Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-16, 21:07
Cool Blood Ο χρήστης Cool Blood δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Σε αδιέξοδο και σε σημείο καμπής πλέον

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80x40x30 (96lt)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 25 μήνες

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24,4
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): corrydoras aeneus (4), SAE (3)

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Σχολαστικά ίδια με του ενυδρείου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 7 ημέρες/15lt
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 10/2/16
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: Καθημερινά στο πρώτο φωςκαι το βράδυ λίγο πριν το σβήσιμο (η ταμπλέτα) Flakes (Novobel -JBL), Ταμπλέτες (Novofect - JBL), περιοδικά αποφλοιωμένος αρακάς. Aνά 10-15 ημέρες, μεσολαβεί και 1 ημέρα νηστείας.

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
α. Πρόσθετα:
Flourish Excel - ένα καπάκι ανά δύο μέρες
Σίδηρος: ένα καπάκι ανά 30 μέρες
Gastropex: περιοδικά και όχι συχνότερα από 2 μήνες, αν αυξηθούν πολύ οι λαθρεπιβάτες, πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει τους τελευταίους 4 μήνες, όπου ο πληθυσμός είναι ανεκτός.

β. Φυτά:
Επειδή, σε σχέση με το αρχικό ποστάρισμα στησίματος έχουν αξηθεί, παραθέτω ποια υπάρχουν σε αυτή τη φάση:
Echinodorus bleheri, Valisneria (2), Hygrophila polysperma,Lysimachia nummularia, cryptocoryne walkeri, moss, cryptocorybe wendi tropica, grass (δεν θυμάμαι το όνομα του), annubia nano (2), annubia και πιθανώς ξεχνάω ένα ή δύο ακόμα


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,2<pH<7,6 (API)
KH: 6 (API)
GH: 11 (API)
ΝΗ3 (αμμωνια):0 (API)
ΝΟ2(νιτρώδη): 0 (API)
ΝΟ3(νιτρικά): 20<NO3<40 (API)
PO4: 0,5 (TETRA)
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: NAI

* Οι αναφερόμενες μετρήσεις πραγματοποιούνται πάντα την ημέρα πριν την αλλαγή νερού και στη διάρκεια της διετίας είναι σχεδόν σταθερές, πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Μοναδική διακύμανση στα νιτρικά τα οποία έχουν φτάσει στο παρελθόν έως και 50, τα οποία εδώ και πολλούς μήνες μετά την αύξηση των φυτών παραμένουν στα επίπεδα που αναφέρω πιο πάνω.
Αν βοηθάει σε κάποιο συμπέρασμα σε σχέση με την ισορροπία του συστήματος, το φιλτράρισμα και την επάρκεια του βιολογικού υλικού, στην μοναδική καθυστερημένη αλλαγής νερού, που έφτασε τις 28 μέρες (λόγω φοβίας του ανθρώπου που είχε αναλάβει το τάισμα και την παρακολούθηση να την κάνει τελικά), αμμωνία και νιτρώδη μετρήθηκαν στο 0 και νιτρικά στο 50.

Αλλαγές νερού 15lt/7 ημέρες, παλιότερα 30lt/ δεκαπενθήμερο.


Το πρόβλημα:
Στη διάρκεια των δύο χρόνων έχασα ψάρια, Κάποιες φορές αναγνώρισα αιτίες και απειρίες, αδικαιολόγητα λάθη, άλλες όχι. Είχα γέννες MOLLY, platy (red coral). Ποτέ το ενυδρείο δεν φορτώθηκε πάνω από 12-13 ψάρια, αλλά έχανα σποραδικά και ποτέ όλα μαζί. Σε θεραπείες και καραντίνα άλλα σώθηκαν και άλλα χάθηκαν. Η εικόνα ολοκληρωμένα λέει, πως αν δεν είχαν προστεθεί μέσω αγοράς νέα ψάρια, παρά τις γέννες σήμερα το ενυδρείο θα ήταν χωρίς ψάρια. Αυτά για το παρελθόν.

Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα σημείο ισορροπίας, προκειμένου να διευκολυνθεί το όλο θέμα, το τοποθετώ στον προηγούμενο Δεκέμβριο. Όχι γιατί σταμάτησαν οι απώλειες, αλλά τότε εισάγω 4 corrydoras, τα οποία στέκονται αφορμή. ώστε να σκεφτώ ότι μελλοντικά, εφόσον χρειαστεί να προστεθούν ψάρια, θα είναι ωοτόκα. Από τότε μέχρι σήμερα τα corrydoras, ζουν, χωρίς απώλειες (για αυτό και καταχρηστικά το ονομάζω σημείο ισορροπίας), έχουν αναπτυχθεί πολύ. Ακόμα και ένα το οποίο με σύμπτωμα νηκτικήης κύστης σε κακή κατάσταση μπήκε σε καραντίνα τον Ιούλιο του 2015, σήμερα ζει και έχει αναπτυχθεί κανονικότατα. Το ανεξήγητο ξεκινάει, από τη στιγμή που οι απωλειες των εναπομείνατων platy και molly συνεχίζονται σποραδικά (ας πούμε ένα κάθε δίμηνο), τον Οκτώβριο προσθέτω 3 μικρά SAE τα οποία αναπτύσσονται και διαβιούν φυσιολογικά μέχρι σήμερα, ενώ στην ίδια περίοδο οι απώλειες συνεχίζονται και πρόσφατα η απόπειρα εισαγωγής κοπαδιού (ωοτόκων) melaenotenia σε δύο φάσεις, προκειμένου να μην επιβαρυνθεί απότομα η ισορροπία, είναι απογοητευτική. Μέσα σε 3 μέρες, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα πλην της ανόδου ανά διαστήματα στην επιφάνεια, χάνονται.Εξωτερικά συμπτώματα, δεν υπάρχουν, φωτογραφίες αν χρειαστεί υπάρχουν.

Σήμερα, περίπου 10 μέρες μετά, ο πληθυσμός των 4 corrydoras και 3 SAE συνεχίζει κανονικά. Ωστόσο, για μένα έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος των πειραματισμών, αν δεν εξηγηθεί και λυθεί το πρόβλημα. Το μόνο που έκανα από τότε και σταδιακά, ανα δύο μέρες είναι η αύξηση της θερμοκρασίας μέχρι τους 28.

Δεδομένου ότι οι μετρήσεις είναι σταθερές, το ενυδρείο στρώθηκε κανονικά εξ αρχής , είναι σε καθημερινή παρατήρηση λόγω θέσης για πολλές ώρες, προσπαθώ να κατανοήσω τι συμβαίνει, αποκλείοντας περιπτώσεις.

1. Δεν ξέρω να υπάρχει περίπτωση ασθένειας στην οποία SAE και corrydoras να μην είναι ευάλωτα, ενώ όλα τα άλλα να είναι
2. Εξετάζω την περίπτωση τα SAE μετά την ενηλικίωση τους να είναι επιθετικά. Αυτό δεν μου κάθεται καλά, καθώς και μικρά που ήταν το φαινόμενο συνεχιζόταν, ενώ αν εξαιρέσουμε τις βραδινές ώρες, σε όλες τις υπόλοιπες, είτε με φωτισμό ενυδρείου, είτε όχι, δεν έχω παρατηρήσει μέρες ολόκληρες κυνηγητό ή επίθεση προς οποιοδήποτε άλλο ψάρι, παρά μόνο μεταξύ τους παιχνίδια.
3. Εξετάζω την περίπτωση υπερβολικού ταΐσματος. Δεν θα μου εμφάνιζε κάτι στις μετρήσεις ή σε μια υπερβολική αύξηση των "λαθρεπιβατών"; Δεν θα επηρέαζε SAE και corrydoras επίσης;
4. Ακόμα και αν δεχτώ -αν και δεν ισχύει από όσα έχω διαβάσει- ότι η συμβίωση ωοτόκων με ζωοτόκα ήταν το πρόβλημα στο προηγούμενο διάστημα, στην φάση με τις melaenotenia, γιατί να επαναληφθεί;

Τέλος και μάλλον το σημαντικότερο προκειμένου να μην μετατραπεί η απογοήτευση σε άρνηση, αν δεχτούμε ότι μπορεί να συμβαίνει συνδυασμός προβλημάτων ή και το ακριβώς αντίθετο κάποιοι από τους θανάτους να μην έχουν κοινή αιτία, πως πορευόμαστε από εδώ και στο εξής;

Υ.Γ. 1 Στο ενυδρείο λειτουργεί μονίμως και ένα δεύτερο φίλτρο, αυτό που χρησιμοποιώ όταν χρειαστεί στην "καραντίνα", προκειμένου να είναι ζωντανό το βιολογικό υλικό. Είναι σωστό ή το βιολογικό υλικό του δεύτερου μεταφέρει, τυχόν, ασθένειες στην καραντίνα;

Υ.Γ. 2 Παρακολουθώ τακτικότατα το φόρουμ καιτις περισότερες από τις αναρτήσεις. Το ότι έχω πολύ λίγες προσωπικές, δεν σημαίνει το αντίθετο.


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-16, 21:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το πρωτο που θα εκανα θα ητανε να βγαλω τα SAE.
δεν ειναι ψαρια για κοινωνικο ενυδρειο.
και αν μπουνε σε τετοιο,πρεπει να υπαρχουν προυποθεσεις χωρου,στησιματος,συγκατοικων,κλπ.
και στα 96 λιτρα,αυτα δεν υπαρχουν.

ακομη και αν πετυχεις καποιο που φαινεται σχετικα ησυχο,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι θα μεινει ετσι.(εσυ εχεις 3)
και ακομη και αν μεινει,ειναι παρα μα παρα πολλες οι αναφορες για επιθεσεις σε ψαρια αλλου ειδους(και αλλης περιοχης κολυμβησης-πιο ψηλα δηλαδη σε ενυδρειο) που δεν αξιζει το ρισκο.και ειδικα το βραδι.

εχω διαβασει ακομα και για κοψιματα ουρας κλπ.
δεν θα επρεπε να πωλουνται αυτα τα ψαρια κατα τη γνωμη μου αλλα τεσπα.
μας εφαγαν "οι αλγες" τοσα χρονια.("παρε κατι για τις αλγες" κλπ...)

ακομα ομως και αν δεν υπαρχουν θανατηφορες επιθεσεις,ειναι πιθανο η νευρικοτητα αυτων των ψαριων να προκαλει στρες στα υπολοιπα,οποτε ισως και αυτο να εξηγει θανατους.

οι θανατοι που ειχες πριν και μετα απτην εισαγωγη των sae ειναι πιθανο να οφειλονται σε διαφορετικα αιτια.ειδικα αν δεν υπαρχει καποιο αλλο λαθος.αλλα θα ξαναδιαβασω μια το αρχικο σου ποστ και θα σου πω αν βλεπω κατι αλλο.
------------------------------------------------------

mod edit : (στον εαυτο μου-ετσι για να το χαρω που θα γραψω "mod edit")

με μια πρωτη ματια,βλεπω μικρες αλλαγες και ψηλα νιτρικα.
αλλος ενας παραγοντας που προκαλει στρες στα ψαρια,ασθενειες και θανατους.
για μενα ο συνδυασμος αυτων των δυο ειναι αρκετος σαν αιτια για τους θανατους που εχεις.θα διορθωνα αυτα πρωτα.

στα 96 λιτρα πρεπει να κανεις 30 λιτρα αλλαγη την εβδομαδα.(οχι το 15νθημερο-αλλιως ειναι τα ιδια και χειροτερα.μενουν ψηλα τα νιτρικα στο ενυδρειο για μεγαλυτερο διαστημα)
τα νιτρικα σου πρεπει ιδανικα να ειναι κατω απο 10 μετα την αλλαγη.
τα sae δεν βοηθανε σε αυτο,να το ξερεις.ειναι αρκετα ρυπογονα ψαρια.

επισης δεν μας εχεις πει τι φιλτρο εχεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 10-02-16 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-16, 21:39
Cool Blood Ο χρήστης Cool Blood δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ανεξάρτητα από τα άλλα, προσωπικά δεν τα πήρα για άλγες, είναι ωραίο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-16, 21:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ωραιο ψαρι μπορει να ειναι,αλλα δεν κανει για μικρο κοινωνικο ενυδρειο.παρε καμια δεκαρια και βαλτα σε ενυδρειο με ενα-εναμιση μετρο μηκος να τα χαρεις κιολας

πως να το κανουμε,κιεμενα μου αρεσουν πολλα ψαρια αλλα δεν τα αγοραζω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

επισης δεν μας εχεις πει τι φιλτρο εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-16, 22:22
Cool Blood Ο χρήστης Cool Blood δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Fluval U2 Εσωτερικό φίλτρο 6Wβ€š 400L/H
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-16, 22:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ενας ακομη λογος να κανεις μεγαλυτερες αλλαγες.
ειναι μικρο το φιλτρακι για τα ψαρια σου.
φυσικα ακομη και αν παρεις εξωτερικο φιλτρο τα λιτρα που πρεπει να κανεις αλλαγη ειναι τα ιδια.(30)
απλα θαχεις μεγαλυτερο περιθωριο ανοχης σε περιπτωση που σου ξεφυγει κατι.καθυστερησει μια αλλαγη εκτακτως κλπ.
δεν αλλαζουμε νερο μονο για να μειωνουμε τα νιτρικα.
καλο θα κανει στα ψαρια γενικα και οχι μονο επειδη θαναι πιο καθαρο το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-16, 23:51
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή Σε αδιέξοδο και σε σημείο καμπής πλέον

15 ημέρες μετα τη μετακόμιση του ενυδρείου ελλειψα απο το σπίτι οποτε μόνο τάισμα απο την κοπέλα μου . Στην μετακόμιση πέταξα 70% των φυτών . Αποτέλεσμα έχασα 1 κορυ . Γενικά οτι προβλήματα είχα ήταν ή απο το πολύ τάισμα ή απο τις λίγες αλλαγές . Στα 100 λίτρα καθαρά κάνω πλέον 45 λίτρα αλλαγή .


Σορρυ για το λιγο άσχετο ποστ .

Για εμένα θέλεις και αλλαγή φίλτρου . Πάρε ένα μικρό εξωτερικο . Εγω στα 100 καθαρα λίτρα εχω το Eco pro 300 και πιστεύω οτι με εχει γλιτώσει απο πολλα .

Πάντως παιδιά επειδή και εγω νέος στο χώρο είμαι , μετα απο τόσα που διάβασα στο Ίντερνετ ο γενικός κανόνας της αλλαγής , τουλάχιστον , σαν αρχικός μπούσουλας ειναι 15-20% τη βδομάδα .

Πλέον το θεωρώ λιγο .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-16, 16:36
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ή απονιτροποιηση όπως εύστοχα εξηγεί ο delta δεν είναι σημάδι επαρκούς φίλτρου αλλά δυσλειτουργικού μιας και έχει πέσει ή ροή ή είναι μπουκωμενο με αναεροβιες περιοχες ώστε αντί για νιτροποίηση κάνει απόνιτρικοποίηση.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-16, 00:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οτι χρειαζεται για να συμβει απονιτροποιηση υπαρχει ηδη στα φιλτρα.
και οργανικος ανθρακας και νιτρικα και αναεροβιες περιοχες.
(διασπωντας τα νιτρικα παιρνουν το οξυγονο που χρειαζονται τα αναεροβια βακτηρια της απονιτροποιησης.)

το ιδιο ισχυει και για τη νιτροποιηση(εννοω πως υπαρχει ηδη οτι χρειαζεται),
αλλα αυτο ειναι αυτονοητο σε στρωμενο φιλτρο ενυδρειου με ψαρια.

δεν καταλαβαινω γιατι σας φαινεται περιεργο.
το οτι συμβαινουν και τα δυο ταυτοχρονα?
συμβαινουν.απλα δεν εχουν την ιδια εκταση.

και μιας και επεσα πανω του τωρα,το ιδιο σκεπτικο εχει και ο τυπος εδω στο πρωτο ποστ.
και συμπτωματικα μιλαει και για το ματριξ,που αποτι εχω δει και εγω(με ελαφροπετρα) ειναι καλυτερο αποτι ειναι αλλα βιολογικα υλικα σαυτον τον τομεα.
αυτο αν θυμαμαι καλα το εχω ξαναγραψει και παλιοτερα σε σχετικο θεμα(εκεινο με την ελαφροπετρα) που ειχες ανοιξει εσυ Σπυρο.

το τι εννοω με τον ορο "επαρκες" (για το φιλτρο)
και "σοβαρη απονιτροποιηση" εχω εξηγησει ηδη πιο πισω το σκεπτικο μου.

επισης,επειδη εχουμε ξεφυγει εντελως απτο θεμα του παιδιου,
ισως ειναι καλυτερα να χωριστουν τα οφτοπικ σε ξεχωριστο θεμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 14-02-16 στις 01:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα έχω πρόβλημα σε αυτό το σημείο της σιλικόνης; alexandertm8 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 13-04-14 10:10
Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω) ducatista Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 87 17-04-13 15:38
Το Μαδριλένικο Ώριμο πλέον ..... Serafeim Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 18 08-09-10 22:42
Δισκοενυδρείο σε φωτεινό σημείο philosopher Δίσκοι 7 08-09-10 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06263 seconds with 13 queries