Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-14, 22:02
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouboulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν έχεις ένα hi tech φυτεμένο το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών. Τι θέλω, δεν υπάρχει. Αν εσύ έχεις φτάσει σε επίπεδο που μπορείς να κανονίζεις το πόσο θα μεγαλώσουν τα φυτά σου, σου βγάζω το καπέλο. Αυτά που λες τα έχεις κάνει; Έχεις πειραματιστεί με όλα αυτά τα led; Με συγχωρείς που αμφισβητώ τα λεγόμενά σου , αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολική η σιγουριά που τα γράφεις και συμβουλεύεις.
Προσωπικά έχω τεστάρει αρκετούς συνδυασμούς αλλά περισσότερο με άσπρα και λεντοταινίες. Αν θες να πας εκ του ασφαλούς, βρες μου ποια λάμπα φθορίου σου αρέσει σαν αποτέλεσμα για το Hi tech Που θες, τόσο σε χρώμα όσο και σε απόδοση στα φυτά, να σου πω τι συνδυασμό χρωμάτων θα βάλεις. σε προσωπικά πειράματα, κατάφερα αρκετά εύκολα με 3 λεντάκια να πετύχω το χρώμα της grolux (χρειαζόμουν λίγο cyan και λίγο violet για να έχω αρκιβώς το ίδιο αποτέλεσμα) Σε κάθε περίπτωση αν πας σε hi end φωτιστικό θα πρέπει να πας σε 3βατα λεντάκια για να έχεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων. (καλό κουράγιο πάντως, το τελευταίο που έφτιαξα ήταν 36 λεντάκια και μου φυγε ο κ@λος!!!) Σε κάθε περίπτωση πάντως με τα λεντ μπορείς να φτιάξεις ότι φάσμα θες με ανάλογα πάντα αποτελέσματα!!!
υ/γ: η αμφισβήτιση δεν είναι κακή, είναι απαραίτητη!!! είναι λάθος να ακούς τι λέει ένας, πρέπει πάντα να ακούς τι λένε όλοι, και να κρίνεις ανάλογα!!!

edit: αυτό σε καλύπτει??? http://orphek.com/pr72-planted/

επίσης, δες και αυτό

Σε αυτή τη φώτο, φαίνεται το φάσμα ενώς λεντ 6500κ σε σχέση με το απαραίτητο φάσμα για τα φυτά, και μία metal hailide. όπως φαίνεται, το φάσμα ενός 6500κ λεντ είναι ότι χρειάζεται ένα φυτό εκτός από το deep red.

και από εδώ, αντλώ γνώσεις για λεντ και φωτισμό
http://www.americanaquariumproducts...._lighting.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Λίγο πιο πάνω έδωσα ένα λινκ με ένα diy κατασκευή δίνει ακριβώς πόσα και τι?
Έχει αρκετά αν ψάξεις στο ιντερνέτ για να έχεις μια ιδέα. Επίσης λίγο πιο κάτω έγραψα
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Συνολικά 104 watt και φωτισμός αναπτύξεως αλλά και από τα μπλε που έχει καλύπτει ενυδρεία αρκετού βάθους μαζί με την ανάλογη ένταση
Σε πιο ρηχό ενυδρείο μπορείς να αλλάξεις λίγο της αναλογίες
Βεβαία υπαρχή και ότι αν τα Kelvin βγαίνουν υψηλή και θέλεις να τα χαμηλώσεις βαλε και μερικά λευκά και τα ρίχνεις
είμαι δυσταχτικός στο πως θα δείχνει το ενυδρείο με τόσα κόκκινα... έχω πολύ άσχημες εμπειρίες από κόκκινα λεντ, και φαντάσουν ότι ήταν λεντοταινίες κόκκινες... Σίγουρα θα προσφέρει πολύ καλή ανάπτυξη στα φυτά, αλλά για να τα αναπαράγεις και να τα πουλάς, δε νομίζω ότι θα φαίνονται όμορφα... π.χ. θα σου πω για την απλή ροτάλα που γίνετε ροζ όταν είναι κοντά στο δυνατό φως. έβαλα την κόκκινη λεντοταινία, και δε φαινόταν ότι ρόζιζε... φαινόταν ένα κόκκινο πράγμα ανάμεσα σε κόκκινο νερό. αφού την έσβησα φάνηκε η διαφορά!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 11-09-14 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-14, 22:16
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

εμενα με ενδιαφερει να ειναι καλα τα φυτα πυκνα και ψηλα.Τωρα ειναι ψηλα και αραια και απο οτι καταλαβα λογω φοτισμου. Λεω να βαλω τελικα 7 λευκα ,
3 απο αυτα τα μπλε
http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...item1e88d3810a
3 απο αυτα τα μπλε
http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-10-W...44581386&rt=nc

λεω 3+3 για να καλυψουν ολο το φασμα

και απο κοκκινα http://www.ebay.com/itm/1W-3W-10W-20...item4adb3d7761

2+2 660nm και 620nm εκτος αν παω σε 3watt 5+5 απο τα ιδια

και ενα uv αν δεν βρω ταινια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-14, 07:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα τα λεντ από τη φύση τους έχουν αρκετό μπλε, και επειδή το μπλε ψηλώνει τα φυτά αλλά δεν τα πυκνώνει, μην επενδύσεις τόσο σε μπλε φωτισμό (αφού σε αφορούν τα φυτά) Το μπλε το θέλουμε για να φαίνονται πιο ωραία τα χρώματα. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα χρώματα, αλλά θες ανάπτυξη, μη βάλεις τα 3+3 μπλε, αλλά βάλε 2+2 και 6 συνολικά κόκκινα. τα μπλε είναι οκ, για κόκκινο δες αυτό είναι στη μισή τιμή http://www.ebay.com/itm/10W-Watt-Squ...item3395313a32.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει το χρώμα πως θα φαίνεται βάλε τα όπως τα βλέπεις.
Σε 3 βατα δε θα πήγαινα, μεγάλη ταλαιπωρία να τα κολήσεις, αλλά πολύ καλύτερη διάχυση φωτώς, αν αντέχεις να κολλάς, είναι καλύτερη επιλογή. αλλά δε θα πήγαινα σε 5+5, έτσι κι αλλιώς το 620 είναι σχετικά άχρηστο για τα φυτά, καλύτερα 7+3 ή 6+4, κατά βούληση, έτσι κι αλλιώς η χρωματική διαφορά τους είναι ανεπαίσθητη!!!

uv, βάλε λενταταινία, πιο εύκολη και πιο βολική π.χ. http://www.ebay.com/itm/5-50m-3528-6...item486c2e2db0
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-14, 09:33
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ο πιο σωστός τρόπος που υπάρχει για να ελεγχτεί ένα φωτιστικό για την απόδοσή του είναι ένας μετρητής PAR http://www.ebay.com/itm/Apogee-Quant...item4d1ffc6609 ένα lux μετρό http://www.ebay.com/itm/131050198016...84.m1497.l2649 και έναν μετρητή θερμότητας του φωτός http://www.ebay.com/itm/Gossen-Sixti...item5d4fb1dcce Δυστυχώς το πρώτο είναι αρκετά ακριβό εργαλείο, Είναι λίγο άκυρο να λέμε πάρε 2 κόκκινα 3 μπλε 9 άσπρα κτλ, χωρίς να μπορούμε να ξέρουμε εκ των προτέρων το αποτέλεσμα. Είναι φάσμα χρωμάτων που το ανθρώπινο μάτι δεν τα αντιλαμβάνεται αλλά υπάρχουν και είναι απαραίτητα. Το να δαπανήσει κάποιος ένα σημαντικό ποσό με led στην τύχη είναι αν μη τι άλλο κουτό. ¶λλο ένα σημαντικό είναι η ένταση του εκάστοτε φωτιστικού. ¶λλη ένταση θα χρειαστεί ένα ενυδρείο ψηλό και άλλη ένταση ένα ενυδρείο χαμηλότερο. Κάτι ακόμα που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι τι φυτά θα έχει μέσα το ενυδρείο. Δεν έχουν όλα τα φυτά την ίδια ανάγκη σε φωτισμό. Εκεί που θέλω να καταλήξω, από την στιγμή που δεν υπάρχουν έτοιμα φωτιστικά τύπου led για ενυδρεία με φυτά, είναι παρακινδυνευμένο η όποια πρόταση συνδυασμού που πιστεύουμε ότι θα λειτουργεί θεωρητικά.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-14, 11:41
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω και με bouboulas και g81gr αλλά και πάλι θα διαφωνήσω μαζί σας.
Σε μια λάμπα Τ5 έχουμε μια πηγή φωτεινότητας που εκπέμπει όλα τα μήκη κύματος μαζί και γιαυτο έχει την ομοιομορφία στο χρώμα της.
Με τα λεντ έχουμε πολλές πηγές φωτεινότητας πολλά ξεχωριστά μήκη κύματος
Που πρέπει να ενωθούν ως μια πηγή φωτεινότητας για να έχουμε κάτι αντιστοίχως.
Αυτό θα μπορούσαμε με τα λεντ να το επιτύχουμε αν περνάγαμε όλο τον φωτισμό από τα λεντ μέσα από ένα φακό ( το έχει κάνει χομπιστας από το φόρουμ σε θαλασσινό, μια πολλή ωραία κατασκευή με καταπληκτικά αποτελέσματα)
Σίγουρα όταν θέλεις να προχώρησης σε επιστημονικό επίπεδο θα χρειάζεται να μετρήσεις pars lumen Kelvin wave lengths και ότι άλλο έχω ξεχάσει, και φυσικά να τα ρυθμίσεις στα καταλληλότερα για της καλύτερες αποδόσεις
Και στην τελική ευθεία υπάρχει η μοναδικότητα για κάθε ενυδρείο , η μοναδικότητα για κάθε φυτό , ( εκεί μια λάμπα Τ5 είναι μια μεσαία λύση)
( επίσης στα λεν γεωπονίας έχει δυο κατηγορίες ανάπτυξης και ανθοφορίας
Ώστε να μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς θέλεις)
Δημοσιευση από g81gr
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  jopt456130f9_online.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  222,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-14, 12:25
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω και με bouboulas και g81gr αλλά και πάλι θα διαφωνήσω μαζί σας.
Σε μια λάμπα Τ5 έχουμε μια πηγή φωτεινότητας που εκπέμπει όλα τα μήκη κύματος μαζί και γιαυτο έχει την ομοιομορφία στο χρώμα της.
Με τα λεντ έχουμε πολλές πηγές φωτεινότητας πολλά ξεχωριστά μήκη κύματος
Που πρέπει να ενωθούν ως μια πηγή φωτεινότητας για να έχουμε κάτι αντιστοίχως.
Αυτό θα μπορούσαμε με τα λεντ να το επιτύχουμε αν περνάγαμε όλο τον φωτισμό από τα λεντ μέσα από ένα φακό ( το έχει κάνει χομπιστας από το φόρουμ σε θαλασσινό, μια πολλή ωραία κατασκευή με καταπληκτικά αποτελέσματα)
Σίγουρα όταν θέλεις να προχώρησης σε επιστημονικό επίπεδο θα χρειάζεται να μετρήσεις pars lumen Kelvin wave lengths και ότι άλλο έχω ξεχάσει, και φυσικά να τα ρυθμίσεις στα καταλληλότερα για της καλύτερες αποδόσεις
Και στην τελική ευθεία υπάρχει η μοναδικότητα για κάθε ενυδρείο , η μοναδικότητα για κάθε φυτό , ( εκεί μια λάμπα Τ5 είναι μια μεσαία λύση)
( επίσης στα λεν γεωπονίας έχει δυο κατηγορίες ανάπτυξης και ανθοφορίας
Ώστε να μπορείς να επιλέξεις τι ακριβώς θέλεις)
Δημοσιευση από g81gr
Θα συμφωνήσω μαζί σου, για αυτό λέω για φωτιστικό και όχι μεμονωμένα για τα λεντ. Λογικό είναι να υπάρχουν φωτιστικά είτε για την ανάπτυξη είτε για την ανθοφορία. Αλλιώς είναι ο φυσικός φωτισμός το φθινόπωρο και αλλιώς την άνοιξη. Κάτι ανάλογο κάνουν και τα φωτιστικά που προανέφερες.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-14, 15:10
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Για παράδειγμα ποιος είναι ο καλύτερος φωτισμός πέρα από τον αισθητικό τομέα.

Θα πρέπει να πάρουμε τα σωστά μήκη κύματος με μια αναλόγια σωστή για τα φυτά στης σωστές κορυφώσεις . βασικό θα είναι να μην λειτουργούν πάνω από το 50% και το κάθε μήκος κύματος να έχει ξεχωριστή ρύθμιση για να μπορούμε να την μεταβάλουμε ανάλογα.
Για φυτό θα πάρω την Cuba
Αν λοιπόν την έχουμε σε εμερσεντ καλλιέργεια πυκνή και με καλή ανάπτυξη
Στον αέρα μόλις την βυθίσουμε σε 10 εκατοστά νερό θα δούμε ότι θα ψηλώσει
Κα θα αλλάξει η απόσταση μεταξύ των φύλλων ( μεσογονάτια διαστήματα ) αυτό
Θα οφείλεται < φιλτράρισμα του νερού> μικρή μείωση στα κόκκινα
Εκεί έρχονται οι ρυθμιστής των λεντ που πρέπει να αυξήσουμε λίγο την ένταση
Στα κόκκινα για να πετυχουμε την σωστή ισορροπία και ακριβώς την ίδια κυματογράφημα επάνω στο φυτό .
Τώρα αν αλλάξουμε το βάθος στα 30 εκατοστά θα πρέπει να αυξήσουμε και την ένταση σε όλα αφού έχει αλλάξει η απόσταση από την πηγή φωτός αλλά και πάλη θα πρέπει να ρυθμίσουμε τα λεντ γιατί μεγάλωσε και ο παράγοντας φίλτρο <νερό>
Και άλλαξε πάλι η κυματομορφη επάνω στην (cuba ) φυτό.
Πάλι το ίδιο θα πρέπει να κάνουμε αν βυθίζομαι το φυτό στα 50 εκατοστά νερό όπου μια ομάδα από λεντ θα λειτουργεί στο 100% και μια άλλη στο 90%
Βέβαια ο χρωματισμός Kelvin θα ποικίλοι ανάλογα το βάθος και εκεί έρχονται οι αλγείς αφού κρατάμε τα νιτρικά αρκετά ψηλά η ένταση είναι έως 5 φορές μεγαλύτερη (μπακαλίστικα)
<βέβαια όλα αυτά τα αναφέρω ως καθαρή θεωρεία από όσα έχω διαβάσει, δεν έχω αγοράσει και δεν έχω τα κατάλληλα όργανα για της μετρήσεις.>
Μετά από όλο αυτό θέλω να πιστεύω ότι έχω καλύψει ότι δεν υπάρχει στερεότυπο για της αναλογίες πόσα και ποια όταν το μόνο σταθερό που υπάρχει στο παράδειγμα
Είναι ένα φυτό και ίδια ακριβός ανάγκη γραφήματος φωτισμού
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος Σε Φυτεμενο(Επιλογη Λαμπτηρων Τ5) johnreta Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-09-13 00:03
φωτισμος σε φυτεμενο ενυδρειο Larry Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-04-13 21:16
φωτισμος σε φυτεμενο 25λτ Liz@ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 28-01-11 10:38
φωτισμος με led σε φυτεμενο ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 08-04-10 19:45
φωτισμος για φουλ φυτεμενο kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 17-05-08 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08107 seconds with 15 queries