Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-09, 14:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Δοσολογία σιδήρου: όλο μαζί ή λίγο λίγο;

Στην προσπάθεια να αντιμετωπίσω την αρχή BBA που έχω στο ενυδρείο μου, άρχισα λίγο να ψάχνω διάφορα θέματα, και στάθηκα σε κάποιες αναφορές (π.χ. Walstadt, και άλλοι) για το ρόλο που παίζει ο σίδηρος στην ανάπτυξη της άλγης.

Πρόσεξα ότι ο σίδηρος που ρίχνω στο ενυδρείο μου (π.χ. 0,1ppm) απορροφάται σε 1-2 μέρες σχεδόν τελείως. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τον "τρώνε" τα φυτά ή οι άλγες. Τα φυτά αναπτύσονται ικανοποιητικά θα έλεγα (αν και δεν έχω τόσο pearling όσο παλαιότερα) - η άλγη πάει πολύ αργά, αλλά σταθερά.
Σημάδια χλώρωσης δεν βλέπω σε κανένα φυτό.

Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν είναι:

1. Απ'τη στιγμή που δεν παρατηρώ χλώρωση είναι σίγουρο ότι δε χρειάζεται παραπάνω σίδηρος; Δηλαδή, μπορεί η ανάπτυξη των φυτών να είναι μειωμένη λόγω έλλειψης σιδήρου χωρίς σημάδια χλώρωσης;

2. Είναι καλύτερα να πέφτει ο σίδηρος σε μεγαλύτερες δόσεις και πιό αραιά (π.χ. 1-2 φορές τη βδομάδα) ώστε να απορροφάται γρήγορα και τον υπόλοιπο καιρό το νερό να έχει χαμηλά επίπεδα, ή είναι καλύτερα να ρίχνουμε λίγο και συχνά ώστε να διατηρείται το επίπεδο 0,1ppm π.χ. που συνιστά η Seachem ή άλλοι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-09, 15:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην προσπάθεια να αντιμετωπίσω την αρχή BBA που έχω στο ενυδρείο μου, άρχισα λίγο να ψάχνω διάφορα θέματα, και στάθηκα σε κάποιες αναφορές (π.χ. Walstadt, και άλλοι) για το ρόλο που παίζει ο σίδηρος στην ανάπτυξη της άλγης.

Πρόσεξα ότι ο σίδηρος που ρίχνω στο ενυδρείο μου (π.χ. 0,1ppm) απορροφάται σε 1-2 μέρες σχεδόν τελείως. Δεν μπορώ να καταλάβω αν τον "τρώνε" τα φυτά ή οι άλγες. Τα φυτά αναπτύσονται ικανοποιητικά θα έλεγα (αν και δεν έχω τόσο pearling όσο παλαιότερα) - η άλγη πάει πολύ αργά, αλλά σταθερά.
Σημάδια χλώρωσης δεν βλέπω σε κανένα φυτό.

Τα ερωτήματα που μου δημιουργήθηκαν είναι:

1. Απ'τη στιγμή που δεν παρατηρώ χλώρωση είναι σίγουρο ότι δε χρειάζεται παραπάνω σίδηρος; Δηλαδή, μπορεί η ανάπτυξη των φυτών να είναι μειωμένη λόγω έλλειψης σιδήρου χωρίς σημάδια χλώρωσης;

2. Είναι καλύτερα να πέφτει ο σίδηρος σε μεγαλύτερες δόσεις και πιό αραιά (π.χ. 1-2 φορές τη βδομάδα) ώστε να απορροφάται γρήγορα και τον υπόλοιπο καιρό το νερό να έχει χαμηλά επίπεδα, ή είναι καλύτερα να ρίχνουμε λίγο και συχνά ώστε να διατηρείται το επίπεδο 0,1ppm π.χ. που συνιστά η Seachem ή άλλοι;
Αλγη παντα θα υπαρχει η θα παραμονευει!! Οταν τα φυτα σου αρχιζουν και παρουν παλι τα πανω τους ... θα μειωθει η αλγη! Στο φυτεμενο μου (κλαψ) δεν αντιμετωπισα ποτε προβληματα αλγης και ας εριχνα μερα παρα μερα σιδηρο και λιπασματα! Σημαντικο ειναι να εχεις πολυ φυτομαζα απο οτι εχω καταλαβει! Πιστευω θα βρει την ισσοροπια του και ισως αν προσθετες και αλλα φυτα θα βοηθουσε! Ο πολεμος με την αλγη ειναι μονιμος και δε θα επρεπε να σε τρομαζει τοσο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-09, 15:28
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ! Στα "χαρακώματα" λοιπόν με την άλγη...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-09, 19:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην μπερδευεσαι, αλλο τα ενυδρεια της walstad και αλλο το δικο σου high tech.
Ο σιδηρος ειναι πολυ παρεξηγημενος και κατηγορειται συχνα για την εμφανιση αλγης, ενω συνηθως συμβαινει το αντιθετο. Η ελλειψη του εστω και για λιγο στο δικο μου ενυδρειο εχει ως συνεπεια την μειωση ή το σταματημα στο pearling. Και ως στοιχειο που απορροφαται ταχυτατα απο τα φυτα, δεν ειναι δυσκολο να παρουσιαστει καποια ελλειψη.
Οσο για τον κανονα των εταιρειων με το συνιστωμενο 0,1ppm , ειναι πολυ πισω σε οτι αφορα τα turbo ενυδρεια. Υπολογιζω οτι εχω σταθερα πανω απο 1ppm μιας και ριχνω 3 καπακια seachem iron μερα παρα μερα ! Οταν εριχνα 1 καπακι καθε δευτερη μερα ειχα προβλημα με τριχοειδη αλγη.

Δεν σου λεω να κανεις το ιδιο, απλως εχε υποψιν οτι:
- Η περισσεια σιδηρου αν υπαρχει καποια αλλη ελλειψη/ανεπαρκεια προκαλει πολλες αλγες.
- Η ελλειψη σιδηρου αν ολα τα αλλα ειναι σε ισορροπια, σταματαει την φωτοσυνθεση και παλι εχουμε εμφανιση αλγης.Α, και μην περιμενεις να δεις χλωρωση. Αυτο ειναι το τελικο συμπτωμα αν υπαρξει συνεχης και δραματικη ελλειψη.

Εγω παντως επιμενω να υποψιαζομαι οτι για ολα φταιει το διοξειδιο. Αν δεν το εχεις σε ωφελιμα επιπεδα και αυξησεις δοσολογιες, την εκατσες ! Σιγουρεψου πρωτα οτι εχεις καλη διαχυση και ποσοστα Co2 και μετα ψαξε τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-09, 19:33
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ. Ακούγεται "λογική" η εξήγηση. Αυτό που δεν ήξερα και μου λύνει πολλές απορίες είναι ότι η χλώρωση εμφανίζεται σαν τελικό στάδιο, άρα έλλειψη χλώρωσης δε σημαίνει και επαρκή σίδηρο.

Από CO2 τα έλεγξα, τουλάχιστον με βάση τα υγρά τεστ είμαι περίπου στα 25ppm, και παρατηρώ και τα ψάρια για τυχόν προβλήματα, αλλά φαίνονται μια χαρά.

Τώρα θα δοκιμάσω να αυξήσω λίγο και το σίδηρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-09, 22:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γεια σου φίλε και συνάδελφε σεντονογράφε aquaman!

1. Όπως έγραψες κι εσύ παραπάνω, το έχω διαβάσει σε διάφορα άρθρα, και το λέει και η ίδια η seachem ότι ο σίδηρος δε θα πρέπει να προστίθεται "μονομιάς", στην αρχή π.χ. της εβδομάδας, αλλά σε πιο συχνή βάση (και σε μικρότερες ποσότητες), καθώς απορροφάται γρήγορα από τα φυτά.. Γι'αυτό και τον δίνει χωριστά από το "γενικό" Flourish, για να διαφοροποιείται η συχνότητα δοσολογίας.. Ήταν στα πλάνα μου, κάποτε, να μαζέψω πληροφορίες για το πόσο γρήγορα απορροφάται το κάθε στοιχείο, για να ξέρουμε, αντιστοίχως, πώς να λιπαίνουμε, αλλά εδώ δεν προλαβαίνουμε άλλα κι άλλα..

2. Αυτή η σύγχηση με τις άλγες και το σίδηρο, νομίζω ότι έχει προκύψει από τη λογική στησίματος ενυδρείων από τους αρχάριους.. Ξεκινάμε, λέμε ότι θέλουμε ζωντανά φυτά, και βάζουμε υπόστρωμα, που ως γνωστόν, έχει τεράστια περιεκτικότητα σε σίδηρο.. Μετά, θέλουμε γρήγορη ανάπτυξη, και προτιμάμε stem plants, που τρέφονται κυρίως από τη στήλη νερού.. Μας δίνουν λοιπόν και ένα κοινό γενικό λίπασμα (που επίσης είναι συνήθως πλούσια σε σίδηρο, και δεν περιέχουν και N, P - και καλά ότι αυτό βοηθάει στην αποφυγή άλγεων, με τη λογική ότι ούτως ή άλλως ο αρχάριος θα έχει υπερβολική ιχθυοφόρτιση), και έτσι καταλήγουμε με τεράστιες υπερσυγκεντρώσεις σιδήρου, που δεν τις μετράμε (γιατί προέχει για τον αρχάριο η αγορά τεστ για τα άλλα - βασικότερα), και τελικά γεμίζουμε με άλγες..

3. Έχε υπ'όψιν ότι δεν αντιδρούν όλα τα φυτά το ίδιο.. Η έλλειψη κάθε στοιχείου χτυπάει πρώτα σε κάποιο φυτό, που είναι πιο ευαίσθητο στο συγκεκριμένο θέμα, και που μπορεί να χρησιμοποιείται ως δείκτης.. Σε μένα, πάντως, σημάδια χλώρωσης έβλεπα πρώτα απ'όλα στους εχινόδωρους..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα..... vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 12-02-08 10:13
Λίγο μπερδεμένος με το στρώσιμο. moby Αρχάριοι γλυκού νερού 12 07-02-07 23:17
λίγο αγχώθηκα... Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 0 16-01-07 10:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04092 seconds with 13 queries