Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-05, 10:40
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Exclamation Περι Τ5/Τ8/PC .....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οπως και να το κανεις, θελει επεμβαση.
Οι Τ5 ειναι πιο ισχυρες κατα 30%
Τα εχεις μαλλον μπερδεψει. Οι Τ5 θελουν κατα 30% περισοτερο ρευμα αναλογικα σε σχεση με το μηκος των ΝΟ αλλα αποδιδουν 150% παραπανω απο τις Νο. Και αφου επιτελους βγηκαν αυτες οι λαμπες και μπορουμε να τις αποχτισουμε σε ενα λογικο κοστος. Ειναι μονοδρομος. Συμφαιρουν απο ολες τις αποψεις. Και οικονομικες σαν λογο αποδοσης και χρηματων, και ποιο μεγαλη διαρκεια ζωης απο τις απλες. Μονοδρομος για συστηματα απαιτησεων.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-05, 11:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν εχω μπερδεψει απολυτως τίποτε..
απο τον καταλογο της osram..(σελ 31)

LUMILUX® T5 HE
• High Efficiency
• As much light as a T8 tube but with up
to 30% energy saving


Με την ιδια λογικη, αν περνουμε το ιδιο φως με 30% λιγοτερη ισχυ, δεν θα παρουμε 30% παραπανω με την ιδια ισχυ?

To 150% παραπανω φως δεν προκυπτει απο κάπου.
Εξαλλου αν ηταν ετσι, η οικονομια και μονο που θα προεκυπτε, θα επρεπε να βλεπουμε παντου Τ5..

Γενικα με τις Τ5 μπορουμε να παρουμε λιγο περισσοτερο φως σε μικροτερο μήκος λάμπας. (και υποσυνθηκες μπορουμε να πουσαρουμε τις λαμπες σε υψηλοτερες θερμοκρασιες/περισσοτερο φως με ανάλογη αύξηση της καταναλωσης.)

Αν μιλαμε για απόδοση ανα cm ΜΗΚΟΥΣ τοτε μπορουμε να μιλαμε υπο συνθηκες μεχρι 50% παραπανω φως μεταξυ Τ5/Τ8 (με χρηση Τ5 ΗΟ)

Τον καταλογο μπορειτε να τον κατεβασετε από εδώ
http://www.osram.co.uk/pdf/miniLight...-guide-www.pdf

Κατα ταλλα δεν διαφωνω.. Σε ενα νεό συστημα με κάποιες απαιτήσεις οι Τ5 ειναι μονόδρομος.. (πριν παμε σε MH και αλλες πιο εξωτικες λυσεις..)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-05, 13:05
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Δεν εχω μπερδεψει απολυτως τίποτε..
απο τον καταλογο της osram..(σελ 31)

Εξαλλου αν ηταν ετσι, η οικονομια και μονο που θα προεκυπτε, θα επρεπε να βλεπουμε παντου Τ5..

Γενικα με τις Τ5 μπορουμε να παρουμε λιγο περισσοτερο φως σε μικροτερο μήκος λάμπας. (και υποσυνθηκες μπορουμε να πουσαρουμε τις λαμπες σε υψηλοτερες θερμοκρασιες/περισσοτερο φως με ανάλογη αύξηση της καταναλωσης.)

Αν μιλαμε για απόδοση ανα cm ΜΗΚΟΥΣ τοτε μπορουμε να μιλαμε υπο συνθηκες μεχρι 50% παραπανω φως μεταξυ Τ5/Τ8 (με χρηση Τ5 ΗΟ)
Αυτο που γραφεις ομολογω πως στο παρελθον με ειχε προβληματισει αρκετα. Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα τις ακριβεις διαφορες μεταξυ τους. Καταρχην οι Τ5 ειναι παρομοιας τεχνολογιας με τις PC που τοσο καιρο ζηλευαμε στην Αμερικη και ομολογω πως τις παραγγελνα απο εκει. Δεν ειχα επιλογη. Στην πορεια ομως εδω και κανα χρονο αρχισανε τα μαγαζια να φερνουνε. Να φανταστεις οτι ειναι τοσο προωρο που ακομα ballast στα ενυδρειακα μαγαζια δεν πουλανε και πρεπει να τα αγορασεις απο καταστηματα ηλεκτρονικων ειδων!! Τοσο προωρη αγορα, βγαλανε οι εταιριες καποια ballast τελευταια αλλα ειναι πανακριβα σε σχεση με οτι πραγματικα αξιζουν.

Αυτος ειναι ο λογος που οι Τ5 δεν εχουν πνηξει την αγορα ακομα. Αλλα παρολο το νεο της ηλικιας τους, εχουν πια καθιερωθει. Σε 4-5 χρονια δεν ξερω εαν θα πουλανε ακομα τις ΝΟ χωρις ειδικη παραγγελια. Χαωδης διαφορα. Τρανο παραδειγμα επειδη εχω γνωστους μεσα στην OSRAM, περσι που ανακαινηστικε το HILTON, λογο ολυμπιακων. Κανανε την πρωτη παραγγελια τους σε Τ5 6500κελβιν(daylight)-865, απο τη μαμα osram ολο το φωτισμο του ξενοδοχειου μαζι με διαφορα ballast, dimmable και μη. Οταν ειχε καποια ακομα σε στοκ τα επερνα 14ευρω το dimmable ανα μοναδα! Ενω αλλου δινεται πανακριβα! Φαντασου λοιπον στο μελλον.

Οι PC λοιπον στην ευρωπη αντιγραφηκαν σαν ακριβη τεχνολογια αλλα αλλο σχημα. Ειναι οι πρωτες λαμπες στην Ευρωπη(ειναι Ευρωπαικο στανταρ, ενω οι PC ειναι αμερικανικο) που εχουν τοσο καλυτερη αποδοση. Τωρα η Osram πουλαει και λαμπες PC θα μου πεις και αρκετοι τις εχουμε χρησιμοποιηση. Αλλα ενω οι PC της Osram ειναι για σπιτι και εχουν στα ιδια watt 4000lumens π.χ. οι αντιστοιχες ενυδρειακες στα ιδια watt εχουν 5500 περιπου. Μιλαμε παντα για ιδιο μηκως, ιδια watt. Εαν δεις την συσκευασια απο τις εταιριες αυτς που γραφουν τα lumen και δεις τα αντοιστιχα τις Osram θα το δεις.

Κατι αντοιστιχο λοιπον συμβαινει και με τις T5 γιατι εχουν αλλα αερια απο τις απλες που τους επιτρεπουν πολυ καλυτερη αποδοση. Αυτες ειναι και οι διαφορες που πληρωνεις σε Arcadia η JBL σε σχεση με τις Narva π.χ. που εχουν αλλα αερια και ενω ειναι οντως για ενυδρεια εχουν ποιο χαμηλη αποδοση. Τις εχω δοκιμασει ολες και ειδα διαφορες καθαρα σαν ενταση που ηταν ξεκαθαρες. Αντιστοιχα και στις PC.

Οπωτε ετσι εξηγητε γιατι στην αμερικη απλα δεν υπαρχουν ποια οι NO και ολοι πανε σαν μινιμουμ σε VHO και για καλυτερα ακομα σε PC αν και τελευταια μπαινει (επιτελους κατι ευρωπαικο...) δυναμικα και οι Τ5 στην αμερικη λογο του ποιο βολικου κατα μερικους σχημα της! Μια ματια στο reefcentral π.χ. και θα το δεις. Οι λαμπες που εχω παρει Τ5 εχουν πανω γραμενο αυτο που ειπα και πριν. Τωρα εαν στην πορεια λενε "μουσια" να το πω ευγενικα αυτο ειναι αλλο. Οι συσκευασιες που εχω λενε καθαρα

"With 30% more comsupsion, 150% more power than ordinary NO in the same lenght"

Μια αλλη διαφορα ειναι η διαρκεια ζωης τους. Οι Τ5 εχουν περιπου 20.000ωρες ενω οι απλες 10.000. Ακομα και σε βαθος χρονου ειναι οτι καλυτερο.

Ετσι ισως εξηγητε και γιατι η Arcadia αναφερει πως τα κοραλια που στα ιδια η παρομοια watt φυτοζοουνε, με Τ5 ομως φυσανε. Αναλυτικα..
"Certain species that would at best struggle to survive under T8 lamps, can now flourish under T5 lamps, meaning that a reef can be constructed using a range of soft corals, anemones, large polyp stony corals, and Tridacna clams.

Me 10% διαφορα η ακομα και 20% δεν δικαιολογη τετοια διαφορα, και ειναι κατι που το εχω δει και εγω αλλα και πολυς κοσμος στα ενυδρεια του. Ειδικα ο κοσμος που ειχε πριν παρομοιο φωτισμο με ΝΟ, σε ψιλοπαρομοια Watt σε Τ5 απλα δεν υπηρχε καμοια σχεση. Αλλα ξακαθαριζω πως αναφερωμε σε καθαρα ενυδρειακες λαμπες που αποδεδειγμενα εχουν αλλη αποδοση. Δεν ξερω εαν υπαρχουν Hi output ή κανονικες γιατι τα πραγματα σε αυτο δεν το εχουν ακομα ξεκαθαρησει οπως πρεπει αλλα οι διαφορες ειναι μεγαλες και αυτο μονο καλο μπορει να ειναι για το χομπι μας.


Ολες οι πληροφοριες για αυτα που γραφω ποιο πανω.:
http://www.premiumaquatics.com/Merch..._Code=Lighting
http://www.premiumaquatics.com/Merch...de=Flourescent
http://www.arcadia-uk.info/product.p...n=en&sub=&id=4
http://www.jbl.de/index_uk.html
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...dCGj92aXDlw8gO
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Discos : 02-09-05 στις 13:13
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-05, 14:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αλλο πράγμα η απόδοση της λαμπας αναλογα με το μηκος της/ογκο της και αλλο σε σχεση με την κατανάλωση της.
Αν το ζητουμενο ειναι ΠΟΣΟΣ φωτισμος χωραει σε ενα συγκεκριμενο καπάκι ενυδρείου που απο κάτω υπάρχουν φυτα/κοράλια με ειδικες απαιτησεις τοσο σε ποσότητα οσο και σε φασμα τοτε σιγουρα στην κατηγορία Τ5/PC υπαρχουν αρκετές καλές , όσο και εξειδικευμένες λύσεις.
Σιγουρα αν στο ιδιο καπακι βαζαμε Τ12 τοτε ειναι αληθινο οτι αν βαλουμε Τ5 θα παρουμε 150% περισσοτερο φώς.
Απο κει και περα, η φωτεινότητα εξαρτάται από το είδος του υλικου που ειναι επιστρωμένη η λάμπα και απο την ισχύ που βομβαρδίζεται.
Στο σχεδιασμό λαμβάνονται επίσης υπόψιν και η μακροζωία του εκάστοτε υλικού.
Σε μη ενυδρειακές λάμπες όπου υπάρχουν στοιχεία,
ισχυει γενικα οτι λάμπες με πιο φυσικο φάσμα (με CRI=9) η απόδοση ειναι πολύ μικρότερη. Πχ 55w Power Compact 950 απόδοση 3000 Lumen.
παλι 55w Power Compact 860 (με πιο ασπρο φως) 4800 Lumen, από τα ιδια watt κατανάλωσης καθως και εξωτερικες διαστάσεις. (60% διαφορά στη φωτεινότητα)
Σε ενυδριακές λάμπες το πράγμα γίνεται ακόμα πιο σύνθετο, καθότι υπάρχει ανταγωνισμός και ο καθένας προσπαθεί να πείσει οτι η δικια του λύση ειναι καλύτερη χωρις να παραθέτει αντικειμενικά στοιχεία, όπως και συ λες.

Σε γενικές γραμμές όμως, κανείς οφείλει να γνωρίζει που βρίσκεται ενας γενικά αποδεκτός μέσος όρος μιας τεχνολογικης κατηγορίας φωτισμού και βασει αυτής να κρίνει τις ιδιαίτερες κατασκευές που κυκλοφορούν.

Οι Τ5/PowerCompact ειναι σίγουρα λάμπες που εξελίσσονται συνεχώς και σίγουρα εχουν προσφέρει πολλά (και εχουν ακομα περισσοτερα) να προσφέρουν σε απαιτητικά ενυδρεία. Ομως το να λέμε οτι αποδίδουν 150% παραπάνω οπως γραφει το aquaristikshop.com (χωρις να αναφέρει με το ΤΙ συγκρίνει) αποτελει υπερβολή του marketing.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-05, 15:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Στα περισοτερα λοιπον συμφωνουμε. Αλλα οσο για την διαφορα αποδωσης νομιζω πως εχω ηδη απαντηση και μαλιστα αρκετα αναλυτικα. Τι αλλο μενει να γραψω?
-Οτι δεν το λεει η εταιριες πανω στο κουτι? Το λενε. Ολες.
-Οτι δεν κανουν λαμπες ΝΟ αλλα μονο Τ5 και ετσι προωθουν τα δικα τους προιοντα? Αφου οι ιδιες εχουν και απο τις καλυτερες λαμπες ΝΟ στον κοσμο.
-Λενε ψεματα για τα δικα τους προιοντα? Δεν νομιζω. Ακραιο. Μαλλον την τεχνολογια ακολουθουν στο νεο βημα για να μην χασουνε την αγορα που ενω συρικνωνει τις ΝΟ ανεβαινει με αλματωδεις ρυθμους στις Τ5.
-Τις εχεις δοκιμασει και εχεις δει οτι ειναι υπερβολικοι? Εγω οποιον ξερω που τις δοκιμασε, ετριβε τα χερια του μετα απο την τεραστια διαφορα που ειδαμε. Πως λοιπον εισαι τοσο σιγουρος για κατι, που οι ιδιες οι εταιριες που κανουν τις μεν, κανουν και τις αλλες?

Με τι αλλο να το συγκρινει, με πυρακτωσεως? Παντα ειναι σε συγκριση με τις ΝΟ. Επισης αναφερει πως θελει και 30% παραπανω ρευμα αλλα δινει 150% φως παραπανω. Αρα η αποδοση ειναι αναλογικα μικροτερη σε σχεση με τα watt αφου μιλαει για το ιδιο μηκος παντα. Εαν κανεις μια περαιτερω ερευνα θα το βρεις. Γιατι και στην πραξη ειναι σε αλλη κλαση απο μονες τους.

Και για κλεισιμο θα αναφερω πως στο πρωτο reef που ξεκινησα, με ΝΟ ειχα συνολικα 225watt σε 180λιτρα νερο και μαλλον δεν πηγαινε καλα, μετα εβαλα την ΜΗ που ηταν τελειως το αντιθετο. Εψαχνα ομως τοτε μια ποιο μεσαια λυση και εβαλα PC. Ειχα συνολικα μετα 130watt με 2x65watt PC. Το ενυδρειο ηταν πολυ ποιο φωτεινο,με σχεδον τα μισα watt!! Και οι PC σε αποδοση ειναι ιδιες με τις Τ5 σε αντιστοιχα watt οπωτε να περιμενεις το ιδιο.

Ολα οσα εγραψα εδω και στα προηγουμενα ποστ, τα εχω γραψει κατα καιρους στις θαλλσινες στηλες οπου υπηρχε ερωτηση σχετικη. Οποιος δοκιμασε, δεν ξαναγυρισε πισω. Η διαφορα ειναι τεραστια και το εχω δει σε πολλες περιπτωσεις. Και επειδη ειδα και δοκιμασα,τουλαχιστον απο εναμιση χρονο πριν, πιστευω πως η διαφορα ειναι τουλαχιστον επι 2. Δεν εχουν καμοια σχεση..
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-05, 19:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Bρε ηλεκτρολόγια και τα 2, να σας ρωτήσω κάτι ?
Έχω εδώ και 4 χρόνια περίπου που χρησιμοποιώ στο ένα ενυδρείο μου (φυτεμένο) κάτι λάμπες....(Philips PL-L) & (Osram Dulux L), είναι ίδιες με τις PC που συζητάτε ?
Αυτές λέτε Power Compact ?
Τhx in advance.........κόπροι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-05, 21:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

H dulux l σε Osram ειναι power compact..
αναλογα πραγματα και για την philips..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-05, 11:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εγω που θελω να προσθεσω 2 λαμπες Τ5 στο ενυδρειο του ενος μετρου, τι λαμπες να παρω.Εννοω τι μαρκες και τυπους να ψαξω.Εννοειται οτι θα ψαξω σε μαγαζια με ειδη φωτισμου και οχι σε ενυδρειομαγαζα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-05, 22:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Εγω που θελω να προσθεσω 2 λαμπες Τ5 στο ενυδρειο του ενος μετρου, τι λαμπες να παρω.Εννοω τι μαρκες και τυπους να ψαξω.Εννοειται οτι θα ψαξω σε μαγαζια με ειδη φωτισμου και οχι σε ενυδρειομαγαζα.
Και εγω ψαχνομαι για δυο λαμπες Τ5 αλλα ακρη δεν εβγαλα.
Αν θελεις ανοιξε νεο ποστ.
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 10-09-05 στις 23:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
περι πυκνοτητας chrisstam Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 18-01-05 11:15
ΑΠΟΡΙΑ ΠΕΡΙ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΝΕΡΟΥ SOCRATIS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 13-12-04 23:22
ΕΡΩΤΙΣΗ ΠΕΡΙ PUFFER TAN Ψάρια Υφάλμυρου νερού 13 02-09-03 18:42
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05990 seconds with 13 queries