Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-11, 14:27
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή TMC1500 SKIMMER ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ!

Γεια σας παιδια!εχω μεγαλο προβλημα με το εν λογω σκιμμερ,σ'ενα ενυδρειο που μαζι με το σαμπ ο ογκος του ειναι περιπου 600 λιτρα ειχα ενα σκιμμερ της deltec το γνωστο deltec mce600 το οποιο η εταιρια προτεινει για 600 λιτρα περιου οποτε ημουν ισα βαρκα ισα νερα,και ειπα να να βαλω ενα πιο μεγαλο,ετσι πηρα το tmc1500(η εταιρια το προτεινει για 1500λιτρα) και τοτε αρχησαν ολα μου τα προβληματα
να σας πω μονο οτι η ποσοτητα του μαυρου βρωμοζουμου που εβγαζε το deltec σε μια βδομαδα δεν την βγαζει το tmc ουτε σ'ενα μηνα,δεν μπορω να το ρυθμισω με τιποτα πειτε μου τι να κανω!
το σκεφτομαι παρα πολυ να αλλαξω παλι σκιμμερ γιαιτ νιωθω οτι την πατησα για τα καλανα σκεφτειτε οτι ανεβασα νιτρικα εγω που ειχα 10 το πολυ τωρα μετραω 50αρια,εχω μεγαλο προβλημα παιδια βοηθηστε μεφοβαμαι μην χασω το ενυδρειο μου μάυτο το ριμαδι που εμπλεξα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-11, 15:01
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην εφοσον εχεις 600 λιτρα ενυδρειο και πηρες σκιμερ για 600 λιτρα .. πολυ κακος !!
Εκανες παρα πολυ καλα που πηρες το ΤΜC 1500 και δεν πατησες τιποτα
μακαρι να μπορουσες να βρεις ακομη μεγαλυτερο.
Λογικο ειναι το deltec αφου ειναι πιο μικρο να μαζευει γρηγοροτερα βρωμια , δεν ειναι εκει ομως το θεμα ..... ενα μικρο σκιμερ μπορει να μαζεψει περισσοτερο βρωμικο νερο στο ιδιο χρονικο διαστημα απο ενα πολυ μεγαλυτερο αυτο που μετραει ομως ειναι τι νερο μαζευει το ενα και τι το αλλο , δεν σημαινει οτι αν μαζεψεις περισσοτερο νερο παει να πει και καλυτερο σκιμαρισμα .
Το καλο σκιμαρισμα θα το συγκρινεις με το χρωμα του βρωμικου που σου μαζευε το deltec και το tmc , oσο πιο σκουρο ειναι τοσο καλυτερο σκιμαρισμα γηνεται.
Εγω σε 210 λιτρα ειχα βαλει σκιμερ για 400 λιτρα , γεμηζει αρκετα γρηγορα το ποτηρι αλλα η βρωμια ηταν σχεδον κιτρινη , το αλλαξα με σκιμερ για 1000 λιτρα μαζευει πιο αργα στο ποτηρι αλλα αυτο που μαζευει ειναι ενα μαυρο πραγμα ..μπλιαχ
Τωρα για το θεμα νιτρικων δεν ειναι απολυτο να κατηγορεις το TMC , καταρχην ποσο καιρο το εχεις και δουλευει.
Να ξερεις οτι θελει 2 με 3 μερες να στρωσει και να βγαλει πραμα , αν το καθαρισεις παλι το ιδιο , σιγουρα ρυθμιζεται να σκιμαρει καλυτερα ...... κατι δεν εχεις κανει σωστα αν σε μεγαλο χρονικο διαστημα δεν βλεπεις αποτελεσμα , δεν το εχω δουλεψει και δεν μπορω να φερω γνωμη αν καποιος φιλος το εχει θα μας πει.
Ποση αποσταση εχεις απο την εξοδο της αντλιας μεχρι την εισοδο του σκιμερ ?Γυρω στα 20 cm, το πολυ μεχρι 25cm, παραπανω χανει αποδοση.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-11, 15:18
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

και εγω το ειχα αυτο το προβλημα στο χιλιαρι της ιδιας ετεριας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-11, 16:00
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην εφοσον εχεις 600 λιτρα ενυδρειο και πηρες σκιμερ για 600 λιτρα .. πολυ κακος !!
Εκανες παρα πολυ καλα που πηρες το ΤΜC 1500 και δεν πατησες τιποτα
μακαρι να μπορουσες να βρεις ακομη μεγαλυτερο.
Λογικο ειναι το deltec αφου ειναι πιο μικρο να μαζευει γρηγοροτερα βρωμια , δεν ειναι εκει ομως το θεμα ..... ενα μικρο σκιμερ μπορει να μαζεψει περισσοτερο βρωμικο νερο στο ιδιο χρονικο διαστημα απο ενα πολυ μεγαλυτερο αυτο που μετραει ομως ειναι τι νερο μαζευει το ενα και τι το αλλο , δεν σημαινει οτι αν μαζεψεις περισσοτερο νερο παει να πει και καλυτερο σκιμαρισμα .
Το καλο σκιμαρισμα θα το συγκρινεις με το χρωμα του βρωμικου που σου μαζευε το deltec και το tmc , oσο πιο σκουρο ειναι τοσο καλυτερο σκιμαρισμα γηνεται.
Εγω σε 210 λιτρα ειχα βαλει σκιμερ για 400 λιτρα , γεμηζει αρκετα γρηγορα το ποτηρι αλλα η βρωμια ηταν σχεδον κιτρινη , το αλλαξα με σκιμερ για 1000 λιτρα μαζευει πιο αργα στο ποτηρι αλλα αυτο που μαζευει ειναι ενα μαυρο πραγμα ..μπλιαχ
Τωρα για το θεμα νιτρικων δεν ειναι απολυτο να κατηγορεις το TMC , καταρχην ποσο καιρο το εχεις και δουλευει.
Να ξερεις οτι θελει 2 με 3 μερες να στρωσει και να βγαλει πραμα , αν το καθαρισεις παλι το ιδιο , σιγουρα ρυθμιζεται να σκιμαρει καλυτερα ...... κατι δεν εχεις κανει σωστα αν σε μεγαλο χρονικο διαστημα δεν βλεπεις αποτελεσμα , δεν το εχω δουλεψει και δεν μπορω να φερω γνωμη αν καποιος φιλος το εχει θα μας πει.
Ποση αποσταση εχεις απο την εξοδο της αντλιας μεχρι την εισοδο του σκιμερ ?Γυρω στα 20 cm, το πολυ μεχρι 25cm, παραπανω χανει αποδοση.



Φιλε jimmy ,οι υποθεσεις που εκανες δεν ισχυουν με τιποτα στην πραξη!!!
Καταρχην το μικροτερο το deltec βγαζει οχι απλα περισσοτερο βρωμοζουμο αλλα μαυρο ενω το tmc πρασινοπο και ελαχιστο!
δευτερον χωρις να αλλαξω στοκ η τροφες η ρουτινες και εχοντας το deltec για 6+ μηνες πρωτου αλλαξω σκιμμερ τα νιτρικα μου ηταν κατω απο 10!!!!ενω μολις αλλαξα αρχησα να βλεπω αυξηση το αχρηστο το tmc το δουλεω 2,5 μηνες και μου ρχεται μα τον θεο να στο σπασω και να το πεταξω στα σκουπιδα
φιλε μου οπως βλεπεις το εχω δουλεψει αρκετα ενω εσυ καθολου οποτε μιλας υποθετικα γιατι στην πραξη ειναι το χειροτερο σκιμμερ πυο ειχα ποτε!!!!!!!!!
και εγω θελω γνωμες παιδιων που το εχουν δουλεψει!
Παιδια σας παρακαλω πολυ να μην μιλαμε υποθετικα αλλα οσα παιδια το εχουν δουλεψει και ξερουν απο πρωτο χερι δυστηχως τωρα που αρχησα να το ψαχνω σε διαφορα φορουμ καταλαβα οτι πεταξα λεφτα δυστηχως πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος
-------------------------
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω το ειχα αυτο το προβλημα στο χιλιαρι της ιδιας ετεριας
φιλε Ραφαηλ και τι εκανες?
εγω σκεφτομαι πραγματικα στο λεω ν'αλλαξω σκιμμερ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STELIOS1983 : 03-12-11 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-11, 16:19
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καταρχην φιλε Στελιο ειπα δεν φερω γνωμη ως προς την λειτουργεια του , δεν το ειχα ποτε . Εκει που ειπα την ταπεινη μου γνωμη ειναι ως προς τι σκιμερ πρεπει να βαλουμε σε ενα ενυδρειο και εννοω για περισσοτερα λιτρα απο οτι ειναι το ενυδρειο μας τα διπλασια η ακομη και τριπλασια ....
Το εζησα και γιαυτο ειπα την αποψη μου και συγκεκριμενα σε 210 λιτρα ενυδρειο ειχα το aquamedic blue που χε αντλια 1400l/h και μαζευε σχεδον γρηγορα στο κυπελο υγρο σκουρο κιτρινο και ΝΟ3 μετραγα στο 40 με 50 , το αντικατεστησα με μεγαλυτερο το aquamedic 1000 multi SL με αντλια 2500 l/h και μου μαζευει να μεν πιο αργα αλλα πολυ πιο μαυρο υγρο , τα ΝΟ3 εχουν πεσει στο 0 με 10.
Εγω ειπα την αποψη μου με βαση αυτα που εζησα και νωμηζω οτι ισχυουν , το χουν πει πολλοι αν δεις οτι παντα να βαζουμε σκιμερ για πολυ περισσοτερο απο τα λιτρα μας του ενυδρειου.
Απο κει και περα αν το TMC ειναι μαπα .... μπορει οντος να ειναι , δεν το ξερω και δεν μπορω να πω.
Παντως αν αλαξεις σκιμερ οτι και να παρεις να παρεις για περισσοτερα λιτρα.
Ευχαριστω.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-11, 16:22
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Στελιο δυστηχως εχω πολυ κακη εμπειρια και εγω οπως και ολοι οσοι ξερω που το εχουν χρησιμοποιησει το εν λογο σκιμμερ,φιλε πρπει να κοιταξεις να το στειλεις και να βαλεις κανενα της προκοπης!

jimmy δεν συμφωνω μαζι σου φιλε!πρωτον προσψπικη γνωμη και χωρις παρεξηγηση τα tmc ειναι σαβουρες!
δευτερον αυταπου λες στην πραξη δεν ισχυουν παν μετρον αριστον γιατι αν βαλει ενα σκιμμερ τησ καλυτερης εταιριας που προοριζεταοι για 3000 λιτρα νερου σε 600 λιτρα τοτε παλι το deltec του θα βγαζει πιο πολυ!
οπως και να χει δως του δρομο και αν δεν εχεις λεφτα γυρνα στο παλιο ειδαλλως παρε ενα λιγο μεγαλυτερο(σε λογικα πλαισια)καποιας σοβαροτερης εταιρας(deltec,h&s,aquamedic,atb)θα δεις τεραστια διαφορα στην αποδωσαη πιστεψε με το ξερω καλα.................εχω δοκιμασει πολυ πραμα και αν τα εβαζα κατω τοτε θα σου πω οτι τα χειροτερα ειναι τα tmc
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην φιλε Στελιο ειπα δεν φερω γνωμη ως προς την λειτουργεια του , δεν το ειχα ποτε . Εκει που ειπα την ταπεινη μου γνωμη ειναι ως προς τι σκιμερ πρεπει να βαλουμε σε ενα ενυδρειο και εννοω για περισσοτερα λιτρα απο οτι ειναι το ενυδρειο μας τα διπλασια η ακομη και τριπλασια ....
Το εζησα και γιαυτο ειπα την αποψη μου και συγκεκριμενα σε 210 λιτρα ενυδρειο ειχα το aquamedic blue που χε αντλια 1400l/h και μαζευε σχεδον γρηγορα στο κυπελο υγρο σκουρο κιτρινο και ΝΟ3 μετραγα στο 40 με 50 , το αντικατεστησα με μεγαλυτερο το aquamedic 1000 multi SL με αντλια 2500 l/h και μου μαζευει να μεν πιο αργα αλλα πολυ πιο μαυρο υγρο , τα ΝΟ3 εχουν πεσει στο 0 με 10.
Εγω ειπα την αποψη μου με βαση αυτα που εζησα και νωμηζω οτι ισχυουν , το χουν πει πολλοι αν δεις οτι παντα να βαζουμε σκιμερ για πολυ περισσοτερο απο τα λιτρα μας του ενυδρειου.
Απο κει και περα αν το TMC ειναι μαπα .... μπορει οντος να ειναι , δεν το ξερω και δεν μπορω να πω.
Παντως αν αλαξεις σκιμερ οτι και να παρεις να παρεις για περισσοτερα λιτρα.
Ευχαριστω.

φιλε Jimmy κανεις λογο για εταιρια aquamedic!δεν εχει καμια σχεση με τις μαπες οπως καλα ειπες τα tmc!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ARHSREEFAS : 03-12-11 στις 16:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-11, 16:45
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Οκ παιδια , μην ανχωνομαστε και δεν υπαρχει παρεξηγηση .. προς θεου .. ειμαστε μια παρεα και λεμε τις αποψεις μας , μπορει και γω να κανω λαθος .
Απλα τι ειδα με τα δικα μου και ειπα , τωρα αν το ΤΜC ειναι μαπα ΔΕΝ φερω γνωμη , μπορει οντος να ειναι, και φυσικα δεν εχει σχεση με το aquamedic που χω εγω και εχει μια απο τις καλυτερες αντλιες που εχουν αναλογα σκιμερ την Ocean runner PH 2500 .
Οποτε φιλε Στελιο να κοιταξεις να βρεις κατι αξιοπιστο που πραγματικα θα αξιζει τα χρηματα του.
ααα φιλε Στελιο δεν μας ειπες εχεις sump η οχι και τοχεις κρεμαστο ?
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-11, 20:59
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

εγω οπως ειπα παραπανω εχω το 1000 tmc μ ειχε σπασει τα νευρα μεχρι να βρω τροπο να το ρυθμισω συνεχεια γεμιζε το ποτιρακι με καθαρο νερο αντε να ηταν λιγο κιτρινοπο γεμιζε ολο το ποτιρακι τουλαχιστον μια φορα την μερα ασε που μ εσπασε και το εχω με σιλικονες τελικα μετα απο πολυ κοπο και πολυ νερο στο πατωμα μπορεσα κα ρυθμισα την αντλια και εχει σταθεροποιηθει η ροη και δουλευει κανονικα χωρις να κανω κατι διαφορετικο φυσικα απο τοτε δεν πειραξα καθολου την ρυθμιση της αντλιας γιατι θα εχω παλι μπελαδες
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-11, 22:19
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο σκίμμερ με κάποια άλλη αντλία εκτός από τις ασθενικές Rio που δίνονται μαζί, πχ EHIEM ή κάποια άλλη.
Μήπως θα υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα ;;;
Μήπως και η προσθήκη κάποιας αεραντλίας θα βελτίωνε την απόδοση....λέμε τώρα !!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-11, 11:01
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Smile

Ας προσπαθησω και εγω να σας βοηθησω...
Εγω το 1500 το εχω δουλεψει με αντλια εχειμ κομπακτ 3000 και κανα δυο πατεντες για να αυξησω το ηδη αυξημενο αερα οποτε σε πρωτη φαση υστερεις φιλε αρη σε αντλια αλλα και αυτο να κανεις μην περιμενεις δεις αποτελεσματα.Το σκιμερ ειναι ψιλο μαπα απ οτι καταλαβα η και το δικο μου δεν δουλευε...Νιτρικα δεν μπορω να πω οτι ειχα αλλα σιγουρα δεν οφειλεται στο σκιμερ, επισης αντιμετωπισα ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στη ρυθμιση του.Ολο υπερχειλιζει γιατι απλως η σταθμη δεν σταματαει στο επιθυμητο επιπεδο, να υπολογισετε οτι το ρυθμιζα να καθεται η σταθμη του στο σημειο που βιδωνει ο λαιμος στο κυριος σωμα τ σκιμερ κ το εβρισκα να ειναι ετοιμο να υπερχειλισει.Το μονο που μπορεις να κανεις φιλε ραφαηλ ειναι να βαλεις χαμηλη σταθμη και να περιμενεις να σταθεροποιηθει και σιγα σιγα να το ανεβαζεις μεχρι 15 ποντους απο το σημειο που πεφτει η βρωμια στο ποτηρι.Οσο για σενα αρη εγω ειχα ξετρυπησει το σημειο που το εξωτερικο λαστιχο μπαινει στο πλαστικο μαστο και το εσωτερικο παλι στο ιδιο με ενα τρυπανι και ειχα περασει λαστιχο βενζινης ευκαμπτο και πιο μεγαλο για να δωσω παραπανω αερα.Εκει ειδα λιγη διαφορα.Εγω δε νομιζω να το ξανα χρησιμοποιησω αν ξανα στησω γυαλα.Ελπιζω να προσεγγισα οσο καλυτερα μπορουσα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-12-11, 12:40
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο σκίμμερ με κάποια άλλη αντλία εκτός από τις ασθενικές Rio που δίνονται μαζί, πχ EHIEM ή κάποια άλλη.
Μήπως θα υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα ;;;
Μήπως και η προσθήκη κάποιας αεραντλίας θα βελτίωνε την απόδοση....λέμε τώρα !!!!!
ΕΓΩ ΕΓΩ!
και εχω βαλει σκετο πορολιθο και εχω κανει και συνδιασμο πορολιθο με αντλια ολα μαυρα χαλια!το βασικοτερο ειναι οτι πολυ δυσκολα ριθμιζεις την σταθμη αυτου του σκιμμερ!(ενα αυτο)
οι συνδιασμοι που εχω κανει ειναι οι εξης""
α)με την υπαρχουσα ανλτια να προσθεω πορολιθο και να αρχιζω να ρυθμιζω την ενταση και της αεραντλιας (τζιφος) και επειτα και της αντλιας του σκιμμερ(πολυ τζιφος)
β)να βαλω ακομα πιο αδυναμη αντλια χαλια μαυρα
γ)να βαλω πιο αδυναμη αντλια και πορολιθο μια απο τα ιδια μεταβιας συγκεντρωνα βρωμια
δ)να βαλω eheim compact 5000(μου γεμιζε το ποτηρι με νερο για πλακα και οσο και αν εριχνα την σταθμη δεν μπορουσα να το κανω να παιξει η θα μου εβγαζε νερο η θα εριχνα την σταθμη και δεν θα μπορουσα να συγκεντρωσω πραμα
ε)eheim 5000 στο φουλ εντασης και πορολιθο με χαμηλωμενη τη σταθμη του σκιμμερ και τσιτα η ενταση της αεραντλιας(παλι δεν μπορουσα να το ρυθμισω
δυστηχως και εγω πεταξα 330+μεταφορικα αντι να παρω ενα αλλο μιας αλλης εταιριας γιατι το ειδα οτι προοριζονταν για 1500 λίτρα αλλα μεταξυ μας τελικα πως ειναι δυνατον να κανει για 1500 λιτρα αυτο το μικρακι σκιμμερ οταν τα αντιστοιχα αλλων εταιριων (h&s,aquamedic) ειναι καζανια θηρια και σε ογκο
εγω προσωπικα νομιζω οτι το προβλημα δεν εγκειται μονο στην αντλια αλλα σε ολον τον σχεδιασμο του σωματος του σκιμμερ!
παντα φιλικα

Y.G ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΠΟΡΟΛΙΘΟ ΕΝΝΕΟΙΕΙΤΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΞΥΛΟΠΕΤΡΑ ΑΠΟ AQUAMEDIC
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-12-11, 12:48
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως και η προσθήκη κάποιας αεραντλίας θα βελτίωνε την απόδοση....λέμε τώρα !!!!!
Μεχρι και αεραντλια διπλη και τελειωνε σε ενα σωληνακι του εβαλα και παλι δεν
αλλαξε κατι.Δε το δινεις για ανακυκλωση λεω εγω να σωθεις και παρε ενα aquamedic Να τελειωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-11, 12:50
ARHSREEFAS Ο χρήστης ARHSREEFAS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

και κατι αλλο για την ρυθμιση της σταθμης αν θυμαμαι καλα το v21500 tmc ειχε στην εξοδο του νερου τον πιο στενο σωληνα καπου στα 30mm ενω το αντιστοιχο h&s(1500λιτρα) εχει τελεσκοπικη 40mm (πολυ καλυτερη απο την 30αρα σου επιτρεπει να ρυθμισεις καλα την σταθμη αν και στα εσωτερικα υπαρχει προβλημα στην ρυθμιση της σταθμης που προερχεται απο αλλου αλλα δεν μας αφορα τωρα αυτο, στα εξωτερικα ομως ολα οκ) και το aquamedic(1500 λιτρα) εχει παλι δυο ανεξαρτητες εξοδους του νερου απο δυο σημεια με δυο σωληνες τελεσκοπικους των 40mm για πολυ μεγαλητερη ακριβεια στην ρυθμιση της σταθμης(την μεγαλυτερη που εχω δει σε σκιμμερ)

αυτα απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-11, 12:16
STELIOS1983 Ο χρήστης STELIOS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-12-2011
Περιοχή: ATTIKH
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

καμια αλλη πατεντα του εχει κανει κανεις ξερει καποιος κατι?δεν εχω τωρα τα χρηματα να αλλαζω παλι σκιμμερ αλλα δεν μπορω και τα νιτρικα οι κλοουν μου σταματησαν να ζευγαρωνουν και βγαζω αλγες(ΤΡΙΧΟΔΕΙΗ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΕΚΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΖΑΜΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ) το ενυδρειο δεν εχει την ιδια διαυγεια με πριν και τρωω τα λεφτα μου στο να βαζω περισσοτερο ανθρακα και να κανω πιο συχνες αλαγες για να συγκρατω να τα NO3 και να μην πεταω αλγες,η αληθεια ειναι πωσ εχω ανεβασμενο στοκ αλλα με το προυγουμενο σκιμμερ δεν ειχα προβλημα,εκτοσ απο το οτι το καθαριζα πολυ συχνα

αντε οποιοσ πατεντιαρης εχει να προτεινει κατι αλλο εχει δοκιαμσει κατι ας το πει μηπως και με σωσει τουλαχιστον προσωρινα
-------------------------
εγω το βγαζω στο σφυρι τελικα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....712#post636712

αν καποιος φιλος το θελει και εχει να ανταλλαξουμε τοτε ας με βοηθησει

ανταλλασεται με(και βρισκουμε την οποια χρηματικη διαφορα)με σκιμμερ καποιας αλλης εταιριας aquamedic,deltec εξωτερικο ομως γιατι θελω να το τροφοδοτω με νερο απο τον σωληνα υπερχειλησης του ενυδρειου ωστε να περναω απο μεσα του ολο το επιαφενιακο φιλμ του ενυδρειου και επιπλεον δεν εχω αρκετο χωρο στο σαμπ για εσωτερικο επειδη θα βαλω αλγες και επιλεον βραχο(οσο περισοοτερος τοσο το καλυτερο για να υπερδυναμωσω την βιολογια μου και να παραγω πολλα κοπηποδα) και δεν θελω να μου ζεστενει και η ανλτια του σκιμμερ το νερο(στα εσωτερικα ειναι βυθημσενη μεσα στο νερο του σαμπ και δεν το θελω αυτο γιατι μεταφερει φερμοτητα στο νερο του ενυδρειου)
μονο που το σκιμμερ να ειναι για ενυδρειο απο 1500 λιτρα και πανω γιατι εχω αρκετα ψαρακια και θελω ενα μεγαλο και καλο σκιμμερ

ευχαριστω πολυ Στελιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STELIOS1983 : 15-12-11 στις 12:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-11, 17:47
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STELIOS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα βαλω αλγες και επιλεον βραχο(οσο περισοοτερος τοσο το καλυτερο για να υπερδυναμωσω την βιολογια μου και να παραγω πολλα κοπηποδα)

ευχαριστω πολυ Στελιος
Στελιο δεν ειναι απαραιτητο οτι με περισσοτερο βραχο θα εχεις χαμηλοτερα νιτρικα γιατι αυτος ο βραχος χρειαζεται και αρκετη κυκλοφορια ,να μην μαζευει απο κατω λασπη πρεπει που θα πρεπει να καθαριζεις .Εγω ειχα 20 κιλα στο σαμπ και νιτρικα στο 10 τον αφαιρω και σε μια εβδομαδα πηγαν στο 5 χωρις να αλλαξω κατι αλλο στην ρουτινα.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Skimmer ... Lsourtzo Φίλτρανση 14 10-12-10 12:15
skimmer fitos100 Φίλτρανση 5 08-12-09 10:39
Skimmer ton12 Φίλτρανση 0 05-03-08 08:56
skimmer mce-600 nikman Φίλτρανση 12 18-02-07 00:00
Το skimmer του φτωχου andreas K Φίλτρανση 34 28-12-06 23:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07812 seconds with 13 queries