Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-09-12, 13:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δε θέλεις να ακούσεις τις συμβουλές κανενός, γιατί ζητάς την άποψή τους? Δεν το λέω για να σε κατηγορήσω για κάτι, δε σε ξέρω, απλά μου φαίνεται ότι αναλώνεις πολύ χρόνο στο φόρουμ ενώ έχεις ήδη σχηματισμένη άποψη για το τι θέλεις να κάνεις....
Μη με παρεξηγείς, δε λέω ότι είσαι σωστός ή λάθος, δεν έχω την απαραίτητη εμπειρία, αλλά ας πούμε για το φελιζόλ μου φαίνεται απόλυτα λογικό να πρέπει να βάλεις με τόσες πέτρες... Εντάξει η αεραντλία, και μένα μου αρέσει να βλέπω μπουρμπουλήθρες, άστη, αλλά το φελιζόλ είναι πολύ σωστή πρόταση... Εμένα μου έσπασε ένα 60ρι (όχι από πέτρες αλλά από βλακεία μου) και γέμισε το παρκέ 2 πόντους νέρό... Δε θέλεις να σου συμβεί κάτι αντίστοιχο, πίστεψέ με...

Πάντα φιλικά
δεν παρεξηγω κανεναν. Βλεπεις καπου να λεω οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ να βαλω φελιζολ η οτι δεν μου αρεσει σαν ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-09-12, 13:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Όχι , δεν το είπες... Είπες ότι δε βλέπεις λόγο για την τοποθέτησή του... Απλά ως παθών είπα να σε προλάβω πριν τρέχεις... Επίσης και το κόλλημα των πετρών είναι καλή ιδέα μια που τα ψάρια σου σκάβουν... Εγώ που δε σήκωσα τις πέτρες μου σε ύψος, έβαλα και ποδαράκια σιλικόνης μήπως καθήσουν κάτω και μετά θέλω κανό για να μπω στο σαλόνι... Είναι μεγάλη πίκρα να ψάχνεις με την απόχη τα ψάρια για να τα πετάξεις στη λεκάνη με τα πόδια σου σε 2 πόντους νερό... Δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις όσο πιο ασφαλές γίνεται... Εκτός από την ταλαιπωρία δηλαδή...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-09-12, 13:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι , δεν το είπες... Είπες ότι δε βλέπεις λόγο για την τοποθέτησή του... Απλά ως παθών είπα να σε προλάβω πριν τρέχεις... Επίσης και το κόλλημα των πετρών είναι καλή ιδέα μια που τα ψάρια σου σκάβουν... Εγώ που δε σήκωσα τις πέτρες μου σε ύψος, έβαλα και ποδαράκια σιλικόνης μήπως καθήσουν κάτω και μετά θέλω κανό για να μπω στο σαλόνι... Είναι μεγάλη πίκρα να ψάχνεις με την απόχη τα ψάρια για να τα πετάξεις στη λεκάνη με τα πόδια σου σε 2 πόντους νερό... Δε βλέπω το λόγο να μην το κάνεις όσο πιο ασφαλές γίνεται... Εκτός από την ταλαιπωρία δηλαδή...
αυτο που εννοουσα ειναι για τις 20-25 πετρες που εχω. οταν και αν προσθεσω και αλλες θα βαλω φελιζολ.

κολλημα των πετρων δεν θα κανω ποτε γιατι ειμαι ανθρωπος που αλλαζω το στησιμο εστω και μιας πετρας συχνα και δεν μπορω να τις εχω κολλημενες. εξαλλου η σιλικονη θελει μερες για να ειναι ετοιμη να μπει στο νερο (ναι η ενυδρειακη). οποτε δε γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-09-12, 13:37
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Η αλλαγή του setup δεν αγχώνει τα ψάρια? Τουλάχιστον κόλλα αυτές που είναι πιο επίφοβες να χτυπήσουν το πίσω τζάμι. Όχι μεταξύ τους, απλά βάλε μια μπιλίτσα σιλικόνης στην πλάτη της πέτρας ώστε να υπάρχει ένα buffer μεταξύ πέτρας/τζαμιού... Ούτε αισθητικό πρόβλημα θα έχεις αλλά και ανά πάσα στιγμή αν αλλάξεις διάταξη μπορείς να το βγάλεις ακόμα και με το χέρι σου...
Η bison στεγνώνει πλήρως σε 24h εκτός και αν βάλεις τεράστια ποσότητα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-09-12, 13:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλλαγή του setup δεν αγχώνει τα ψάρια? Τουλάχιστον κόλλα αυτές που είναι πιο επίφοβες να χτυπήσουν το πίσω τζάμι. Όχι μεταξύ τους, απλά βάλε μια μπιλίτσα σιλικόνης στην πλάτη της πέτρας ώστε να υπάρχει ένα buffer μεταξύ πέτρας/τζαμιού... Ούτε αισθητικό πρόβλημα θα έχεις αλλά και ανά πάσα στιγμή αν αλλάξεις διάταξη μπορείς να το βγάλεις ακόμα και με το χέρι σου...
Η bison στεγνώνει πλήρως σε 24h εκτός και αν βάλεις τεράστια ποσότητα...
αυτην εχω κι εγω και στεγνωνει τοσο γρηγορα αν βαλεις 1μμ παχος! για να κολλησουν που λες θελει εβδομαδα! αλλα και 1 μερα να ηθελε (λεμε τωρα), τι θα τα κανω εγω τα ψαρια μια μερα?

η αλλαγη σεταπ που λεω ειναι ειτε μια φορα το μηνα, ειτε καμια πετρουλα. τιποτα που τους αγχωνει παραπανο απο μια αλλαγη νερου! την ωρα του ταισματος το κανω και δεν με παιρνουν καν ειδηση.

τελοσπαντων, καλως η κακως, ολα μπορω να τα ακνω αλλα σιλικονη δε βαζω!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-09-12, 13:44
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

ΟΚ, δεν επιμένω... Δικό σου το ενυδρείο... Πάντως όμορφα ψαράκια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-09-12, 15:04
tounion Ο χρήστης tounion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: Παλ. Φάληρο, Αθήνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

προσπαθούμε να σου πούμε κάποια πράγματα, για να κάνεις το ενυδρείο σου καλύτερο, για να το χαίρεσαι τόσο εσύ όσο κ τα ψαράκια σου, για οσο το δυνατόν περισσότερο καιρό.
έχεις μια άρνηση κ δεν διαβάζεις τι σου λένε, παρα μόνο γραφεις κ ξαναγραφεις..
εγώ προσώπικά δεν είμαι γκουρού των αφρικάνων απλά επειδή είχα 3+ χρόνια, θεωρώ ότι έχω κάποιες εμπειρίες να σου πω, σίγουρα όπως κ άλλοι, απλά βλέπω ότι δεν ακους κανέναν νομίζοντας πως γνωρίζεις τα πάντα, ενώ πραγματικά βλέπω πως δεν έχεις διαβάσει ούτε τα βασικά πραγματα πριν στησεις το ενυδρειο σου!
βεβαια το αν θες τα ψαρια σου τηγανητα ή 200λτ νερο στο σαλόνι σου επειδή δεν ακούς δεν με νοιάζει, απλά τα ζωντανά τα λυπάμαι λιγακι κ τις αφρικάνες περισσότερο γιατι ειναι ψάρια με έντονη προσωπικότητα

Μετρήσεις κάνεις σ αυτό το ενυδρείο ? ξαναρωτάω Gh/Kh έχεις μετρήσει? τα νιτρικά γιατί ειναι τόσο ψηλά ? νερακι βρυσης σκέτο βάζεις ? έχω δει ενα απίστευτο πάθος απο μερους σου να γραφεις στους άλλους για τις συνθήκες του νερού τους αν κατι δεν πάει καλά, αλλά ειλικρινά γωρίζεις τι συνθήκες θέλουν τα ψαρακια σου? γνωρίζεις τι συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου? θα σου πρότεινα να διαβάζεις περισσότερο κ να ασχολείσαι με τα ενυδρεια σου περισσότερο κ ύστερα να μαθαίνεις κ απο τα ενυδρεια των άλλων..

άμα θες άκου κ κρίνε για να γίνεσαι καλύτερος, δεν γεννηθήκε κανείς με ενυδρεία, ολοι μαθαινουμε (ασχολουμαι 5 χρονια κ με θεωρω αρχάριο), αλλιώς κάνε όπως σου αρέσει ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ αν κανεις το δικό σου, βάλε κ κανα 2 ακομα χαρεμάκια κ καλά ξεμπερδέματα!

πριν μου απαντησεις σε παρακαλω ξαναδιαβασε το αν μπορεις!

φιλικά, δεν εχω καμια διαθεση για τσακωμούς
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-09-12, 15:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
προσπαθούμε να σου πούμε κάποια πράγματα, για να κάνεις το ενυδρείο σου καλύτερο, για να το χαίρεσαι τόσο εσύ όσο κ τα ψαράκια σου, για οσο το δυνατόν περισσότερο καιρό.
έχεις μια άρνηση κ δεν διαβάζεις τι σου λένε, παρα μόνο γραφεις κ ξαναγραφεις..
εγώ προσώπικά δεν είμαι γκουρού των αφρικάνων απλά επειδή είχα 3+ χρόνια, θεωρώ ότι έχω κάποιες εμπειρίες να σου πω, σίγουρα όπως κ άλλοι, απλά βλέπω ότι δεν ακους κανέναν νομίζοντας πως γνωρίζεις τα πάντα, ενώ πραγματικά βλέπω πως δεν έχεις διαβάσει ούτε τα βασικά πραγματα πριν στησεις το ενυδρειο σου!
βεβαια το αν θες τα ψαρια σου τηγανητα ή 200λτ νερο στο σαλόνι σου επειδή δεν ακούς δεν με νοιάζει, απλά τα ζωντανά τα λυπάμαι λιγακι κ τις αφρικάνες περισσότερο γιατι ειναι ψάρια με έντονη προσωπικότητα

Μετρήσεις κάνεις σ αυτό το ενυδρείο ? ξαναρωτάω Gh/Kh έχεις μετρήσει? τα νιτρικά γιατί ειναι τόσο ψηλά ? νερακι βρυσης σκέτο βάζεις ? έχω δει ενα απίστευτο πάθος απο μερους σου να γραφεις στους άλλους για τις συνθήκες του νερού τους αν κατι δεν πάει καλά, αλλά ειλικρινά γωρίζεις τι συνθήκες θέλουν τα ψαρακια σου? γνωρίζεις τι συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου? θα σου πρότεινα να διαβάζεις περισσότερο κ να ασχολείσαι με τα ενυδρεια σου περισσότερο κ ύστερα να μαθαίνεις κ απο τα ενυδρεια των άλλων..

άμα θες άκου κ κρίνε για να γίνεσαι καλύτερος, δεν γεννηθήκε κανείς με ενυδρεία, ολοι μαθαινουμε (ασχολουμαι 5 χρονια κ με θεωρω αρχάριο), αλλιώς κάνε όπως σου αρέσει ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΡΩΤΑΣ αν κανεις το δικό σου, βάλε κ κανα 2 ακομα χαρεμάκια κ καλά ξεμπερδέματα!

πριν μου απαντησεις σε παρακαλω ξαναδιαβασε το αν μπορεις!

φιλικά, δεν εχω καμια διαθεση για τσακωμούς
ολοκληρο κατεβατο και ΕΙΔΙΚΑ με 1000 "συμβουλες" για το να διαβαζω περισσοτερο και δεν εχεις κανει ΚΑΝ τον κοπο να διαβασεις το συγκεκριμενο θεμα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης πρέπει να δημιουργήσεις κρυψώνες κι άλλες, δεν έχεις καθόλου πετρες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπίζω να τις έχεις βράσει πολύ καλά τις πέτρες, γιατί απο τον υμητό δεν ξέρω :-/ τσέκαρες αν ειναι ασβεστολιθικές ? μετρήσεις gh/kh ξέρεις ?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αεραντλία δεν φέρνει επιπλέον ανατάραξη όπως λες


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
κ βασικα δεν χρειάζεται σε κανένα ενυδρείο,


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tounion Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια πλάτη θα έδειχνε καλύτερα, ακόμα κ απλό μαύρο χαρτόνι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 04-09-12 στις 15:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-09-12, 15:16
tounion Ο χρήστης tounion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2008
Περιοχή: Παλ. Φάληρο, Αθήνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

σου ζητώ συγνώμη που σπατάλησα άσκοπα το χρόνο σου διαβάζοντας συμβουλές που πραγματικά δεν χρειάζεσαι.

καλή συνέχεια σου εύχομαι στο χόμπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-09-12, 17:15
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

λίγο υπερβολικοί νομίζω σχετικά με τη χρήση του dow. πολλοί έμπειροι χομπίστες το χρησιμοποιούν και πολλοί άλλοι όχι. σε φόρουμ του εξωτερικού που διαβάζω επίσης, δεν το χρησιμοποιούν καν (το μειονέκτημα είναι ότι έχει πολύ άνωση, με ότι αυτό συνεπάγεται, αλλά είναι και αντιαισθητικό όταν ξεθαφτεί). χρησιμοποιούν "egg crate light diffuser" https://www.google.gr/search?q=egg+c...w=1280&bih=685
που κάνει την ίδια δουλεία με το dow, αλλά είναι πλαστικό και δε φαίνεται γιατι γεμίζει με άμμο.
ξέρετε αν υπάρχει στην Ελλάδα και που μπορώ να το βρω;

sory αν χαλάω το θέμα, αν είναι να ανοίξω καινούργιο...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-09-12, 17:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1)η αεραντλία ειναι καθαρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΌ θεμα το αν χρειάζεται ή οχι ενω ''τρεχει'' ενα ενυδρείο...στα φυτεμένα ενυδρεια ΔΕΝ τοποθετουμε αεραντλία ενω στα δισκοενυδρεία τοποθετούμε κ.ο.κ ....εγώ προσωπικά πλέον την έχω στο ντουλάπι και την χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ για εφεδρική ανατάραξη-καραντινα-νοσοκομείο-αρτέμια...
2)το ενυδρείο σου χρειάζεται σουλούπωμα...χρειάζεσαι ΚΙΑΛΛΕΣ πετρες,καλύτερα στημένες,ποιο ομοιόμορφες ως προς το στήσιμο και οχι τοσο ''αφύσικα'' στημένες....αν με ρωτούσες δε ,θα σου έλεγα οτι η χρήση φελιζόλ Ή eggcrate (μιας και ανέφερε ο φίλος παραπάνω) ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ....μη με ρωτήσεις γιατί το λέω αυτό..ψάξου και δές τι σου γράφουν οι υπόλοιποι...η εμμονή σου να λές δεν κάνω το ένα δεν κάνω το άλλο και να το παίζεις λίγο ιστορία δεν βοηθάει ουτε εσένα ουτε τα ψάρια σου...επίσης για μένα το να κάνεις αλλαγές στο στήσιμο την ώρα του ταίσματος ειναι ΜΕΓΑ ΣΦ¶ΛΜΑ...θα το κατάλαβες βέβαια κ απο τα νιτρικά...τα ψάρια σου δεν νιώθουν κια τόσο ανετα...απαξ και μπει νερό βουτάμε τα χέρια μέσα μονο αν υπάρχει ανάγκη...
3)οσο για τη σιλικόνη που σου είπαν τα παιδιά...εύχομαι μονο να μην πέσεις σε ψαρια μπουλντόζες ..γιατί τοτε μονο θα σκεφτείς αν επρεπε να ειχες στηρίξει καλύτερα τις πετρες σου...ολα αυτα που σου λέω κ λενε τα παιδιά δεν τα βγάζουμε απο το μυαλό μας..ειναι αποτελέσματα αλλων που δομούν τον ενυδρειακό κοσμο...οπως και να εχει..καλη συνεχεια
---------------------
φιλε genecr δεν θυμάμαι που θα βρείς αλλα νομίζω οτι υπάρχει ηδη καποιο ανοιγμένο θεμα εδω στο gab...απο όσο ξέρω χρησιμοποιείται σε sump θαλασσινών ενυδρείων οπότε ρώτα και τους θαλασσινους!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 04-09-12, 17:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε ηλεκτρολογικά είδη πουλιούνται ως κυψέλες οροφής.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-09-12, 08:19
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Εχω παρατηρησει οτι η αμμος μου η χαλαζιακη αφηνει πανω πανω και ειδικα εκει που ειναι οι τρυπουλες απο το σαψιμο τους, μια κρουστα. Δηλαδη και δεν κλεινουν αυτες οι τρυπες και πανω πανω η αμμος σχηματιζει κατι σαν αφρο, δεν ξερω πως να το περιγραψω. Θα ανεβασω φωτο ισως φανει

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-09-12, 12:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ποσες ώρες εχεις φωτισμό...??νιτρικα?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-09-12, 12:08
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Φωτισμο εχω περιπου 5 ωρες συν 4 ωρες λεντ. Νιτρικα ειχα ανεβασμενα αρκετα επι 2 μερες αλλα και οταν ειχα η τωρα που εχω κανονικα (10-20) υπαρχει αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-09-12, 12:14
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εμενα μου μοιάζει για άλγη πάντως...!..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-09-12, 12:17
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τι να σου πω, δεν ξερω. η αληθεια ειναι οτι οσο ειχα φυτα, αυτο το φαινομενο ηταν τεραστιο, σε φαση να υπαρχει αμμος να στεκεται μονη της σε 2-3 εκατοστα υψος σχεδον πετρωμενη
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-09-12, 21:15
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μερικες φωτογραφιες ακομα απο τις κουκλες μου και απο την αναταραξη μου στο σπρευ μπαρ!





Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-09-12, 21:30
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

To spraybar μπαίνει μέσα στο νερό και οι τρύπες του κοιτάνε προς την επιφάνεια...έτσι όπως το έχεις δε σε ενοχλεί ο θόρυβος;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-09-12, 21:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
To spraybar μπαίνει μέσα στο νερό και οι τρύπες του κοιτάνε προς την επιφάνεια...έτσι όπως το έχεις δε σε ενοχλεί ο θόρυβος;
σκοπος μου ειναι να παρω οσο μεγαλυτερη αναταραξη μπορω και απο λιγα πειραματα που εκανα, αυτο μου εδινε την περισσοτερη. να σκαει δηλαδη πανω στο νερο. Ο ηχος ακουγεται, αλλα νερακι ειναι. Εδω αλλοι παιρνουν συντριβανια για το σαλονι! νανουριζει κιολας!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-09-12, 22:26
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Δοκίμασε να το βάλεις οριακά μέσα στο νερό κανόνισε οι τρύπες να δείχνουν ευθεία(και ίσως λίγο προς τα πάνω).

Κάπως έτσι πετυχαίνεις τη μεγαλύτερη δυνατή ανατάραξη...και χωρίς θόρυβο
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-09-12, 08:46
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Talking

Παιδια εχουν κανενος οι λαμπιντο λιγο γκριζο χρωμα στα μαγουλα;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-09-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια εχουν κανενος οι λαμπιντο λιγο γκριζο χρωμα στα μαγουλα;
Εμένα έχουν μπλε νομίζω πως έτσι δηλώνουν πως ειναι κυρίαρχα τα αρσενικα αν δεν κάνω λάθος
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-09-12, 11:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ελπιζω να μην ειναι κατι ανησυχητικο!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-09-12, 11:37
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να μην ειναι κατι ανησυχητικο!
Έχεις καμία φωτογραφία ?
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-09-12, 11:41
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δεν καθετε να τον βγαλω. οτι καλυτερο εχω ειναι αυτο


Α και δειτε κι αυτο και πειτε μου αν εινα κατι περιεργο

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-12, 11:42
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Στην πρώτη φωτο δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα !! Στην δεύτερη βλέπω Μπουκωμα ! ¶ντε πάλι τυχερε
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-12, 11:45
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

απο την πρωτη φαινεται λιγο πιο γκρι απο κοντα.

στην δευτερη, ηταν μαλλον μπουκωμα, δεν ειναι πια (το 6-7 που χανω) αλλα με απασχολει το στομα. ετσι βγαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-09-12, 11:50
Το avatar του χρήστη Γιάννης12
Γιάννης12 Ο χρήστης Γιάννης12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2011
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την πρωτη φαινεται λιγο πιο γκρι απο κοντα.

στην δευτερη, ηταν μαλλον μπουκωμα, δεν ειναι πια (το 6-7 που χανω) αλλα με απασχολει το στομα. ετσι βγαινει?
Ναι έτσι γίνεται ! "Φουσκώνει " απο τα αβγά και αργότερα ψαράκια που έχει μέσα !
__________________
Live for nothing or die for something
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-09-12, 12:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

σου λεω δεν ειναι πια μπουκωμενες και ειναι ετσι το στομα τους, ειδικα οταν τρωνε! απλα μου φαινεται παραμορφωμενο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Malawi 500 ΛΙΤΡΑ + SUB 180 ΛΙΤΡΑ gianel Malawi 11 09-04-12 09:05
Μαλαουι 300 λιτρα sx21 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 26-03-12 15:08
180 λιτρα μαλαουι-τανγκανικα. Πάνος Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 39 06-07-10 14:36
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: 45 ΛΙΤΡΑ dim orestiada Ενυδρεία με ασπόνδυλα 10 07-04-10 15:35
125 λιτρα 2η παρουσιαση.. platy Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 36 28-12-09 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08929 seconds with 13 queries