Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-11, 12:41
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε Maverick δεν διαφωνώ σε όσα λες. Από την άλλη φίλε μου, στο σαλόνι σου δεν φτιάχνεις ούτε τον Αμαζόνιο ούτε κάποια από τις μεγάλες λίμνες της Αφρικής. Φτιάχνεις μια όσο το δυνατόν πιο πιστή μικρογραφία.....και στη μικρογραφία αυτή το να κινηγά ο θυρευτής σε 1.5 μέτρο το θύραμα, είναι το ίδιο φυσικό με το να ζει ένα ψάρι 30εκ. σε 1.5 μέτρο ενυδρείο με 300λίτρα, (η ένα κοπάδι γκάπις σε 80ρι ενυδρείο), το ίδιο φυσικό με το να αναπνέει με τη βοήθεια "αναπνευστήρα", το ίδιο φυσικό με το να του ανάβεις 12 ώρες τα φώτα ενός ενυδρείου λες και κάτω από το νερό εκεί που ζει είναι σαν να βγαίνει βόλτα στο Συνταγμα την πιο ηλιόλουστη μέρα του καλοκαιριού!

Θα συμφωνήσω όμως στο ότι ο καθένας μπαίνει στο χόμπι για τους δικούς του λόγους. Κάποιον μπορεί να τον τραβά η προστασία που προσφέρει σε αυτά τα μικρά πλασματα της φύσης, άλλος να την βρίσκει με τον φυσικό υρδοβιότοπο που έχει δημιουργήσει άλλος επιδή του αρέσει να βλέπει τον τρόπο που κινηγούν τα πιράνχας!
Το χόμπι ΕΝΑ ειναι και ονομάζεται ενυδρειοφιλία. Το ότι σε ένα τόοοοοοσο ευρή θέμα όπως είναι η θάλασσες οι λίμνες και τα ποτάμια ο καθένας έλκεται από διαφορετικό τομέα είναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσικό!

ΥΓ: Η συντριπτική πλειοψηφία των ενυδρειόφιλων, είναι στο χόμπι γιατί αγαπούν τον κόσμο του νερού. (θάλασσες, λίμνες, ποτάμια κλπ) με ότι αυτό συνεπάγεται.....και περιλαμβάνεται και η αγριότητα της φύσης, η ελευθερία, οι φυσικοί νόμοι που επικρατουν κλπ κλπ. Το χόμπι των ενυδρείων (για τους πιο πολλούς) δεν είναι όπως να έχεις σκυλάκι η γατάκι που το κάνεις επιδή αγαπάς τα σκυλάκια και τα γατάκια. Εδω μιλάμε για ένα ολόκληρο κόσμο....όχι αποκλειστικά το ψάρι! (Απόδειξη ότι το 50% λατρεύουμε και το ψάρεμα και δεν έχουμε κανένα ενδιασμό να καρφώσουμε το μαχαίρι σε ένα πανέμορφο ψάρι που ψαρέψαμε και ότι το 98% λατρεύουμε ένα καλό γεύμα σε μια ψαροταβέρνα)
Το ότι θα συνδεθείς με κάποιο ψάρι που το έχεις και το φροντίζεις για χρόνια ή το ότι νιώθεις υπεύθινος για το ψάρι που έχεις στην κατοχή σου (και θα λυπηθείς αν το χάσεις....ειδικά με δική σου ευθίνη), δεν σε κάνει αυτόματα και προστάτη όλων των ψαριών ή τον απόλυτο οικολόγο. Απλά σε κάνει συνειδητοποιημένο χομπίστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-11, 13:12
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
στη μικρογραφία αυτή το να κινηγά ο θυρευτής σε 1.5 μέτρο το θύραμα, είναι το ίδιο φυσικό με το να ζει ένα ψάρι 30εκ. σε 1.5 μέτρο ενυδρείο με 300λίτρα, (η ένα κοπάδι γκάπις σε 80ρι ενυδρείο)
Συμφωνώ ότι και τα δύο είναι αφύσικα, αλλά το πρώτο που λες καταλήγει σε θάνατο του ενός ψαριού ενώ όλα τα άλλα αποσκοπούν στην επιβίωση του ψαριού (+ την ευχαρίστηση/ικανοποίησή μας και όλα τα παρελκόμενα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι θα συνδεθείς με κάποιο ψάρι που το έχεις και το φροντίζεις για χρόνια ή το ότι νιώθεις υπεύθινος για το ψάρι που έχεις στην κατοχή σου (και θα λυπηθείς αν το χάσεις....ειδικά με δική σου ευθίνη), δεν σε κάνει αυτόματα και προστάτη όλων των ψαριών ή τον απόλυτο οικολόγο. Απλά σε κάνει συνειδητοποιημένο χομπίστα.
Σωστά, γιαυτό έγραψα ότι ο καθένας βάζει τα όριά του με βάση τη λογική και τα "ηθικά πιστεύω" του στο τι θα προστατέψει όπως λες και τι όχι. Εγώ πχ ενώ ταίζω ζωντανή αρτέμια τα μικρά μου, δε θα τα τάιζα ποτέ με νεογέννητα guppies. ¶λλος δε θα τάιζε ούτε αρτέμια (άρα είτε θα διάλεγε άλλα είδη να κρατήσει/αναπαράξει που δε χρειάζονται ζωντανή τροφή είτε θα προσπαθούσε με βιομηχανική τροφή), ενώ άλλος θα τάιζε τα ψάρια του με άλλα ψαρια (ή τον πύθωνα με ποντίκια κλπ κλπ).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-11, 13:43
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

ΑΚΡΙΒΩΣ Φίλε!
Έτσι και για εμένα τα πράγματα είναι μονόδρομος. Επιλέγω ένα φυσικό περιβάλον που θέλω να αναπαραστήσω και το συγκεκριμένο είδος των ψαριών που θέλω να κρατήσω.
Από εκεί και πέρα το να βάζω τους δικούς μου ηθικούς φραγμούς και τις δικές μου αξιές εμπόδιο στη φυσική και πολλές φορές στη σωστή διατροφή του είναι το ίδιο με το να κρατώ γκαπάκια η μονομάχο σε μη φυτεμένο ενυδρείο επιδή βαριέμε το κλάδεμα ή δεν έχω χρόνο για περιποίηση των φυτών.

Αν δεν μπορείς να ταϊσεις ζωντανά επιδή δεν σε αφίνουν οι αρχές σου, πάρε χορτοφάγα..είδοι υπάρχουν πολλά. Στο ενυδρείο δεν έχω άνθρωπους για να τους διδάξω τις δικές μου αρχές....έχω ψάρια και τα συγκεκριμένα ψάρια τρώνε άλλα ψάρια...και ζωντανά ψάρια!....Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο!

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή δεν έχω ενυδρεία αναπαραγωγής και με εξαιρεση ένα Οσκαρ και τους βατράχους μου που ακόμα είναι μωρά, δεν έχω ψάρια που τρώνε άλλα ψάρια....το Όσκαρ μου τρώει σκουλίκια (της πίσω αυλής) ακρίδες και έντομα (που είναι και η βασική του τροφή στη φύση).....δεν έχω ενδιασμούς να του δώσω ψαράκια (στο παρελθόν το έκανα) αλλά δεν το κάνω επιδή δεν έχω εμπιστοσύνη στους πετσοπάδες!
.....ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως δεν θεωρώ λάθος όταν κάποιος το κάνει και μάλιστα συστηματικά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-11, 04:36
Το avatar του χρήστη Slevinakos
Slevinakos Ο χρήστης Slevinakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Thessaloniki-Xanthi
Μηνύματα: 24
Smile

Εξαρχης δεν υπαρχει σωστο η λαθος. Απο οπου και να το πιασεις το θεμα. Ολοι λιγο πολυ τυρανναμε τα ψαρακια μας αφου δεν ζουν στο δικο τους περιβαλλον για δικο μας καπριτσιο, ειτε αισθανομαστε οτι τα φροντιζουμε ειτε για διακοσμητικους λογους (υπαρχει και αυτο), και για τους περισσοτερους ισχυουν και τα δυο. Το μονο που μπορει να κανει καποιος που ασχολειται με το χομπι ειναι να προσαρμοζει το ενυδρειο του ωστε να πλησιαζει στο πραγματικο περιβαλλον των ψαριων οσο το δυνατον καλυτερα. Η γεννα απαιτει ιδιαιτερες συνθηκες που γινονται ακομα πιο πολυπλοκες στο μικρο χωρο του ενυδρειου. Επομενως καταληγεις στο να προσφερεις στα ψαρακια σου τα απαραιτητα, σωστο μεγεθος ενυδρειου, θερμοκρασια, τροφη,νερο κτλπ και βελτιωνεις τις συνθηκες ζωης τους οσο καλυτερα μπορεις.
__________________
"Who are you to wave your finger" - The Pot by Tool
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-11, 11:18
Το avatar του χρήστη philorian
philorian Ο χρήστης philorian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-07-2011
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

νομιζω σωστα τα λεει ο slevinakos.ολοι μας προσπαθουμε να δωσουμε το καλυτερο στα ψαρια μας.οσο για τους εν λογω μονομαχους νομιζω οτι αναφερθηκε εντονα η σοβαρη μελετη επανω στο θεμα της αναπαραγωγης τους δλδ το αποτελεσμα στο οποιο πιστευω το 99% των ανθρωπων με τετοια ψαρια καταληγουν.δεν ειμαι αρνητικος στο θεμα αλλα ουτε και θετικος.σημασια εχει να γινεται το καλυτερο δυνατον για οτι ζωντανω μπαινει στα ενυδρεια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-11, 11:48
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Σπύρο κατ'αρχή δεν ενοχλείτε κανένας για τις απόψεις σου!

Κατά δεύτερο, για να το ξεκαθαρήσω όσο μπορώ, καταλαμβαίνω τι λες και είναι απόλυτος αποδεχτο αλλά το χόμπι όμως όπως έχω πει, ένα είναι!

ΟΜΩΣ....Ο καθένας από εμάς έχει ασχολιθει απλά για διαφορετικούς λόγους. Ο ένας γιατί αγαπά τα ψάρια, ο άλλος γιατί θέλει να έχει ένα κομμάτι θάλασσας στο σαλόνι του, άλλος επιδή γουστάρει τη συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου είδους ψαριού και μόνο! Ο άλλος που είναι πιο άρρωστος ίσως απλά επιδή του αρέσει όπως λες να βλέπει και τον κηνυγό να τρώει το θύραμα.

.....με λίγα λόγια με το ίδιο χόμπι ασχολείστε αλλά ο καθένας για διαφορετικό λόγο.
Είναι σαν δυο ανθρώπους που κάνουν συλλογή πεταλούδων, ο ένας το κάνει επιδή είναι καθηγητής "πεταλουδολογιας" και ο άλλος επιδή απλά του αρέσουν τα χρώματα.
Για διαφορετικούς λόγους ασχολούνται αλλά στο τέλος της ημέρας και οι δύο πεταλούδες μαζεύουν.

...Αν σε ρωτήσει κάποιος εσένα με τι ασχολείσε τις ελεύθερες σου ώρες τι θα απαντήσεις? Με τα ενυδρεία ή με την αγάπη και τη φροντίδα ψαριών?
Αν ρωτήσει κάποιον MFK κάποιος..με τι ασχολείσε τις ελεύθερες σου ώρες τι θα απαντήσει? Με τα ενυδρεία ή με ενυδρειομαχίες ή με το τάισμα των ψαριών?
Και οι δυο θα απαντήσετε με τα ενυδρεια...γιατί αυτό ακριβώς κάνετε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-11, 12:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ και οι δυο ειναι τυπικα ενυδρειοφιλοι.

Υπο αυτους τους ορους, μπορει καποιος που εχει δυο παιδια, ενα γιο και μια κορη, και που δουλευει απο το πρωι ως το βραδι για να τα αναθρεψει και να τα σπουδασει, να λεγεται πατερας, οσο τυπικα μπορει να λεγεται πατερας και καποιος που το κανει αυτο μονο για το γιο, εξοικονομωντας ομως χρηματα βγαζοντας την κορη στο κλαρι.
Πατερας ο ενας, πατερας και ο αλλος, αφου στο τελος της ημερας, εχουν και οι δυο, ενα γιο και μια κορη.

Χοντρο, αλλα σατυριζω τη διαφορετικη συμπεριφορα του επονομαζόμενου ενυδρειοφιλου/πατερα, απεναντι στο ενα ψαρι (θηρευτη/γιο) και στο αλλο (fedder/κορη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για την αναπνοή και το ιδανικό βάθος νερού flea Bettas 28 13-11-11 20:50
Ανοιχτή συζήτηση για το θέμα των αδέσποτων maria1983 ¶λλα ζώα 0 19-10-11 08:31
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14
Συζήτηση περί στρωσίματος ενυδρείου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 2 16-10-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07685 seconds with 14 queries