Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-08, 23:26
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή καλησπερα

καλησπερα.θα ηθελα βοηθεια. το ενυδρειο μου ειναι 100χ30χ36.
ξεκινησα πολυ δυσκολα και με λαθος τροπο αλλα εδω με βοηθεισατε να το αλαξω.τωρα εχω μεσα χαρη στον χρηστο που μου εδωσε ψαρακια 6 γκριμς, 1 γιελοου κιτρινο και 1 πλεκο ετσι νομιζω λεγετε.μερχι στιγμης τα ψαρακια μου ειναι παρα πολυ καλα.αλαζω νερο καθε εβδομαδα 40% νερο.φοντο εχω μαυρο χαρτονι πισω αλλα τωρα πηρα θαλασσι και δεν προλαβα να το βαλω.τεστ δεν εχω κανει και το ξερω οτι πρεπει να κανω.και φυσικα θα κανω γιατι δεν ξερω πως θα κανω.ρωτησα τον πανο και μου ειπε.το φως το αναβω 10 ωρες την μερα οπως μου ειπατε αλλα αλαζω την ωρα οπως μου ειπατε.θελω να μου πειτε τι αλλο πρεπει να κανω για να γινει το ενυδρειο μου.α! εχω μεσα φυτα 2 ανουμπιες και 2 καρυδες.και 2 κορμους.

τι λαθος κανω και τι πρεπει να κανω?
σας ευχαριστω και συγνωμη να ξεχασα να γραψω τιποτα οτι θελετε ρωτατε και εγω απαντω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060004.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  54,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060007.jpg
Εμφανίσεις:  289
Μέγεθος:  79,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060008.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  104,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060009.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  112,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060010.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  64,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P2060011.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  66,4 KB  
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-08, 23:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

αυτό το "κίτρινο" που λες σε μαλάουι κιχλίδα μου κάνει κ δεν ταιριάζει με τα κριμπς κ τα κόρυς. Ο πλέκο θα γίνει γαϊδούρι σε κάποια φάση κ δεν θα είναι για τόσα λίτρα.

Βάλε περισσότερα φυτά, εύκολα,όπως βαλισνέρια, μικροσόρουμ πτερόπους, κερατόφυλλο κι ότι σ'αρέσει από εύκολα.
τις καρύδες έτσι όπως τις έχεις δεν έχουν νόημα, κάνε τους μία τρύπα στο πλάι κ γύρνα τες με τα χείλη στον πάτο για κρυψώνες.

θα μπορούσες να προσθέσεις κ καμιά ρίζα ακόμη, πιο μεγάλη.

πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν, η σύνθεση δεν είναι καλή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-08, 23:46
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το "κίτρινο" που λες σε μαλάουι κιχλίδα μου κάνει κ δεν ταιριάζει με τα κριμπς κ τα κόρυς. Ο πλέκο θα γίνει γαϊδούρι σε κάποια φάση κ δεν θα είναι για τόσα λίτρα.

Βάλε περισσότερα φυτά, εύκολα,όπως βαλισνέρια, μικροσόρουμ πτερόπους, κερατόφυλλο κι ότι σ'αρέσει από εύκολα.
τις καρύδες έτσι όπως τις έχεις δεν έχουν νόημα, κάνε τους μία τρύπα στο πλάι κ γύρνα τες με τα χείλη στον πάτο για κρυψώνες.

θα μπορούσες να προσθέσεις κ καμιά ρίζα ακόμη, πιο μεγάλη.

πρέπει να αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν, η σύνθεση δεν είναι καλή
οκ.το κιτρινο θα το βγαλω αυριο ο πλεκο μολις μεγαλωση θα τον δωσω.και για της καρυδες θα το κανω και φυτα θα βαλω.σε ευχαριστω πολυ
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-08, 23:51
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ.το κιτρινο θα το βγαλω αυριο ο πλεκο μολις μεγαλωση θα τον δωσω.και για της καρυδες θα το κανω και φυτα θα βαλω.σε ευχαριστω πολυ
απίστευτο! ούτε μία διαφωνία, κάτι... είσαι το πιο βολικό μέλος του gab!


περίμενε να ακούσεις κ κανέναν άλλο, μην αρκείσαι σε μία γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-08, 23:55
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Προεπιλογή

λοιπον παληκαρια να κανω το συνηγορο της Κωσταντινας γιατι μας μπερδεψε λιγο το ενυδρειο εχει ως εξεις ειναι καρφουρισιο εχει μεσα 6 κριμπς που ειναι απο γεννα δικια μου και εχει μεσα και ενα λαμπιντο εκ παραδρομης το επιασε η αποχη και δεν το πειραμε ειδηση γιατι ηταν μεσα σε γεννηστρα μαζι με τα αλλα μικρα. εχει και ενα πλεκο που τον ειχε απο πριν και αναγκαστηκε το εβαλε και αυτο μεσα.αυτα οσο αναφορα την συνθεση ψαριων.Τωρα συνθηκες νερου μην ψαχνεται απλα γιατι δεν εκανε κανενα τεστ οταν θα κανει θα μας πει μου το υποσχεθηκε αλλωστε οτι συντομα θα τα κανει τα ΤΕΣΤ το λαμπιντο θα φυγει φυσικα γιατι δεν ταιριαζει. αυτο που θελει να πει η Κωσταντινα ειναι να της δωσετε καμια καλη ιδεα για το ενυδρειο της. ειναι λιγο ντοπαλη ας την βοηθησουμε να κανει το ενυδρειο της ετσι οπως πρεπει να ειναι ουφ τα ειπα τελος
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-08, 23:59
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
απίστευτο! ούτε μία διαφωνία, κάτι... είσαι το πιο βολικό μέλος του gab!


περίμενε να ακούσεις κ κανέναν άλλο, μην αρκείσαι σε μία γνώμη
να σου πω το να αρχιζω να διαφονω και να λεω οτι μου κατευει δεν πιστευω οτι θα κανω δουλια ουτε εγω αλλα ουτε και εσεις που θα θελετε να με βοηθεισετε.οποτε διαβαζω με προσοχη και κανω οτι καλητερο ειναι για τα ψαρακια μου.για να μπορω να ρωταω ξανα και ξανα και να μου λετε.δεν νομιζω οτι με συγκρουσης θα καταφερω τιποτα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris129 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παληκαρια να κανω το συνηγορο της Κωσταντινας γιατι μας μπερδεψε λιγο το ενυδρειο εχει ως εξεις ειναι καρφουρισιο εχει μεσα 6 κριμπς που ειναι απο γεννα δικια μου και εχει μεσα και ενα λαμπιντο εκ παραδρομης το επιασε η αποχη και δεν το πειραμε ειδηση γιατι ηταν μεσα σε γεννηστρα μαζι με τα αλλα μικρα. εχει και ενα πλεκο που τον ειχε απο πριν και αναγκαστηκε το εβαλε και αυτο μεσα.αυτα οσο αναφορα την συνθεση ψαριων.Τωρα συνθηκες νερου μην ψαχνεται απλα γιατι δεν εκανε κανενα τεστ οταν θα κανει θα μας πει μου το υποσχεθηκε αλλωστε οτι συντομα θα τα κανει τα ΤΕΣΤ το λαμπιντο θα φυγει φυσικα γιατι δεν ταιριαζει. αυτο που θελει να πει η Κωσταντινα ειναι να της δωσετε καμια καλη ιδεα για το ενυδρειο της. ειναι λιγο ντοπαλη ας την βοηθησουμε να κανει το ενυδρειο της ετσι οπως πρεπει να ειναι ουφ τα ειπα τελος
ετσι ειναι οπως τα λεει ο χρηστος ο πλεκο ειναι δικος μου αλλα ετσι οπως τα εργαψα,λαθος μου και συγνωμη.και σας ευχαριστω
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwnstantina : 19-06-08 στις 23:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-08, 00:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κωνσταντινα το ενυδρειο σου θα γινει πολυ ομορφο αν βαλεις κανενα ξυλο ακομα και αρκετα φυτα χωρις πολλες απαιτησεις...θα μεγαλωσουν λιγο και τα κριμπς και αφου σχηματισουν ζευγαρι και φυγουν τα υπολοιπα του ειδους αλλα και τα αλλα που λες....θα βαλεις μερικα ακομα συμβατα ψαρακια (αφου φυγουν τα αλλα ξαναρωτα εδω ποια ταιριαζουν)...σε λιγο καιρο με υπομονη σωστες κινησεις και αρκετο διαβασμα θα χαιρεσαι ενα πολυ ομορφο ενυδρειο...
τα τεστ ομως απαραιτητα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-08, 00:07
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κωνσταντινα το ενυδρειο σου θα γινει πολυ ομορφο αν βαλεις κανενα ξυλο ακομα και αρκετα φυτα χωρις πολλες απαιτησεις...θα μεγαλωσουν λιγο και τα κριμπς και αφου σχηματισουν ζευγαρι και φυγουν τα υπολοιπα του ειδους αλλα και τα αλλα που λες....θα βαλεις μερικα ακομα συμβατα ψαρακια (αφου φυγουν τα αλλα ξαναρωτα εδω ποια ταιριαζουν)...σε λιγο καιρο με υπομονη σωστες κινησεις και αρκετο διαβασμα θα χαιρεσαι ενα πολυ ομορφο ενυδρειο...
τα τεστ ομως απαραιτητα....
σε ευχαριστω θα βαλω και αλλους κορμους.τα τετσ θα τα κανω φυσικα και θα τα κανω.σε ευχαριστω πολυ.και ολα τα παιδια για την βοηθεια
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-06-08, 21:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα κουμπάρα! (ή, μάλλον, κουμπάρα του κρυφού μου έρωτα..)

Θυμάμαι την αρχική σου παρουσίαση και την αρχική σου σύνθεση, και αξίζεις ένα μπράβο γιατί έχεις κάνει πολλά βήματα από τότε!

Το 1ο βέβαιο είναι ότι πρέπει να κάνεις μετρήσεις.. Θα πέσουνε να με φάνε τώρα, αλλά εγώ θα πω, για αρχή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και sticks (κι εγώ εξάλλου και πολλοί άλλοι αυτό κάναμε, μέχρι στη συνέχεια να αρχίσουμε να προμηθευόμαστε ένα ένα τα υγρά τεστάκια).. Με βάση λοιπόν τις μετρήσεις σου, θα δεις και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι για τις παραμέτρους του νερού (για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να μάθεις και για τα ψαράκια που έχεις, τις ακριβείς τους ονομασίες, τη συμπεριφορά τους, τι απαιτήσεις έχουν, κ.τ.λ.. μπορείς να ψάξεις στο www.tsamisaquarium.gr )..

To 2o είναι ότι το ενυδρείο δείχνει κάπως άδειο.. Το πρώτο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι να βρεις μία μεγάλη ρίζα (ψάξε αρκετά στα μαγαζιά, για να βρεις μία ωραία, μεγάλη, που να σου αρέσει).. Το δεύτερο, είναι να προσθέσεις κι άλλα φυτά.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537και ρώτα και τα παιδιά στην περιοχή σου, σίγουρα θα μπορούν να σου δώσουν κλαδέματα από τα δικά τους ενυδρεία.. Αν δε θέλεις να μπλέξεις με τη διατήρηση του φυτεμένου, μπορείς να περιοριστείς σε αργής ανάπτυξης (π.χ. βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους), και με καμιά ταμπλετίτσα αραιά και πού στις ρίζες, θα είσαι μια χαρά, χωρίς να χρειαστείς πρόσθετο φωτισμό, διοξείδιο και τέτοια!

Τέλος, μήν το αλλάξεις το μαύρο χαρτόνι.. Κι εγώ έβαλα θαλασσί, μετά μπεζ, τελικά ξαναγύρισα στο μαύρο!

Λες μήπως να βάλω κανα ροζάκι?

Καλή συνέχεια εύχομαι, και περιμένουμε ενημέρωση για τις εξελίξεις!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-08, 19:09
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κουμπάρα! (ή, μάλλον, κουμπάρα του κρυφού μου έρωτα..)

Θυμάμαι την αρχική σου παρουσίαση και την αρχική σου σύνθεση, και αξίζεις ένα μπράβο γιατί έχεις κάνει πολλά βήματα από τότε!

Το 1ο βέβαιο είναι ότι πρέπει να κάνεις μετρήσεις.. Θα πέσουνε να με φάνε τώρα, αλλά εγώ θα πω, για αρχή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και sticks (κι εγώ εξάλλου και πολλοί άλλοι αυτό κάναμε, μέχρι στη συνέχεια να αρχίσουμε να προμηθευόμαστε ένα ένα τα υγρά τεστάκια).. Με βάση λοιπόν τις μετρήσεις σου, θα δεις και αν χρειάζεται να κάνεις κάτι για τις παραμέτρους του νερού (για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να μάθεις και για τα ψαράκια που έχεις, τις ακριβείς τους ονομασίες, τη συμπεριφορά τους, τι απαιτήσεις έχουν, κ.τ.λ.. μπορείς να ψάξεις στο www.tsamisaquarium.gr )..

To 2o είναι ότι το ενυδρείο δείχνει κάπως άδειο.. Το πρώτο πράγμα κατά τη γνώμη μου είναι να βρεις μία μεγάλη ρίζα (ψάξε αρκετά στα μαγαζιά, για να βρεις μία ωραία, μεγάλη, που να σου αρέσει).. Το δεύτερο, είναι να προσθέσεις κι άλλα φυτά.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537και ρώτα και τα παιδιά στην περιοχή σου, σίγουρα θα μπορούν να σου δώσουν κλαδέματα από τα δικά τους ενυδρεία.. Αν δε θέλεις να μπλέξεις με τη διατήρηση του φυτεμένου, μπορείς να περιοριστείς σε αργής ανάπτυξης (π.χ. βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες, εχινόδωρους), και με καμιά ταμπλετίτσα αραιά και πού στις ρίζες, θα είσαι μια χαρά, χωρίς να χρειαστείς πρόσθετο φωτισμό, διοξείδιο και τέτοια!

Τέλος, μήν το αλλάξεις το μαύρο χαρτόνι.. Κι εγώ έβαλα θαλασσί, μετά μπεζ, τελικά ξαναγύρισα στο μαύρο!

Λες μήπως να βάλω κανα ροζάκι?

Καλή συνέχεια εύχομαι, και περιμένουμε ενημέρωση για τις εξελίξεις!
καλησπέρα κουμπαρε
σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου και για την βοηθεια .θελω να βαλω φυτα και κορμους.και τα τεστ θα κανω στανταρ.ολα θα τα κανω σιγα σιγα για να το κανω ωραιο.οσο για το χαρτονι σαν το μαυρο δεν εχει το δοκιμασα και δεν μου αρεσε και πολυ.

οσο για το ροζ θα το δοκιμασω και θα σου πω και θα σου στειλω και φωτο
σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-08, 19:49
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Kωνσταντινα εχεις βελτιωθει πολυ απο το πρωτο setup αν και θελεις δουλιτσα ακομη.
-Ξεκιναμε απο τον φοντο.Κρατα το μαυρο χαρτονι στο τελος εκει θα καταληξεις.
-Προσθεσε καποιες ακομη ριζες.
-Προσθεσε και αλλα φυτα.Στην συναντηση θυμισε μου να σου φερω moss και riccia.
στο πισω μερος μπορεις να φυτεψεις ψηλα φυτα ,οπως καμπομπες,βαλισνεριες,λιμνοφιλες,υγροφιλες κλπ...
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-08, 20:53
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kωνσταντινα εχεις βελτιωθει πολυ απο το πρωτο setup αν και θελεις δουλιτσα ακομη.
-Ξεκιναμε απο τον φοντο.Κρατα το μαυρο χαρτονι στο τελος εκει θα καταληξεις.
-Προσθεσε καποιες ακομη ριζες.
-Προσθεσε και αλλα φυτα.Στην συναντηση θυμισε μου να σου φερω moss και riccia.
στο πισω μερος μπορεις να φυτεψεις ψηλα φυτα ,οπως καμπομπες,βαλισνεριες,λιμνοφιλες,υγροφιλες κλπ...
καλησπερα.προσπαθω να το κανω ωραιο,
ναι το μαυρο θα βαλω.σε ευχαριστω πολυ για ολα
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-08, 00:39
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Για οτι θες στην πορεια εδω ειμαστε!!
Στο τελος θα γινει super ειμαι σιγουρος
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-08, 08:02
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γεια σου γειτονησα τις καρυδες μην τις εχεις ορθιες βαλτες κανονικα να φτιαξουν φωλια .......ο πλεκο θα τις εκτιμηση
-------------------------
καθως μπορεις να δεσεις και καμια ανουμπια πανω τους
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 24-06-08 στις 08:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-08, 20:30
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οτι θες στην πορεια εδω ειμαστε!!
Στο τελος θα γινει super ειμαι σιγουρος
οκ.και παλυ σε ευχαριστω παρα πολυυυυυυυ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου γειτονησα τις καρυδες μην τις εχεις ορθιες βαλτες κανονικα να φτιαξουν φωλια .......ο πλεκο θα τις εκτιμηση
-------------------------
καθως μπορεις να δεσεις και καμια ανουμπια πανω τους
καλησπερα γειτονα οκ θα της κανω.σε ευχαριστω πολυυυυυυυυ
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kwnstantina : 24-06-08 στις 20:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-08, 07:42
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

επισης υπαρχει αφισα για το πισω μερος του ενυδρειου με σχηματα πετρωματος με πολυ φυσικη απεικονιση και πολυ καλυτερο απο μπλε η μαυρο .........μαλιστα εχω ενα κομματι στα μετρα του ενυδρειου σου οπου ευχαριστως σου το δινω μιας και εμενα ειναι περιτο.......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-08, 17:46
Το avatar του χρήστη kwnstantina
kwnstantina Ο χρήστης kwnstantina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη<νεάπολη>
Μηνύματα: 165
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwnstantina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης υπαρχει αφισα για το πισω μερος του ενυδρειου με σχηματα πετρωματος με πολυ φυσικη απεικονιση και πολυ καλυτερο απο μπλε η μαυρο .........μαλιστα εχω ενα κομματι στα μετρα του ενυδρειου σου οπου ευχαριστως σου το δινω μιας και εμενα ειναι περιτο.......

σε ευχαριστω πολυ για ολα
__________________


ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΤΙΠΟΤΑ .............
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07188 seconds with 16 queries