε 30 λιτρο περίπου εγω χάνω καθε ημέρα γυρω στα 6 λιτρα νερό , οπότε πέρα της καθημερινης αναπλήρωσης, δεν σταματάνε σχεδόν ποτέ να δουλέουν τα ανεμιστηράκια .
Εγω βάζω 4 λιτρα στο ψυγειο με νερό οσμωσης , και στην κατάψυξη παγοκύστες..
Η εξατμιση εξαρτάτε απο την υγρασία του χωρου, αν φτάσει στα 60 % και πάνω η υγρασια τοτε δεν εξατμιζεται νερό ---> αυξηση της θερμοκρασίας στο ενυδρείο...
Μεχρι στιγμης δεν έχασα καμία παρό ολα τα σκαμπανεβάσματα τις θερμοκρασίας ξαναγενισανε .
Η μέγιστη θερμοκρασια που μου εφτασε με τους καυσωνες και 27c , αλλα αλλαγές νερου , και παγοκυστες..

Αυτες οι γαρίδες θέλουν 22-24c , πολύ χαμηλό kh ~2 ,φυτά, πολύ καθαρό νερό , και ph, 6 - 6.5 οπότε λογικά για να το ριξεις χμηλα θα χρειαστεις μπουκάλα co2.
  #33  
Παλιά 02-03-13, 19:19
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Χανω μια Crs την ημέρα.

Ύστερα από πολύ καιρό έβγαλα όλα πλέον τα ψαράκια και άφησα το 500αρι ενυδρειακι να γίνει shrimp only.
Το ενυδρείο λειτουργεί 5-6 χρόνια και ήταν να γίνει κοινωνικό μέχρι που με κέρδισαν αυτά τα μικρά κατσαριδακια.
Ξεκίνησα με cherry’s αλλά μετά από καιρό έβαλα crs που είναι και ο διακαής πόθος μου. Το ενυδρείο σχεδόν το παράτησα πριν περίπου 1,5 χρόνο καθώς με τα τρεξίματα δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με το θεριό, έκανα αλλαγές κάθε σχεδόν 3-4 μήνες. Το ενυδρείο βεβαία από τον όγκο του την βιολογία του ήταν πάντα με σταθερές συνθήκες δεν έβλεπα κανέναν θάνατο αλλά ούτε και πολλές γέννες.
Είδα τουλάχιστον 15-20 γέννες cpd τα οποία δεν θα επιβίωναν αν δεν τα ρουφούσε το sump και μεγάλωναν μέσα εκεί τις πρώτες 1-2 εβδομάδες της ζωής τους.
Το ίδιο και τα crsακια δεν έβλεπα ποτέ πολλές γέννες αλλά πάντα είχα 30-40 γαριδούλες που ήταν τεράστιες καθώς είχαν πολύ χώρο για μεγάλωμα. Δυστυχώς γόνο δεν κατάφερα να δω ποτέ μου καθώς ήταν φουλ στα φυτά αλλά και είχε και 15-20 ψαράκια διαφόρων ειδών για να αρμενίζουν και να τρώνε τον γόνο.
Πριν περίπου 2-3 μήνες αφού πλέον έχω περισσότερο χρόνο αποφάσισα να αφαιρέσω τα ψαράκια και να πάνε σε ένα μικρότερο ενυδρείο και κατέφερα ένα μηνά μετά να βγάλω και το τελευταίο ψαράκι. Από τότε βλέπω μόνιμα 30-40 crsακια.
Τις τελευταίες δέκα μέρες όμως έχω έναν θάνατο κάθε μέρα.
Το χρονικό των αλλαγών είναι μακρύ αφού αποφάσισα να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το είδος έκανα τις εξής αλλαγές.
1) Παρήγγειλα almost leaves
2) Παρήγγειλα gh booster να αυξήσω το gh καθώς το gh μου ήταν στο 3-4.
3) Άρχισα να κάνω πιο συχνές αλλαγές 1 φόρα την εβδομάδα με 100% νερό όσμωσης ώστε να μειώσω από το 3,5 το kh στο 2.
4) Έβαλα την λάμπα uv να δουλεύει περισσότερες ώρες (από 3 σε 5).
5) Παρήγγειλα περισσότερα είδη τροφών ώστε να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία τα crs.
6)
7) Μείωσα την θερμοκρασία από τον 24,5 στουν 23 για να είναι καλύτερη η θερμοκρασία που αγαπανε
Μείωσα τα Ph από το 6,95 στο 6,8 αφού σιγά σίγα έπεφτε και το και το kh και έφτασε στο 2. Το ph μειώθηκε με τον κλασικό τρόπο του co2 που δεν ενδείκνυνται για τις γαρίδες

9) Παρήγγειλα 15 crs από συνχομπιστα μεγαλυτέρου Grade από αυτό έχω

10) Ήρθαν σε 2 μέρες οι γαρίδες και έγινε καλή προσαρμογή ώστε να μην έχω απώλειες.
11) Ήρθαν από Σιγκαπούρη mineral και micro τροφή.
12) Ήρθαν τα almost leaves και έβαλα 2 φύλλα χωρίς να τα βράσω

13) Έφτασε τα gh booster και αύξησα το gh από το 3,5 που είχε φτάσει στο 5 με μια αλλαγή νερού 15%. Αυτό δυστυχώς έγινε σε μια μέρα.

14) Έφτασαν 2-3 τροφές και άρχισα σιγά σίγα να ρίχνω πιο πολλές τροφές

15) Έφτασαν τρεις πετρούλες mineral stones και αφού τις έπλυνα τις έβαλα μέσα.

16) Ξερίζωσα όλα τα μπροστινά φυτά με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη ανατάραξη του βυθού.

Όλο τον καιρό έκανα μετρήσεις kh – gh – o2 – no3 – nh3- no2 που ήταν όλα σε φυσιολογικές τιμές.

Επειδή έγιναν όπως καταλαβαίνεται αρκετές αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα μου είναι δύσκολο να προσδιορίσω σε πιο ακριβώς το σημείο άρχισα να χάνω γαρίδες.

Εδώ και εννέα μέρες χάνω μια γαρίδα την ημέρα. Ούτε 2 ούτε καμία. Μια κάθε μέρα.
Χάνουν το άσπρο χρώμα τους ακινητοποιούνται σταματάμε να κουνάνε μουστάκια και δαγκάνες και μετά από 1-2 ώρες τις βλέπεις ταβλά. Το κεφάλι τους γίνεται πορτοκαλί από κόκκινο και σε λίγη ώρα είναι νεκρές. Το παράξενο είναι ότι δεν χάνω τις γαρίδες που πηρά από το φίλο εδώ από forum αλλά χάνω τις δίκες μου μεγάλες γαρίδες. Το καταλαβαίνω γιατί η γαρίδες του φίλου έχουν πιο έντονα χρώματα.
Όλο αυτόν τον καιρό χάνω μόνο τις παλιές μεγάλες γαρίδες, και τα μικρά είναι 50-60 αφού μπορώ να μετρήσω τουλάχιστον 30 στο 500αρι. Τα πρώτα που είδα πριν ένα μηνά έχουν μεγαλώσει και έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο λίγο μικρότερο από το ενήλικο. Έχω 4-5 αυγωμενες γαρίδες και εξακολουθώ να χάνω τις ενήλικες.

Είναι δυνατόν να είναι μόλυνση. Αλλαγές έχετε κάποια βοήθεια.
Είναι δυνατόν να είναι από το χαλασμένο υπόστρωμα?
Από κάποια τροφή που ταΐζω?
Από την uv?
Από τα almost leaves
Από τα mineral rocks?

Σας ευχαριστώ.
  #34  
Παλιά 02-03-13, 19:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καραντίνα γιατι δεν εκανες στις γαρίδες του φίλου??..τα φυτα που ξερίζωσες κουνησαν το υπόστρωμα και αν ειχες αναεροβιες ειναι πολυ πιθανό να χανεις απο αυτο τις γαριδες σου..
__________________



Tάσος
  #35  
Παλιά 02-03-13, 20:26
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ύστερα από πολύ καιρό έβγαλα όλα πλέον τα ψαράκια και άφησα το 500αρι ενυδρειακι να γίνει shrimp only.
Το ενυδρείο λειτουργεί 5-6 χρόνια και ήταν να γίνει κοινωνικό μέχρι που με κέρδισαν αυτά τα μικρά κατσαριδακια.
Ξεκίνησα με cherry’s αλλά μετά από καιρό έβαλα crs που είναι και ο διακαής πόθος μου. Το ενυδρείο σχεδόν το παράτησα πριν περίπου 1,5 χρόνο καθώς με τα τρεξίματα δεν προλάβαινα να ασχοληθώ με το θεριό, έκανα αλλαγές κάθε σχεδόν 3-4 μήνες. Το ενυδρείο βεβαία από τον όγκο του την βιολογία του ήταν πάντα με σταθερές συνθήκες δεν έβλεπα κανέναν θάνατο αλλά ούτε και πολλές γέννες.
Είδα τουλάχιστον 15-20 γέννες cpd τα οποία δεν θα επιβίωναν αν δεν τα ρουφούσε το sump και μεγάλωναν μέσα εκεί τις πρώτες 1-2 εβδομάδες της ζωής τους.
Το ίδιο και τα crsακια δεν έβλεπα ποτέ πολλές γέννες αλλά πάντα είχα 30-40 γαριδούλες που ήταν τεράστιες καθώς είχαν πολύ χώρο για μεγάλωμα. Δυστυχώς γόνο δεν κατάφερα να δω ποτέ μου καθώς ήταν φουλ στα φυτά αλλά και είχε και 15-20 ψαράκια διαφόρων ειδών για να αρμενίζουν και να τρώνε τον γόνο.
Πριν περίπου 2-3 μήνες αφού πλέον έχω περισσότερο χρόνο αποφάσισα να αφαιρέσω τα ψαράκια και να πάνε σε ένα μικρότερο ενυδρείο και κατέφερα ένα μηνά μετά να βγάλω και το τελευταίο ψαράκι. Από τότε βλέπω μόνιμα 30-40 crsακια.
Τις τελευταίες δέκα μέρες όμως έχω έναν θάνατο κάθε μέρα.
Το χρονικό των αλλαγών είναι μακρύ αφού αποφάσισα να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό το είδος έκανα τις εξής αλλαγές.
1) Παρήγγειλα almost leaves
2) Παρήγγειλα gh booster να αυξήσω το gh καθώς το gh μου ήταν στο 3-4.
3) Άρχισα να κάνω πιο συχνές αλλαγές 1 φόρα την εβδομάδα με 100% νερό όσμωσης ώστε να μειώσω από το 3,5 το kh στο 2.
4) Έβαλα την λάμπα uv να δουλεύει περισσότερες ώρες (από 3 σε 5).
5) Παρήγγειλα περισσότερα είδη τροφών ώστε να έχουν μεγαλύτερη ποικιλία τα crs.
6)
7) Μείωσα την θερμοκρασία από τον 24,5 στουν 23 για να είναι καλύτερη η θερμοκρασία που αγαπανε
Μείωσα τα Ph από το 6,95 στο 6,8 αφού σιγά σίγα έπεφτε και το και το kh και έφτασε στο 2. Το ph μειώθηκε με τον κλασικό τρόπο του co2 που δεν ενδείκνυνται για τις γαρίδες

9) Παρήγγειλα 15 crs από συνχομπιστα μεγαλυτέρου Grade από αυτό έχω

10) Ήρθαν σε 2 μέρες οι γαρίδες και έγινε καλή προσαρμογή ώστε να μην έχω απώλειες.
11) Ήρθαν από Σιγκαπούρη mineral και micro τροφή.
12) Ήρθαν τα almost leaves και έβαλα 2 φύλλα χωρίς να τα βράσω

13) Έφτασε τα gh booster και αύξησα το gh από το 3,5 που είχε φτάσει στο 5 με μια αλλαγή νερού 15%. Αυτό δυστυχώς έγινε σε μια μέρα.

14) Έφτασαν 2-3 τροφές και άρχισα σιγά σίγα να ρίχνω πιο πολλές τροφές

15) Έφτασαν τρεις πετρούλες mineral stones και αφού τις έπλυνα τις έβαλα μέσα.

16) Ξερίζωσα όλα τα μπροστινά φυτά με αποτέλεσμα να έχω μεγάλη ανατάραξη του βυθού. (απαγορευεται με τις crs)!

Όλο τον καιρό έκανα μετρήσεις kh – gh – o2 – no3 – nh3- no2 που ήταν όλα σε φυσιολογικές τιμές.

Επειδή έγιναν όπως καταλαβαίνεται αρκετές αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα μου είναι δύσκολο να προσδιορίσω σε πιο ακριβώς το σημείο άρχισα να χάνω γαρίδες.

Εδώ και εννέα μέρες χάνω μια γαρίδα την ημέρα. Ούτε 2 ούτε καμία. Μια κάθε μέρα.
Χάνουν το άσπρο χρώμα τους ακινητοποιούνται σταματάμε να κουνάνε μουστάκια και δαγκάνες και μετά από 1-2 ώρες τις βλέπεις ταβλά. Το κεφάλι τους γίνεται πορτοκαλί από κόκκινο και σε λίγη ώρα είναι νεκρές. Το παράξενο είναι ότι δεν χάνω τις γαρίδες που πηρά από το φίλο εδώ από forum αλλά χάνω τις δίκες μου μεγάλες γαρίδες. Το καταλαβαίνω γιατί η γαρίδες του φίλου έχουν πιο έντονα χρώματα.
Όλο αυτόν τον καιρό χάνω μόνο τις παλιές μεγάλες γαρίδες, και τα μικρά είναι 50-60 αφού μπορώ να μετρήσω τουλάχιστον 30 στο 500αρι. Τα πρώτα που είδα πριν ένα μηνά έχουν μεγαλώσει και έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο λίγο μικρότερο από το ενήλικο. Έχω 4-5 αυγωμενες γαρίδες και εξακολουθώ να χάνω τις ενήλικες.

Είναι δυνατόν να είναι μόλυνση. Αλλαγές έχετε κάποια βοήθεια.
Είναι δυνατόν να είναι από το χαλασμένο υπόστρωμα?
Από κάποια τροφή που ταΐζω?
Από την uv?
Από τα almost leaves
Από τα mineral rocks?

Σας ευχαριστώ.
Σου εχω κοκκινισει τα επικινδυνα που δεν επρεπε να κανεις.
Οταν ειχες τα ψαρια μεσα, το φιλτρο ειχε μια συγκεκριμενη βιολογια, τοση οση μπορουσε να συντηρησει η συγκεκριμενη ιχθυοφορτιση.
Οταν εμειναν μονο οι γαριδες, η βιολογια σου αρχισε να μειωνεται τοσο, οσο επετρεπαν οι ρυποι που παρηγαγε το συνολο των γαριδων (αμελητεο).
Αυτο σε συνδυασμο με την αυξηση της τροφης που εριχνες, παρηγαγε αιχμες αμμωνιας, (μη μετρησιμες) που μεχρι να τις διασπασει το (αποδυναμωμενο πλεον) φιλτρο, εκαναν την ζημια, ειναι που ειναι πολυ ευαισθητες...
Τωρα γιατι εχανες πρωτα τις παλιες σου, πιστευω γιατι ειχαν συνηθισει σε συγκεκριμενες συνθηκες, και δεν αντεξαν τις συντομες και πολλες μεταβολες. (ποιο gh booster χρησιμοποιησες);
Οι λαθος συνθηκες δεν ειναι τοσο επικινδυνες, οσο θανατηφορες ειναι οι ασταθεις συνθηκες.
Κατα την ταπεινη μου γνωμη, κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει.
Θα ελεγα, αν κρινεις οτι μπορει και να εχει βυθιστει αφαγωτη τροφη στο μερος του χαλικιου που εριχνες την τροφη, (αν εχεις καποιο συγκεκριμενο), κανε σκουπα οσο πιο απαλα μπορεις, ωστε να μειωσεις τα οργανικα στην επιφανεια του.
Μην το κανεις σε ολη την επιφανεια του χαλικιου, για να μην διαταραξεις μαζικα την βιολογια στο χαλικι.
Αν μπορεις να κανεις μικρες καθημερινες αλλαγες, με νερο οσο γινεται περισσοτερο κοντα στις παραμετρους του ενυδρειου, ειδικα στην θερμοκρασια.
Και οσο μπορεις την τροφη με τσιγκουνια!
Για τις crs καλυτερα 2 ταισματα με μικρη ποσοτητα τροφης, παρα ενα και μεγαλο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
  #36  
Παλιά 02-03-13, 21:28
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Το προβλημα δεν νομιζω να ειναι στις αλλαγες νερου που έκανες , αλλα με αμμωνια .... η κατι με βακτηρια..
Το χαλικι - υποστρωμα σε τι κατασταση ειναι?
Το παθαινω στα μικρά ενυδρειάκια , με τις snowball λογω υπερπληθυσμου ,μετα απο ενα χρονο , το υποστρωμα γινεται μια μάζα ολο μαζι , και μου ξεκινανε οι θανατοι οπως λες και εσυ , εβρισκα καθε μερα 1 με 2 γαρίδες... Αναγκαζομε τις αλλάζω ενυδρειο καθαριζω το υπόστρωμα και μετα ολά μελι γάλα... συνεχιζουν τις αναπαραγωγές..
  #37  
Παλιά 02-03-13, 21:39
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παθαινω στα μικρά ενυδρειάκια , με τις snowball λογω υπερπληθυσμου ,μετα απο ενα χρονο , το υποστρωμα γινεται μια μάζα ολο μαζι , και μου ξεκινανε οι θανατοι οπως λες και εσυ , εβρισκα καθε μερα 1 με 2 γαρίδες...
Εννοεις οτι παρατηρεις ιζημα Νικο;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
  #38  
Παλιά 02-03-13, 21:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις οτι παρατηρεις ιζημα Νικο;
Ναι .. μια μαζα ειχε γινει ολο, το σηκωνες και εβγαινε ολο μαζί..
Και αυτο που εκανα ητανε να κρατησω λιγο επιφανειακο χαλικι που ητανε καθαρο, σε ενα μερος και το υπόλοιπο κατω απο την βρυση , τοποθετηση στο ενυδρειο και εριξα το χαλικι μεβιολογια οτι ειχε ,πάνω απο το καθαρό.

Και ξαναμπηκαν οι γαριδες μεσα , χωρις καμια απωλεια εδω και 1,5 εβδομάδα.

Το ιζημα πιστευω να εγινε λογω οτι κανενα φυτο στο ενυδρειάκι δεν ητανε φυτεμένο αλλα στο αερα, η δεμένα σε πετρες..
Τωρα τι να πω κατι με βακτηρια ειχε να κάνει...
  #39  
Παλιά 02-03-13, 22:04
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι .. μια μαζα ειχε γινει ολο, το σηκωνες και εβγαινε ολο μαζί..
Για χαλικι/υποστρωμα τι εχεις χρησιμοποιησει;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 02-03-13 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
  #40  
Παλιά 02-03-13, 22:10
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για χαλικι/υποστρωμα τι εχεις χρησιμοποιησει;
Flourite ειναι αναμιγμενος με χαλικι μαυρο , και εχει αλλο ενα μέσα ασπρο χαλικακι αυτο ηταν απο τον προκατοχο του ενυδρειου δεν ξερω τι ειναι .. δες την φωτο δεν το λες και βρωμικο αλλα απο κάτω ειχε γινει ενα.. Και αυτο το διαπιστωσα με την τσιμπιδα δεν μπορουσα να φυτεψω ταφυτά...
Και αυτο ειναι και το προβλημα στα γαριδάδικα γιαυτο αν δεις οι περισοτεροι χρησιμοποιουν undegravel φιλτρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dsc1068o.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  74,6 KB  
  #41  
Παλιά 02-03-13, 22:43
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Σε εμενα που τρεχει πανω απο χρονο, δεν εχω παρατηρησει τιποτα τετοιο.
Ιζημα ναι, ειδικα στο πισω μερος που δεν εχει καλη κυκλοφορια, εχει μαζεψει κατι σαν καφε λασπη κατω απο την επιφανεια, αλλα δεν το πειραζω, γιατι θα θολωσει τα παντα.
Αλλωστε ειναι αρκετα πυκνοφυτεμενο, και απο καπου πρεπει να τρεφονται και τα φυτα.
Το μονο που κανω ειναι ενας ελεγχος αν εχει δημιουργηθει υδροθειο, επακολουθο αναεροβιων περιοχων.
Το χαλικι ομως δεν στερεοποιειται σε κανενα σημειο.
Ουτε στο 120λιτρο που εχω flourite ανακατεμενο με χαλαζιακο.
Το κακο με το undergravel φιλτρο ειναι οτι δεν μπορεις να φυτεψεις.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
  #42  
Παλιά 02-03-13, 23:50
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
΅
Μαλλον εχει να κανει με το χαλικι και με τις τροφες.

Δυστηχως το χαλικι ειναι 5 χρονων και ειναι σχεδον ακατορθωτο να ξεριζωθει απο την αρχη μιας που δεν εχω ακομη κανει αλλο ενυδρειο να βαλω τις γαριδες μεσα.

Το ανακατεμα του βυθου καθως και η βιολογια των ψαριων που κρατουσε μια ισοροπια μεταβληθηκε.

Θα ελλατωσω την τροφη στο ελλαχιστο και θα περιμενω σιγα σιγα να ηρεμησουν τα πραγματα.
  #43  
Παλιά 03-03-13, 00:02
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νομίζω η απάντηση του klipitiklopos είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Η μεγάλη ανατάραξη του βυθού προκαλεί προβλήματα.

Οι νέες γαριδούλες σου θα είναι προσαρμοσμένες στις νέες συνθήκες και λογικά με το καιρό θα πληθαίνουν.

Γενικά είμαι της γνώμης ότι αυτά τα ενυδρεία δεν πρέπει να έχουν φυτεμένα φυτά, να έχουν undegravel φίλτρο σε συνδυασμό με αερόφιλτρο και κάθε χρόνο να μεταφέρονται οι γαρίδες σε νέο ενυδρείο και το παλιό να στήνετε από την αρχή. Ειδικά αν το υπόστρωμα είναι από αυτά που συμβάλουν στη ρύθμιση του pH τότε θέλει αντικατάσταση με νέο.
Υποθέτω ότι δυστυχώς θα χάσεις όλες τις παλιές ώριμες σου γαρίδες, αλλά θα ανακάμψει ο πληθυσμός μόλις αρχίσουν να γενούν οι νέες.

Πάντως σε ζηλεύω… 500 λίτρα!!!


Υ.Γ. τι είναι τα almost leaves;
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #44  
Παλιά 03-03-13, 01:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

almond leaves
__________________



Tάσος
  #45  
Παλιά 03-03-13, 13:17
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Χανω μια Crs την ημέρα.

Αλλαξα γρήγορα τις συνθήκες μου κοντά στις συνθήκες που είχε ο Φιλος που αγόρασα τις γαρίδες.

Οι δικές μου όμως ενιληκες γαρίδες γεννήθηκαν και μεγάλωσαν με άλλες συνθήκες θεωρητικά χειρότερες απο αυτές που προσπάθησα να φέρω τις τελευταίες μέρες.

Ενδεικτικά είχα 20- NO3 σταθερά τώρα έχω 3.

Του παιδιού δεν παθαν κακό γιατί είχαν συνηθίσει τις συνθήκες που έφερα το Ενυδρείο μου.

Σε συνδυασμό με το χαλασμένο υπόστρωμα καθώς και με την αναταραξη του.

Το GH booster ειναι της salty shrimp. Να υποθεσω ειναι ειδικά φτιαγμένο για γαρίδες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω η απάντηση του klipitiklopos είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Η μεγάλη ανατάραξη του βυθού προκαλεί προβλήματα.

Οι νέες γαριδούλες σου θα είναι προσαρμοσμένες στις νέες συνθήκες και λογικά με το καιρό θα πληθαίνουν.

Γενικά είμαι της γνώμης ότι αυτά τα ενυδρεία δεν πρέπει να έχουν φυτεμένα φυτά, να έχουν undegravel φίλτρο σε συνδυασμό με αερόφιλτρο και κάθε χρόνο να μεταφέρονται οι γαρίδες σε νέο ενυδρείο και το παλιό να στήνετε από την αρχή. Ειδικά αν το υπόστρωμα είναι από αυτά που συμβάλουν στη ρύθμιση του pH τότε θέλει αντικατάσταση με νέο.
Υποθέτω ότι δυστυχώς θα χάσεις όλες τις παλιές ώριμες σου γαρίδες, αλλά θα ανακάμψει ο πληθυσμός μόλις αρχίσουν να γενούν οι νέες.

Πάντως σε ζηλεύω… 500 λίτρα!!!


Υ.Γ. τι είναι τα almost leaves;
ΓιΑ σκέψου να αλλάζει υπόστρωμα σε 500αρι Ενυδρείο με ειδικό υπόστρωμα που θέλει 25 ευρώ το 10κιλο.

Καμία φορά ειναι καλό το μεγάλο ενυδρειο αλλα για γαρίδες 500 λίτρα θεωρώ οτι ειναι υπερβολή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 03-03-13 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
  #46  
Παλιά 03-03-13, 16:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είχες καταλάβει από την αρχή πια ήταν τα προβλήματα αφού τα αναφέρεις.
Να επιβεβαιώσω κι εγώ το θέμα με το υπόστρωμα και τον καθαρισμό του(όχι αντικατάσταση) κάθε χρόνο ή ανάλογα τα λίτρα-βιοφόρτηση. Το σωστό θα ήταν να άδειαζε το γαριδάδικο από την αρχή και να γινόταν καθαρισμός. Στη συνέχεια με καλή προσαρμογή να βάζαμε τις γαρίδες όλες.

Πάντως σε 500 λίτρα γαριδάδικο αν στηθεί σωστά από την αρχή με ένα ουδέτερο και παθητικό υπόστρωμα ή ακόμα και λεπτό χαλίκι πιστεύω θα κρατήσει αρκετά χρόνια χωρίς να χρειαστεί να το πειράξουμε.

Αν μάλιστα δε βάλουμε φυτά με ρίζες και προσθέσουμε ένα φίλτρο βυθού σε αναρρόφηση από κάποιο εξωτερικό φίλτρο δεν θα χρειαστεί συντήρηση για πολλά χρόνια.

Ενδεικτικά να αναφέρω όταν ξέστησα τα γαριδάδικα μου τα οποία είχαν φίλτρο βυθού με αερόφιλτρο και ενώ έκανα σκούπα τακτικά ο βυθός ήταν μέσα στη λάσπη σε αντίθεση με το sulawesi γαριδάδικο που είχα μαζί με ένα Eheim ecco που ήταν πεντακάθαρο.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #47  
Παλιά 03-03-13, 16:47
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδεικτικά να αναφέρω όταν ξέστησα τα γαριδάδικα μου τα οποία είχαν φίλτρο βυθού με αερόφιλτρο και ενώ έκανα σκούπα τακτικά ο βυθός ήταν μέσα στη λάσπη σε αντίθεση με το sulawesi γαριδάδικο που είχα μαζί με ένα Eheim ecco που ήταν πεντακάθαρο.
Εννοεις λογω αυξημενης αναρροφησης του εξωτερικου φιλτρου εμεινε καθαρο το φιλτρο βυθου, η το ecco δουλευε αυτονομα;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
  #48  
Παλιά 03-03-13, 17:04
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

επειδη εχω μπει σε διαδιακασια να ξεστισω ολο το ενυδρειο και να το στησω καταληλα νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να βαλουμε φιλτρο βυθου?

Γιατι στα ξενα forum σχεδον κανενας δεν αναφερει κατι αντιστοιχο ενω εστιαζουν πολυ σε υποστρωμα με buffer απο 6-6,6?

Το οτι εκαν πολλες και συντομες αλλαγες το γνωριζω.
Αυτο που δεν σκεφτομουν ηταν γιατι πεθαιναν οι low grade γαριδες μου ενω οι γαριδες οι νεες με αρκετα υψηλοτερο grade ζουν και βασιλευουν οπως επισης και τα 40-50 μωρακια που εχει μεσα.
  #49  
Παλιά 03-03-13, 20:21
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις λογω αυξημενης αναρροφησης του εξωτερικου φιλτρου εμεινε καθαρο το φιλτρο βυθου, η το ecco δουλευε αυτονομα;
To ecco ήταν συνδεδεμένο μαζί με το φίλτρο βυθού, είναι η μέθοδος αναρρόφησης, η έξοδος του βυθού πάει στην είσοδο του εξωτερικού και το νερό επιστρέφει από την έξοδο του εξωτερικού κανονικά. http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...0&t=temartic_e
Υπάρχει και η αντίστροφη μέθοδος δηλαδή η έξοδος του εξωτερικού φίλτρου να πάει στην είσοδο του βυθού

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχω μπει σε διαδιακασια να ξεστισω ολο το ενυδρειο και να το στησω καταληλα νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να βαλουμε φιλτρο βυθου?

Γιατι στα ξενα forum σχεδον κανενας δεν αναφερει κατι αντιστοιχο ενω εστιαζουν πολυ σε υποστρωμα με buffer απο 6-6,6?

Το οτι εκαν πολλες και συντομες αλλαγες το γνωριζω.
Αυτο που δεν σκεφτομουν ηταν γιατι πεθαιναν οι low grade γαριδες μου ενω οι γαριδες οι νεες με αρκετα υψηλοτερο grade ζουν και βασιλευουν οπως επισης και τα 40-50 μωρακια που εχει μεσα.
Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις φυτά που δεν απαιτούν φύτεμα μπορείς να βάλεις φίλτρο βυθού σε συνδυασμό με κάποιο εξωτερικό. Αντίθετα βάζεις κανονικό φίλτρο. Το υπόστρωμα θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε ουδέτερο και λεπτό χαλίκι. Αν θέλεις υπόστρωμα για φυτά προτίμησε παθητικό.

Αλήθεια πόσο καιρό τις έχεις τις γαρίδες; μήπως είναι γερασμένες; δηλαδή περίπου 2 χρονών;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #50  
Παλιά 03-03-13, 21:31
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχω μπει σε διαδιακασια να ξεστισω ολο το ενυδρειο και να το στησω καταληλα νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να βαλουμε φιλτρο βυθου?
Αν βάλεις εξωτερικό φίλτρο, τότε καλά είναι να το συνδιασεις με φίλτρο βυθού, έστω κάποιες πλάκες, όπως έγραψε ο Αλέξανδρος. Δεν θα σου ρουφάει τις γαρίδες και θα έχεις πιο μεγάλη επιφάνεια υλικού από το οποίο θα περνάει το νερό... δηλ. αυξημένη βιολογία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι στα ξενα forum σχεδον κανενας δεν αναφερει κατι αντιστοιχο ενω εστιαζουν πολυ σε υποστρωμα με buffer απο 6-6,6?
Έχω δει σε πάρα πολλά ενυδρεία, το συμβολίζουνε ως UGF. Απλά αυτοί έχουν πρόσβαση σε buffer υποστρώματα τα οποία αναγκαστικά αντικαθιστούν κάθε χρόνο. Έτσι ακρετοί περιόρισαν την χρήση UGF. Οπότε εγώ υποστηρίζω UGF χωρίς φυτά, μια και εδώ δεν έχουμε φράγκα πλέον για να εισάγουμε buffer υποστρώματα

Θα δεις ότι έξω έχουν μος, και για τα φυτά έχουν κάνει πατέντες με γλαστρούλες κλπ για να μην επιρεάζουν το υπόστρωμα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
  #51  
Παλιά 04-03-13, 00:25
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων

Αλήθεια πόσο καιρό τις έχεις τις γαρίδες; μήπως είναι γερασμένες; δηλαδή περίπου 2 χρονών;
Αλεξανδρε το σκεφτηκα και αυτο. Ναι καποιες ειναι 2 χρονων και βαλε ειναι τεραστιες και καποιες γερασμενες απλα δεν νομιζω να πεθαινουν μια καθε μερα οσο γερασμενες και να ειναι, φταιει και αυτο γιατι τα ειχα παρατησει καποιο διαστημα και δεν εβλεπα μικρα.


Ασε που πεθανανε και καποιες αυγωμενες. Αληθεια απο ποτε κουβαλανε αυγα πανω τους?

Απο ποσο μηνων μεχρι ποσο?
-------------------------
Και αφου εμεις δεν εχουμε προσβαση σε υποστρωματα πως κραταμε το ph στο 6,6 και πιο κατω?

Co2 βαζετε? Τυρφη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 04-03-13 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
  #52  
Παλιά 04-03-13, 12:46
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε το σκεφτηκα και αυτο. Ναι καποιες ειναι 2 χρονων και βαλε ειναι τεραστιες και καποιες γερασμενες απλα δεν νομιζω να πεθαινουν μια καθε μερα οσο γερασμενες και να ειναι, φταιει και αυτο γιατι τα ειχα παρατησει καποιο διαστημα και δεν εβλεπα μικρα.


Ασε που πεθανανε και καποιες αυγωμενες. Αληθεια απο ποτε κουβαλανε αυγα πανω τους?

Απο ποσο μηνων μεχρι ποσο?
-------------------------
Και αφου εμεις δεν εχουμε προσβαση σε υποστρωματα πως κραταμε το ph στο 6,6 και πιο κατω?

Co2 βαζετε? Τυρφη?
Το γιατί πεθαίνουν μία κάθε μέρα δεν το γνωρίζω, μάλλον για σύμπτωση το βλέπω.

Οι CRS όπως και οι περισσότερες γαρίδες caridina μετά από 45 μέρες περίπου είναι σε ηλικία αναπαραγωγής και μέχρι το τέλος της ζωής τους.

Όλοι οι γνωστοί τρόποι για να κατεβαίνει το PH χρησιμοποιούνται.
Κατά τη γνώμη μου ο σωστότερος τρόπος ειδικά για υψηλά grades είναι 100% νερό Α/Ο και minerals με ουδέτερο υπόστρωμα.

Αυτό που πρέπει να προσέχουμε εκτός από την θερμοκρασία, είναι πολύ καλή βιολογία με πάντα 0 αμμωνία-νιτρώδη και επίσης σημαντικό τα νιτρικά <20 με ιδανικό 5-10 ppm.
Τροφή ελάχιστη και φυσικά σταθερές παραμέτρους.
Οι σωστές παράμετροι για ένα ενυδρείο με CRS είναι:
Θερμοκρασία: 22-25C
PH: 6,2 - 6,8
TDS: ~200
GH: 6-8
Νιτρικά: <20
Το ΚΗ δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αρκεί να είναι στα όρια για να μπορούμε να έχουμε σταθερό το PH.

CO2 σε ενυδρείο με CRS δεν θα το πρότεινα γιατί αν γίνει κάτι θα αλλάξει δραματικά το PH με δυσάρεστα αποτελέσματα. Είναι κρίμα να έχουμε πετύχει τις ιδανικές συνθήκες και με ένα κόλλημα του controller ή διακοπή ρεύματος ή άδειασμα της μπουκάλας να χάσουμε όλες τις γαρίδες μας.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #53  
Παλιά 05-03-13, 00:05
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

μετρησα 60 μικρα σημερα.

Δεν νομιζω να ειναι τυχαιο γεγονος απλα ολα επεξαν ενα ρολο. Πολλες αλλαγες γερασμενες γαριδες.

Ειναι η δευτερη μερα που δεν βλεπω νεκρη ενηλικη γαριδα.

Εχει περιπου πλεον 30 ενηλικες και καμια 60 πιτσιρικια.

Να δω ποσα απο αυτα θα επιβιωσουν.

Η αληθεια ειναι οτι για να φανουν στο ενυδρειο μου χρειαζομαι 2-3 χιλιαδες γαριδες.

Ευχομαι να τα καταφερω μεχρι το καλοκαιρι.
  #54  
Παλιά 05-03-13, 00:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πας για να σπάσεις το ρεκόρ όπως βλέπω 600λ γαρίδες! μπράβο
  #55  
Παλιά 05-03-13, 13:29
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

500lt ενυδρειο και 240λτ sump.

Συνολο 740.

Το κερδισα?
  #56  
Παλιά 05-03-13, 13:38
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
500lt ενυδρειο και 240λτ sump.

Συνολο 740.

Το κερδισα?
χαλαρά!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #57  
Παλιά 05-03-13, 13:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τερας ειναι αυτό....

Το καλοκαιρι με θερμοκρασία τι θα κάνεις?
  #58  
Παλιά 05-03-13, 19:47
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Χανω μια Crs την ημέρα.

Titan 1500
  #59  
Παλιά 05-03-13, 19:55
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
Titan 1500
Σωστός!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
  #60  
Παλιά 05-03-13, 22:22
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Χανω μια Crs την ημέρα.

Απο εξοπλισμό θεωρώ οτι πάω καλά.

Uv - chiller - 2 ph controller για να μην έχω πρόβλημα τι δείχνει μέσα στο Ενυδρείο και τι δείχνει στο μπαλκόνι που ειναι το sump, αυτομάτως αναπληρωσεις κτλ.

Απο τα αλλα επιπολαιος. Προσπαθούσα 3 χρόνια να παραγω γαρίδες με αλλα ψάρια μεσα και σε συνθήκες που δεν ήταν ιδανικές για αυτές.

Ελπίζω τώρα να τα καταφέρω αφού κατάφεραν και αυτές να ειναι επι 3-4 χρόνια χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα πάντα 30-40 γαριδουλες τώρα που έχουν χώρο δικό τους να γίνει μια γενναία αύξηση.

Σχεδίαζω ενα μίνι shrimp room εάν φτάσουν τα λεφτά γιατί το ταμείο ειναι μείον με 3 ενυδρειακια 120lt για να κάνω επιλεκτική αναπαραγωγή. Θα δείξει.

Γιαυτο ρωτάω και για το φίλτρο γιατί εκεί δεν με περνει για μεγάλα πράγματα. Και εκεί βέβαια 3 chiller ακόμα θα ειναι πρόβλημα.

Φιλικα
-------------------------
Μέχρι και το chiller σε θερμοκρασία +35 όταν το sump ειναι έξω στο μπαλκόνι το chiller δυσκολευτεί να κατεβάσει κάτω απο 26 την θερμοκρασία.

Το μεγάλο πρόβλημα ειναι οτι λειπω το καλοκαίρι σχεδόν στον μήνα.
-------------------------
και αλλη γαριδα νεκρη.

Βρηκα ομως και κατι αλλο. Λεω δεν μπορει κατι φταει κατι εχει πεσει μεσα.

Κοιταζα μια ωρα.

Βρηκα ενα καπακι (ταπα) βιδας, που κρυβουμε τις νοβοπανοβιδες οταν βιδωνουμε το ξυλο φουλ στην κολλα (χημικα).

Ηταν απο την μερια που βρησκω τις περισσοτερες πιστευω οτι φταει αυτο.
Εμοιαζε με κομματι τροφης στρογγυλο με ασπρο επανω (κολλα).

Τι να πω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 05-03-13 στις 22:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry Dimi Γαρίδες του γένους Neocaridina 222 11-01-15 19:41
Θέματα σχετικά με στήσιμο ‘‘γαριδάδικου‘‘ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54
Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες lucy Γαρίδες του γένους Neocaridina 72 26-10-12 08:01
Θέματα σχετικά με μωρά/μικρά (γόννο) xristosss Γαρίδες του γένους Neocaridina 6 12-06-11 17:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12495 seconds with 14 queries