Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 18-11-08, 22:41
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Ζητείται βοήθεια για ρύθμιση του PH

Οποιος μπορεί ας πεί τι κάνω λάθος

Λοιπόν ξανάστησα το παλιό ενυδρείο μου (120 Χ 50 Χ 70υψος) καθαρό νερό 360 Lt πρίν 1 μήνα. Σκοπός μπάς και μπορέσω να ρίξω μέσα κανένα δισκάκι !!!
Λοιπόν
10 Οκτ : Πέταξα όλο το παλιό χαλίκι (ήταν άγριο με αποτέλεσμα ποτέ να μήν επιζούν γατόψαρα και άλλα βυθού). Καθάρισα καλά με νερό βρύσης μόνο όλο το ενυδρείο και έβαλα υπόστρωμα για τα φυτά και από πάνω καινούργιο χαλικάκι αγορασμένα και τα δύο από καλό κατάστημα της περιοχής μου (στο οποίο οι άνθρωποι είναι σωστοί) και έχοντας πεί πρίν ότι θέλω να στήσω το παλιό μου ενυδρείο για δίσκους. Καθάρισα τα φίλτρα και γέμισα νερό. φύτεψα μερικά παλιά φυτά και το ξεκίνησα χωρίς μετρήσεις με 2 gold gourami που είχα.
25 Οκτ: παρέλαβα 1 RO από Αγγλία (RO-MAN 100 gpd) και άλλαξα το μισό νερό (180 Lt) με νερό από την RO χωρίς να προσθέσω τίποτα. (πάλι δεν έκανα καμία μέτρηση -τα 2 gourami OK φαινόντουσαν).
31 Οκτ: παρέλαβα από Γερμανία κομπλέ σύστημα CO2 το έστησα και 2 Νοε ξεκίνησα να ρίχνω μέσα CO2. Επίσης άνοιξα το 1 φίλτρο και έβαλα και 10 Lt επιπλέον Siporax. Αρχική ένδειξη PH 8,4 και μετά από 1 εβδομάδα 7,4 χωρίς να μορεί να σταθεροποιηθεί. Επαιζε 7,8 - 7,2.
Μέχρι 16 ΝΟΕ έπαιζε.
17 Νοε μέτρηση GH = 5, KH = 5 και σταματάω το CO2 τελείως και μετά 3 ώρες είχα PH = 8,4 οπότε ρίχνω την πρώτη δόση PH(-). Πέφτει PH=7.25 (ώρα15.30) και σταθεροποιείται για λίγο, αλλά μετά σιγά σιγά αρχίζει να ανεβαίνει. Συνέχισα να παίρνω μετρήσεις και είχα 18.30 Ph= 7,40 GH=4,5 KH=4, Αργότερα 22.30 PH=7,85, και 24.00 PH= 7,91,
Σήμερα 18 Νοε 07.00 PH= 8.0, αργότερα 11.30 PH= 8.10, και 16.00 (μετά 24 ώρες δηλ από την πρώτη δόση PH(-)) είχα PH= 8,17 , GH=5 KH=4 οπότε και ρίχνω την επόμενη δόση PH(-) και πέφτει σχεδόν αμέσως σε 10 λετά σε PH=6,9 που μένει σταθερό μέχρι PH=7,01 για 1 ώρα περίπου.
Λέω εντάξει πάμε καλά αλλά δυστυχώς αρχίζει πάλι η άνοδος. την 18.30 έιχα PH= 7,42, την 20.30 έιχα PH=7,74 GH=5 KH=3,5 και πρίν λίγο 22.30 PH=7,85

Τι κάνω λάθος και δεν σταθεροποιείται το PH ?
Από το κατάστημα μου είπαν σε 48 ώρες να ρίξω την τρίτη δόση PH(-) και όντως οι μετρήσεις έχουν πτωτική πορεία αλλά ήδη το ΚΗ =3,5 και αφ'ενός δεν ξέρω που θα πέσει με την τρίτη δόση σε 48 ώρες και αφ ετέρου φοβάμαι ότι στο τέλος αντί για νερό θα έχω χημικά μέσα.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη. (πάντως τα gourami παρά τα σκαμπανεβάσματα επιζούν τα φουκαριάρικα).

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 21-11-08, 17:24
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

οποτε ηταν στρωμενο ...
οκ
νομιζα οτι δεν ειχες υλικο στρωμενο απο αλλο ενυδρειο......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-11-08, 00:58
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Λοιπόν από την Κυριακή το πρωί όλα πάνε καλά. Εξηγώ :

Σάββατο μεσημέρι έκανα μία αλλαγή νερού (50%). Το νερό που χρησιμοποίησα ήταν 85% από Α/Ο και 15% της βρύσης. Mετά από 5 ώρες πήρα μετρήσεις και είχα GH=3,5 KH=1,5 και το ποιό βασικό το PH ψιλοσταθεροποιήθηκε στο 7,6. Πήρα λοιπόν την απόφαση και έριξα άλλη μία δόση ΚΗ/ΡΗ(-) αργά το απόγευμα, οπότε το ΡΗ έπεσε σε 5 λεπτά στο 6,3. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μετά ναι μεν είχε ανοδική πορεία αλλά ο ρυθμός αυξησής του είχε σταθεροποιηθεί κατά πολύ, καμμία σχέση με προηγούμενες μέρες. Αποφάσισα να συνεχίσω να μην παρέχω CO2 και να περιμένω να δώ συμπεριφορά.
Κυριακή μεσημεράκι το ΡΗ είχε ας πούμε σταθεροποιηθεί και έπαιζε από 7,37 μέχρι 7,45 οπότε λέω καλά πάμε και ξεκίνησα την παροχή CO2. Σε ελάχιστο χρόνο είδα ΦΩΣ !!! Το ΡΗ κατέβηκε στο 6,77 και το σύστημα έκλεισε αυτόματα την παροχή CO2. Για να μην σας κουράζω μέχρι την Τετάρτη το μεσημέρι το CO2 διατηρούσε το ΡΗ στο 6,8 (στην πραγματικότητα κυμαίνεται από 6,77 έως 6,82)
Πιστεύω ότι το πρόβλημα διορθώθηκε. Βέβαια σε τελική ανάλυση δεν κατάλαβα γιατί μου δημιουργήθηκε όλο αυτό το πρόβλημα και πολύ θα ήθελα αν κάποιος διαβάσει όλο το post και καταλάβει τι είχε πάει στραβά να μου εξηγήσει παραθέτοντας την άποψή του ώστε και κάποιος άλλος που τυχόν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να μπορέσει να το αντιμετωπίσει χωρίς να αγχωθεί όπως εγώ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ήθελε την τελευταία αλλαγή νερού για να σταθεροποιηθεί. Από επιστημονικής πλευράς τι έγινε δεν έχω εξηγήσει όμως.

Ετσι Τρίτη μεσημέρι ανέβασα λίγο το GH με χρήση AquaMedic GH(+) και το πήγα στο 4,5 που είναι μέχρι τώρα και ίσα ίσα που πρόλαβα Τετάρτη το κατάστημα της περιοχής μου αργά το μεσημέρι ανοικτό από όπου πήρα τα πρώτα ψαράκια. Τώρα έχω μέσα 2 πλακόστομα, 12 γατόψαρα 10 λέμον τέτρα και τα 2 γκουράμι που τελικά επέζησαν. Θα τα αφήσω να δω πως θα πάω από νιτρικά γενικά και αργότερα θα προσθέσω μάλλον σκαλάρια τελικά μιας και αρέσουν περισσότερο στους γιούς μου. και ίσως και τίποτε άλλο(δεν θα ήθελα να ανεβάσει ξαφνικά τιμές). Ακόμη είναι στο στήσιμο μόλις "στανιάρουν" όλα θα ανεβάσω και φωτό και περιμένω σχόλια (θετικά ή αρνητικά).

Επίσης εγκατέστησα και ένα φίλτρο πάλι της AquaMedic που πήρα από το κατάστημα της περιοχής μου για τα φωσφωρικά μιας και είναι ανεβασμένα (στο 10). Μετά 24 ώρες δεν είδα πτώση αλλά περιμένω.

Τώρα γιατί έχω τόσο ανεβασμένα φωσφωρικά είναι ένα θέμα που και πάλι δεν κατάλαβα αφού αμμωνία και νιτρικά είναι όλα στο μηδέν, αλλά θα δούμε τι θα γίνει και γι' αυτό. Το αποδίδω μάλλον στην χρήση του υποστρώματος για τα φυτά της tetra που είχα βάλει κάτω από το χαλικάκι και παρά το ότι γράφει στην συσκευασία τους πρέπει να ανεβάζει τα φωσφωρικά τουλάχιστον όσο είναι ακόμη καινούργιο. (Τελικά μάλλον εξορκισμό θέλω απ' ότι φαίνεται !!! )

Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά όλους όσους με τις γνώσεις τους απάντησαν στις ερωτήσεις μου και βοήθησαν την όλη κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-11-08, 01:03
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Με όλα τα "ζουμιά" λογικό είναι τα ΡΟΡ4 να πάνε στα ουράνια...
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-11-08, 03:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φυτεμενο ενυδρειο κανεις ή δισκοενυδρειο?
Αν κανεις δισκοενυδρειο τι χρειαζεται το CO2 και ολα τα αλλα συμπραγκαλα?
Μαλακο νερακι απο ΑΟ με ελαχιστους ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια, σκουροχρωμο νερο με τυρφη και πολλα ξυλα, απο φυτα κανενα εχινοδωρο, φιλτρα με μεγαλο καδο αλλα μικρη ροη και καθαρισες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-11-08, 09:08
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτεμενο ενυδρειο κανεις ή δισκοενυδρειο?
Αν κανεις δισκοενυδρειο τι χρειαζεται το CO2 και ολα τα αλλα συμπραγκαλα?
Μαλακο νερακι απο ΑΟ με ελαχιστους ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια, σκουροχρωμο νερο με τυρφη και πολλα ξυλα, απο φυτα κανενα εχινοδωρο, φιλτρα με μεγαλο καδο αλλα μικρη ροη και καθαρισες.
Ξεκίνησα για φυτεμένο με δίσκους, στην πορεία βέβαια οι γιοί μου είδαν στο κατάστημα της περιοχής σκαλάρια και άλλαξαν γνώμη, οπότε σκέφτομαι μέχρι να "στανιάρει" καλά το ενυδρείο να τους κάνω τη χάρη και να ρίξω 2-3 σκαλαράκια μέσα και αργότερα όλο και κάποιος θα βρεθεί να του τα χαρίσω και να ρίξω μέσα 5-6 δισκάκια.
Τώρα σε ότι αφορά το CO2 τι εννοείς ? πώς αλλιώς θα ρίξω το ΡΗ στο 6,6 - 6,8 για δίσκους ? άσχετα άν το θέλω φυτεμένο ή όχι ? Η χρήση τύρφης σαν λύση σκουραίνει πολύ το νερό και δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει η απόχρωση του νερού άσχετα αν αυτό είναι το καλύτερο για δίσκους.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-11-08, 17:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
....Τώρα σε ότι αφορά το CO2 τι εννοείς ? πώς αλλιώς θα ρίξω το ΡΗ στο 6,6 - 6,8 για δίσκους ? άσχετα άν το θέλω φυτεμένο ή όχι ? Η χρήση τύρφης σαν λύση σκουραίνει πολύ το νερό και δεν μπορώ να πώ ότι με ενθουσιάζει η απόχρωση του νερού άσχετα αν αυτό είναι το καλύτερο για δίσκους.
Με νερο απο αντιστροφη οσμωση (το εγραψα πιο πανω νομιζω) και οχι μονο 6,6 αλλα και πολυ πιο κατω αν θες.

Τωρα τα'θελες και τα'παθες. Ρωτησες λεπτομερειες θα αναγκαστεις να διαβασεις περισσοτερο (καλο θα σου κανει αφου θελεις να μπεις στα βαθεια)
Το CO2 δεν θα το προτιμουσα παρα μονο ως τροφη για τα φυτα και οχι για μειωση της τιμης του pH.
Ενα αλλο προβλημα για μενα που δεν ανεφερα για τη χρηση CO2 σε δισκοενυδρειο ειναι οτι δεν πρεπει το kH να ειναι κατω απο 3-4 για να εχεις τη ζωτικης σημασιας σταθεροτητα στο pH, αλλα και για να μη εχεις προβλημα οξυγονωσης στα ψαρια καθ'οτι η σχεση pH-kH-CO2 θα πρεπει να ειναι μεσα σε συγκεκριμενα πλαισια (που υπαρχουν στα γνωστα πινακακια πχ εδω) και η τιμη του pH θα πρεπει να κυμανθει αναγκαστικα 7 (με 4kH) ή 6,8 (με 3 kH).
(Βαζω τα ορια pH προς τα πανω καθως ειναι γνωστη η αναγκη για οξυγονο περισσοτερο σε αυτα τα ψαρια απο αλλα.)

Ακροβατεις σε μια κλωστη δηλαδη, και με μια δυσλειτουργεια του pH-controller ή καποιου γενικα απο τα εξαρτηματα του CO2 δεν θα ειναι ευκολα τα πραγματα.

Απο την αλλη οι δισκοι θα προτιμουσαν kH πιο κατω απο 3-4 (εως και 0,5) που παρολο που λεγεται οτι ειναι επικινδυνο το χαμηλο kH για ph-crash, εμενα σε ενυδρειο με 0,5 kH και χωρις CO2, το pH ειχε διακυμανση 0,2 απο μερα σε νυχτα.
Και οπως φαινεται και απο αλλες αναφορες, ο κινδυνος ειναι ορατος μονο με χρηση CO2.

Η τυρφη δεν ενθουσιαζει εσενα αλλα ενθουσιαζει παρα πολυ τους δισκους και οταν λεμε ενθουσιαζει δεν σημαινει απλα τους αρεσει, αλλα τους βοηθαει να ζησουν υγειεις και να απαναραχθουν.
Αντιθετα τα περισσοτερα φυτα ζουν καλα μεχρι εκει που αρχιζουν να ζουν καλα οι δισκοι. τοτε τα φυτα αρχιζουν να χαλανε.

Κατα τα αλλα οι δισκοι φαινονται να ειναι πανευκολα ψαρια, αρκει να μη τα δυσκολευουμε εμεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-11-08, 17:50
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Οι δίσκοι χωρίς το CO2 δεν κινδυνεύουν απο ph crash
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ρύθμιση πιέσεως σε μανόμετρο. kifinas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-05-08 01:22
ρύθμιση co2..... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 28-03-08 23:51
Ρύθμιση CO2 gaslan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-07 14:55
Ρύθμιση PH, GH nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 11 02-04-07 20:15
Ρύθμιση CO2 namesis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 05-01-06 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06303 seconds with 16 queries