Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 27-12-02, 21:26
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή νέος στην παρέα

Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους και φίλες του ενυδρείου.
Μετά από αρκετά χρόνια αποφάσισα να ξανασχοληθώ με το άθλημα και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή επί του θέματος.

Η πρώτη μου προσπάθεια για ενυδρείο γλυκού νερού έγινε πριν 10 χρόνια και είχε στεφθεί με επιτυχία αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι οποιαδήποτε χημική ορολογία/διαδικασία μου ήταν παντελώς άγνωστη ... όχι δηλαδή ότι ξέρω τώρα

Έχω αρχίσει και διαβάζω μερικά on-line αρθράκια για νεοφώτιστους του είδους και έχω καταλήξει στο συμπέρασμα να αρχίσω με ένα 40καθαρό-λιτρο ενυδρείο με 4 έως 6 guppies (10 λίτρα του καθενός πιστεύω ότι φτάνει ε
Καταλαβαίνω ότι θα χρειαστεί αρκετός χρόνος να μάθω τα βασικά για την εγκατάστασή του αλλά πιστεύω ότι μαθαίνεις καλύτερα επί πρακτικού επιπέδου. Δεν θέλω να αρχίσω με κάτι πολύ πολύπλοκο, δηλαδή UGF και λοιπά σχετικά. Θα εκτιμούσα τα φώτα σας στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Αρκεί ένα εσωτερικό φίλτρο (box) με ενσωματωμένο air pump?
Απ' όσο ξέρω είναι τα λιγότερο θορυβώδη καθώς είναι underwater.
Αυτό που με ανησυχεί είναι αν το circulation/production οξυγόνου είναι αρκετό.
2. Κάποιος μου είπε ότι υπάρχουν underwater air pumps. Αληθεύει και αν ναι, ποια είναι η γνώμη σας όσον αφορά λειτουργικότητα, εργονομία, θόρυβο, κλπ;
3. Ποιος είναι ο ιδανικότερος τρόπος για αλλαγή νερού; Εντάξει το άδειασμα αλλά το γέμισμα με προβληματίζει ... φοβάμαι μην τα παγώσω τα ψαράκια.
4. Διάβασα ότι ο θερμοστάτης είναι καλό να βρίσκεται σε μέρος όπου υπάρχει κάποια σχετική κίνηση νερού ώστε η θερμότητα να διοχετεύεται καλύτερα. Επομένως, αν υποθέσω ότι αρκεστώ στο ερώτημα 1 παραπάνω, πρέπει να βάλω τον heater κοντά στην έξοδο του νερού του φίλτρου;
5. Όλα αυτά τα περί χημικών με μπερδεύουν λιγάκι. Δεν επιθυμώ να κάνω εκτροφή ή να βάλω αληθινά φυτά. Εντούτοις όμως θα πρέπει να υπάρχει κάποια χημική ισορροπία εντός του νερού και αυτό το καταλαβαίνω. Ποια/ποιες είναι οι τελείως απαραίτητες προεργασίες για την χημική ισορροπία του νερού τις οποίες θα πρέπει να διερευνήσω;

Ελπίζω να μην σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Παύλος
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12330 seconds with 12 queries