Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-08, 00:09
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Τι θα μου προτείνατε???????????

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Όπως ανέφερα και στο πρώτο μου post θα ήθελα να αλλάξω κατηγορία και από κοινωνικό ενυδρείο (με γκουράμι) να κάνω το 120λιτρό μου με κιχλίδες. Βασικά ένα ζευγάρι θα ήθελα (δεν θα με πείραζε να βάλω και είδος που συνυπάρχουν πολλά μαζί) που να το επιτρέπουν τα λίτρα. Θα προτιμούσα αποικιακό ψάρι που να δέχεται τα μικρά του και να μην έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις (αν υπάρχουν είδη με κάποιες ανεκτές απαιτήσεις παρακαλώ να μου πείτε). Επίσης θα προτιμούσα κάποιο "έγχρωμο" και όχι με τόσο γκριζωπά ή μουντά χρώματα...

Διάβασα το άρθρο του Ζ_Χ, και μου άρεσαν πολύ οι Neolamprologus kungweensis/signatus και Neolamprologus stappersi (από ταγκανίκα). Δεν ξέρω βέβαια από συμπεριφορά ή το πόσο εύκολο είναι να βρεθεί στη ελληνική αγορά, αλλά μου άρεσαν πολύ οι χρωματισμοί τους. Ενδιαφέρον μου φαίνεται και το Melanochromis auratus αλλά δεν ξέρω αν κάνει για τα λίτρα που έχω.

Αν έχετε κάποια ιδέα υλοποιήσιμη (και σχετικά φτηνή, μιας και έχουμε και άλλο ακριβό χόμπι...) για κάποιο είδος από οποιοδήποτε βιότοπο, θα χαρώ πολύ να την ακούσω (...ή διαβάσω...)!!! Αν είναι εύκολο να βάλετε και μια εικόνα (λινκ) θα ήταν χρήσιμο (εκτός και αν στο google βγαίνει κυρίως το επιθυμητό αποτέλεσμα...)

Αναμένω τις προτάσεις σας με ανυπομονησία...
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-08, 22:01
Το avatar του χρήστη strider
strider Ο χρήστης strider δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Θeλω να πιστευω πως εννοεις οτι τα γκουραμια φευγουν Τι μετρησεις εχεις
Για αυτα τα λιτρα νομιζω οτι τα κrib ειναι οτι πρεπει αν εχεις αρκετα φυτουλια ( και καταληλο νερο)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-08, 03:11
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γειά σου King of Gondor! Φυσικα και θα φυγουν όλα απο το ενυδρείο και αν τύχει κάποιο είδος Αμερικής τότε παραμένει το decor μιας και θυμίζει (χαριτολογώντας...) ζούγκλα... Αν βρω κάποιο είδος προς Αφρική μεριά θα επέλθουν μεγάλες αλλαγές (οι απαραίτητες βέβαια...άμμος, πέτρες κλπ) Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ όσον αφορά στα νιτρικά, αμμωνία κλπ αλλά το νερό μου έχει σκληρότητα γύρω στα 345ppm και το pH παίζει μεταξύ 7,5-8 περίπου... (Δεν ξέρω αν βοηθούν...)

Ωραίες οι Κριμπένσις αλλά θα ήθελα κάτι που να μην είναι τόσο κοινό... Βέβαια είναι μια από τις τελευταίες επιλογές μου σε περίπτωση που δεν υλοποιηθούν οι άλλες...

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!!! Να είσαι καλά...
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-08, 15:25
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Γεια σου θαναση,
μπορείς σαν ξεκίνημα να ασχοληθείς με τον neolamprologus brichardi
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ogus+brichardi
Τα λίτρα σου είναι οριακά(καλυτερα 150)αλλά νομίζω ένα ζευγαρι θα ζήσει και στα 120.
Ενυδρείο με πέτρα(ολη την πλάτη μεχρι πάνω),άμμο ψιλη και μπορεις να βάλεις και φυτα(δεν τα πειράζουν).
Παρε μία τετραδα(βρισκεις και θεσσαλονικη)και ασε να ξεχωρίσει ενα ζευγάρι που στην συνεχεια θα αφήσεις μονο του.
Ειναι ομορφο ψαρι που κρατάει τα μωρα του και ευκολο στην συντηρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-08, 03:11
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γεια σε όλους,

Ζ_Χ νομίζω πως η πρότασή σου είναι πολύ ελκυστική όσον αφορά στο χαρακτήρα του ψαριού, αλλά με χαλάει λίγο το χρωματάκι... το γκριζορόζ σώμα του δεν μου πολυαρέσει... υπάρχει κάποιο άλλο είδος του ίδιου γένους που να του μοιάζει στο χαρακτήρα???

Βασικά είδα σε ένα ελληνοαγγλικό site "TheMalauiHomepage" το Lamprologus meleagris,που το αναφέρεις και εσύ Χρήστο στο ποστ σου (νομίζω με άλλο όνομα...) Υπάρχει περίπτωση να το βρω...?????? (τα πιο ασυνηθιστα παώ και διαλέγω...)

Ευχαριστώ για τις συμβουλές...

Υ.Γ.: Τον πέτρινο τοίχο για background πως θα τον φτάξω??????????????? Δεν θα μου κλείσει ένα σημαντικό χώρο απο το ενυδρείο?
-------------------------
Βλέποντας τα ποστ θα φαίνεται ότι το παίζω δύσκολος, αλλά θα ήθελα να βάλω κάποιο ψάρι που θα το χαίρομαι πολύ...!!!! Σόρυ αν προκαλώ πρόβλημα... ...
__________________
Be always HAPPY...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη biothanasis : 18-01-08 στις 03:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-08, 15:14
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Γκρί???


Μην κανεις πλάτη,βαλε πέτρα μια πανω στην αλλη μεχρι πανω και να κατεβαινει προς την αλλη πλευρα,αμμο ψιλη,βαλισνερειες και σε δυο μηνες αν το κανεις σωστα θα εχεις και μικρα μεσα να βολταρουν.
Και σε κανα δυο μηνες θα μου δωσεις και μικρα να στησω το δικο μου με αυτα(120 λιτρα)
Τωρα για το ειδος που ψαχνεις δυσκολο να το πετυχεις...και ειναι γκρι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-08, 20:27
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Φίλτατε Χρήστο με έπεισες αν και το Lamprologus meleagris είναι καφετί με βουλίτσες... (δες φωτό...) (Πλακώνονται κι αυτά μεταξύ τους όπως και τα δικά σου?)
Νομίζω ότι θα μου πάρει κάμποσο καιρό να στήσω το ενυδρείο για ταγκανικοκιχλίδες γιατί πρέπει να πάω σε μία παραλία να μαζέψω άμμο και να την καθαρίσω...ΛΟΛ... (Προτείνετε παραλία Μηχανιώνας ή Περαίας???? Έχει αλλού πιο κοντά στο κέντρο της Θεσ/κης?????) Πόσα λίτρα άμμο θα χρειαστώ?? Καμιά 5αριά σακούλες Super Market???
Πέτρες έχω βρεί κάμποσες αλλά μάλλον χρειάζομαι κι άλλες... για να φτιάξω το background σαν βουναλάκι...
Έχω και ένα ξύλο... θα χρειαστεί???
Θα βγάλω και μια αγγελία πρώτα για να δώσω ψάρια και φυτά...!!!!

Θα σας ενημερώσω για τα επόμενα στάδια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Lamprologus meleagris_male.jpg
Εμφανίσεις:  181
Μέγεθος:  51,9 KB  
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-08, 10:50
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από biothanasis Εμφάνιση μηνυμάτων
... (Προτείνετε παραλία Μηχανιώνας ή Περαίας???? Έχει αλλού πιο κοντά στο κέντρο της Θεσ/κης?????) ...
Τι θα έλεγες να πήγαινες στο Φαναρι ή στον Ποταμό (μετά από Επανωμή) ή περιοχή Μακρύγιαλου-Μεθώνη και να χτυπούσες μετά και κανενα τσιπουράκι στα παραλιακά κέντρα?
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-08, 13:01
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Μ'ενα σμπάρο δυο τριγώνια.... Καλή ιδέα "alati".... Θα πάω αυτή την εβδομάδα για άμμο... Thank you για την πληροφορία...
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-08, 14:37
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Γεια σου βρε Θαναση.Τι γινεται?
Για αμμο αν δεν εχεις σκοπο να κανεις εκδρομη γιατι δεν κοιτας σε καποιο μαγαζι?Ουτως ή αλλως το ιδιο και λιγο πιο φθηνα θα σου βγει.
-βενζινες
-κουβαλητο
-ελεγχος για την καθαροτητα

+ξυπνας το πρωι,πας στο μαγαζι,τις αγοραζεις,
σταματας για καφε παραλια κανεις οφθαλμολουτρο (αξια ανεκτιμητη)!!!!
Αν θελεις παντως εχω καποια βοτσαλα μαυρα κυβους μικρους που μπορεις να τους βαλεις για τις κιχλιδες σου.Οποτε θελεις στις φερνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-08, 14:57
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου βρε Θαναση.Τι γινεται?
Για αμμο αν δεν εχεις σκοπο να κανεις εκδρομη γιατι δεν κοιτας σε καποιο μαγαζι?Ουτως ή αλλως το ιδιο και λιγο πιο φθηνα θα σου βγει.
-βενζινες
-κουβαλητο
-ελεγχος για την καθαροτητα

+ξυπνας το πρωι,πας στο μαγαζι,τις αγοραζεις,
σταματας για καφε παραλια κανεις οφθαλμολουτρο (αξια ανεκτιμητη)!!!!
Αν θελεις παντως εχω καποια βοτσαλα μαυρα κυβους μικρους που μπορεις να τους βαλεις για τις κιχλιδες σου.Οποτε θελεις στις φερνω.
Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά όντως είναι ανεκτίμητης αξίας να αγοράσεις άμμο με τον τρόπο του glazar...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-08, 02:52
Το avatar του χρήστη biothanasis
biothanasis Ο χρήστης biothanasis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αιδηψός
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Γειά σε όλους...,

glazar: Είπε ότι θα με πάει κάποιος που ήδη πηγαινοέρχεται στη Μηχανιώνα με αυτοκίνητο, ελπίζω να μην μου το καθυστερήσει...
Για τον καθαρισμό έχεις δίκιο, αλλά τι να κάνω που δίνω και λεφτά στο άλλο μου χόμπι και δεν μου μένουν πολλά γι'αυτό... άσε που πρέπει να αγοράσω και τα ψάρια και θα "μου βγεί ο κούκος αηδόνι" με τις τιμές που έχω δει... !!!!!! Όσον αφορά στις πέτρες θα σε ειδοποιήσω... Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά...

Σου έχω στείλει και ένα pm. Αν μπορέσεις δες το...
__________________
Be always HAPPY...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα φυτά μου δεν πάνε καλα...μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 34 14-12-07 22:42
Μία αστεία ερώτηση που μου ομως μου δημιουργεί πρόβλημα kostasthess_ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 08-10-07 22:26
τα χάπια μου , τα νεύρα μου.. ΔΕΝ μπορεί ! crazyio Bettas 18 13-12-06 19:43
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Τι ξύλο- ρίζα θα προτείνατε να βάλω στο ενυδρείο μου? Ιορδάνης Αρχάριοι γλυκού νερού 8 15-02-05 20:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05662 seconds with 14 queries