Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-03, 15:57
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή ΠΑΡΕΑ ΓΙΑ KRIBENSIS

γεια σας
Ειναι η πρωτη φορα που παιρνω το θαρος και γραφω.Ειμαι ο Κωστας και σχετικα νεος στο χομπυ.Ομολογω οτι με εχετε βοηθησει πολυ διαβαζοντας τα μηνυματα σας.Καποια στιγμη θα ηθελα να μιλησω πιο αναλυτικα για τα ενυδρεία μου .
Το ενα ειναι 175 λιτρα και εχει διαφορα (gurami,αγγελοψαρα,τετρα,κουλι,γατοψαρα)
Προσφατα εφτιαξα ενα 85 λιτρα και εβαλα μεσα ενα ζευγαρακι kribensis.Πραγματικα οι κιχλιδες ειναι πολυ ενδιαφερονειδη και θα προσπαθισω στο μελλον να ασχολιθω πιο συγκεκριμενα.(μονο 3 μηνες στο χωρο).Το προβλημα μου ειναι με τι αλλο (και αν πρεπει) να συμπληρωσω το ενυδρειο.Θα προτιμουσα καποια αλλη κιχλιδα μικρη σε τελικο μεγεθος (ζευγαρι) και μετα καποιο αλλο ειδος.
περιμενω απαντηση Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-03, 16:32
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Καλος ηρθες φιλε μου!!!
Τα Κribensis τα πειρες με σκοπο την αναπαραγωγη??
Αναλογα με το ναι η οχι θα σου πουμε καταληλους συνδιασμους

Πχ αν ειναι για αναπαραγωγη δεν γινεται να βαλεις Βοtia clown γιατι θα φαει τα αυγα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-03, 16:49
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ναι θελω να πιστευω οτι θα καταφερω να τα κανω να ζευγαρωσουν
Γι αυτο και προβλιματιζομαι
Το μαγαζι που τις πηρα μου ειπε για RAMIREZI αλλα οπου και να κοιταξα ειδα οτι δεν ειναι και καλη ιδεα.
Η εμπειρια μου δεν ειναι ακι πολυ μεγαλη.Οτι βλεπω στο forum και στα αλλα sites .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-03, 17:24
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Εφοσον αποσκοπεις στο ζευγαρομα των Κribensis απο θεμα βυθου σαν λιση θα ηταν μια ομαδουλα corydoras!!
Πρεπει να βαλεις απαρετιτα ενα πιλινο βαζακι η μια καριδουλα την οποια θα χωσεις στο χαλικι και θα αφισεις μια μικρη εισοδο και σιγουρα τα ψαρακια σου σχεδον αμεσως θα την εκτιμισουν!!!!
Λογο τον 80L που ειναι το τανκ δεν ξερω για το αν μπορεις να βαλεις αλλες κιχλιδες(Ολες οι κιχλιδες κατα το ζευγαρομα και σε ολο τον κυκλο εχουν επιθετικη συμπεριφορα σχεδον σε ολα τα ψαρια που παραβιαζουν τα συνορα)

Υ.Γ Αν εχεις ξεκινισει τωρα τα ramirezi αστα για αργοτερα!!!

Αυτα απο την πλευρα μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-03, 18:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχήν καλωσήρθες.

Σε 80 λίτρα και με ένα ζευγάρι kribensis δεν είναι καλή ιδέα να υπάρχουν κι άλλες κιχλίδες, ειδικά αν σκέφτεσαι τα A. ramirezi. Καλύτερα μόνο το ζευγάρι των kribensis, 3-4 corydoras και κάνα κοπαδάκι 7-8 ήρεμα tetras.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-03, 22:12
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Και να συμπληρωσω Γιωργο , 5-6 οττοκικλους , και βεβαια αρκετα ευκολα φυτα που τα θελουν τα μικρα οταν με το καλο τα βγαλουν για βολτα φαγητου οι γονεις .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-03, 12:14
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω.Το διλημα λυθηκε.Οπως το ειχα προβλεψει.Ξεχνω τις αλλεσ κιχλιδες, και εμενα δεν μου πηγαινε καλα.Μηπως ομως εχω χαραμισει το μεγεθος για μονο 2 KRIB?Γιατι τετρα και γατοψαρα εχω στο μεγαλυτερο.Οσο για φωλιες εχω βαλει πετρες που σχηματιζουν σπηλιτσες και πυλινα αναμεσα κρυμμενα ομως με οριζοντια εισοδο οχι απο πανω.Για φυτα εχει αρκετες ανουμπιες που ειχα απο το πρωτο και εκοψα κομματια και μερικα πιο ψιλα αριστ και δεξια ειδικα μπροστα απο το φιλτρο και το θερμ/τη.Πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ φυτεμμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-03, 13:46
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Χαμενο δεν παει γιατι οταν γεννησουν θα χρειαστουν τον χωρο για τα μικρα τα οποια θα μεγαλωσουν , και για τα φυτα ναι θα χρειαστεις και αλλα εκτος απο τις ανουμπιες , βαλε καποια ευκολα απο τα οποια εχουμε ολοι κλαδεματα να σου δωσουμε .
Τωρα τα γλαστρακια ειναι μια χαρα ετσι οπως τα λες .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-03, 12:50
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ενταξει μην νομιζεις πως ειναι και τρελα τα λιτρα ΜΟΝΟ για ενα ζευγαρι Kribensis-Οταν θα ειναι να ζευγαρωσουν ο αρσενικος θα "κουρεψει" ακομα και τα γατοψαρα με περιση ανεση.

Καθε ψαρι εχει αλλες απαιτησεις σε χωρο και διακοσμηση,ειναι σαν να ζεις εσυ σε ενα δωματιο 3χ3 σε ολη σου την ζωη...Δεν ειναι ζωη αυτη,ειναι καταντια.Ακομα και στην φυλακη τους βγαζουν που και που στο προαυλιο,ετσι?Τα kribs θελουν χωρο.

Εγω ειχα σε ενυδρειο 1 μετρου - 180 λιτρων νερου - 4 Kribensis για να βγαλω ζευγαρι και ΟΤΑΝ το ζευγαρι εγινε τα αλλα επρεπε απλα να μην υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο...Και μιλαμε για full planted ενυδρειο,αρκετα πιο μεγαλο απο το δικο σου.

Μαζι τους ειχα 4 ramirezi καθως και καποια γατοψαρα - pepper catfishes - τα οποια δεν γινονται μεγαλυτερα απο 6 ποντους.Οταν ηλθε η ωρα να ζευγαρωσουν,πρωτα εβγαλα τα 2 kribensis που περισευαν,μετα εβγαλα τα ραμιρεζι και στο τελος παραλιγο να βγαλω ΚΑΙ τα γατοψαρα.

Τα γατοψαρα την γλυτωσαν με λιγο κουρεματακι επειδη ειχα πηξει το ενυδρειο στο driftwood-ριζες ειδικες για ενυδρεια- και στα φυτα....Ο αρσενικος οταν ειναι να ζευγαρωσει επιτιθετε σε οτιδηποτε υπαρχει στο οπτικο τους πεδιο,δεν λεμε να ειναι και κοντα τους.

Το ενυδρειο εαν εχει ΜΟΝΟ τα kribs δεν χρειαζεται να ειναι και πολυ φυτεμενο και 2-3 φυτα να εχει μια χαρα ειναι.

Ριξε μια ματια,θα σε βοηθησει.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=528
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-04, 14:20
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ειχα την πρωτη γενα πριν 3 μερες.Τι τα ταιζω ρε παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-04, 22:38
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

καλορίζικα!!!!!Για να τα ταίσεις πρέπει να τα δείς να κολυμπάνε πρώτα .Για τροφή δώσε το micron της sera και διαλυμένο σε λίγο νερό ωστε να γίνει υδαρής αλοιφή,σε συνδιασμό με βρασμένο κρόκο αυγού-όλα αυτ΄ανακατεμένα!Δεν είχα την τύχη να έχω κιχλίδες να μεγαλώσουν το γόνο επιτυχώς,από ότι ξέρω μασούν οι γονείς το φαγητό για τα παιδιά τους,οπότε περίμενε να απαντήσει και κάποιος γνώστης!Πιό μετά θα προχωρήσεις και σε εκκόλαψη αρτέμια για να γίνει τρελό τσιμπούσι στο ενυδρείο .Λίγη τροφή να να μην μολύνεις το νερό
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-01-04, 19:24
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Τιποτα μην τους ριξεις , οι γονεις κανουν πολυ καλη δουλεια και εαν εχεις και αρκετα φυτα τοτε δεν θα εχουν κανενα προβλημα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-04, 20:40
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

Εχω ζευγάρι kribensis σε ένα 50λιτρο ενυδρείο.
Εδώ κ 2 μέρες, η θηλυκιά, είναι μέσα στη καρύδα της.
Μέχρι εδώ όλα καλά.
Όμως κατά διαστήματα βγαίνει από τη καρύδα, πλησιάζει τον αρσενικό, του κάνει κορδελάκια (ψιτ, εσύ. Σου έχω μια δουλειά μέσα στη καρύδα), αλλά αυτός …αδιάφορος.
Η θηλυκιά έχει στενέψει την είσοδο της καρύδας με χαλίκι κ μπαίνει με δυσκολία (γυρνάει 90 μοίρες για να μπει), αλλά παρόλαυτά βγαίνει πολύ συχνά έξω (είτε για φαΐ , είτε για γρήγορες βολτούλες).
Το ερώτημα είναι: έχει γεννήσει; Αν έχει γεννήσει, ο αρσενικός την έκανε τη δουλεία του; Γιατί βγαίνει συχνά έξω; (απ’ότι έχω διαβάσει όταν προσέχει τα αυγά, δεν βγαίνει ούτε για φαΐ ). Μήπως απλά προετοιμάζονται;

Και ένα υποερώτημα είναι για το blue de methylene. Θα χρειαστεί να βάλω σε περίπτωση που έχει γεννήσει; Και αν ναι πόσο; Έχω αγοράσει ένα μπουκαλάκι από φαρμακείο με σκόνη στο οποίο βάζεις νερό μέχρι ένα σημείο κ ανακατεύεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Βασίλης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-04, 21:40
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Φίλε Βασίλη το methylene blue που πήρες από το φαρμακείο δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για ενυδρεία. Εγώ πάντα βάζω λίγο (Dajana Pet η μάρκα του - αγορασμένο από pet shop) στα ενυδρεία αναπαραγωγής μου για να αποτρέψω πιθανό fungus. Αυτό που χρησημοποιώ εγώ μπάινει σε εναλογία 5ml για 50l νερού. Τι ph έχει το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-04, 22:17
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Mή ρίξεις τίποτα,οι κιχλίδες προσέχουν μόνες τους τα αυγά τους-δεν χρειάζονται βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-04, 01:03
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

Τι ΡΗ έχω?
Μιας κ έκανα όλες τις μετρήσεις σήμερα, ας σας τις γράψω.
PH = 7 (test kit sera)

Gh = 5 (test kit tetra)

Kh = 4 (Tetra)

NH3 / NH+4 = 0 (Tetra)

NO2 = , 0,3 mg/l (Sera)
NO2-N , 0, 1 mg/l (Sera)

NO-3 12,5 mg/l (Tetra)

Τι γίνεται όμως με τα kribensis? Έχουν γεννήσει? Η θηλυκιά μπαινοβγαίνει στη καρύδα της, ο αρσενικός κάνει της βόλτες του, κανένα σημάδι επιθετικότητας μεταξύ τους (στο ενυδρείο είναι μόνα τους).έχω την εντύπωση πως η θηλυκιά προτρέπει τον αρσενικό να μπει στη καρύδα αλλά αυτός …..αγρόν αγοράζει….
Για την ιστορία: το ζευγάρι είναι 20 μέρες σχεδόν μαζί. Πρώτα μπήκε ο αρσενικός και μετά από καμιά βδομάδα η θηλυκιά. Τις πρώτες μέρες ο αρσενικός χτυπούσε τη θηλύκια, τις τελευταίες όμως ηρέμησαν και φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση.
Δε μπορώ να δω μέσα στη καρύδα κ ούτε θέλω να τα ενοχλώ κ πολύ ειδικά αν όντως έχουν αυγά. Μήπως απλά δεν σχηματιστικέ ζευγάρι μιας κ δεν είχαν κ επιλογες?
Συγνώμη για τις άπειρες ερωτήσεις αλλά με έχει φάει η περιέργεια για το τι συμβαίνει εκεί μέσα …..

Βασίλης.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-04, 14:08
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις σου είναι πολύ καλές.
Καλό θα ήταν αν μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην καρύδα για να σου λυθεί η απορία.
Έτσι όμως που το περιγράφεις δίνεται η εντύπωση πως η θηλυκιά θέλει/είναι έτοιμη να ζευγαρώσει και δεν της δίνει σημασία ο αρσενικός. Έχε υπομονή και θα έρθει η ώρα. Αν έχεις ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή θα βοηθούσε πολύ να τα τάϊζες για να τα φέρεις στο "κέφι". Επίσης μια καλή αλλαγή νερού επίσης θα βοηθούσε.

Αν όμως η θηλυκιά είναι τις περισσότερες ώρες κρυμμένη στην καρύδα, τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχει αυγά. Αυτή τα προσέχει άμεσα ενώ ο αρσενικός τα προσέχει έμεσα... δηλαδή προσέχει απλώς προσέχει την θηλυκιά. Γι'αυτό και δεν τον βλέπεις στην καρύδα.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-04, 17:54
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Το ζευγάρι είναι μόνο του στο 50λιτρο ενυδρείο ή έβαλες και άλλα ψάρια μαζί? Ζευγάρι θα σχηματιστεί σίγουρα....δεν είναι επιλεκτικά ψάρια :P
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-04, 18:59
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

μόνα τους ειναι.
και σημερα η ιδια ιστορια
.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-04, 10:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basilhs
Συγνώμη για τις άπειρες ερωτήσεις αλλά με έχει φάει η περιέργεια για το τι συμβαίνει εκεί μέσα …..
Εισαι και ματακιας ετσι?

Ολα πανε καλα. Εαν ξαφνικα θα δεις εναν ψιλοπανικο απο μικρα μην φρικαρεις. Ειναι επομενο. Πανω απο μια βδομαδα χλωμο το βλεπω να μενεις χωρις μικρα.

Να δω τι θα τα κανεις μετα. Εχεις και μικρο ενυδρειο....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-04, 19:15
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Κατα πασα πιθανοτητα εχουν αβγα γιατι η συμπεριφορα της μανας ειναι σαν να εχει αβγα μεσα στην φωλια .
Εαν συμβαινει αυτο ξεχνα την αλλαγη νερου με πιο κρυο νερο οπως σου ειπε πιο πανω ο Γιωργος , γιατι τοτε θα σκοτωσεις ολο τον γονο .
Αστα οπως ειναι λοιπον και μην κανεις τιποτα , ουτε methylen blue , εκτος ισως απο ενα σφουγγαρακι στην εισοδο του φιλτρου για να μην τα ρουφηξει μεσα .

Υπομονη
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-01-04, 20:35
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

Σήμερα η θηλυκιά είναι πιο πολύ ώρα έξω , παρά στη καρύδα της.
Κάτι μου λέει πως μειώνονται οι πιθανότητες να γίνω για πρώτη φορά παππούς σε ωοτόκα.
Θα περιμένω …. (μπορώ να κάνω κ αλλιώς?)
Τα ταΐζω κόκκινο σκουληκάκι (κατεψυγμένο) και Dr. Bassleer biofish food (aquarium munster) , μιας και ότι flakes και να πέσει μέσα, δεν του δίνουν καμιά σημασία (οπότε σταμάτησα να το παλεύω με flakes ) .Για ζωντανή θα ήθελα αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου.
Κάνω συχνές αλλαγές με πιο δροσερό νερό μισό μισό με απιονισμένο.

Να δω τι θα τα κανεις μετα. Εχεις και μικρο ενυδρειο....

Έχω ένα 20λιτρο που στρώνει εδώ και 5-6 μέρες. Και αν τελικά σιγουρευόμουνα πως έχω γεννητούρια αύριο θα ξεκινούσα να στρώνω ένα ακόμα 50λιτρο. Συν ότι υπάρχει και το 150λιτρο με ακόμα ένα ζευγάρι kribensis μέσα(κ κάποιους ακόμα συγκάτοικους ), αλλά αυτά είναι μικρά ακόμα(μάλλον) για να ζευγαρώσουν.
Οπότε Discοs, αν είχαμε πιτσιρίκια, χώρος θα υπήρχε.

Και μια (ίσως) χαζή ερώτηση. Η kribensiνα όταν είναι έτοιμη να γεννήσει, φουσκώνει? Ή δεν γίνετε αντιληπτό?

κ τέλικά πόσες μέρες πρέπει να περάσουν για να βγει βόλτα ο γόνος (στους 27 βαθμους)

Το φίλτρο είναι εσωτερικό της eheim. Αρκετά δυνατό. Είναι από αυτά τα τετράγωνα (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Οπότε αν δω γόνο θα μπει καλτσόν.
κ αλλαγή απο τότε που άρχισαν τα περίεργα εκεί μεσα, δεν εχω κάνει για να μην αλλαξω καμοία παράμετρο του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-04, 13:10
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Την θυληκια θα την καταλαβεις οτι ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει απο το πολυ εντονο κοκκινο της κοιλιας της (εως μπορντο) .
Εαν εχει κανει αβγα και αυτα ειναι γονιμοποιημενα αυτη θα καθεται στην εισοδο της φωλιας και θα την αεριζει την πιο πολυ ωρα , ενω ο πατερας θα φυλαει την γυρω περιοχη .
Την θερμοκρασια εαν μπορεις διατηρησε την στους 25° C για να παρεις ισα αρσενικα με θηλυκα (εμενα που ειναι στους 27° C μου βγηκαν τα πιο πολλα θυληκα ) .
Και φροντισε οι αλλαγες που θα κανεις το νερο που βαζεις να ειναι ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου (εχω χασει γεννα ετσι ) .
Τα αβγα θελουν 3-5 μερες να εκκολαφθουν και αλλες 3-5 μερες για να αρχισουν δειλα δειλα να σκανε μυτη απο την φωλια .
Υπομονη , αστα στην ησυχια τους και καποια στιγμη θα σου δωσουν την χαρα που θες .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-04, 02:24
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

Πριν αρχίσουν τα περίεργα η θηλυκιά ήταν αρκετά κόκκινη(κ η κοιλιά της, και τα κάτω πτερύγια).αφού άρχισαν τα … περίεργα, το έχασε το χρώμα της.
Όσο για τη θερμοκρασία και το ποσοστό αρσενικά- θηλυκά από όσο έχω διαβάσει κύριο ρόλο παίζει το ΡΗ και όχι η θερμοκρασία (αν καταφέρω ποτέ να δω μικρά θα αρχίσω να καταλαβαίνω κ γω τι γίνεται με αυτό το θέμα μιάς κ η προσωπική μου πείρα είναι ακόμα στο … 0).
Σήμερα (αν κ λίγο τα παρατήρησα), η κατάσταση είναι χειρότερη. Δηλ. η θηλυκιά έξω όλη τη ώρα κ πολύ λίγες βόλτες στη καρύδα κ πάλι έξω.
Μ’αρέσει που χθες το βράδυ ήρθα στο σπίτι με ένα 50λιτρο ακόμα, κ αύριο έχω κανονίσει να πάρω κ ένα 20λιτρο.
Φφφφφφφφ
Άντε να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-04, 02:36
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Πολύ σύντομα θα κάνουν αυγά... Μην ανησυχείς!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-04, 01:15
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Τιποτα μην τους ριξεις , οι γονεις κανουν πολυ καλη δουλεια και εαν εχεις και αρκετα φυτα τοτε δεν θα εχουν κανενα προβλημα .

σωτηρη θα σε δαγκωσω!!!!
τα μικρα μπορουν να ταιστουν ευκολα με σκονη ((tetra babies))
για καλο και για κακο μην πολυ αφηνεται τους γονεις με τα μικρα πανω παο 2 εβδομαδες υπαρχει η πιθανοτητα να τα φανε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-04, 13:03
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω θα επιμεινω σε αυτο που ειπα πιο πανω .
Εχω παρει πολλες γεννες και οι καλλυτερες ηταν οταν τα αφηνα εντελως ησυχα , οταν ειχα προσπαθησει να τα ταισω με το TETRA BABIES το μονο που καταφερα ηταν να βρομιζω το νερο αφου δεν του εδιναν καμια σημασια (μεχρι και με το γνωστο καλαμακι ειχα προσπαθησει στην αρχη ).
Βεβαια ειχε παρα πολλα φυτα το ενυδρειο και αυτα συνεχεια εβοσκαν σε ολο το μηκος και πλατος του ενυδρειου .
Τωρα για το εαν οι γονεις τρωνε τα μικρα μετα απο περιπου 2 βδομαδες αυτο δεν το εχω παρατηρησει σε καμια απο τις πολλες γεννες που ειχα , αλλα ουτε και το εχω διαβασει πουθενα .
Το μονο που κανουν ειναι να τα διωχνουν οταν μεγαλωνουν και οι γονεις ετοιμαζονται για την επομενη γεννα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-04, 16:47
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όταν το ενυδρείο είναι μικρό και δεν έχουν αρκετό χώρο για να απομακρύνουν τα μικρά.....γευματίζουν. Παρεπιπτώντος ο σεξομανής αρσενικός μου τραυμάτισε την θηλυκιά προχθές (την άφησε χωρίς πτερύγια ) και σήμμερα απεβίωσε παρά τις απεγνωσμένες μου προσπάθειες για να την κρατήσω στη ζωή Σήμερα θα γίνει νεκροψία και αύριο η κηδεία της
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-04, 17:21
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ο Σωτήρης έχει δίκιο.
Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες, τα μικρά μεγαλώνουν χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε τίποτα πέρα από το να ταΐζουμε κανονικά, ίσως και να τρίβουμε λίγη τροφή, αλλά και αυτό μετά από 1-2 βδομάδες.
Εγώ είχα πρόβλημα τι να τα κάνω τα μικρά μετά από μερικές γέννες, αλλά ποτέ πρόβλημα ότι οι γονείς έτρωγαν κάποια από αυτά.
Αν αυτό συμβαίνει, θα οφείλεται μόνο σε εντελώς ακατάλληλες συνθήκες στο ενυδρείο....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-04, 18:37
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Όταν το ενυδρείο είναι μικρό και δεν έχουν αρκετό χώρο για να απομακρύνουν τα μικρά.....γευματίζουν.
Σιγουρα θα τα εχεις μπερδεψει με καποια αλλα ψαρια , τα κριμπς δεν το κανουν ποτε αυτο .
Οταν τα μικρα μεγαλωσουν και οι γονεις πανε για την επομενη γεννα τοτε στα πρωτα συμπεριφερονται οπως σε ολα τα υπολοιπα ψαρια , δηλαδη ο πατερας τα διωχνει κοντα απο την επομενη γεννα ( αβγα ή ψαρακια ) αλλα τιποτα αλλο περα απο αυτο .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08987 seconds with 12 queries