Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-09-15, 19:44   #1
Νέος στο χόμπυ με ένα 45λιτρο
C.Pastos
Junior Member
Εγγραφή: 26-08-2015
Περιοχή: Jiangyin - Κίνα
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
C.Pastos Ο χρήστης C.Pastos δεν είναι συνδεδεμένος 04-09-15, 19:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας και καλώς όρισα στο club σας.
Είμαι νέος στον χώρο, αν και όταν ήμουν μικρός είχαμε στο σπίτι ένα ενυδρείο, πιθανόν, 160 λίτρων. Η όλη διαδικασία ξεκίνησε όταν ο γιός μου έπιασε σε μία λιμνούλα 4 χρυσόψαρα, τα κοινά, και ήθελε να τα κρατήσουμε (εδώ στην Κίνα υπάρχουν παντού αυτά τα χρυσόψαρα). Αφού λοιπόν η γυναίκα μου πήρε ένα πλαστικό ενυδρειάκι (ο θεός να το κάνει ενυδρείο βασικά αλλά το παραβλέπω) 5 λίτρων να το πω? Της λέω αν θέλεις να τα κρατήσουμε πρέπει να πάρουμε κάτι πιο μεγάλο με φίλτρα κτλ. Τσίνησε όπως καταλαβαίνετε γιατί μένουμε με ενοίκιο και δεν έχω και σταθερή κατοικία, μπορεί να αλλάζω περιοχή και κάθε χρόνο, το οποίο και δεν είναι πρακτικό να στήσω μεγάλο ενυδρείο. Μετά από διαφωνείες για το μέγεθος, εγώ ήθελα ένα 100άρι, εκείνη και με 20 λίτρα ήταν ικανοποιημένη, ήρθαμε σε μία κοινή επιλογή των 45 λίτρων.
Αρχικά εκεί έβαλα τα χρυσόψαρα, αν και ήταν πολύ μικρός ο χώρος για αυτά τα ψάρια. Έπειτα άρχισα να διαβάζω αν μπορώ να βάλω κι άλλα είδη μέσα, μαζί με τα χρυσόψαρα. Εκεί κατάλαβα ότι δεν είχα κάνει ούτε στρώσιμο, ούτε τίποτα. Πήρα τα χρυσόψαρα και τα έριξα σε μία λίμνη σε ένα κοντινό πάρκο, που επίσης υπάρχουν χρυσόψαρα. Μετά την απαραίτητη (μπορεί και να μην είναι αρκετή) φύτευση και διακόσμιση και το απαραίτητο στρώσιμο έβαλα μέσα 3 guppy, 3 platy, 1 beta (με ζάλισε η γυναίκα μου να το πάρουμε στο μαγαζί που το είδε) και ένα peppered cory catfish.

Παρακάτω παραθέτω τα του ενυδρείου μου, οποιεσδήποτε συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες.
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 45*35*30 εκ.
Όγκος: καθαρά περίπου 35-40 λίτρα
Κατηγορία: ?????
Φυτά: Σίγουρα μία ανούμπια τα άλλα 2 δεν ξέρω.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 3 guppy, 3 platy, 1 beta, 1 peppered cory catfish
Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι φυσικό πολύχρωμο (όχι βαφές), μία ρίζα και ένας μικρός κεραμικός κορμός.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: τίποτα
Φωτισμός: LED λευκά και μπλε (άνωστα Watt αλλά μπορούν να υπολογιστούν)
Διάρκεια φωτισμού: τώρα το καλοκαίρι 12 ώρες (10π.μ. με 10 μ.μ.)
Φιλτράρισμα: εσωτερικό μηχανικό???? δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες αλλά πρέπει να είναι παροχής 400λτ/ω
Θερμοστάτης: Δεν έχω βάλει ακόμη
Λίπανση: ????
Παροχή CO2: όχι

Παράμετροι:

pH: 7,0 με 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 35
Αλλαγές νερού: Κάθε εβδομάδα 40% περίπου
Θερμοκρασία:26 βαθμοί
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Εμφανίσεις: 2101
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-15, 20:31
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

κρατα τον μονομαχο και δωσε τα αλλα παρε θερμοστατη η πηγενε για white clowd minou παντως φενεται οτι κατι θυμασε απο παλια
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-15, 06:03
C.Pastos Ο χρήστης C.Pastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2015
Περιοχή: Jiangyin - Κίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
κρατα τον μονομαχο και δωσε τα αλλα παρε θερμοστατη η πηγενε για white clowd minou παντως φενεται οτι κατι θυμασε απο παλια
Ε καλά, όχι και ότι θυμόμουν τίποτα. Βασικά το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κάθε τόσο κάποιο ψαράκι παρέδιδε πνεύμα και πέρναμε άλλο. Μέχρι που κάποια στιγμή έσπασε το ενυδρείο, κάποιος από τα αδέρφια μου έκανε την πατατιά, και από τότε δεν ξαναβάλαμε. Από ποιότητες νερού κτλ ούτε καν να τσεκαριστούν τότε.
Παντως πέφτει πολύ διάβασμα τον τελευταίο καιρό και συνεχίζω να διαβάζω και αυτός είναι και ο λόγος που γράφτηκα στο φορουμ, για να ανταλλάξω απόψεις, να διορθώσω λάθη κτλ.
Λες να τα διώξω τα υπόλοιπα? Γιατί? Από συνθήκες νερού όλα ταιριάζουν, όχι ακραία. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο περιστατικό που ο μονομάχος να επιτίθεται στα άλλα, ούτε το αντίθετο.
Όταν λες να πάω για τα white clowd minnow εννοείς να τα δώσω όλα και να βάλω αυτά ή να κρατήσω τον μονομάχο και αυτά? Πάντως αυτά τα ψαράκια θέλουν θερμοκρασίες από 7 εώς 22 βαθμούς κελσίου. Για συμβίωση με άλλα τροπικά δύσκολο, μόνο μόνα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-15, 12:37
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες..
τα ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους..
τι παραμετρους εχει εκει το νερο?
ο μονομαχος θελει μαλακο νερο , οπως και το cory... ενω τα ζωοτοκα σκληρο.
Εντελως αντιθετα νερα δηλαδη..
Το ενυδρειο ειναι μικρο για ζωοτοκα , κυριως λογω της γεννας που παει συννεφο, το corys θελουν ομαδα 8-10 ατομων που δεν χωραει εκει μεσα..
μονο μονομαχο απο τα ηδη υπαρχοντα ψαρια μπορεις να κρατησεις και να φερεις το νερο στις αναγκες του.
αν εβγαζες το λευκο χαλικι, την χελωνα και το κιουπι , θα ηταν πιο φυσικα τα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-09-15, 16:02
C.Pastos Ο χρήστης C.Pastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2015
Περιοχή: Jiangyin - Κίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες..
τα ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους..
τι παραμετρους εχει εκει το νερο?
ο μονομαχος θελει μαλακο νερο , οπως και το cory... ενω τα ζωοτοκα σκληρο.
Εντελως αντιθετα νερα δηλαδη..
Το ενυδρειο ειναι μικρο για ζωοτοκα , κυριως λογω της γεννας που παει συννεφο, το corys θελουν ομαδα 8-10 ατομων που δεν χωραει εκει μεσα..
μονο μονομαχο απο τα ηδη υπαρχοντα ψαρια μπορεις να κρατησεις και να φερεις το νερο στις αναγκες του.
αν εβγαζες το λευκο χαλικι, την χελωνα και το κιουπι , θα ηταν πιο φυσικα τα πραγματα
Από αυτά που διαβάζω στο νετ δεν υπάρχει θέμα με την σκληρότητα του νερού σε αυτά τα ψάρια. Παρακάτω παραθέτω λινκ
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/betta.htm
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/cory-pal.htm
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/platy.htm
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/guppy.htm
Το ότι τα cory θέλουν ομάδες των 8-10 ατόμων δεν το ήξερα.
Όσο για τις γέννες των ζωοτόκων, τα νέα ψάρια θα τα δίνω εκεί που τα αγόρασα, καθότι χομπίστας εδώ δεν υπάρχει, οι κινέζοι αγοράζουν μεγάλα ενυδρεία και πετάνε μέσα 5-6-7 κ.ο.κ χρυσόψαρα ή παπαγαλόψαρα χωρίς φυτά, μετρήσεις κτλ. μόνο φαγητό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-09-15, 21:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

πιθανοτατα ομως παιζεις στα ορια αντοχης.
στα ανωτατα του ενος και στα κατωτερα του αλλου..
http://www.seriouslyfish.com/species...oras-paleatus/
http://www.seriouslyfish.com/species...rus-maculatus/

Τα ψαρια ειναι πολλα και μη συμβατα.. το ενυδρειο πολυ μικρο... αργα ή γρηγορα θα αρχισουν τα προβληματα..
γοννο με τον μονομαχο μεσα δεν νομιζω να δεις , θα τον εξαφανιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-15, 16:31
C.Pastos Ο χρήστης C.Pastos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2015
Περιοχή: Jiangyin - Κίνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ίσως έχεις δίκιο... το θέμα είναι τι τα κάνω τώρα τα ψαράκια, όπως είπα και πιο πάνω δεν υπάρχει κάποιος χομπίστας να τα δώσω. Και εννοείται επιστροφή, ειδικά μετά από 2 βδομάδες, επουδενί...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο χόμπυ χρειάζεται αρκετή βοήθεια. fumantsu Αρχάριοι γλυκού νερού 31 16-07-12 13:31
Νέος στο χόμπυ - επιλογή ενυδρείου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 30 25-08-08 01:07
Καλησπέρα σε όλους!!!-νέος στο χόμπυ *ΙΧΘΥΣ* Αρχάριοι γλυκού νερού 9 05-04-07 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05088 seconds with 15 queries