Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-04-06, 22:52
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mgiokas
Φίλε Netblues καλησπέρα. Φυσικά και το έχω σκεφτεί αυτό που λες ...και το έχω υλοποίησει κιόλας! Δεν ντιμάρω τα φώτα με το χέρι, αλλά με δύο ηλεκτρονικούς χρονοδιακόπτες, οι οποίοι εκτός από τα κλασικά προγράμματα που έχουν (ημερήσια, εβδομαδιαία, μηνιαία κ.τ.λ.) με το συνηθισμένο ON-OFF", έχουν και ένα sub menu στο οποίο καθορίζεις και το ύψος της τάσης που περνάει ανά δευτερόλεπτο. Με αυτό τον τρόπο, όταν π.χ. η ώρα είναι 20.55, οι 3 λάμπες είναι αναμένες σε φουλ ισχύ. Από τις 20.55 έως τις 21.00 οι 3 αυτές λάμπες ξεκινούν μία «φθίνουσα» πορεία προς το οριστικό κλείσιμό τους, το οποίο γίνεται στις 21.00 ακριβώς. Όμως, από τις 20.55 έχει αρχίσει να «ανεβαίνει» η μπλε λάμπα και φθάνει στη φουλ ισχύ της στις 21.05, για να σβήσει στις 22.00 «πέφτοντας» σε ισχύ από τις 9.30.
Ωραίο και μάγκικο το ενυδρείο. Για δώσε μας μερικές πληροφορίες για τους χρονοδιακόπτες που λες σε παρακαλώ. Μαρκα μοντέλο, τιμη, που τους αγορασες...
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-04-06, 09:21
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Χρονοδιακόπτες

Τους χρονοδιακόπτες αυτούς τους έχω ξηλώσει και προσαρμόσει στα φώτα από ένα μακρόστενο κάδρο που απεικονίζει το Παρίσι και τα φώτα άναβουν και σβήνουν δίνοντας την αίσθηση της ημέρας / νύχτας. Δυστυχώς (και για
εσάς και για μένα), η μάρκα ...είναι στα Κινέζικα !!!!!! Λέω δυστυχώς, γιατί
αν μου χαλάσει κάποιος από τους 2 ή και οι 2, την έκανα!!! (τέρμα η ανατολή και η δύση)... Μάλλον το κάδρο αυτό ήταν Κινέζικο!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-04-06, 09:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καδρο εε? Ενδιαφέρον.. Ειπα μηπως ειχες καμμια καλη εναλλακτική.
Παντως άμα σου χαλασει, εχουμε εξισσου καλή αν οχι καλυτερη λύση...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-04-06, 18:19
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Προς Netblues

Καλύτερη?... Μας ενδιαφέρει το καλύτερο! Γράψε μου σε παρακαλώ λεπτομέρειες αν μπορείς..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μίλτος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-04-06, 18:23
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=9104
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-04-06, 13:56
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Thumbs up Προς Netblues - george

Ωραία πατέντα! Πολύ ωραία...

Πιστέυω ότι και το δικό μου κάπως έτσι λειτουργεί (υπάρχει μία παρόμοια πλακέτα) και όταν ρυθμίσεις την σωστή ώρα, τα φώτα ανάβουν / σβήνουν
τις ώρες που προανέφερα. Βέβαια, έχω την δυνατότητα να το κάνω μόνο με δύο γραμμές (έχω μόνο 2 χρονοδιακόπτες) και έχω βάλει τις 3 λάμπες μαζί και την blue μόνη της,ενώ θα προτιμούσα να το «μοιράσω» και άλλο το θέμα. Άρα προσεχώς ...θα μου επιτρέψετε να σας ενοχλήσω ξανά για να μου πείτε που μπορώ να προμηθευτώ και ποιός μπορεί να προγραμματίσει τέτοια κυκλώματα. Εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά (τελευταίως διαβάζω και τα ηλεκτρικά του ενυδρείου τα έβαλα μόνος μου) αλλά είμαι μακράν πίσω...

Πάντως είναι όπως είπα super! Συγχαρητήρια φίλε!

Υ.Γ. Οι λάμπες μου (βλέπε παρουσίαση για τα είδη) είναι 36w... Υπάρχουν αντίστοιχες σε μήκος και χρώμα λάμπες σε λιγότερα watts? Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο χαμηλός ο φωτισμός (ξέρεις, πιο μυστήριος)

Περιμένω νέα σας
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-06-06, 11:00
Το avatar του χρήστη melitropos
melitropos Ο χρήστης melitropos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2005
Περιοχή: Αθηνα, Ν. Σμυρνη
Μηνύματα: 158
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην melitropos
Προεπιλογή οπως...

το βλεπω λεω....χμ
μετα λεω σουπερ...ειναι παρα πααααααααααααααααααρα πολυ ομορφο...και το δενεις πολυ ωραια με τον ολο χωρο...
αν μου επιτρεψεις να το δω απο κοντα και να βγαλω καμια φωτο θα ειμαι πληρης

αν ναι στειλε πμ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-06-06, 11:00
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον φίλο mgiokas τον επισκεύτηκα στο γραφείο του.
Μετά τα καθιερομένα καλωςορίσματα μου παρουσίασε το 120άρι του το οποίο στολίζει το γραφείο του και το οποίο είναι "χάρμα οφθαλμών".
Υστερα από 1 και πλέον ώρα κουβέντας γύρω από το hobby του ενυδρείου (και αφού μιλήσαμε και για το ενυδρείο που κατασκευάζω) με κάλεσε στο σπίτι του για να μου δείξει το "μεγάλο" το οποίο στολίζει το σαλόνι του σπιτιού του.

Οι φωτογραφίες σίγουρα το αδικούν σε τεράστιο βαθμό.
Είναι απλά τέλειο.
Από τεχνικής απόψεως ίσως να μην είμαι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσω (βλέπε υπογραφή μου) αλλά δείχνει να έχει γίνει τέλεια δουλειά όσον αφορά την ποιότητα νερού (τα ψάρια κυριολεκτικά δείχνουν να πετάνε στο κενό).

Φίλε Μίλτο ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και εύχομαι οι προσπάθειες σου για την νέα εγκατάσταση την οποία έχεις στα σκαριά να στεφτούν με απόλυτη επιτυχία.

Φιλικά
Γιώργος

Υ.Γ: Εάν μου επιτρέπεις μπορώ να ανεβάσω κάπου το μικρό βίντεο που τράβηξα με το κινητό για να το δούν live και τα υπόλοιπα μέλη.
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsikis : 25-06-06 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-06-06, 13:04
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Καλημέρα Γιώργο!

Που είσαι βρε παλιοσειρά?.. Θα ήθελα να πώ ότι η γνωριμία με τον Γιώργο, εκτός από ενδιαφέρουσα ήταν και συγκινητική. Μου θύμησε τη θητεία μου στο Πολεμικό Ναυτικό και συγκεκριμένα στα υποβρύχια 10 χρόνια πριν, στη μεγάλη οικογένεια του Ναυστάθμου Σαλαμίνας, σε εκείνη την δύσκολη περίοδο (Ίμια).

Για να επανελθουμε στα δικά μας, η δουλειά σου Γιώργο είναι κατασκευαστικά ενδιαφέρουσα (αν και λίγα λίτρα όπως σου είπα) και φυσικά
πολύ προσεγμένη... Μου άρεσε πολύ και είμαι εδώ για να βοηθήσω τόσο στο στήσιμο, όσο και στο στρώσιμο και την επιλογή ψαριών.

Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ (μετά τη συζήτηση που είχαμε στο γραφείο μου) την απόλυτη δυσαρέσκεια και παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης που έχω πλέον για αρκετούς «επαγγελματίες» του χώρου, των οποίων ο μόνος σκοπός είναι να τους τα σκάμε, μέσα από «τεχνικές» και «μοντίφες» που έχουν επινοήσει... Επίσης, η τάση πολλών εδώ μέσα να είναι στημένοι με την καραμπίνα στη γωνία και το μόνο που έχουν να πουν είναι παντα ένα ΚΑΚΟ λόγο, χωρίς λόγο...

Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους φίλους ότι σε 3-4 ημέρες (Γιώργο ετοιμάσου, έχουμε δουλίτσα) ο nickrobo (το κουνιαδάκι) εκτός της νέας παρτίδας ενυδρείων, φέρνει και μία σειρά chiller 1/8, 1/4 και 1/2 ίππων με άριστες προδιαγραφές (πιστοποιητικά, ποιότητα και υλικά κατασκευής) και τιμές... καμμία σχέση!!! Φυσικά, μετά από εκτεταμένες δοκιμές και τεστ στο δείγμα, θα τοποθετήσω εντός των ημερών και εγώ ένα στο 360άρι μου και θα σας το παρουσιάσω. Επίσης, σύντομα θα παρουσιαστεί το 1000άρι, όπως είχε αναφέρει ο nickrobo (ετοιμάζουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες). Για περισσότερα, απευθυνθείτε στον ίδιο.

Το βιντεάκι από το ενυδρείο μου το βάζεις όποτε θέλεις φίλε Γιώργο. Ενημέρωσε με να το δω και εγώ!

Αυτά τα νέα για την ώρα. Θα τα ξαναπούμε όταν έχουμε νεότερα (σύντομα ελπίζω).
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mgiokas : 25-06-06 στις 13:11
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-09-10, 22:33
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mgiokas Εμφάνιση μηνυμάτων

Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ (μετά τη συζήτηση που είχαμε στο γραφείο μου) την απόλυτη δυσαρέσκεια και παντελή έλλειψη εμπιστοσύνης που έχω πλέον για αρκετούς «επαγγελματίες» του χώρου, των οποίων ο μόνος σκοπός είναι να τους τα σκάμε, μέσα από «τεχνικές» και «μοντίφες» που έχουν επινοήσει... Επίσης, η τάση πολλών εδώ μέσα να είναι στημένοι με την καραμπίνα στη γωνία και το μόνο που έχουν να πουν είναι παντα ένα ΚΑΚΟ λόγο, χωρίς λόγο....
Αυτο ξαναπεστο !!! Συμφωνω απολυτα και στα 2 σκελη που περιγραφεις...

Θα ηθελα τα φωτα σου...σε κατι... ειδα στην παρουσιαση σου μια συνθεση 25+ ψαριων οσα εχω και εγω στο 450αρι μου... εγινε χαμος μολις εβαλα τα τελευταια 6 ψαρια μεσα... μου εγραψαν ... ειναι παρα πολλα... θα ειναι συνεχεια αρρωστα, δεν θα ζησουν.... δεν θα γεννανε... δεν δεν δεν...

η δικη σου εμπειρια??? ειχες προβληματα με αυτη την συνθεση????

αναμενω την εμπειρια σου... ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-09-10, 23:09
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Δύσκολο να λάβεις απάντηση γιατί όπως μπορείς να δεις στο δημόσιο προφίλ του μέλους mgiokas:Τελευταία Δραστηριότητα: 24-07-07 15:00
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-09-11, 15:01
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύσκολο να λάβεις απάντηση γιατί όπως μπορείς να δεις στο δημόσιο προφίλ του μέλους mgiokas:Τελευταία Δραστηριότητα: 24-07-07 15:00
Το 2007 ήταν μια σημαντική χρονιά για μένα και πολλοί λόγοι με κράτησαν μακρυά από το forum (λόγω παντελούς έλλειψης χρόνου)...

Το ενυδρείο ζει και βασιλεύει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ξαναπεστο !!! Συμφωνω απολυτα και στα 2 σκελη που περιγραφεις...

Θα ηθελα τα φωτα σου...σε κατι... ειδα στην παρουσιαση σου μια συνθεση 25+ ψαριων οσα εχω και εγω στο 450αρι μου... εγινε χαμος μολις εβαλα τα τελευταια 6 ψαρια μεσα... μου εγραψαν ... ειναι παρα πολλα... θα ειναι συνεχεια αρρωστα, δεν θα ζησουν.... δεν θα γεννανε... δεν δεν δεν...

η δικη σου εμπειρια??? ειχες προβληματα με αυτη την συνθεση????

αναμενω την εμπειρια σου... ευχαριστω
Σε εμένα δεν δημιουργήθηκε ποτέ τέτοιο πρόβλημα (50 ψάρια). Ζουν και γεννάνε κανονικά. Μάλιστα (όπως θα δεις στις αγγελίες) ζητώ να προσθέσω ψάρια, αφού έδωσα 16 ψάρια σε φίλο που έστησε παρόμοιο ενυδρείο και έχω έλλειμα...
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mgiokas : 08-09-11 στις 15:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-02-15, 14:25
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή 10 χρόνια μετά...

...με κάποιες μικροαλλαγές στο aquascaping, φωτισμό led και chiller για το καλοκαίρι
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-02-15, 19:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Μετά από 10 χρόνια!! Καλώς μας ξανάρθες!
Δεν θα μας πεις καμιά ιστορία μετά από τόσο καιρό?
Τι ψάρια έχεις τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-03-15, 19:19
Το avatar του χρήστη mgiokas
mgiokas Ο χρήστης mgiokas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Άνω Καλαμάκι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Να εισαι καλα Κλεοβουλε!

Το ενυδρειο πηγαινει μια χαρα ολα αυτα τα χρονια.
__________________
360 lt Malawi Cichlids Aquarium
http://www.tsamisaquarium.com/Selide.../ParGiokas.htm
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση κοινωνικού ενυδρείου Μάγδα Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 43 15-10-07 13:43
Παρουσίαση ενυδρείου 10 lt Vasilizzz Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 04-04-06 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07505 seconds with 16 queries