Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-14, 17:27
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Going dirty...

Καλησπέρα. Έχω αρκετό καιρό που διάβαζα το εξαιρετικό υπόμνημα του Γιώργου Κ για την προετοιμασία των φυτεμένων. Με αφορμή αυτό κατέβασα και διάβασα το Ecology of the planted aquarium της Diana Walstad το οποίο είχε αρκετή πληροφορία σχετικά με το θέμα. Έχοντας πλέον πειστεί να μπω στον κόσμο του "βρώμικου" ενυδρείου έχω μερικές απορίες.
1) Αν προετοιμάσω το υπόστρωμα σε ένα κουβά και μετά τους δύο μήνες μεταφερθεί στη γυάλα θα έχω θέμα με τη βιολογία του?
2) Πως γνωρίζουμε ότι η προετοιμασία του υποστρώματος έχει ολοκληρωθεί?
3) Αν βάλω το υπόστρωμα χωρίς προετοιμασία και χωρίς φυτά, πέραν της ενδεχόμενης θολούρας και της προσοχής για αμμωνία θα υπάρχει άλλο πρόβλημα? Θα μετρήσει αυτός ο χρόνος στο 6μηνο μετά το οποίο θα έχει χάσει τη θρεπτική του αξία το υπόστρωμα? Εννοώ από τη στιγμή που δεν θα είναι φυτεμένο (επειδή ίσως να "ξεπλένεται" από τις αλλαγές του νερού του ενυδρείου)
4)Αν μεταφέρω από πάνω από το υπόστρωμα άμμο που έχει ήδη εγκατεστημένη βιολογία θα μεταφερθεί στο υπόστρωμα πιο γρήγορα?
5) Προφανώς το υπόστρωμα επηρεάζει το PH του ενυδρείου. Υπάρχει κάποιος τύπος ή εμπειρικός τρόπος να προβλέψουμε το βαθμό αυτής της μεταβολής? π.χ. έχω ενυδρείο με PH 7.8, KH 8 και GH 9. Στα 100 lt αυτού του ενυδρείου θα στρωθούν 7.5 λίτρα υποστρώματος με PH 5.8. Υπάρχει τρόπος να προβλέψω τη μεταβολή του PH?
6) Με τη πάροδο του χρόνου θα έχω αύξηση στο PH? (Το αντίστοιχο της τύρφης που ξεθυμαίνει.)
7) Πέρυσι δοκίμασα αυτό το χώμα σε κάποια κηπευτικά που είχα βάλει στο σπίτι και πήγαν όλα σφαίρα. Πιστεύετε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν υπόστρωμα. Στη ταμπέλα πάνω γράφει:
"Περιέχει: 83% Τύρφη, Φυτικό Compost, ¶μμο, GUANO, Ανθρακικό Ασβέστιο, NPK-Λίπασμα με το ¶ζωτο σε μορφή οργανική. PH 5,8 και Αλατότητα 1,1 g/l.
Διαθέσιμα (διαλυτά) θρεπτικά συστατικά:
¶ζωτο N ...................120mg/l
Πεντοξείδιο του φωσφόρου P2O5..............120mg/l
Οξείδιο του Καλίου K2O................550mg/l
Μαγνήσιο Mg....................90mg/l"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-14, 17:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

εχεις σκοπό να κάνει hitech φυτεμένο ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-14, 18:57
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις σκοπό να κάνει hitech φυτεμένο ?
Όχι, 0,25W/lt, χωρίς CO2, έντονη κυκλοφορία νερού (1000lt/h), μέτρια ιχθυοφόρτηση, και σε φυτά μάλλον αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-14, 20:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο βάλεις τέτοιο χώμα, με σκέτο χαλήκι και ταμπλέτες ή ένα παθητικό υπόστρωμα ίσως είναι καλύτερο, σημαντικότερο είναι να βάλεις CO2, προσωπικά , δεν έχω υπόστρωμα, σκέτο χαλίκι ,ταμπλέτες και CO2 και τα φυτά μου έχουν γίνει τουμπανο.Το χώμα αυτό θα σου ανεβάσει αμμωνία και με το παραμικρό σκάλισμα θα σηκώνεται σκόνη και κάποια στιγμή θα γίνει ανενεργό και θα σου μείνει η σκόνη, δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο να το κάνεις.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-14, 22:36
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Απαραίτητο όχι δεν είναι, έτσι κι αλλιώς πριν από λίγους μήνες με χαλίκι και λιπάσματα παίζαμε, απλά άνοιξε το ενυδρείο και αναγκαστικά ξαναστήθηκε απ' την αρχή. Θα θελα λοιπόν να πειραματιστούμε λίγο μπας και μάθουμε κάτι καινούργιο. Το "βρώμικο" ενυδρείο μου αρέσει ως ιδέα. Η φύση έχει τους τρόπους της, δεν έχει ούτε αντιδραστήρια διοξειδίου, ούτε high tech υποστρώματα. Λάσπη και ήλιο έχει. Αν καταφέρουμε να τα βάλουμε να δουλέψουν σωστά ίσως να πετύχει.
Εξ ου και η γέννηση των ερωτημάτων...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-14, 00:17
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε 60lt, το βρίσκω κι εγώ πολύ ενδιαφέρον αυτό που παρουσιάζει η Walstad! Έχω διαβάσει όμως μόνο αποσπάσματα από το βιβλίο της και έχω σταχυολογήσει πληροφορίες από συζητήσεις στα ενυδρειακά φόρουμ για όσο το δυνατό "φυσικά" συστήματα, χωρίς τεχνολογία και εξωτερικούς πόρους. Σκεφτόμουν μάλιστα να προτείνω στο μέλος ineth που φαίνεται να έχει σχετικό ενδιαφέρον και skills, να διερευνούσαμε την πιθανότητα μιας μετάφρασης στα ελληνικά του συγκεκριμένου βιβλίου υπό την αιγίδα του ΠΣΦΕ που είχε και στο παρελθόν εκδοτική δραστηριότητα. Υπάρχει κάπου στο φόρουμ σύνδεσμος για να κατεβάσω το πλήρες βιβλίο της Walstad; Αν όχι, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις με πμ τον εξωτερικό σύνδεσμο;
Έχω την εντύπωση πως δεν έχουν αποπειραθεί πολλοί συγχομπίστες να στήσουν τέτοια συστήματα ή τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει σχετικές αναφορές... Εγώ έχω κάνει κάτι ανάλογο σε γλαστρολίμνη στο μπαλκόνι που παρά τις εποχικές διακυμάνσεις της εξωτερικής θερμοκρασίας, δείχνει αξιοσημείωτη σταθερότητα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θα τρέχει το σύστημα 6 μήνες χωρίς φυτά; Η δική μου προσέγγιση θα ήταν να τρέχει κάποιους μήνες φυτεμένο αλλά χωρίς ζωντανά και να μπουν ψάρια μόνο αφού ωριμάσει και σταθεροποιηθεί το σύστημα...
Νομίζω πως εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=Walstad είναι η πιο παλιά αλλά και πιο ολοκληρωμένη προσπάθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-14, 07:36
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Έχεις pm (ελπίζω δλδ γιατί στα απεσταλμένα μου δείχνει για κάποιο λόγο 0). Αν θες να μπεις κατευθείαν στο ζουμί πας στη σελίδα 175, αλλά το πρώτο μέρος είναι όλη η τεκμηρίωση και έχει τρελό ενδιαφέρον, ακόμα και αν κάποια κομμάτια με δυσκόλεψαν αρκετά λόγω έλλειψης γνώσεων στο συγκεκριμένο πεδίο. Πάντως ακόμα και εκεί είναι πολύ επεξηγηματική. Αν κανονίσετε για μετάφραση και έχω χρόνο να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.
Για πες εμπειρίες από τη λίμνη...
Όχι 6 μήνες χωρίς φυτά. Προφανώς δεν εξήγησα καλά αυτό που έλεγα. Καταρχίν η Walstad λέει τα βάζεις κατευθείαν μέσα και ξεκινάς (δεν το διευκρυνίζει καν).Σε αυτό το post παρουσιάζεται μια παρεμφερής μέθοδος (προσανατολισμένη περισσότερο στο dry start) όπου λέει ότι μουσκεύεις το υπόστρωμα και πριν γεμίσεις το ενυδρείο με νερό το αφήνεις 2 μήνες για να αναπτύξει βιολογία ώστε να μην υπάρχει θέμα με την αμμωνία. Επίσης κάπου αναφέρεται ότι 6 μήνες μετά το γέμισμα αν δεν συμπληρώνεις λίπανση στο ενυδρείο μπορεί να πέσει η απόδοση του υποστρώματος. Αυτό που ρώτησα είναι αν γεμίζοντας κατευθείαν χωρίς να περιμένουμε το δίμηνο και στρώνοντας από πάνω με άμμο στην οποία έχει αναπτυχθεί ήδη βιολογία (από στρωμένο ενυδρείο) αν θα υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία και αν το 6μηνο θα αρχίσει να τρέχει από την πρώτη μέρα ακόμα και αν δεν φυτευτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-14, 19:38
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το λινκ! Μόλις βρω χρόνο θα το κοιτάξω αναλυτικά!

Προσωπικά η μέθοδος στρωσίματος που χρησιμοποιώ σε όλες μου τις δεξαμενές, είναι να στήνω πρώτα το hardscape, στη συνέχεια να φυτεύω και μετά να αφήνω το ενυδρείο να τρέχει για τουλάχιστον ένα εξάμηνο χωρίς ψάρια. Στο διάστημα αυτό έχω την ευκαιρία να κάνω και τις τελικές βελτιωτικές παρεμβάσεις ώστε μετά να μη χρειάζεται μετά να βάζω μέσα χέρι κάθε λίγο και λιγάκι. Μετά το εξάμηνο αρχίζω να βάζω τα πρώτα ζωντανά επιλέγοντας συνήθως spiecetanks μικρής ιχθυοφόρτισης.

Η γλαστρολίμνη στην οποία αναφέρθηκα είναι αυτή: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37763 και έχει νομίζω αρκετά κοινά με το πρότζεκτ natural/dirty tank καθώς:
  1. Είναι εκτεθειμένη μερικώς στην ηλιακή ακτινοβολία
  2. Χρησιμοποίησα κοινό φυτόχωμα για υπόστρωμα
  3. Από εξοπλισμό έχει μόνο ένα μικρό κυκλοφορητή
  4. Αλλαγές νερού γίνονται κάθε αλλαγή εποχής
  5. Έχει μεγάλη φυτομάζα από τα δύο κύρια φυτά που ευδοκίμησαν (πάπυρος και μέντα ακουάτικα) οι ρίζες των οποίων παίζουν το ρόλο φυσικού φίλτρου

Το σύστημα δουλεύει απροβλημάτιστα με αποικία κουνουπόψαρων και σαλιγκαριών. Οι θερμοκρασίες είναι σε ικανοποιητικά επίπεδα χειμώνα καλοκαίρι. Δεν έχει πέσει κάτω από 7 και δεν έχει ανέβει πάνω από 30 ακόμα και όταν έξω έχει κάτω από το 0 ή 40ρες. Οι μετρήσεις είναι μια χαρά, τα νιτρικά μηδέν και πεχά/σκληρότητες όσο και στα εσωτερικά ενυδρεία με τις εβδομαδιαίες αλλαγές. Τα δε ψάρια είναι θηρία, γεννάνε χειμώνα καλοκαίρι και το τελικό τους μέγεθος συγκρίνεται μόνο με αυτά που έχω δει σε ανοικτά φυσικά συστήματα.

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις από τη λίμνη αλλά πρέπει να διαβάσω πρώτα το βιβλίο και να επανέλθω, γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό που περιγράφει η Walstad είναι ένα τέτοιο σύστημα...

Παρακάτω κάποιες χθεσινές φωτογραφίες από τη γλαστρολίμνη που δεν είναι οι καλύτερες γιατί είναι χειμώνας και η μέντα έχει ξεραθεί. Επίσης λόγω συννεφιάς δε μπορούσα να φωτογραφίσω από πάνω και έβγαλα κάποιες φώτο από μέσα (χωρίς να βλέπω τι φωτογραφίζω...):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00143.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  105,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0165.jpg
Εμφανίσεις:  183
Μέγεθος:  87,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0159.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  73,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0161.jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  61,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PTDC0164.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  58,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-14, 07:24
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Sorry για τη καθυστέρηση αλλά έπεσε λίγο πήξιμο...

Πανέμορφη και παραδόξως διαυγέστατη. Δεν γνωρίζω σχετικά με γλαστρολίμνες πολλά, αλλά αν οι τελευταίες φωτό είναι κάτω απ' το νερό και αλλάζεις κάθε τρεις μήνες, τότε μου φαίνεται ότι το σύστημα μάλλον λειτουργεί. Φτου, φτου να τη χαίρεσαι και να την καμαρώνεις...
Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρουσα η προσέγγιση hardscape, φύτεμα και τέλος ψάρια και τελικά κάπως έτσι σκεπτόμουν να το προχωρήσω και εγώ.

Έτσι κι αλλιώς το ενυδρείο τρέχει πλέον σχεδόν μήνα, η βιολογία πρέπει να έχει επανεγκατασταθεί σχεδόν πλήρως. Ήδη έχω βάλει εδώ και μια βδομάδα το υπόστρωμα σε κουβά με αποχλωριωμένο νερό να ετοιμάζεται (τελικά μετά από αυτά που διάβασα και από το post του Fonamstel κατέληξα στη λύση της προετοιμασίας), προχθές έβαλα πέτρες να χαζέψω το αισθητικό κομμάτι και να μετρήσω λίγο και σκληρότητες. Τα σαλιγκάρια ψάχνω σιγά σιγά... Γενικά κουτσοπροχωράμε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07069 seconds with 15 queries