Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #16  
Παλιά 04-10-10, 19:05
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παρατηρώ ότι τα led τα βάζετε σε θαλασσινά ενυδρεία ...μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σε φυτεμένα; και αν ναι, τι αναλογία σε watt βάζουμε γιατί αν έχω καταλάβει καλά η ταινία του μέτρου είναι 4,8 watts.¶ρα η αναλογία λίτρο και watt εδώ δεν ισχύει γιατί αλλιώς θα χρειαστούμε σε ένα ενυδρείο του ενός μέτρου και 100 litra στήλη νερού 20 μέτρα ταινία led.
Παράθεση:
o chrisx τα εβαλε και σε γλυκο ενυδρειο.τα ιδια βαττ αλλα αδιαβροχα.διαβσε λιγο την αρχη απο το ποστ του και θα καταλαβεις.τωρα για αποδοση στα φυτα του θα σου πει ο ιδιος τι βλεπει.
Όντως σε ένα ακόμη cayman 110 (230 καθαρά - 110 cm μήκος -βλ 3η photo στο αρχικό μου ποστ) έβαλα :
3m x Ταινία led αδιάβροχη 4.8watt χρώμα ΛΕΥΚΟ
2m x Ταινία led αδιάβροχη 4.8watt χρώμα ΖΕΣΤΟ ΛΕΥΚΟ

H αναλογία watt ανά λίτρο δεν ισχύει, τουλάχιστον όπως την γνωρίζουμε. Σκέφθηκα ότι αφού το φως το οποίο μου δίνανε 2 φωτιστικά weipro είναι αρκετό για το θαλασσινό, κάτι αντίστοιχο θα με ικανοποιούσε και στο φυτεμένο (Τυπικά βέβαια θα έπρεπε να έχω περίπου 6m και όχι 5m). Όταν τα τοποθέτησα είδα ότι το φως ήταν επαρκές για τις ανάγκες του ενυδρείου. Τα φυτά είναι ανούμπιες, βαλισνέριες, ροτάλα, μπλυξα, καμπομπα κλπ δεν θα έλεγα ότι είναι υψηλών απαιτήσεων, ενώ σήμερα περίπου ένα μήνα αργότερα, τα φυτά αναπτύσσονται με κανονικούς ρυθμούς.
Παράθεση:
Φουντώνει η μάχη: Τ5 Vs Led!
Έλα ντε! Δεν μπορώ να λάβω θέση μεταξύ των 2 τεχνολογιών, αλλά είμαι σχεδόν πεπεισμένος πια, ότι για περιπτώσεις ενυδρείων όπως :
  • reef χαμηλών απαιτήσεων
  • fish only
  • "Ξερακιανά"
  • "Νταμάρια"
  • Φυτεμένα χαμηλών έως μετρίων απαιτήσεων
μπορούν άνετα να φωτισθούν με led. Ο λόγος ; Προσωπικά για μένα σε 3 ενυδρεία τα Watt φωτισμού από ~300 κατεβήκαν στα ~70 χωρίς αυτό να επηρρεάσει μέχρι στιγμής τίποτα. Από εκεί και πέρα και μέχρι η τεχνολογία led να πατήσει καλά στα πόδια της, θεωρώ ότι ένας συνδυασμός led+T5 αυτή την στιγμή είναι το ιδανικότερο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος led weipro και μειωση αποδοσης λεντ. Πάνος Φωτισμός 63 03-10-10 12:14
αδιαθεσία μετά από αλλαγή νερού και προσθήκη diy Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 1 14-06-09 21:53
Αντιχλώριο - προσθήκη κατά την αλλαγή νερού; Strahos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 21-02-06 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10959 seconds with 15 queries