Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-08, 18:27
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή 45 λίτρα- corydoras sterbai?

Σε ενυδρείο στρωμένο 45 λίτρων (καθαρό νερό) μπορώ να βάλω 6 corydoras sterbai(και τίποτ'άλλο , πλην μιας γαρίδας amano , που ήδη υπάρχει)?
Εκτός από την σκουρόχρωμη άμμο , την ύπαρξη ξύλου,την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, τι άλλο να προσέξω?
Τα φυτά που έχω προς το παρόν είναι ανούμπια σε λάβα και μπόλικο κερατόφυλλο.
Σε άλλο ενυδρείο 100 λίτρων έχω 6 corydoras aeneus. Τώρα το καλοκαίρι, αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται καθημερινά λόγω του ανεμιστήρα με απεσταγμένο του εμπορίου και στις εβδομαδιαίες αλλαγές με νερό δικτύου.Τα γατόψαρα δείχνουν μια χαρά. Το χειμώνα δεν χρησιμοποιώ απεσταγμένο νερό.
Η ερώτησή μου είναι , αν τα sterbai θα είναι καλά με αυτό το σύστημα ή έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις όσον αφορά στο ph του νερού?Επίσης είναι από τα corydoras που θέλουν έντονο ρεύμα ? Γιατί το ενυδρείο μου έχει ένα ψεκαστήρι(συγχωρήστε με για τον όρο) , που προς το παρόν έχω αφαιρέσει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-08, 18:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βραχυπροθεσμα δεν θα υπαρξει προβλημα. ομως 45 λιτρα ειναι πολυ λιγα για ενυδρειο και θα πρεπει να συντηρειται υποδειγματικά... Τα sterbai ειναι σαφως πιο απαιτητικα απο τα aeneus. Γενικοτερα δεν ειναι τυχαιο οτι τα 60 λιτρα θεωρειται το μικροτερο πρακτικο μεγεθος για ενυδρεια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Βραχυπροθεσμα δεν θα υπαρξει προβλημα. ομως 45 λιτρα ειναι πολυ λιγα για ενυδρειο και θα πρεπει να συντηρειται υποδειγματικά... Τα sterbai ειναι σαφως πιο απαιτητικα απο τα aeneus. Γενικοτερα δεν ειναι τυχαιο οτι τα 60 λιτρα θεωρειται το μικροτερο πρακτικο μεγεθος για ενυδρεια...
Ναι , τα έχω διαβάσει όλα αυτά , αλλά έχω δει και απαντήσεις από ανθρώπους με ιδιαίτερη εμπειρία , όπου προτείνουν 3-4 corydoras στα 15(!!!) λίτρα , ενώ τα γατόψαρα κανονικά πρέπει να είναι από 6 και πάνω.
Όσο για την υποδειγματική συντήρηση , το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αλλάζω νερό κάθε εβδομάδα ανελλιπώς, παρακολουθώ καθημερινά, δεν έχω άλγη , κλαδεύω τα φυτάκια μου, αλλά δεν χρησιμοποιώ CO2 , ούτε λιπάσματα, γιατί τα φυτά μου είναι "εύκολα" και αναπτύσονται πολύ καλά.
Από την άλλη τα sterbai μου αρέσουν πάρα πολύ και δεν θα ήθελα βέβαια να έχω απώλειες...
Δηλαδή στο ενυδρείο μου , που χωράει στημένο 45 λίτρα νερού , τι μπορώ να βάλω με ασφάλεια(εκτός από γκάπυ , που ήδη έχω , γεννήσανε , ξαναγεννήσανε και βαρέθηκα να χαρίζω...)? Μόνο ένα μονομάχο για να είναι βασιλιάς , που λέει και ένας φίλος?
Δεν υπάρχει ελπίδα για τίποτ' άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-08, 19:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

γκαπυ και κορυς δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-08, 19:53
Το avatar του χρήστη Pleco
Pleco Ο χρήστης Pleco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
γκαπυ και κορυς δεν ειναι και ο καλυτερος συνδιασμος....
Όχι , μάλλον σε μπέρδεψα!
Πριν βάλω τα sterbai , θα χάριζα τα τελευταία 6 αρσενικά γκαπάκια , που έχουν γεννηθεί όλα μέσα σε αυτό το ενυδρείο.Όπως προανέφερα το τόλμημα έχει να κάνει με 6 sterbai μόνο και μία γαρίδα amano σε αυτά τα λίτρα.
Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-08, 20:16
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Σε 45 λιτρα ειναι λιγο ζορικα τα πραγματα......
Πάντως δεν θα προτεινα τα sterbai γιατί θεωρούνται απο τα πιο ευαισθητα κορυ....
Εγω να σκεφτεις εχω 6 σε 400 λιτρα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eνυδρειο διαστασεων 1,5Χ0,45Χ0,60 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 01-07-08 14:56
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04
Γέννα Corydoras Sterbai caverman Γατόψαρα Ν. Αμερικής 21 31-07-06 12:03
Τάισμα Corydoras sterbai pet Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 17-07-06 08:52
Corydoras Sterbai Celda Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-04-06 19:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04373 seconds with 13 queries