Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 31-07-04, 23:35
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ

εχω αποφασισει να φτιαξψ καινουργιο ενυδρειο με δισκους.οι διαστασεις του θα ειναι 120*60*70υψος.Τα φιλτρα τα εχω κανονισει.Θα ειναι ενα ενυδρειο 60λιτρα απο κατω και θα δουλευει με υπερχειλιση.το προβλημα μου ειναι στον φωτισμο.Εψαχνα λαμπα με 5200Κ και μια καμπανα απο το εμποριο αρκετα εμφανισιμη.Λαμπα βρηκα μια OSRAM HQI 250W.την αγοαρασα 37ευρω.δεν μπορω να βρω ομως καμπανα γιατι η συγκεκριμενη λαμπα δουλευει μονο σε κατι προβολεις τεραστιους.σε οσα μαγαζια πηγαινα μου εδειχναν OSRAM & PHILIPS.Κανεις ομως δεν μου μιλησε για Sylvania.στην συγκεκριμενη εταιρεια βρηκα λαμπα 150w με 5200Κ 17ευρω.το προβλημα ειναι οτι πρεπει να γινει παραγγελια 10 λαμπες.το πλεονεκτημα ειναι οτι αυτη η λαμπα ταιριαζει σε οποιαδηποτε καμπανα π.χ Arcadia.Η συγκεκριμενη εταιρεια δινει φιλτρο uv μονο στα 4200Κ. στα 5200Κ την βγαζει απλη διαφανης.Στην καμπανα θα υπαρχει καποιο τζαμι οπως και πανω απο το ενυδρειο(διαφανες).Η ΜΗ υπαρξη φιλτρου παιζει καποιο ρολο?Θα επηρεασει τα φυτα και τα ψαρια??
παρακαλω αν μπορειτε απαντηστε μου, αν ξερετε ή εχετε ακουσει κατι παρομοιο.
Εχω βρει απο γερμανια Arcadia σετ με 1 150w 5200Κ και 2 φθοριου 18w με 70εκ μηκος ολο το φωτιστικο 500 ευρω.Αξιζει??Ανταλακτικο θα μπορω να χρησιμοποιησω την λαμπα της Arcadia??
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04480 seconds with 12 queries