Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-07, 00:59
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Ήταν βραδάκι...

Ήταν βραδάκι, όπως λέει και ο τίτλος όταν αντίκρισα το πρώτο μου ψάρι.
Δώρο του κολλητού, ένα χρυσόψαρο σε μια μικρή γυάλα με μπλε πετραδάκια στο βυθό και ένα ψεύτικο βραχάκι – φυτό.
Μικρό αυτό, άσχετος εγώ, κανείς να με βοηθήσει δεν υπήρχε οπότε το άδοξο τέλος ήρθε γρήγορα.
Όταν το είδα εκείνη την ημέρα να ζορίζετε τόσο πολύ μέσα στην γυάλα του κατάλαβα για πρώτη φορά πραγματικά πως δεν είναι ‘απλά ψάρια’ αλλά κατοικίδια.
Προσπάθησα να το σώσω. Επισκέφτηκα το pet shop (ήταν η πρώτη μου φορά) και ζήτησα βοήθεια.
Τότε άκουσα για πρώτη φορά για αντιχλώριο, οξυγόνο κλπ. Πήρα το αντιχλώριο, μια συσκευή για οξυγόνο και ένα φάρμακο, το EKTOZON της HOBBY(αλήθεια τελικά αυτό τι κάνει???).
Δυστυχώς όμως όπως σας προϊδέασα το ψαράκι δεν άντεξε.
Τότε υποσχέθηκα στον εαυτό μου πως δεν θα άφηνα να ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και πως θα πρόσεχα την επόμενη φορά.
Έτσι πήρα ενυδρείο με τον βασικό του εξοπλισμό(έχω κάνει παρουσίαση εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19620) και διακόσμηση και μίλησα με το pet shop για οδηγίες.
Μου έδωσε κάποια φάρμακα και μου εξήγησε(?) πως θα κάνω το στρώσιμο ώστε το ενυδρείο να είναι κομπλέ και να πάω να πάρω ψάρια.
Τα φάρμακα ήταν της NUTRAFIN, το AQUA Plus και το B Clear.
Με αυτά λοιπόν τα φάρμακα και δύο μέρες λειτουργίας μου είπε να πάω να πάρω ψάρια και να τα ρίξω μέσα και θα ΖΗΣΟΥΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!.
Έλεος. Έγινα δολοφόνος για δεύτερη φορά. Τώρα όμως όχι λόγω άγνοιας ή αδιαφορίας αλλά λόγω λάθος κρίσης αφού εμπιστεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε.
Σε 60l ενυδρείο μου είπε πως μπορώ να βάλω άνετα μέχρι και 12 ψάρια, μεταξύ αυτών και ένα παπαγαλόψαρο tattoo(από το forum έμαθα πως τελικά αυτές η υπέροχες πινελιές του τελικά δεν έπρεπε να είναι εκεί), δύο κιχλίδες, δύο καρχαρίες μεγάλοι και άλλοι δύο μικροί και άλλα μικρότερα.
Τα ψάρια είχαν φαγωθεί μεταξύ του από το πρώτο λεπτό.
Μετά από μια εβδομάδα αφού τα μικρά μας είχα αφήσει χρόνους βρήκα το πρώτο ψάρι νεκρό χωρίς να έχει έντονα σημάδια κακουχιών.
Μετά από δύο μέρες πέθαναν όλα.
Θρήνος. Οργή. Τι άλλο να πω.
‘Όλα είναι καλά μην αγχώνεσαι, ψάρια είναι και τσακώνονται ρίξε και αυτό (RABOMED forte της HOBBY) το φαρμακάκι για τα άσπρα σημάδια που μου λες πως έχουν και σε 2 μέρες θα είναι οκ’. Αυτά ήταν τα τελευταία λόγια που άκουσα από τον μαέστρο των ενυδρείων πριν το ενυδρείο μου αδειάσει.
Πλέον αφού διάβασα (έπρεπε να το είχα κάνει από την πρώτη φορά το ξέρω) αποφάσισα να ξαναπροσπαθήσω, δεν θέλω να τα παρατήσω έτσι άδοξα, τους το χρωστάω άλλωστε.
Το ενυδρείο άδειασε, έτσι για να κάνω μια καινούργια αρχή, καθαρίστηκε και αρχίζω και πάλι.

Πήρα τα τέστ για να παρακολουθήσω την διαδικασία στρωσίματος. Επέλεξα (?) ψάρια (η συνέχεια παρακάτω) συλλέγω διακόσμηση και αρχίζω τις ερωτήσεις.

Ψάρια. Για ψάρια αφού συνειδητοποίησα το μέγεθος του ενυδρείου λέω να πάω σε ένα είδος μόνο. Μου αρέσουν τελικά οι Αφρικάνικες κιχλιδες και συγκεκριμένα τα Labidochromis sp. “yellow”. Ένα αρσενικό και τρία θυληκά. Καλά δεν είναι σαν πλήθος ή είναι πολλά.
Διακόσμηση. Αφού μιλάμε για ενυδρείο κιχλιδων τότε πρέπει να πάω σε πέτρινο διάκοσμο με ελάχιστα φυτά. Καμιά ιδέα για διακόσμηση? Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμη τι φυτά να βάλω. Anubias?
Το οξυγόνο που έχω να το βάλω ή από ότι κατάλαβα είναι απλά για διακόσμηση?

Αφού λοιπόν με βοηθήσετε να βρω την άκρη με αυτά και τοποθετηθούν όλα με ευλάβεια και υπομονή αυτή την φορά, θα συνεχίσω με το επόμενο βήμα, το στρώσιμο του νερού.

Έως τότε θα συνεχίζω να διαβάζω για να έχω τις λιγότερες δυνατές απορίες ώστε να μην γίνομαι κουραστικός (ειρωνεία, μιλάω για κούραση αφού διαβάσατε όλα αυτό το post).

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να μην απελπιστώ.

Με εκτίμηση, morfeas
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-07, 11:08
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αυτό που θα σου πω εγώ είναι ότι πολλοί από μας έτσι ξεκινήσαμε!
Πρώτα πιστέψαμε "ειδικούς", γίναμε δολοφόνοι (άθελά μας) και αφού το διαπιστώσαμε, αρχίσαμε την έρευνα.

Περίμενε να σου απαντήσουν οι ... κιχλιδάδες, και μην νομίζεις πως κουράζεις κανέναν. Εδώ όλοι είναι ακούραστοι και ορεξάτοι.

Η ... μύηση ενός νέου είναι πάντα συναρπαστική!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-07, 11:54
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παρόλο το άσχημο ξεκίνημα που είχες, βλέπω ότι θα επανέλθεις πολύ δυναμικά.

Να θυμάσαι ότι η υπομονή είναι το κλειδί της επιτυχίας στο χόμπι που επέλεξες! Καλή νέα αρχή.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

εγω θα σου πω μπραβο που δεν τα παρατησες!!

στο θεμα μας τωρα..τα labidos οπως και ολες οι αφρικανες(της λιμνης malawi) θελουν λιτρα..σε 60μικτα αν βαλεις και πετρες και αμμο θα μεινουν 30??

ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για αυτα τα ψαρια,δυστυχως..

διαβασε και εδω για περισσοτερα..http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Labido.htm

σε αυτα τα λιτρα ομως μπορεις να φτιαξεις με αφρικανες κατι σαν αυτοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18681
με ψαρια απο τη λιμνη tanganyika..υπαρχουν και αλλα ειδη που μπορουν νομιζω να ζησουν σε λιγα λιτρα αλλα περιμενε τους πιο εμπειρους σε αυτη τη λιμνη για προτασεις..

αλλιως μπορεις να φτιαξεις ενα ομορφο φυτεμενο,και μετα πας για ενα μεγαλυτερο με κιχλιδες..οπως το εκανα εγω δηλαδη..60L και μετα 220L

καλη συνεχεια..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-07, 01:43
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γιάννη τώρα με στεναχώρησες. Δηλαδή με τίποτα Labidochromis στο ενυδρείου μου?
Πάντως τα Neolamprologus καλά είναι δεν λέω αλλά έχω μερικά θέματα.
1ο) Δεν έχουν αυτό το έντονο στοιχείο (ακόμη και στο χρώμα) όπως τα Labidochromis.
2ο) Το ενυδρείο μου μπορεί να είναι 60l αλλά έχει μικρή βάση και εκτείνετε σε ύψος (τι πήγα και πήρα, έλεος είμαι). Διάβασα για τα Neolamprologus πως χρησιμοποιούν το μήκος και το φάρδος του ενυδρείου και όχι το ύψος.
¶ρα μήπως το συγκεκριμένο είναι μικρό?

Ας μας κατατοπίσουν οι έμπειροι σε αυτό.

Τώρα για φυτεμένο θα το αφήσω σαν τελευταία επιλογή μιας και με γοητεύουν περισσότερο για την ώρα τα ενυδρεία με τις πέτρινες επενδύσεις και φυσικά τα ίδια τα ψάρια που προορίζονται για αυτά.

Δύο ακόμη ερωτήσεις.
Τελικά τι κάνει το EKTOZON? Είναι η πρώτη.
Σήμερα επισκέφτηκα ένα καινούργιο petshop και ρώτησα μεταξύ άλλων για την διακόσμηση με πέτρες και άμμο(μέχρι πριν λίγο ήμουν σίγουρος πως θα ήταν ενυδρείο για Labidochromis, αχ Γιάννη) και μου είπαν κατηγορηματικά πως δεν πρέπει να είναι πέτρες και άμμος από θάλασσα, λίμνες, ποτάμια, χωράφια κλπ γιατί λέει θα τα ξαναπεθάνω τα ψάρια λόγω βακτηρίων….. Από ότι βλέπω και διαβάζω όμως πολύ έχουν κάνει μόνοι του την συλλογή της διακόσμησής τους από τα παραπάνω μέρη.
Τελικά τι γίνεται, πάλι έπεσα σε μαέστρους? Είναι η δεύτερη.

ΥΓ: "Giannis-malawi" εννοείτε πως τα παραπάνω σχολιά μου έγιναν με απόλυτη αίσθηση του χιούμορ ε? (ελπίζω να διαθέτεις και εσύ για να μην με βρίζεις, )

Με εκτίμηση, morfeas
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-07, 08:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παλί σε καθηγητή ενυδρειολογίας έπεσες.
Μια χαρά είναι η άμμος και οι πέτρες από καθαρές παραλίες για ψάρια που ζουν σε σκληρό νερό (όπως οι κιχλίδες Malawi) και τέτοιου είδους περιβάλλον. Απλά χρειάζονται ένα καλό πλύσιμο και είναι μια έτοιμες.

Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-07, 08:36
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη τώρα με στεναχώρησες. Δηλαδή με τίποτα Labidochromis στο ενυδρείου μου?
Πάντως τα Neolamprologus καλά είναι δεν λέω αλλά έχω μερικά θέματα.
1ο) Δεν έχουν αυτό το έντονο στοιχείο (ακόμη και στο χρώμα) όπως τα Labidochromis.
2ο) Το ενυδρείο μου μπορεί να είναι 60l αλλά έχει μικρή βάση και εκτείνετε σε ύψος (τι πήγα και πήρα, έλεος είμαι). Διάβασα για τα Neolamprologus πως χρησιμοποιούν το μήκος και το φάρδος του ενυδρείου και όχι το ύψος.
¶ρα μήπως το συγκεκριμένο είναι μικρό?

Ας μας κατατοπίσουν οι έμπειροι σε αυτό.

Τώρα για φυτεμένο θα το αφήσω σαν τελευταία επιλογή μιας και με γοητεύουν περισσότερο για την ώρα τα ενυδρεία με τις πέτρινες επενδύσεις και φυσικά τα ίδια τα ψάρια που προορίζονται για αυτά.

Δύο ακόμη ερωτήσεις.
Τελικά τι κάνει το EKTOZON? Είναι η πρώτη.
Σήμερα επισκέφτηκα ένα καινούργιο petshop και ρώτησα μεταξύ άλλων για την διακόσμηση με πέτρες και άμμο(μέχρι πριν λίγο ήμουν σίγουρος πως θα ήταν ενυδρείο για Labidochromis, αχ Γιάννη) και μου είπαν κατηγορηματικά πως δεν πρέπει να είναι πέτρες και άμμος από θάλασσα, λίμνες, ποτάμια, χωράφια κλπ γιατί λέει θα τα ξαναπεθάνω τα ψάρια λόγω βακτηρίων….. Από ότι βλέπω και διαβάζω όμως πολύ έχουν κάνει μόνοι του την συλλογή της διακόσμησής τους από τα παραπάνω μέρη.
Τελικά τι γίνεται, πάλι έπεσα σε μαέστρους? Είναι η δεύτερη.

ΥΓ: "Giannis-malawi" εννοείτε πως τα παραπάνω σχολιά μου έγιναν με απόλυτη αίσθηση του χιούμορ ε? (ελπίζω να διαθέτεις και εσύ για να μην με βρίζεις, )

Με εκτίμηση, morfeas
καλημερα morfea..

δυστυχως σε στεναχωρω,αλλα δυστυχως ετσι ειναι..δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18234
και στοπαρελθον τι εχει συζητηθει..

για το υψος θα σο απαντησουν οι πιο εμπειροι των ειδω αυτων..εγω ειμαι της αλλης λιμνης..

για το εκτοζον κανε μια αναζητηση καθως δεν ξερω να σου πω ακριβως τι κανει,διοτι δοξα το θεο δεν εχω ασχοληθει με φαρμακα..φτου φτου..

οσον αφορα το πετ σοπ,αν ειπες οτι σε 60λιτρα θες να βαλεις labidos και σου ειπαν ναι ειναι για.

επισης οσα σου ειπαν για τις πετρες ειναι..αν ισχυε αυτο ξερω εδω μεσα πολλους που δεν θα επρεπε να εχουν ουτε ενα ζωντανο ψαρι..μαζι και μενα!!πετρες μπορεις να παρεις απο παντου αρκει να ειναι ασβεστολιθικες..εγω οπως και πολυ τις εχουν παρει απο τον ερμη στο κορωπι.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18234
τις βραζεις,τις βαζεις σε χλωρινη,τις ξεπλενεις παρα πολυ καλα,και τις βαζεις σε νερο με πολυ αντιχλωριο..και ετοιμες!

βεβαια αυτο στο ειπανε γιατι αν τις παρεις απο αυτους θα πληρωσεις 5¤το κιλο..εγω με 22¤πηρα 45κιλα..οποτε μαλλον σε μαεστρους επεσες παλι..εισαι της μουσικης φαινεται..

προταση μου ειναι αν μπορεις να επιστρεψεις το ενυδρειο και να παρεις ενα 150-200λιτρα αν θες να φιλοξενησεις τετοιες κιχλιδες..λυπαμαι που σε στεναχωρω αλλα ο μονος τροπος ειναι αυτος..για να εχεις ψαρακια να χαιρεσαι..διαφορετικα νομιζω πρεπει να κοιταξεις για κατι αλλο..

Υ.Γ.ελπιζω να καταλαβες οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα,αντιθετως υπαρχει ορεξη και καλη διαθεση..πιστευω απο ολους εδω μεσα..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-07, 10:46
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

καλημερα μορφεα και καλως ορισες στην παρεα μας εγω θα σου προτινα κατι παρομοιο με τον Γιαννη δλδ να κρατησεις το 60λ για γεννηστρα η ενυδρειο καραντινα και να παρεις ενα 200λ οπως εχω εγω ειναι μια καλη λυση για κιχλιδες μαλαουι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-07, 11:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Στην Χαλκίδα έχουμε αρκετούς οργανοπαίκτες ιδιοκτήτες Pet Shop ...
Έιμαστε μουσικόφιλοι
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-07, 12:22
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.
Το ενυδρείο είναι όπως ανέφερα στην παρουσίαση εξάγωνο με πλευρά 22cm και ύψος 48cm. Με μια επανάληψη στα μαθηματικά διαπίστωσα πως είναι όντως 60l.

Πάλι καλά που με τις πέτρες είμαστε οκ. Θα σκεφτώ λίγο την διακόσμηση και θα πάω να μαζέψω μερικές.
Τώρα όσον αφορά την αλλάγη του ενυδρείου το βλέπω πολύ χλωμό να μου το αλλάζει, όπως βλέπω πολύ χλωμό λόγω οικονομικών να πέρνω και άλλο ένα μεγαλύτερο, τουλάχιστον για την ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην Χαλκίδα έχουμε αρκετούς οργανοπαίκτες ιδιοκτήτες Pet Shop ...
Έιμαστε μουσικόφιλοι
εγω επειδη σπουδαζω χαλκιδα,και ερχομαι 3μερες τη βδομαδα,μια μερα σταματησα σε ενα που φαινοταν οργανωμενο απ'εξω και μολις ειδα τα ενυδρεια με τα ψαρια μεσα,βγηκα οπως μπηκα για να μην τσακωθω..

πολυυ μουσικη...
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-07, 12:34
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

crazyio μας πήρανε χαμπάρι!!!


χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-07, 12:38
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
crazyio μας πήρανε χαμπάρι!!!


χαχαχαχα
Χρόνια τώρα ....
Πάλι καλά που υπάρχει το GAB γιατί αλλιώς αν άκουγα πετσοπάδες εδώ ούτε guppy δεν μπορούσα να κρατήσω ζωντανό ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-07, 12:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να προσθεσω οτι στο πλυσιμο της πετρας ΟΥΤΕ η χλωρινη χρειαζεται, ποσο μαλλον αν τις εχουμε βρασει.... (Ο βρασμος ως γνωστον ειναι απολυμαντικη μεθοδος για πολυ πιο αγρια πραγματα....)
Προσωπικα, εαν οι πετρες ηταν απο καθαρο μερος ουτε θα τις εβραζα..
Μερικα καλα πλυσιματα, και μετα απλωμα στον ηλιο μερικες μερες, μετα ξανα πλυσιμο και μπλουμ.....


ΥΓ (το να βρασει κανεις 200 κιλα πετρες ειναι ιστορια με αγριους, εκτος και αν διαθετει στρατιωτικα καζανια.....)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-07, 14:16
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
το να βρασει κανεις 200 κιλα πετρες ειναι ιστορια με αγριους, εκτος και αν διαθετει στρατιωτικα καζανια.....
Λογικό μου ακούγετε. Τέλος πάντων σήμερα πάω για πέτρες και το ξαναβλέπουμε το θέμα.
Η ουσία είναι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν πέτρες κατευθείαν από την "φύση" και όχι μόνο αυτές οι "ειδικές" των pet shops.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-09-07, 14:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ουσία είναι πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν πέτρες κατευθείαν από την "φύση" και όχι μόνο αυτές οι "ειδικές" των pet shops.
σαφως...και ειναι και ιδιαιτερα ευχαριστο το να επιλεγουμε μεσα απο το καλαθι της φυσης αυτο που μας αρεσει οπτικα+το γεγονος οτι μπορουμε να το συνδιασουμε με εναν ομορφο περιπατο μαζι με την οικογενεια μας για καθαρο αερα,και περπατημα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-09-07, 23:53
morfeas Ο χρήστης morfeas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Τι θα λέγατε για socolofi??? Με παίρνει???
Έτσι όπως το βλέπω εδώ http://www.aquarist.gr/mambo/index.p...d=73&Itemid=56 νομίζω πως με παίρνει.
Ωραία ψάρια και με ισχυρό ταπεραμέντο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NUTRAFIN CO2. Φυσσαλίδες σαν τρελές!!! giannis_neo_iraklio Γλυκό νερό - Γενικά 11 29-07-07 14:57
Σαν κύστη στο πλαϊνό πτερύγιο firemakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 29-10-06 10:04
Σαν να εστρωσε τι λετε? Tzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 13-09-06 12:54
Όταν το θερμόμετρο δείξει 33,4....... Husky_Jim Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 15-07-05 18:45
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11008 seconds with 15 queries