Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-07, 19:59
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Μια ερώτηση...ήθελα να αγοράσω Μεγάλο Δανό Μολοσσό, πήγα σε ένα πετ σοπ και μου είπαν 750 ευρώ...βασικά εγώ θέλω να μάθω αν θα μπορεί να συμβιώσει με γάτα και εάν θα μπορεί να είναι δεμένος το βράδυ σε αυλή και την μέρα μέσα σε σπίτι....ρωτάω για να μην τον πάρω κια τον ταλαιπωρήσω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-07, 09:00
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Σκύλος δεμένος = ταλαιπωρία + πολλά αλλά τα οποία δεν είναι τις ώρας.
Αφού είσαι διατεθειμένος την ημέρα να τον έχεις μέσα στο σπίτι, γιατί όχι και τη νύχτα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-07, 10:42
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Με τη γάτα σου δεν θα υπάρξει πρόβλημα στην πορεία,στην αρχή θέλει λίγο προσοχή μέχρι να καταλάβει ότι δεν πρέπει να την ενοχλεί,κουτάβι θα είναι και θα είναι πολύ περίεργο και παιχνιδιάρικο.
Τώρα σχετικά με το δέσιμο στην αυλή εγώ δεν συμφωνώ.Ολα τα σκύλια σαν αγελαία ζώα θέλουν την ανθρώπινη συντροφιά και πόσο μαλλόν το βράδυ που θέλουν να φωλιάζουν μαζί με τους υπόλοιπους της "αγέλης" με εμάς.Ασε που δεμένος στην αυλή όλο το βράδυ κινδήνευει και απο κάποιους "καλούς" ανθρώπους απο φόλα.
Αν δεν θέλεις να αλώνιζει χώρις την εποπτεία σου το βράδυ ή όποια άλλη στιγμή της ημέρας όσο είναι μίκρο και να μάθει ότι μέσα στο σπίτι δεν πειράζουμε τίποτα όσο κοιμαστέ η΄όσο λείπετε πάρε ένα πάρκο για σκύλους,είναι ενα συρματινό οχτάγωνο σαν κλούβι με πορτούλα(αυτό είχα εγώ),ή ένα μεγάλο κένελ,βάλτου μέσα το κρεβατάκι του,το νερό του και την πάνα του απο την πρώτη μέρα και σε 5 με 6 μηνές θα έχει μάθει ότι όταν λείπεις ή κοιμάσαι δεν κάνει τίποτα κακό μέσα στο σπίτι.Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ μετά απο την συμβούλη εκπαιδευτή και μετά τους πέντε μήνες του το πήρα δοκιμαστικά και ήταν κύριος στην συμπεριφορά του,δεν μέτρησα καμια απώλεια απο το σπίτι και μένει μόνος του τουλάχιστον 9ώρες την ημέρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-07, 10:42
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Βεβαια ενας Δανος μεσα σε ενα διαμερισμα... δεν μου καθεται πολυ καλα..
Αυτα τα σκυλια θελουν χωρο να κινουνται... ειναι μεγαλα σκυλια...
Ασε τις ζημιες που θα σου κανει κατα λαθος μεσα στο σπιτι.
Εγω ακομα κλαιω κατι πορσελανες που εριξε η δικια μου με την ουρα της απο το τραπεζακι του σαλονιου
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

οι μεγάλοι Δανοί θέλουν να είναι μέσ'τα πόδια των ανθρώπων συνέχεια, νομίζουν ότι είναι μέλος της οικογένειας και δεν είναι σκύλος για να τον δένεις μόνο του έξω, θα μελαγχολίσει. έχει εντελώς ξεχωριστή προσωπικότητα από άλλα σκυλιά και χρειάζεται εντελώς διαφορετική φροντίδα, μέχρι και στο πόσο ψηλά πρέπει να είναι το μπολάκι του φαγητού του όσο μεγαλώνει. Θέλει μεγάλη προσοχή αλλιώς παρουσιάζει σκελετικά προβλήματα. Αφού σκέφτεσαι να πάρεις Δανό αγόρασε οπωσδήποτε ένα βιβλίο και διάβασέ το όλο πρώτα πριν κάνεις καμιά κίνηση. Μπορείς να πάρεις το "The Great Dane" από την Howell book house υπάρχει και στα ελληνικά (το έχω και είναι εγγύηση) αλλά υπάρχουν κι άλλα πολλά στο εμπόριο.
Όσο και να μας φαίνεται περίεργο αυτή η ράτσα θέλει να είναι στο διαμέρισμα μαζί με τους ιδιοκτήτες όμως χρειάζεται και συχνή άθληση σε ανοιχτούς χώρους όπως όλα τα μεγάλα σκυλιά άλλωστε.
Διάβασε πριν αγοράσεις, μπορεί να τον ερωτευτείς ακόμα περισσότερο ή ακόμη να αλλάξεις και γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-07, 11:46
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Αυτη η ρατσα λογω του μεγεθους της κουκλα θα σε δυσκολεψει..
Καταρχην θα πρεπει να την εκπαιδευσεις, γιατι με ενα του αλμα θα σε κανει σημαιουλα απο πισω του..
Θελει προσοχη και οπως είπε και ο ηλιας, διαβασμα και παρα πολυ χρονο να του αφιερωσεις..


Εγω ψηνομαι να παρω εναν Γερμανο παιδια...

αν γινει αυτο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-07, 14:28
Το avatar του χρήστη Kiki
Kiki Ο χρήστης Kiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

θα συμφωνησω κι εγω με ολα τα παραπανω.Αυτο που πρεπει να γνωριζεις ειναι πως οσο πιο μεγαλοσωμο ειναι το σκυλι τοσο πιο μεγαλο περιπατο χρειαζεται. Και αφου σκεφτεσαι να τον εχεις μεσα στο σπιτι , μαλλον θα πρεπει να του αφιερωνεις ενα διωρο τη μερα. μπορεις; εαν ναι ολα τα αλλα ξεπερνιουνται.... εαν τον θες πραγματικα.
__________________
hakuna matata
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-07, 16:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

και κατι αλλο.ΜΗΝ παρεις απο πετ-σοπ,ψαξε καλυτερα καποιον καλο εκτροφεα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 18:12
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Και γιατί παρακαλώ να ΜΗΝ το πάρει από πετ-σοπ???? Υπάρχει κάποια συνομοσία στα πετ-σοπ? ή μήπως έχουν ψείρες?? Και γιατί να το πάρει από εκτροφέα? για να δώσει 300 ευρώ παραπάνω? Εσύ τα ψάρια από εκτροφέα τα παίρνεις?????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-07, 22:45
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Καταρχήν χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις..δεν περίμενα τόσες πολλές!!! Ας τα πρω ένα ένα...λοιπόν, θα τον έδενα στην αυλή για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα βρω το γατάκι μου με σπασμένη σπονδυλική στήλη και νεκρό...διαφορετικά δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα...ίσα ίσα λατρεία θα ήταν να τον έχω μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το γατί πρέπει να το πα΄ρω όταν θα παρω και τον Μολοσσό? να ναι και τα δυο μικρά δηλαδή???? Επίσης mariel μου, είμαι γραμμένη σε φιλοζωικό οργανισμό στην Θεσσαλονίκη και κάνω ότι καλύτερο μπορώ για τα αδέσποτα. Πραγματικά θα έπαιρνα αδεσποτάκι γιατί όντως είναι τα καλύτερα ζώα, απλά έχω λατρεία με το συγκεκριμένο σκύλο.! Εξάλλου, στο πατρικό μου έχουμε μια σκυλίτσα Χασκυ καθαρόαιμο που το είχαν πετάξει - ενώ ζούσε σε διαμέρισμα - επειδή έμεινε έγκυος και την βρήκα περίπου 3 ετών σκελετωμένη στο δρόμο και την πήρα σπίτι μου και την έχω μεγαλώσει και έχει γίνει ολόκληρη γαιδουρίτσα εδώ και 4 χρόνια! Βέβαια ακόμη δεν έμαθε ότι όταν βλέπουμε ξένο γαυγίζουμε και δεν μπαίνουμε στο σπιτάκι μας....!!! Παλιότερα είχα και ένα γκριφόν κανίς (πανέξυπνα σκυλιά) που το είχε ένας βοσκός και το χτύπαγε με καδρόνια....Τον πηρα και αυτόν και τον είχα μέχρι πριν ένα χρόνο...δυστυχώς πέθανε λόγω ηλικίας.... Και μια γατούλα που είχα (η μόνη που ήταν εντός σπιτιού..)την είχα βρει μέσα σε σκουπιδοντενεκέ μωράκι μέσα στη βρώμα και τους ψύλλους....τα αδέσποτα είναι μεγάλη πληγή για την χώρα μας δυστυχώς, και το γατάκι που θα πάρω αδέσποτάκι θα είναι, απλά έλεγα μήπως βρω πιο φθηνό Δανό. Γιατί είναι και πανάκριβος..!!!!Όσο για τα πετ σοπ, απλά είμαι της άποψης ότι το να τα έχουν μέσα σε ένα κλουβάκι τόσο δα είναι ότι χειρότερο...κάποια πετ σοπ τηρούν τους κανόνες και μετά από 2 μήνες αν δεν κάνω λάθος τα βγάζουν από κει ακόμη και αν δεν έχουν πουληθεί, παρ όλ αυτά όμως κάποιοι είναι....απαπαπαπαπα....και παράδειγμα φέρνω τα ψάρια.. ¨Εχω ενυδρείο 25 λίτρων το πήρα 120 ευρώ πριν ενα χρόνο και το πετ σοπ μου έδωσε να βάλω μέσα 4 χρυσόψαρα και πέθαναν όλα και το φίλτρο που είχα ήταν λες και είχε παλίροια....ευτυχώς που μπήκα και βρήκα το site και έζησα τα υπόλοιπα ψάρια που έχω......και έμαθα να τα φροντίζω...να σκεφτείς σε πετ σοπ της Θέρμης που είχα πάει μια φορά μου χε πει να αφήσω το νεκρό ψαράκι μέσα γιατί είναι καλό για τα υπόλοιπααααα!!!!!! Και πάλι, υπα΄ρχουν και ευσυνείδητοι και μη.....Σας κούρασα εεε???ΣΥΓΓΝΩΜΗ....Θα πάρω το βιβλίο και θα το ξεκοκκαλίσω...αλλά αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει αν πρέπει να ναι από μωρά μαζί..ciao
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-07, 01:44
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Αρχικά για να σου απαντήσω στην τελευταία σου απορία το καλύτερο θα ήταν να τα αποκτήσεις είτε μαζί ή να αποκτήσεις πρώτη την γάτα .
Παμε όμως στα ποιο σημαντικά .
Σου αρέσει λες η συγκεκριμένη ράτσα .Σου αρέσει οπτικά ή γνωρίζεις τον χαρακτήρα άρα και της απαίτησης της ράτσας και πιστεύεις ότι σου κάνει και ότι μπορείς να ανταποκριθείς ;
Δεμένος σκύλος , σκύλος στην αυλή όλη μέρα , σκύλος στο χωράφι , είναι η βάση της καταστροφής του χαρακτήρα ενός σκυλού αλλά και πιθανή αιτία θανάτου από φόλα όπως Ίδη ειπώθηκε .
Κόστος : Σε ένα pet shop θα βρεις από μέση τιμή έως σχετικά ακριβή . Σε ένα εκτροφέα θα βρεις από σχετικά ακριβή έως και αρκετά υψηλή . Από ένα ιδιώτη θα βρεις από μέση τιμή έως αρκετά χαμηλή .
Τα παραπάνω έχουν διάφορες παραμέτρους αρχικά ο εκτροφέας είναι αυτός που σου εγκυαται την θεωρητικά υψηλή ποιότητα σε όλα , δηλαδή έχουν επιλέγει από έναν έμπειρο άνθρωπο που παρακολουθηθεί αλλά και ζευγαρώνει πολλά χρόνια την συγκεκριμένη ράτσα δυο καλά και αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής . έχει ακολουθήσει όλα τα σωστά βήματα της σωστής εκτροφής , ανατροφής και εκπαίδευσης των κουταβιών . Τα έχει δηλώσει στον ΚΟΕ ( Κυνολογικος Ομιλος Ελλαδος ) βάση των κανονισμών και έχει ελεγχθεί για αυτό .
Ο ιδιώτης είναι μια περίπτωση που θέλει ψάξιμο . Συνήθως έχει τον ένα από τους δυο γονείς σπάνια και τους δυο πράγμα το οποίο δεν σου επιτρέπει εύκολα να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη . Αλλά ποτέ δεν είσαι 100 % σίγουρος διότι πρέπει να αρκεστείς σε αυτά που σου λεει κάποιος ο οποίος μέχρι πριν λίγο δεν γνώριζες .
Κατά τα αλλά είναι φτηνός .
Το Pet shop είναι ότι χειρότερο υπάρχει πολλά ζώα στοιβαγμένα όλα μαζί από διάφορες χώρες των Βαλκανίων με διάφορες ασθένειες από πλήρως αμφίβολους γονείς και συνήθως μη αντιπροσωπεύτηκα δείγματα της φυλής όχι ότι αυτό τα κάνει λιγότερο καλά σκυλιά αλλά σε αρκετά μεγάλο ποσοστό θα εμφανιστούν προβλήματα μη αναστρέψιμα όταν πλέον θα έχεις δεθεί με το ζώο και δεν πρόκειται να ασχοληθείς με το κατάστημα που το αγόρασες .
Το μόνο “ καλό “ είναι ότι σε λίγα pet shop εάν ένα σκυλάκι πεθάνει σχετικά σύντομα από την ημέρα που το αγόρασες θα φροντίσουν να στο αντικαταστήσουν , κάτι το οποίο ένας εκτροφέας που θέλει να σέβεται τον εαυτό του θα το κάνει .
Ελπίζω να καταφέρεις να διαβάσεις όλο αυτό το τέρας και ελπίζω να κατάφερα να σε βοηθήσω και όχι να σε μπερδέψω . Μιας και πιστεύω ότι ο σκύλος είναι μια τεραστία ευθύνη καλό θα ήταν πριν κανείς κάποια κίνηση να αρχίσεις όπως λες το διάβασμα και αφού μάθεις της απαίτησης που έχει η ράτσα η οποία σου αρέσει και είσαι σίγουρη ότι μπορείς να αντεπεξέλθεις τότε βλέπεις από που θα πάρεις σκύλο .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-07, 05:12
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Garfield,δεν ειπα να μην παρεις ζωο καθαροαιμο.αν καποιος εχει λατρεια με μια ρατσα,φυσικα και πρεπει να την παρει απλα ειπα να μην προτιμησεις πετ-σοπ.
ξαναναφερω τους λογους που ειμαι κατα:
γενικα ειμαι κατα της εικονας που βλεπω σε παρα πολλα μαγαζια:σκυλακια να κρατουνται σε κλουβακια με φως 24 ωρες το 24 ωρο ανοιχτο πανω απο το κεφαλι τους,με ελαχιστη εως καθολου τροφη και νερο και χωρο που φτανει ισα-ισα για να γυρισουν.να ειναι πολυ νεαρα σε ηλικια απαγορευτικη για να εχουν ηδη αποχωριστει απο τη μητερα τους.επισης ατομα γνωστα μου που πηραν σκυλακια/γατακια απο πετ-σοπ εκτος του οτι τα ζωακια ηταν πιο μικρα απο ο,τι τους ειχαν πει,παρουσιαζαν συνεχεια προβληματα υγειας,καποια ειχαν πλαστα χαρτια και η ιστορια συνεχιζεται.εξαλλου ειναι γνωστες πλεον οι συνθηκες κατω απο τις οποιες μεγαλωνουν τα ζωακια αυτα στα puppy mills...

και ναι,εγω τους μονομαχους μου τους επαιρνα μονο απο εκτροφεις.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

να πω κι εγώ 2-3 πράγματα...
-να διαβάσεις (επαναλαμβάνω) πριν κάνεις οποιαδήποτε άλλη κίνηση, είναι πολύ σημαντικό, ο συγκεκριμένος σκύλος έχει πολλές λεπτομέρειες στο μεγάλωμα που κάνουν την διαφορά, δεν είναι ένας συνηθισμένος σκύλος
-αν φτάσεις στο να αγοράσεις τελικά, να προσέξεις πολύ να έχει καταγεγραμμένο ιστορικό με "καλούς" προγόνους, pedigree καλό (στοιχίζει τι να κάνουμε, όμως ξέρεις οτί παίρνεις σκύλαρο)
-η γάτα με τον σκύλο να μεγαλώνουν μαζί γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα και στις 2 άλλες περιπτώσεις (μεγάλη γάτα-μικρός σκύλος αλλά και αντίστροφα)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-07, 15:00
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

συμφωνω σε ολα με τον ηλια..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
-η γάτα με τον σκύλο να μεγαλώνουν μαζί γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα και στις 2 άλλες περιπτώσεις (μεγάλη γάτα-μικρός σκύλος αλλά και αντίστροφα)
αυτο ομως δεν ειναι απολυτο..
εγω ειχα 8 χρονια σκυλο και μετα μου προεκυψε η γατα. την δεχτηκε αμεσως και εγιναν κοληταρια.

αλλα επειδη ακριβως ο σκυλος που διαλεγεις ειναι παααααααααααααααρα πολυ μεγαλος, προληπτικα και επειδη ποτε δε ξερεις παρτα ταυτοχρονα να εισαι ησυχη..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-07, 15:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ναι έχεις δίκιο υπάρχουν σκυλιά που σε μεγάλη ηλικία δέχονται τις γάτες, όμως δεν έχω δει γάτα σε μεγάλη ηλικία να δεχτεί σκύλο, ακόμα και γατί να είναι 5 μηνών θα παίζει πολύ άγρια για ένα κουτάβι και θα το τραυματίσει κυρίως στα μάτια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-07, 15:31
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

ωραία για να ξέρω ποτε θα πάρω και γατάκι....αχ ευχαριστώ ...άύριο θα πάρω και το βιβλίο που είπατε και θα ριχτώ στο διάβασμα!!!!!Ευχαριστώ!! Μα δεν είναι τέλεια σκυλιά...αχ!!! Α....έχει κανείς καμιά φώτο τέτοιου σκύλου? έψαξα στο ίντερνετ αλλά μάλλον δεν έψαξα σωστά και δεν βρήκα τίποτα σνιφ σνιφ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-07, 15:32
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel Εμφάνιση μηνυμάτων
Garfield,δεν ειπα να μην παρεις ζωο καθαροαιμο.αν καποιος εχει λατρεια με μια ρατσα,φυσικα και πρεπει να την παρει απλα ειπα να μην προτιμησεις πετ-σοπ.
ξαναναφερω τους λογους που ειμαι κατα:
γενικα ειμαι κατα της εικονας που βλεπω σε παρα πολλα μαγαζια:σκυλακια να κρατουνται σε κλουβακια με φως 24 ωρες το 24 ωρο ανοιχτο πανω απο το κεφαλι τους,με ελαχιστη εως καθολου τροφη και νερο και χωρο που φτανει ισα-ισα για να γυρισουν.να ειναι πολυ νεαρα σε ηλικια απαγορευτικη για να εχουν ηδη αποχωριστει απο τη μητερα τους.επισης ατομα γνωστα μου που πηραν σκυλακια/γατακια απο πετ-σοπ εκτος του οτι τα ζωακια ηταν πιο μικρα απο ο,τι τους ειχαν πει,παρουσιαζαν συνεχεια προβληματα υγειας,καποια ειχαν πλαστα χαρτια και η ιστορια συνεχιζεται.εξαλλου ειναι γνωστες πλεον οι συνθηκες κατω απο τις οποιες μεγαλωνουν τα ζωακια αυτα στα puppy mills...

και ναι,εγω τους μονομαχους μου τους έπαιρνα μόνο από εκτροφεις.
Γιατί δεν προτείνεις και ψάρια να παίρνουν μόνο από εκτροφείς και όχι από Pet Shop;Μήπως δεν έχεις δει σε μαγαζιά άθλιες συνθήκες σε ενυδρεία;

Μας λες δηλαδή ότι τα καταστήματα που είναι και εδώ έχουν άθλιες συνθήκες φιλοξενίας των ζώων και είναι και απατεώνες γιατί δίνουν πλαστά χαρτιά.
Αν συνεχίζεις να το πιστεύεις αυτό,και μπορείς να μας το αποδείξεις και μας, να κάνουμε ένα σαμποτάζ σε όλα τα Pet Shop. Να μην αγοράζουμε τίποτα από αυτά μήπως και φτιάξουν λίγο τις συνθήκες διαβίωσης των ζωντανών.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-07, 15:36
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχουν σκυλιά που σε μεγάλη ηλικία δέχονται τις γάτες, όμως δεν έχω δει γάτα σε μεγάλη ηλικία να δεχτεί σκύλο, ακόμα και γατί να είναι 5 μηνών θα παίζει πολύ άγρια για ένα κουτάβι και θα το τραυματίσει κυρίως στα μάτια
συμφωνω..και οι περισσοτεροι κανουν το λαθος να νομιζουν οτι η γατα κινδυνευει απο τον σκυλο (λογω του μυθου σκυλος-γατα-ποντικι) ενω ειναι το αντιθετο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-07, 15:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από garfield Εμφάνιση μηνυμάτων
Α....έχει κανείς καμιά φώτο τέτοιου σκύλου? έψαξα στο ίντερνετ αλλά μάλλον δεν έψαξα σωστά και δεν βρήκα τίποτα σνιφ σνιφ
έχω εγώ άποιρες, δες πρώτα αυτές που ανέβασα σε παλιότερο ποστ κι αν θες ανεβάζω κι άλλες αργότερα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν προτείνεις και ψάρια να παίρνουν μόνο από εκτροφείς και όχι από Pet Shop;Μήπως δεν έχεις δει σε μαγαζιά άθλιες συνθήκες σε ενυδρεία;

Μας λες δηλαδή ότι τα καταστήματα που είναι και εδώ έχουν άθλιες συνθήκες φιλοξενίας των ζώων και είναι και απατεώνες γιατί δίνουν πλαστά χαρτιά.
Αν συνεχίζεις να το πιστεύεις αυτό,και μπορείς να μας το αποδείξεις και μας, να κάνουμε ένα σαμποτάζ σε όλα τα Pet Shop. Να μην αγοράζουμε τίποτα από αυτά μήπως και φτιάξουν λίγο τις συνθήκες διαβίωσης των ζωντανών.
παιδιά νομίζω πως πάλι ανοίγουμε 2 θέματα σε 1 ποστ... μην το πάμε για κλείδωμα κι αυτό κρίμα είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-07, 15:51
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Σόρρυ παιδιά αλλά θα διαφωνήσω λίγο. Όσο μικρα κι αν είναι τα ζώα υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην τα πάνε καθόλου καλά από την αρχή. Και ιδίως από την πλευρά της γάτας.
Όσον αφορά στην προέλευση του σκύλου θα έλεγα Μάριελ ότι η συμβουλή σου στην ουσία είναι να μην το πάρει από μαγαζί που δεν σέβεται τα ζώα.... πράγμα αυτονόητο!!!! Αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα!! Δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι. Μήπως όλοι οι βιολόγοι τα παίρνουν από τις φαρμακοβιομηχανίες????
Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που δεν φέρνουν μεγαλόσωμα σκυλιά παρά μόνο με παραγγελία και γενικά δεν κρατάνε σκυλιά στο κλουβί πάνω από 4 μέρες.
Ή νομίζετε ότι οι Ελληνες εκτροφείς είναι καλύτεροι από τους ξένους (αυτο που το είδατε πάλι?????). Που φέρνουν ένα ζευγάρι στην Ελλάδα και αφού το ξεσκίσουν στις γέννες βάζουν τον πατέρα με τις κόρες και τα αδέλφια μεταξύ τους..... ¶σε που αν πάς να πάρεις σκύλο σου δίνουν ό,τι δεν έχουν πάρει οι γνωστοί και οι φίλοι τους που κατεβαίνουν στις εκθέσεις
Κι όσο για τις αρρώστιες που βγάζουν "συνέχεια" τα εισαγώμενα... (αυτό πάλι που προέκυψε??). Να σας πω εγώ περιπτώσεις για άρρωστα σκυλιά ελλήνων εκτροφέων που μετά έκαναν τους Κινέζους..... (βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις έτσι?). Αλλά πώς ξαφνικά όλοι οι έλληνες επαγγελματίες είναι χάλια εκτός από τους εκτροφείς???
Πάντως καλό θα είναι να μην θάβουμε έτσι αβίαστα έναν ολόκληρο κλάδο επαγγελματιών. πόσο μάλιστα για θέματα που δεν έχουμε και γνώσεις πέραν του "ένας γνώστός μου μου είπε ή έχω ακούσει κτλ κτλ!!!
Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία των απόψεών μου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-07, 16:22
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Είναι σίγουρο ότι δεν είναι όλα τα μαγαζιά το ίδιο όπως δεν είναι και όλα τα εκτροφεία.
Εγώ όμως θέλω να κάνω μια ερώτηση και όποιο μαγαζί έχει την διάθεση μου απαντάει.
Από πού προμηθεύεστε τα σκυλιά? Εκτροφείο ή PUPPY MILLS?
Σίγουρα κάποιοι μπορεί να ρωτήσουν ποια η διαφορά.
Η διαφορά εν συντομία είναι η εξής.
Τα δε εκτροφεία εκτρέφουν σκύλους ποιότητας τα δε PUPPY MILLS εκτρέφουν σκύλους ποσότητας.
Ο νοών …
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-07, 16:44
ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου Ο χρήστης ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2007
Περιοχή: Aγ. Στέφανος
Μηνύματα: 192
Προεπιλογή

Δημήτρη, όπως τα πάντα στο εμπόρειο έτσι και τα σκυλιά ειναι θέμα προσφοράς και ζήτησης...... Που σημαίνει... ό,τι ζητήσεις παίρνεις. και το πληρώνεις και αντοίστιχα!! Ομοίως οι δίσκοι από ινδονησία δεν έχουν την ίδια τιμή με STENDKER ούτε με του Αμερικάνου που βγάζει 50 ζευγάρια τον χρόνο!!! Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι πως τα σκυλιά είναι 100% καθαρόαιμα από όπου κι αν προέρχονται, αλλά βέβαια κανείς δεν είναι μέσα σε κανένα σκυλί να δει τι γονιδιακά προβλήματα ή αρρώστιες κουβαλάει (είτε εκτροφέων είτε puppy mills)
AYTA.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-07, 17:49
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

για να μην παρεξηγηθω,δεν βαζω ολα τα μαγαζια στην ιδια μοιρα.θεωρω ομως λαθος το να εχει καποιο μαγαζι ενα σκυλι στη βιτρινα σε ενα κλουβακι 2χ2 επειδη δεν το παιρνει κανεις!αυτα για τις αρρωστιες τα ξερω απο γνωστους μου που πανω στον ενθουσιασμο τους να παρουν ζωακι πηραν απο βιτρινα πετ-σοπ η απο εισαγωγη μετα απο παραγγελια.
συμφωνω απολυτα με το Δημητρη για τα puppy mills.κι οσο για τους εκτροφεις,η διαφορα με τα πετ-σοπς ειναι οτι μπορεις να τα επισκεφτεις,να δεςι τις συνθηκες που ζουν τα ζωα κι ολα τα υπολοιπα.χωρις αυτο να σημαινει παλι οτι ολοι οι εκτροφεις ειανι καλοι.φυσικα υπαρχουν και αυτοι που βαζουν πανω απ'ολα το κερδος και ζευγαρωνουν αιμομικτικα τα ζωα τους.

Στρατο,ξαναειπα πιο πανω οτι εγω μονομαχους επαιρνα μονο απο εκτροφεις του εξωτερικου.και ηδη οι ανθρωποι που δεν ψωνιζουν απο μαγαζια που εχουν ζωα σε κλουβια στη βιτρινα ειναι πολλοι(ξερω κι αρκετους απο εδω μεσα,χωρις να χρειαζεται να τους αναφερω ονομαστικα)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-07, 22:24
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel Εμφάνιση μηνυμάτων
για να μην παρεξηγηθω,δεν βαζω ολα τα μαγαζια στην ιδια μοιρα.θεωρω ομως λαθος το να εχει καποιο μαγαζι ενα σκυλι στη βιτρινα σε ενα κλουβακι 2χ2 επειδη δεν το παιρνει κανεις!αυτα για τις αρρωστιες τα ξερω απο γνωστους μου που πανω στον ενθουσιασμο τους να παρουν ζωακι πηραν απο βιτρινα πετ-σοπ η απο εισαγωγη μετα απο παραγγελια.
συμφωνω απολυτα με το Δημητρη για τα puppy mills.κι οσο για τους εκτροφεις,η διαφορα με τα πετ-σοπς ειναι οτι μπορεις να τα επισκεφτεις,να δεςι τις συνθηκες που ζουν τα ζωα κι ολα τα υπολοιπα.χωρις αυτο να σημαινει παλι οτι ολοι οι εκτροφεις ειανι καλοι.φυσικα υπαρχουν και αυτοι που βαζουν πανω απ'ολα το κερδος και ζευγαρωνουν αιμομικτικα τα ζωα τους.

Στρατο,ξαναειπα πιο πανω οτι εγω μονομαχους επαιρνα μονο απο εκτροφεις του εξωτερικου.και ηδη οι ανθρωποι που δεν ψωνιζουν απο μαγαζια που εχουν ζωα σε κλουβια στη βιτρινα ειναι πολλοι(ξερω κι αρκετους απο εδω μεσα,χωρις να χρειαζεται να τους αναφερω ονομαστικα)
Τώρα το διατύπωσες πιο σωστά.Αν και μπορούσες να το θέσεις καλύτερα.Π.χ Ψάξε καλό Pet Shop ή καλό εκτροφέα.Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Στο χέρι μας είναι να προτιμούμε τους καλούς.

Και κάτι άλλο. Δεν μπορούν όλοι οι χομπίστες να παίρνουν από εξωτερικό τα ζωντανά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-07, 00:20
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εδω ερχεται ομως και παλι η ερωτηση που εκανε και ο Δημητρης.μπορεις να εισαι 100% σιγουρος απο που προμηθευεται το καθε πετ-σοπ τα ζωντανα του?εκτροφεα η puppy mill?ισου το ερωτημα!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-02-07, 09:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ανεξαρτητως του επαγγελματισμου ενος πετσοπ, επειδη μιλάμε για ζωντανά πράγματα υπάρχουν μερικα πραγματα που πρέπει να ξεκαθαριστούν.

Οσο καλες συνθηκες υγιεινής και να προσπαθήσει κανείς να διατηρήσει επειδή τα πετσοπ λειτουργουν σαν κεντρα διερχομένων, είναι λογικο να ειναι πιο επιρρεπη σε συγκεντρωση ασθενειων.
Ομως ο κυριοτερος παράγοντας ασθενειας (και στα κουταβια) ειναι αποδεδειγμενα το στρες.
Παραδειγμα που εχω βιωσει παμπολες φορές..
Παιρνεις απο σπιτικό εκτροφεα (που εχει δλδ 2-3 θηλυκα και ενα αρσενικό ως pets και απλα περνει και μερικες γεννες) ενα ΤΕΛΕΙΟ κουταβί, 60 ημερων που εχει μεγαλωσει με μητρικό γάλα.
Το βαζεις στο αεροπλανο σε ειδικο ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΟ κουτι και το στελνεις ενα ταξιδακι μερικων ωρων κατευθειαν στο καινουργιο του σπιτι...
Η πιθανότητα να αρρωστησει μεσα στις επομενες 72 ωρες ειναι πανω από 60%. Την ιδια στιγμή, κανένα από τα αδελφάκια του δεν νοσεί.
Με την καταλληλη ιατρικη φροντίδα συνηθως το προβλημα ξεπερνιέται...

Στο πετσοπ συνηθως συγκεντρωνονται πολλά στρεσσαρισμένα κουτάβια μαζί τοτε προφανως το πρόβλημα μεγενθυνεται, αλλά μέχρι εκεί.

Ιδανικά, πρέπει να παρει κανείς το κουτάβι κατευθείαν απο τον ιδιωτη/εκτροφέα/kennel κλπ, να εχει τη δυνατότητα να δει και τους δυο γονεις (που ειναι πληρως ανεπτυγμενοι) ισως και να δει τα pedigree αν υπάρχουν και μετά να μεταφέρει το κουτάβι σε μια μικρη σχετικά απόσταση και με τελειες συνθήκες...

Επειδη ομως κατι τετοιο ανήκει μάλλον στη σφαίρα της φαντασίας ερχεται το πετσοπ να βοηθησει την κατάσταση.
Το πετσοπ μπορει ευκολοτερα να εντοπισει τον εκτροφεα, να κανει ενα ελεγχο στην καθαρότητα ρατσας του κουταβιου, να παρέχει εγγυηση "καλής λειτουργιας και προελευσεως " και γιατι οχι, να κανονισει τη μεταφορά κατευθειαν στο χώρο του πελάτη.

Φυσικά το 99% των αγοραπωλησιων σκυλιων ράτσας ΔΕΝ γινεται έτσι..
Εδώ παιζει το "Το ειδα στη βιτρίνα και μαρεσε και το πήρα"...
Ομως δεν φταιει το πετσοπ για αυτό σε καμμια περίπτωση.

Το πετσοπ ΘΕΛΕΙ να παρεχει καλες συνθηκες (γιατι αλλιως τα σκυλιά του ψοφάνε) και ΔΕΝ θέλει να τα κρατάει δυο μήνες γιατί αυτό κοστίζει.

Απο κει και περα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες, αλλά με λιγη ενημερωση ειναι σχετικα ευκολο να τους ξεχωρισει κανείς.

Τελικα, το να αγοράσει κανείς ενα κουτάβι είναι μια αγορά υψηλού ρίσκου έτσι κιαλλιως. Το να το γνωριζει κανεις αυτό εκ των προτερω, απλά κανει τα πράγματα λιγάκι ευκολότερα.

Οσο για το μολοσσο, αν διαθετει κανεις τον απαραιτητο χώρο και χρόνο.. go for it..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-02-07, 16:19
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Κι ας κάνουμε το ποστ λίγο πιο ευχάριστο με πολλούς scooby doo...

















Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-02-07, 21:57
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ωραίο άλογο.
Τι νούμερο σέλα φοράει ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-02-07, 00:59
Το avatar του χρήστη garfield
garfield Ο χρήστης garfield δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην garfield
Προεπιλογή

Βλέπω τις φωτογραφίες εδώ και ένα 20λεπτο και δεν λέω να ξεκολλήσω...μα δεν είναι αξιολάτρευτα ζώα????Δεν είναι τόσο κουκλιά τόσο θεικά τόσο απίστευτα τόσο αχ...απίστευτα όμορφα ζώα...μια ερώτηση το μέσο ύψος που φτάνουν πιο είναι?? Πήγα να παραγγείλω στο Μαλλιάρη το βιβλίο που μου προτείνατε και δεν το είχαν...κρίμα...θα δω και στον Ιανό!!! Αχ πάω να ξαναδώ τις φωτογραφίες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συντήρηση "Μεγάλου" Ενυδρείου jstiva Αρχάριοι γλυκού νερού 17 04-01-07 22:22
Ερώτηση.... parrot Γλυκό νερό - Γενικά 8 17-11-06 10:19
Ερώτηση... @Dimitris Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 07-02-05 22:39
ερώτηση sakis345 Γλυκό νερό - Γενικά 3 31-01-05 01:55
Ερώτηση! x-nos Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 06-05-04 18:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11111 seconds with 14 queries