Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-06-06, 19:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Κάτω τα χέρια σας από τους δίσκους μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!
Nα σου στείλω τους φίλους μου ;;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  logo_vert_titre2.jpg
Εμφανίσεις:  494
Μέγεθος:  35,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  natvdisc.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  60,9 KB  
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-06-06, 20:49
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αντε αμα ειναι ετσι να κερασεις και κανα μεζε............
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-08-06, 15:46
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Λοιπόν, μετά από καιρό, αποφάσισα να επαναφέρω το topic στο θέμα του γιατί τελευταία είχαμε ξεφύγει με καννιβαλισμούς και φαγώματα! Είχα καιρό να στείλω φωτογραφίες και ανεβάζω μερικές μαζεμένες. Στις παρατηρήσεις που έχω να κάνω εγώ είναι: 1) Όσοι το σκέφτεστε για δίσκους, ετοιμαστείτε για πολλούς κουβάδες νερό αδέρφια! 2) Τα περισσότερο φυτά δεν είναι συμβατά λόγω υψηλής θερμοκρασίας που απαιτούν οι δίσκοι (γύρω στους 30). 3) Μετά από έναν περίπου χρόνο, εξακολουθώ να μην έχω βρει τον ιδανικό συνδιασμό μεταξύ υψηλού φωτός, DIY CO2 και υγρών μικρο και μακροστοιχείων, με αποτέλεσμα να έχω άλγη (αλλά ελεγχόμενη) παρόλες τις 3 εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 35%. 4) Έφυγα για διακοπές 1 περίπου βδομάδα. Αποφάσισα να μην αφήσω κανέναν να ταίσει τα ψάρια, να βάζει υγρά και να ανάβει φύτα. Μόνο με τα φίλτρα λοιπόν στο ρεύμα, χωρίς καθόλου φως για μια βδομάδα, γύρισα βρίσκοντας ένα ενυδρείο λαμπίκο, όλη την άλγη εξαφανισμένη, τα ψάρια και τα φυτά υγιέστατα! Λυπόμουν να κάνω αλλαγή νερού! Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά αυτή είναι η αλήθεια...
Όπως πάντα, σχόλια και προτάσεις ευπρόσδεκτα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00504 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  60,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00506 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  64,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00507 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  69,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00511 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  34,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00515 (Small).JPG
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  47,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-08-06, 17:24
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Πανεμορφα τα δισκακια σου και πεντακαθαρο το νερο σου τελικα οι συχνες αλλαγες νερου ειναι απαραιτητες.Οσο για κανα κορμο θα σου προτεινα και εγω με την σειρα μου να βαλεις θα δεις ποσο διαφορετικα θα νιωσουν τα δισκακια σου καθως κανουν και καλο και για το νερο τους
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-08-06, 08:27
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Αγαπητέ cutter,

(αν και δεν έχω ιδέα από δίσκους) θα είχα να παρατηρήσω ότι με ένα μάυρο μάτ χαρτόνι πίσω (όπως ήδη σου είχαν γράψει) θα δείξει πολύ ομορφότερο το ενυδρείο σου.
Για τις συνθήκες τώρα για να καταφέρεις μια ισοροπία θα πρέπει αναγκαστικά να πάς σε μπουκάλα διοξειδείου CO2. Είναι κρίμα όταν έχεις δώσει τόσα χρήματα για το φωτιστικό να μην διασφαλίζεις μια σταθερότητα και στην παράμετρο του CO2. Ακόμη και χωρίς controller θα δείς σημαντική διαφορά. Όσο ποιό πολλές παραμέτρους σταθεροποιήσεις τόσο ποιό εύκολα θα αντιμετωπίσεις την άλγη και θα έχεις επιτυχία και με τα φυτά σου. Σταθεροποιόντας το CO2 θα έχεις πλέον να βρείς την σωστή ρουτίνα για τα λιπάσματα και τα αλάτια που βάζεις.
Επίσης θα διαπιστώσεις ότι πλέον δεν θα είναι απαραίτητες 3 αλλαγές την εβδομάδα αλλά μόνο μια κάπως μεγαλήτερη.

Φιλικά,
Caverman.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-08-06, 08:41
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Στις παρατηρήσεις που έχω να κάνω εγώ είναι: 1) Όσοι το σκέφτεστε για δίσκους, ετοιμαστείτε για πολλούς κουβάδες νερό αδέρφια! 2) Τα περισσότερο φυτά δεν είναι συμβατά λόγω υψηλής θερμοκρασίας που απαιτούν οι δίσκοι (γύρω στους 30). 3) Μετά από έναν περίπου χρόνο, εξακολουθώ να μην έχω βρει τον ιδανικό συνδιασμό μεταξύ υψηλού φωτός, DIY CO2 και υγρών μικρο και μακροστοιχείων, με αποτέλεσμα να έχω άλγη (αλλά ελεγχόμενη) παρόλες τις 3 εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 35%.
"Τα λέει στην νύφη για να τα ακούει η πεθερά"
klaz ακούς?
GP250381 ακούς?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
εξακολουθώ να μην έχω βρει τον ιδανικό συνδιασμό μεταξύ υψηλού φωτός, DIY CO2 και υγρών μικρο και μακροστοιχείων,
Και δύσκολα θα βρείς τέτοιο συνδιασμό οταν οι δίσκοι θέλουν λιγοστό φώς ή σκιερά μέρη.
Λοιπόν φίλε cutter ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=5209
Θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά εδώ
http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=2&id=28
Και ενα παράδειγμα προς αποφυγήν
http://showcase.aquatic-gardeners.or...y=0&vol=2&id=9
Για το DIY co2 δεν το σχολιάζω μια και πήρες ήδη την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-08-06, 11:45
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

[quote=lasal]
Και δύσκολα θα βρείς τέτοιο συνδιασμό οταν οι δίσκοι θέλουν λιγοστό φώς ή σκιερά μέρη.

Φίλε lasal, πριν ξεκινήσω το εγχείρημα με τους δίσκους σε φυτεμένο ενυδρείο, έκανα και την απαραίτητη μελέτη. Γνωρίζω καλά πως σοβαρός χομπίστας δύσκολα κρατάει 6 δίσκους σε 180άρι ενυδρείο με τόσο φως και φυτεμένο.
Σκέφτηκα όμως αν μπορώ να αφοσιώσω χρόνο για 3 αλλαγές νερού την εβδομάδα (που κι αυτό λίγο είναι), έβαλα επιπλέον εξωτερικό φίλτρο, και πάνω απ'όλα, τι είδους ενυδρείο θα ήθελα να δημιουργήσω και να βλέπω κάθε πρωί στο σαλόνι μου εγώ! Και ένα ενυδρείο γυάλινο, γυμνό για να μπορώ μεν να το καθαρίζω πιο εύκολα και να προσφέρω την ποιότητα νερού που θέλουν στην πραγματικότητα οι δίσκοι, είναι ό,τι πιο αποκρουστικό έχω δει στην ζωή μου! Ακόμα και το link που έστειλες, δείχνει ένα δισκοενυδρείο 200άρι αν θυμάμαι καλά, φυτεμένο με echinodorus tenellus μεταξύ άλλων, πράγμα το οποίο σημαίνει απαραιτήτως ψηλό φως. Όταν λοιπόν ακόμα και άνθρωποι με σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία στο χόμπυ από εμένα (τέτοια ομορφιά όπως αυτό το link που έστειλες ούτε στα όνειρά μου δεν θα την έφτιαχνα εγώ νομίζω!), φτιάχνουν φυτεμένα hi-light δισκοενυδρεία και κυρίως παίζουν με τις βασικές συμπεριφορές των δίσκων (που απαιτούν κοπάδι αντί για απλά ένα ζευγάρι), νομίζω ότι και τα δικά μου λαθάκια μπορώ να τα παραβλέψω, ειδικά όταν ξέρω ποια είναι και έχω το νου μου να μην μου δημιουργήσουν πρόβλημα...
Αυτά απλά σαν σκέψεις... Μπορεί και πάλι να το έχω δει στραβά το θέμα και να το πληρώσω σύντομα με κάποια ασθένεια λόγω stress επειδή έχω πολλά φώτα ή σχετικά λίγα λίτρα, αλλά με το χέρι στην καρδιά, νομίζω πως γενικά τα φροντίζω πολύ τα δισκάκια μου και η συνολική εικόνα του ενυδρείου δείχνει περισσότερο υγεία παρά έλλειψη φροντίδας.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-08-06, 13:13
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Ακόμα και το link που έστειλες, δείχνει ένα δισκοενυδρείο 200άρι αν θυμάμαι καλά, φυτεμένο με echinodorus tenellus μεταξύ άλλων, πράγμα το οποίο σημαίνει απαραιτήτως ψηλό φως.
Ακριβώς γιαυτό το λόγο σου έδωσα το συγκεκριμένο λινκ για να μπορέσεις να κάνεις εναν συνδυασμό με το tennellus
Μάλλον με παρεξήγησες.
Δεν σε κατακρίνω. Ολα τα σχόλια ειναι καλοπροαίρετα.
Τι ακριβως λιπάσματα βάζεις?
Ρωτάω μήπως και βρούμε την αιτία απο την οποία δεν εχεις βρεί ακόμη τις ισορροπίες. (εκτός απο το DIY co2 που γνωρίζεις ήδη)
Το νερό της αλλαγής ειναι απο Α/Ο σε συνδιασμό με βρύσης ή σκέτο Α/Ο
Φιλικά πάντα
lasal
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-08-06, 13:41
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, ενοείται. Συζήτηση κάνουμε, ελπίζω κι εμένα να μην με παρεξήγησες...

Τα λιπάσματα που βάζω και το πρόγραμμα είναι το εξής:
Δευτέρα: Seachem Excel 21mL, Seachem Iron 4,2 mL, Seachem Flourish 3,5 mL, Seachem Phosphorus 2,6 mL, Seachem Nitrogen 2,6 mL
Τρίτη: Excel 4,2 mL, Iron 4,2 mL, Trace 10,5 mL
Τετάρτη: Excel 4,2 mL, Iron 4,2 mL, Potassium 7 mL
Πέμπτη: Excel 4,2 mL, Iron 4,2 mL, Phosphorus 2,6 mL, Νitrogen 2,6 mL, Trace 10,5 mL
Παρασκευή: Excel 4,2 mL, Iron 4,2 mL, Potassium 7 mL
Σάββατο: Excel 4,2 mL, Iron 4,2 mL, Flourish 3,5
Κυριακή: Τίποτα

Αλλαγές Νερού: Τρίτη, Πέμπτη, Κυριακή περίπου 35%. Μετά από κάθε αλλαγή 5 mL Seachem Prime και 20 mL Seachem Stressguard.
Το νερό είναι πάντα της βρύσης. Δεν χρησιμοποιώ Α/Ο. Γι αυτό βαζω το Prime και προσεύχομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-08-06, 14:14
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Μόλις βρήκα και μια παλαιότερη σχετική ... κουβέντα...
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10699

Οπότε αν μας γράψεις τις μετρήσεις που έχεις μετά από τις αλλαγές και την φωτοπερίοδο θα έχουμε μια πλήρη εικόνα.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-08-06, 14:20
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Οπότε αν μας γράψεις τις μετρήσεις που έχεις μετά από τις αλλαγές και την φωτοπερίοδο θα έχουμε μια πλήρη εικόνα.[/quote]

Μετρήσεις? Από την στιγμή που το έστρωσα το ενυδρείο, δεν έχω ξαναμετρήσει για οτιδήποτε!
Όσο για την φωτοπερίοδο, 8 ώρες με τα 160W και άλλες 4 με τα μισά.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-08-06, 18:24
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Πρόσεχε όταν κάνεις χρήση του "phosphorous" και του "Iron" της Seachem,χρειάζεται οποσδήποτε να κάνεις και τις αντίστοιχες μετρήσεις σε PO4 και Fe,η υπερδοσολογία θα σου δημιουργήσει προβλήματα.Επίσης δεν χρειάζεται να ακολουθείς ευλαβικά τις οδηγίες,βάζε λιγότερο απ'ότι σου ζητάει μέχρι να δείς που είναι το σωστό.αυτό όμως θα γίνει μόνο με μετρήσεις.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-08-06, 22:07
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
"Τα λέει στην νύφη για να τα ακούει η πεθερά"
klaz ακούς?
GP250381 ακούς?
Και δύσκολα θα βρείς τέτοιο συνδιασμό οταν οι δίσκοι θέλουν λιγοστό φώς ή σκιερά μέρη.
ακουω ακουω.το θεμα ειναι οτι εγω δεν θα θελω κουβαδες αλλα λεκανες και απο τις μεγαλυτερες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 23-08-06 στις 22:10
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-08-06, 07:37
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cutter
Μετρήσεις? Από την στιγμή που το έστρωσα το ενυδρείο, δεν έχω ξαναμετρήσει για οτιδήποτε!
Όσο για την φωτοπερίοδο, 8 ώρες με τα 160W και άλλες 4 με τα μισά.
Νομίζω πως ήρθε ο καιρός να συμπληρώσεις μερικά συστήματα που σου λείπουν, όπως σταθερη παροχή co2 απο μπουκάλα.
Και σε αυτό το ποστ ειχαμε πεί τα ίδια πριν λίγους μήνες
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=10699
Νομίζω πως πρεπει να το ξαναμελετήσεις
Βλέπω οτι ακουλουθάς την ρουτίνα που προτείνει η seachem με την διαφορά οτι εσυ κάνεις 3 φορές την εβδομάδα αλλαγή νερού ενώ η seachem πρότεινε μια φορά την εβδομάδα γιαυτές τις δοσολογίες.
Αυτό σημαίνει πεταμένα χρήματα σε λιπάσματα αφού δεν προλαβαίνει να τα απορροφήσει το tennellus, σκαμπανεβάσματα λόγω αλλαγών νερού μέρα παρα μέρα.
Με λίγα λόγια ναι μεν εχεις σταθερές ρουτίνες όμως δεν εχεις σταθερές συνθήκες.
Για την ώρα θα σου πρότεινα να μειώσεις λίγο τα λιπάσματα και τον φωτισμό μέχρι να προσθέσεις μπουκάλα co2 για να εχεις και σταθερό και ελεγχόμενο co2.
Και αλλαγή νερού 2 φορές την εβδομάδα.
Επίσης ενα μαύρο χαρτόνι για background θα μας έκανε ευτυχισμένους
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-08-06, 08:34
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

O Netblues στο παλαιότερο post (στο τέλος) ήταν αρκετά σαφής.
Mε το σύστημα που έχεις αν και η παροχή είναι σταθερή λογικά το διοξειδίο δεν επαρκεί. Στις πόσες φυσαλίδες το έχεις ρυθμίσει; Έχεις αλάξει μπουκάλα από τότε που το εγκατέστησες;
Οπότε όπως σου έγραψε και ο Lasal μειώνεις φωτισμό και λιπάσματα για να μην περισεύει τίποτα για την άλγη. Θα πρόσθετα ότι οι μεταβολές θα πρέπει να γίνουν σταδιακά και όχι απότομα.

Πάντα καλά,

Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-08-06, 11:10
cutter Ο χρήστης cutter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Από την εποχή του προηγούμενου link που αναφέρετε, αρκετά άλλαξαν. Πράγματι παρήγγειλα το εν λόγω σύστημα, αλλά μόλις είδα το πόσες μπουκάλες (μπουκαλάκια για την ακρίβεια, καθώς είναι τόσο μικρά!) θα χρειαζόμουν και το κόστος της κάθε φιάλης (10 λίρες Αγγλίας το κάθε μπουκαλάκι!) το οποίο αν θυμάμαι καλά σύμφωνα με το chart με τις μετρήσεις, για τα δικά μου δεδομένα θα κρατούσε 2 βδομάδες ή κάτι τέτοιο, το έκανα πάλι πακέτο και πήρε τον δρόμο για την Αγγλία! Στην θέση του αγόρασα και ένα δεύτερο Hagen, τα οποία και διαχέω στο ενυδρείο όχι από την σκάλα τους αλλά βάζοντας την εξοδό τους στην είσοδο του εξωτερικού φίλτρου. Όσο για το μαύρο ματ χαρτόνι, αμάν φαγωθήκατε , παραδίνομαι θα πάω να αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία! Για να μου το λέτε όλοι, κάτι θα ξέρετε...
Φίλε lasal, με όλο τον σεβασμό, αν πρέπει να επιλέξω μεταξύ της λίγης άλγης που έχω (είχα για την ακρίβεια, γιατί μετά το blackout 10 περίπου ημερών λόγω διακοπών όπως είπα, ούτε ίχνος τώρα), και να ριψοκινδυνεύσω την υγεία των δίσκων, θα επιλέξω το πρώτο. Όπως προείπα, έχω φέρει τον εαυτό μου σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση με το συγκεκριμένο setup, και νομίζω πως με τον συγκεκριμένο αριθμό δίσκων σε τόσο μικρό ενυδρείο δεν έχω την πολυτέλεια να κόψω μια ακόμα αλλαγή νερού την εβδομάδα. Κρατάω όμως αυτό για τον λιγότερο φωτισμό. Σε περίπτωση επανεμφάνισης άλγης, θα μειώσω την φωτοπερίοδο ή/και την ένταση. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις ιδέες και τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
''Δισκοπληξία'' με ασφάλεια ........... Μάγγος Θωμάς Δίσκοι 48 02-02-06 09:22
Δισκοενυδρείο CENTAUR Δίσκοι 48 15-12-05 19:10
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09858 seconds with 14 queries