Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 18-02-16, 13:36
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Νικολετα σε παραδεχομαι για την ορεξη και το ψαξιμο/διαβασμα που εχεις κανει αλλα το παιδευεις πολυ το θεμα με το συγκεκριμενο ενυδρειο και δεν χρειαζεται ουτε για τα συγκεκριμενα φυτα ουτε για τα γκαπυ που θελεις να βαλεις. για το μονο πραγμα που πρεπει να ανησυχεις για τα φυτα ειναι η αλλαγη/ προσαρμογη απο immersed σε emersed. ειδικα η μοςς θελει προσπαθεια να την βγαλεις απο το ενυδρειο! ο λογος που στο λεω ειναι για να μην αγχωνεσαι τζαμπα!
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 18-02-16, 14:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολετα σε παραδεχομαι για την ορεξη και το ψαξιμο/διαβασμα που εχεις κανει αλλα το παιδευεις πολυ το θεμα με το συγκεκριμενο ενυδρειο και δεν χρειαζεται ουτε για τα συγκεκριμενα φυτα ουτε για τα γκαπυ που θελεις να βαλεις. για το μονο πραγμα που πρεπει να ανησυχεις για τα φυτα ειναι η αλλαγη/ προσαρμογη απο immersed σε emersed. ειδικα η μοςς θελει προσπαθεια να την βγαλεις απο το ενυδρειο! ο λογος που στο λεω ειναι για να μην αγχωνεσαι τζαμπα!
Η μοςς παει πολύ καλα εκτος νερού παντως απλώνει πολύ , πιο πολύ απο τα υπόλοιπα φυτά που έχω μέσα στο ενυδρειο και κάποιες ανούμπιες ήδη βγάζουν και αναπτύσσουν και το δεύτερο φύλλο τους μέσα σε ένα μηνα . Τώρα θα πρέπει να ανυσηχώ και για την προσαρμογή απο emerged σε submerged ? Yποτείθεται ειναι πιο εύκολη η αντίστροφη προσαρμογή . Ισως και να το ψάχνω πολύ αλλά θέλω να γίνει κάτι όμορφο και δεν περίμενα να τα καταφέρω και ως εδώ για να πω την αλήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 21-02-16, 19:35
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα σε όλους από αύριο σκέφτομαι να πειραματιστώ με πολύ μικρή ποσότητα τύρφης και ένα φίλτρο όπου θα την βάλω μέσα σε κάλσον σε έναν κουβά μόλις 14 λίτρων ! Σκοπός είναι να ρίξω το ph του νερού από οτι κατάλαβα απο αυτά που διάβασα είναι ότι πεφτει παράλληλα και το Kh και συνεπώς και το Gh , ισχυεί ?

Επίσης πρέπει να χρησιμοποιώ και άνθρακα στο φίλτρο για το χρώμα ? Βγάζει πολύ ? Δεδομενου ότι το ενυδρειο μου ειναι γεμάτο drift woods + τύρφη υπάρχει περίπτωση να βγαίνει κατάμαυρο ή σκούρο καφέ νερό ( τύπου Αμαζονίου ? Πρέπει οποσδήποτε λοιπόν να βάλω άνθρακα και εαν ναι που μπορώ να βρω οικονομικά μεγάλη ποσότητα άνθρακα αλλά και τύρφης γιατί την πήρα 1.2 λίτρα 6 ευρω ..
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 21-02-16, 21:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ανάλογα τη ποσότητα της τύρφης που θα βάλεις, το είδος της τύρφης και το χρόνο που θα την αφήσεις μέσα στο νερό, μπορεί το νερό να βγει κίτρινο σαν χαμομήλι μέχρι σκούρο καφέ, από όλα τα παραπάνω βέβαια εξαρτάται και το PH αλλά και το GH
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 21-02-16, 21:15
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι με τις ποσότητες θα πειραματιστώ μέχρι να βρω την ποσότητα σε gr που μου κατεβάζεις το ph σε επιθυμητό επίπεδο . Θα την αφήσω 2 24ωρα όταν φτάσω να γεμίσω το βαρέλι προετοιμασιάς . Το χώμα τύρφης μπορώ να το χρησιμοποιήσω που πουλάνε στα φυτώρια ή θα έχει λιπάσματα που δεν κάνουν για ενυδρειο ? Το λέω για ειναι πολυ πιο φτηνή απο αυτην που παίρνουμε απο τα pet shop !
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 21-02-16, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όχι χώμα τύρφης, καθαρή τύρφη
αναφέρω εδώ πως την χρησιμοποιώ www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604&highlight=%E2%E1%F1%DD%EB%E 9&page=2/#44

----------------------------------



--------------------------------
ή αυτή http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701
πάντα χωρίς πρόσθετα
και η απλή και καθαρή τύρφη είναι πάντα πιο φθηνή, δεν συμφέρει να βάλουν πρόσθετα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 22-02-16, 00:07
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ναι με τισ φορμες απο κεικ το εχω διαβασει το post σου πολυ βοηθιτικο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 28-02-16, 19:21
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδια καλησπέρα σε όλους εφτασε η μέρα να γεμίσω το ενυδρειο μου , αυριο το πρωι θα συνδεσω τα συστηματα co2 , max mix reactor external και το εξωτερικο φίλτρο aquel asap 1600 .

Εχω δυο ερωτησεις :

1. έβαλα στον πατο του φιλτρου υαλοβαμβακα , εβγαλα όλα τα μαυρα του σφουγγαρια , μετα έβαλα 5 κάλτσες με τυρφη απο το praktiker
( 900 γρ τυρφη ) , και μετα έβαλα πανω πανω το βιολογικο υλικο πρωτα ενα στρωμα μακαρονι και απο πανω ματριχ 2 λιτρα . Μου μενει λιγος κενος χωρος πανω πανω λετε να βάλω υαλομβαβακα παλι ?

2. Το εξωτερικο μου φιλτρο εχει δυο αντλιες γνωριζει καποιος εαν μπορουν να βεζουνταριστουν στο τζαμι εξω απο το ενυδρειο ή πρεπει απαραιτητα να ειναι μεσα ? Στη δευτερη εικονα που δειχνει στον οδηγο εγκαταστασης εαν δεν κανω λαθος δειχνει οτι οι αντλιες μπορουν να τοποθετηθουν και εκτος ενυδρειου ???
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0889.jpg
Εμφανίσεις:  208
Μέγεθος:  31,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0890.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  27,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0891.jpg
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  30,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 02-03-16, 12:19
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά , ειναι καλύτερο να βάλω μια βαλβιδα ανεπιστροφης αμεσως μετα τη φιαλη co2 και μια ακομή μετα τον διαχυτη ή μονο αμεσως μετα τη φιαλη ειμαι καλυμένη ? Επίσης στην παροχή που θα δινει νερο + co2 στο ενυδρειο αφου περάσει απο τον εξωτερικό διαχύτη και το εξωτερικό φίλτρο σκέφτομαι να στριμώξω λίγο σφουγγάρι με μεγάλους πόρους για επιπλέον διάχυση θα δουλέψει ή να μην το βάλω καν , μου αρκει ο εξωτ. διαχυτης μόνο ?
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 04-03-16, 14:20
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδια καλησπερα προχτες γεμισα το ενυδρειο μου με νερο που μαλακωνα με τυρφη . Εβαλα το co2 για 12 ωρες την μερα , δίνει παροχή μια ωρα πριν αναψουν τα φωτα και μια ωρα μετα που θα σβήσουν ( 3 φυσαλίδες το δεπτερόλεπτο σκέφτομαι να μειωσω σε 2 σε 2-3 μέρες ) . Κατα το γέμισμα ενα μεγάλο ξύλο έπεσε και παρέσυρε μαζί του κάποια μικρότερα ξύλα με αποτέλεσμα όλο το υποστρωμα να αναταραχθει και το ενυδρειο να θολωσει πολυ σε σημειο να μην φαινεται τιποτα απο τις οργανικες υλες που γέμισε το νερο .Εν τελει άφησα το ξύλο ως έμεινε γιατι το αποτέλεσμα δειχνει ακόμη πιο φυσικό τώρα . Οι αποριες μου όμως ειναι οι εξής :

1.Ήδη απο χτες μια μερα μετα το γεμισμα εμφανίστηκαν οι πρώτες άλγες στις άκρες απο τις ανούπμιες ( λογικό αφού γεμίσε θρεπτικά συστατικά το νερο εφόσον δεν το αδειασα αμέσως μετα το πρώτο γέμισμα . Σήμερα θα κάνω αλλαγή 50% με νέο νερο που ετοιμασα στο βαρέλι με τύρφη . Αύριο λέω να κάνω πάλι αλλαγή 25% και γενικά απο εκει και πέρα να κάνω για 10 μέρες αλλαγή 30-40% μερα παρα μέρα με σκοπώ να περιορίσω πολύ την ανάπτυξη άλγεων !!! Θα βοηθήσει αυτό ? Και μέχρι πότε πρεπει να κάνω αλλαγή πολύ συχνά μεχρι να βρω την ρουτίνα μου στην εβδομαδιαια αλλαγή ?

2. Δεν έχω αρχίσει το στρώσιμο του ενυδρειου ( στρώσιμο με τροφή ) καθώς κατί τετόιο θα ανέβαζε την αμμωνία και θα είχα ακόμη περισσότερες άλγες !!! Πότε όμως μπορώ να αρχίσω την διαδικασία στρωσίματος ? Αφού περάσουν π.χ. 7-8 μέρες και με τις αλλαγές φύγουν τα πολλά θρεπτικά απο τη στηλη του νερου ?


3. Τα πρώτα λιπάσματα επίσης λογικά θα πρεπει να τα ρίξω στις 2-3 βδομάδες απο το γέμισμα ?

4. Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου με 1 κιλό τύρφη μέσα στο φίλτρο είναι : ph : 6,9 , kh : 6 , gh : 6 , H τύρφη απο praktiker δουλέυει ! Αλλά και όταν κλείνει το co2 το ph δεν πάει πάνω απο 7,0 !


Θα ανεβάσω και φώτος το απόγευμα απλώς όποιος μπορεί ασ μου απαντήσει στα ερωήματα ευχαριστώ πολύ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 18-03-16, 18:59
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους πήρα το απλό σύστημα αντίστροφης όσμωσης 3 σταδίων που βγάζει 190 λίτρα την ώρα και έκανα μία μεγάλη αλλαγή νερού ( 70% ) στο ενυδρειο σημερα 15η μέρα μετά το αρχικό γέμισμα . Η τύρφη δεν δούλευε και τοσο καλά και δεν είχε το απο΄τελσεσμα που ήθελα . Σήμερα μετά την αλλαγή μέτρησα : Ph : 7,3 , kh : 3 , gh : 3 . To ph μου φαίνεται λίγο υψηλό και δεν ξέρω εαν είναι πλασματική η μέτρηση αλλά έχει και 30% νερό βρύσης το ενυδρειο . Πάντως σκέτο νερό όσμωσης που μέτρησα πήρα της εξής μετρήσεις : ph : 6,8 , kh : 0 , gh : 0 . Το kh μου είναι καλό ή να ανέβω λίγο ? Φοβάμαι μηπως υπάρξει αστάθεια στο ph ( ph crash ) . Σίγουρά βέβαια μέχρι να βάλω τα guppies , τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια σε 2 μήνες περίπου που θα έχει στρώσει το νερο θα ανεβάσω σταδιακά το kh απο το 3 μέχρι να πάει στο 7 . Επίσης ξεκίνησα το στρώσιμο με τροφή και δεν έριξα λίπασμα παρόλο που πέρασαν 2 μήνες απο το στήσιμο του ενυδρειου 50 μέρες dry start + 15 μέρες έως σήμερα απο το γέμισμα . Ελπίζω η αμμαωνία που θα παραχθεί να μην μου γεμίσει άλγες !!!

Να και κάποιες φώτος απο την 15η μέρα μετά το γέμισμα τα πράγματα πάνε καλούτσικα εκτός απο κάποιες άλγες που ειναι πάνω στην μοσ..... η αλήθεια ειναι πως το νερό μου δεν έχει ανατάραξη και δεν ξέρω μήπως αυτο φταιει για την άλγη στην μοσ . Έχω μία αντλη που δίνει παροχη νερού και Co2 κάτω κάτω στο μπροστινο μέρς του ενυδρειου και μία αντλία που δίνει νερό στο κάτω πίσω μέρος του ενυδρειου απο την ίδια μεριά με την πρώτη . Να βάλω και 3 αντλια μέσα απο την άλλη μερια για περισσότερη κυκλοφοριά νερού ή δεν χρειάζεται ?
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 18-03-16, 19:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Φωτο δεν ανεβασες ομως..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 18-03-16, 19:46
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο εγινε..!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 18-03-16, 19:53
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ !!! Αν γλυτώσει και απο τις λίγες άλγες θα είναι πολύ καλύτερο οταν μπουν και τα ζωντανα μέσα !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 18-03-16, 20:50
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Αν και οι φωτο δεν ειναι καθαρες,δειχνει ωραιο και τα φυτα καλα πανε!!Η μος ειναι πολυ κοντα στο φως και γι αυτο ισως σου πιανει αλγη.Flame moss ειναι;Τωρα στην αρχη μην ανεβαζεις πολυ τον φωτισμο,να προσαρμοστουν τα φυτα.Κανε το σταδιακα.Στη θεση σου θα εβαζα κανενα φυτο που ψηλωνει πισω απ τη ριζα θα δειξει πολυ ωραια, καμια sessiliflora ας πουμε.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 18-03-16, 21:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και οι φωτο δεν ειναι καθαρες,δειχνει ωραιο και τα φυτα καλα πανε!!Η μος ειναι πολυ κοντα στο φως και γι αυτο ισως σου πιανει αλγη.Flame moss ειναι;Τωρα στην αρχη μην ανεβαζεις πολυ τον φωτισμο,να προσαρμοστουν τα φυτα.Κανε το σταδιακα.Στη θεση σου θα εβαζα κανενα φυτο που ψηλωνει πισω απ τη ριζα θα δειξει πολυ ωραια, καμια sessiliflora ας πουμε.
Ναι μάλλον για αυτό πιάνει άλγη εαν φανταστείς ότι στο dry start είχα 170 watt στα 240 λίτρα και τώρα το έχω κατεβάσει στα 130 και το άφησα εκεί σταθερά απο τότε που το γέμισα με νερό . Flame moss ειναι αυτη πάνω στη ρίζα-γέφυρα και η άλλη η πυκνή κάτω στο drift wood δίπλα απο τις ανουμπιες ειναι tahiphilioum spiky moss .
Καλή η ιδέα σου για ένα ψηλό φυτό ( αν και μου αρέσει το τοπίο με ένα είδος μόνο ξύλο και 2-3 το πολύ είδη φυτών ) πίσω απο τη ρίζα αλλά δεν το επιχειρώ ακόμη ας στρώσει πρώτα το ενυδρειο να βρει και την ρουτινα του και μετά . Ακόμη δεν έχω ρίξει καν τα πρώτα λιπάσματα και το ενυδρειο είναι στημένο σχεδον 10 βδομάδες !!!
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 19-03-16, 03:11
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου,
έτσι όπως το βλέπω όμως μου ήρθε μια ιδέα.....
με τα ξύλα ακριβώς όπως είναι εγώ θα έβγαζα όλα τα φυτά
και θα άφηνα μόνο το "γρασίδι" και θα γέμιζα όλα τα ξύλα με flame moss.

Βέβαια ίσως να είναι λίγο μεγάλο για moss tank αλλά αυτό σκέφτηκα μόλις το δα...
-------------------------
Βασικά οι ανούμπιες δεν μου κολλάνε αν και μου αρέσουν σαν φυτά και στην αριστερή πλευρά πίσω από τα ξύλα θα μου άρεσε κάποιο ψηλό φυτό.
(συγκεκριμένα ένα που είναι μακρόστενο και πάρα πολύ λεπτό αλλά δε θυμάμαι πως το λένε)

http://i172.photobucket.com/albums/w...oijuallumi.jpg
Αυτό το ψηλό εννοώ που είναι πίσω πίσω στην εικόνα, μπορεί να είναι και αυτό που ήδη έχεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz87 : 19-03-16 στις 03:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 19-03-16, 11:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου,
έτσι όπως το βλέπω όμως μου ήρθε μια ιδέα.....
με τα ξύλα ακριβώς όπως είναι εγώ θα έβγαζα όλα τα φυτά
και θα άφηνα μόνο το "γρασίδι" και θα γέμιζα όλα τα ξύλα με flame moss.

Βέβαια ίσως να είναι λίγο μεγάλο για moss tank αλλά αυτό σκέφτηκα μόλις το δα...
-------------------------
Βασικά οι ανούμπιες δεν μου κολλάνε αν και μου αρέσουν σαν φυτά και στην αριστερή πλευρά πίσω από τα ξύλα θα μου άρεσε κάποιο ψηλό φυτό.
(συγκεκριμένα ένα που είναι μακρόστενο και πάρα πολύ λεπτό αλλά δε θυμάμαι πως το λένε)

http://i172.photobucket.com/albums/w...oijuallumi.jpg
Αυτό το ψηλό εννοώ που είναι πίσω πίσω στην εικόνα, μπορεί να είναι και αυτό που ήδη έχεις.
Καλημέρα η Flame moss και εμενα μου αρέσει τρελά πραγματικά είναι απίστευτα όμορφη και κάνει πολύ ωραιο σχηματισμό σαν φλόγες !!! Παρόλο που ειναι απο τις πιο απαιτητικες moss απλώνει και ελπίζω να απλώσει κι αλλο !!! Οσο για τις ανούμπιες ειναι το αγαπήμενο μου φυτό και λατρεύω το ανθάκι τους , αλλά ακόμη και να ήθελα να τις αφαιρέσω δεν μπορώ έχουν προσκοληθεί τόσο πολύ στα ξύλα και έχουν αναπτύξει πολύ μεγάλο ριζικό σύστημα σε σύντομο χρονικό διάστημα που δεν βγαίνουν με τίποτα . Μία μικρή ανούμπια πήγα να βγάλω οταν το γέμισα μετα το dry start και έσπασαν τα φύλα της και το ρίζωμα έμενε εκεί άκαμπτό και απτόητο . Και τώρα ξαναβγάζει φύλο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα η Flame moss και εμενα μου αρέσει τρελά πραγματικά είναι απίστευτα όμορφη και κάνει πολύ ωραιο σχηματισμό σαν φλόγες !!! Παρόλο που ειναι απο τις πιο απαιτητικες moss απλώνει και ελπίζω να απλώσει κι αλλο !!! Οσο για τις ανούμπιες ειναι το αγαπήμενο μου φυτό και λατρεύω το ανθάκι τους , αλλά ακόμη και να ήθελα να τις αφαιρέσω δεν μπορώ έχουν προσκοληθεί τόσο πολύ στα ξύλα και έχουν αναπτύξει πολύ μεγάλο ριζικό σύστημα σε σύντομο χρονικό διάστημα που δεν βγαίνουν με τίποτα . Μία μικρή ανούμπια πήγα να βγάλω οταν το γέμισα μετα το dry start και έσπασαν τα φύλα της και το ρίζωμα έμενε εκεί άκαμπτό και απτόητο . Και τώρα ξαναβγάζει φύλο
Αυτο το φυτό που μου προτείνεις μοίαζει λίγο με την άγρια την saggitaria αλλά είναι πιο λεπτο φαίνεται οτι απλώνει σε όλη την επιφάνεια και θα κόβει πολύ φως .

Εδώ ακόμη αφαιρώ φακή απο την 200λιτρη λεκάνη που καταλάθος όταν μου έδωσαν τα ramshorn είχε 2-3 φακές και τώρα είχα φτάσει στο σημείο να έχει γεμίσει όλη η επιφάνεια φακή και να μην περνάει ο ήλιος ως τον βυθό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 19-03-16 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 19-03-16, 11:33
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

Αυτο που σου προτεινε ειναι το eleocharis vivipara. ωραια η μοςς αλλα για το συγκεκριμενο σημειο θα προτιμουσα καποια αλλη να απλωνει προς τα κατω.
Επισης η flame ειναι απο τις πιο ευκολες μοςς. σε εκεινο το σημειο μιας και ειναι ψηλα μπορεις να βαλεις μια πιο απαιτητικη μοςς ή ακομα και μοντε καρλο ή και κουμπα να απλωνει προς τα κατω.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 19-03-16, 11:34
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου,
έτσι όπως το βλέπω όμως μου ήρθε μια ιδέα.....
με τα ξύλα ακριβώς όπως είναι εγώ θα έβγαζα όλα τα φυτά
και θα άφηνα μόνο το "γρασίδι" και θα γέμιζα όλα τα ξύλα με flame moss.

Βέβαια ίσως να είναι λίγο μεγάλο για moss tank αλλά αυτό σκέφτηκα μόλις το δα...
-------------------------
Βασικά οι ανούμπιες δεν μου κολλάνε αν και μου αρέσουν σαν φυτά και στην αριστερή πλευρά πίσω από τα ξύλα θα μου άρεσε κάποιο ψηλό φυτό.
(συγκεκριμένα ένα που είναι μακρόστενο και πάρα πολύ λεπτό αλλά δε θυμάμαι πως το λένε)

http://i172.photobucket.com/albums/w...oijuallumi.jpg
Αυτό το ψηλό εννοώ που είναι πίσω πίσω στην εικόνα, μπορεί να είναι και αυτό που ήδη έχεις.
Μάλλον ειναι η άγρια ελεοχαρις ( eleocharis palustris ) που ψηλώνει πολύ . Εγώ έχω την eleocharis mini sp. που γίνεται χαμηλό όμορφο χαλάκι , αλλα σύντομα μαλλον θα πάρω πακετο με sissors απο το e-bay γιατι δεν θέλω να μου ψηλώσει πολύ !
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 19-03-16, 11:35
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Eleocharis montevidensis
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 19-03-16, 11:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σου προτεινε ειναι το eleocharis vivipara. ωραια η μοςς αλλα για το συγκεκριμενο σημειο θα προτιμουσα καποια αλλη να απλωνει προς τα κατω.
Επισης η flame ειναι απο τις πιο ευκολες μοςς. σε εκεινο το σημειο μιας και ειναι ψηλα μπορεις να βαλεις μια πιο απαιτητικη μοςς ή ακομα και μοντε καρλο ή και κουμπα να απλωνει προς τα κατω.
Καλημέρα , Monte carlo πάνω στο ξύλο ? Δεν φυτεύεται σε υπόστρωμα αυτο το carpet ?

Για την Flame moss το site της tropica αναφέρει οτι έχει κάποιες απαιτήσεις και το κατατάσει στα medium δυσκολιας και απιτήσεων φυτά , αλλά δικιό έχεις ολα αυτά ειναι σχετικά με τις απαιτήσεις .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Eleocharis montevidensis
Το eleocharis το πετύχαμε τουλάχιστον όλοι χαχαχ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 19-03-16 στις 11:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 19-03-16, 11:47
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

το montevidensis ειναι μιας και ειναι μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 19-03-16, 12:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
το montevidensis ειναι μιας και ειναι μεγαλυτερο.
Γίνεται να φυτευτεί το monte carlo carpet πάνω σε ξύλο απευθειας χωρις καθόλου χώμα ?
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 19-03-16, 12:16
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ναι την στερεωνεις με λιγο κολλα στιγμης. οποιαδηποτε κολλα στιγμης κυανοακρυλικη.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 19-03-16, 12:58
BUREKAS47 Ο χρήστης BUREKAS47 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2015
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

πολυ ωραίο Νικολέτα έγινε το ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 19-03-16, 14:48
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Και εμένα οι ανούμπιες μου αρέσουν γενικά
αλλά έτσι όπως το δα μου έσκασε εικόνα ότι θα ήταν πολύ καλό με όλα τα φυτά να είναι λεπτεπίλεπτα
αλλά σημασία έχει πως το έχεις φανταστεί εσύ και όχι εγώ, δικό σου είναι
οπότε συνέχισε την καλή δουλειά και να το δεις όπως πραγματικά το θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 20-03-16, 11:33
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα οι ανούμπιες μου αρέσουν γενικά
αλλά έτσι όπως το δα μου έσκασε εικόνα ότι θα ήταν πολύ καλό με όλα τα φυτά να είναι λεπτεπίλεπτα
αλλά σημασία έχει πως το έχεις φανταστεί εσύ και όχι εγώ, δικό σου είναι
οπότε συνέχισε την καλή δουλειά και να το δεις όπως πραγματικά το θέλεις.
Ευχαριστώ για τα καλα σας λογια παιδια μέχρι να βρει τις ισορροπιες το ενυδρειο σκέφτομαι να μην πειραξω κατι μιας που όλα πάνε καλά . Μετά βλέπουμε .

Να ρωτήσω κατι ασχετο , υπάρχει περίπτωση ενα μικρο ramshorn ( υποθέτω σχεδον νεογέννητο ) που έβαλα στο ενυδρειο πριν κάποιες μέρες όταν μεγαλώσει που έχει ήδη μεγαλώσει αρκετα μέσα σε κάποιες μέρες να μου γεννήσει αυγά που να γίνουν σαλιγκάρια ? Σήμερα πρόσεξα στο τζάμι κάτι σαν αυγά 2-3 ξέμπαρκα και ανυσηχω δεν θέλω να γεμίσω ramshorn εαν ειναι να το βγαλω ?
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 20-03-16, 17:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη τα βγάλεις, μόνο καλό κάνουν, ειδικά αν είναι ramshorn
(ramshornπληκτος )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μεταφέρω ψάρια για 25 με 27 ώρες kornek Γλυκό νερό - Γενικά 32 28-02-11 23:24
Τι γίνεται σε άλλες χώρες. Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 19-02-10 12:02
Βοηθεια χήρες και καρδιναλιοι! Oakenfold Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-01-09 12:16
Μετακόμιση 12 ώρες απόσταση k. konstantinos Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-03-08 12:46
¶λλα προιόντα σε άλλες χώρες Carebean pirate Γλυκό νερό - Γενικά 0 25-06-07 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10177 seconds with 14 queries