Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-06, 09:46
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Αλλαγές νερού με φίλτρο...

Ψάχνοντας για ευκολότερο τρόπο να κάνω τις αλλαγές νερού στο 200άρι ενυδρείο μου δοκίμασα το εξής:
Στο σωλήνα που καταλήγει στην είσοδο του φίλτρου μου (εξωτερικό Eheim 2217), προσάρμοσα σε απόσταση μερικών εκατοστών από την είσοδο του φίλτρου και πριν τις διπλές βάνες μία βάνα (βρύση), η οποία όταν λειτουργεί το φίλτρο είναι κλειστή. Όταν θέλω να κάνω την αλλαγή νερού μπαίνει λάστιχο νερού στην βρυσούλα που προσάρμοσα, την ανοίγω και το νερό φεύγει στην αποχέτευση (το φίλτρο δεν είναι σε λειτουργία).
Για να συμπληρώσω τώρα το νερό τοποθετώ ένα κουβά κάτω από μια βρύση (πιο ψηλά από το φίλτρο), όπου προσθέτω και τα χημικά, και βάζω την άκρη του λάστιχου (χωρίς να κλείσω την βάνα απλά κρατώντας την άκρη του λάστιχου κλειστή για να μην γεμίσει ο τόπος νερά κατά την μεταφορά) μέσα στο νερό. Στην συνέχεια κλείνω τις διπλές βάνες (για να ανακόψω την ροή του νερού από το ενυδρείο προς το φίλτρο) και βάζω το φίλτρο σε λειτουργία. Με αυτό τον τρόπο αναγκάζω το φίλτρο να παίρνει νερό από τον κουβά και να γεμίζει το ενυδρείο. Όταν φτάσει το νερό στο επιθυμητό ύψος ανοίγω τις διπλές βάνες και στην συνέχεια κλείνω αυτή του λάστιχου. Μαζεύω λάστιχο και τέλειωσα.
Να πω εδώ ότι κατά την διάρκεια που το ενυδρείο γεμίζει, γεμίζει και ο κουβάς με νερό από την βρύση (εννοείτε).
Νομίζετε ότι με αυτή την διαδικασία το φίλτρο μου καταπονείται; Η ροή του νερού δεν είναι σίγουρα η κανονική αλλά η όλη διαδικασία κρατάει 15 – 20 λεπτά ανάλογα με τον όγκο του νερού που συμπληρώνω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-09-06, 10:44
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι γεμιζεις το φιλτρο σου με χλωριομενο νερο, το οποιο σκοτωνει τα βακτηρια του φιλτρου.
Πως γινεται να ετοιμαζεις οπως λες το νερο στον κουβα, αλλα παρολα αυτα να τρεχει συνεχομενα η βρυση.
Θα ηταν πολυ ωραια ιδεα, αν μπορουσες να ετοιμασεις το νερο σε ενα μεγαλο δοχειο, αντιστοιχης χωρητικοτητας με την αλλαγη που θελεις να κανεις.
Ετσι οπως το κανεις , ξεπλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο της βρυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-09-06, 11:16
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Η βρύση τρέχει συνεχόμενα μέσα σε κουβά χωρητικότητας περίπου 20 λίτρων. Μέσα στον κουβά υπάρχει η ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου που αντιστοιχεί στα συνολικά λίτρα που θα προσθέσω. Ουσιαστικά διατηρώ συνέχεια γεμάτο τον κουβά με νερό και διαλυμένο αντιχλώριο, το φρέσκο νερό που πέφτει στον κουβά αποχλωριόνεται και μετά φεύγει για το φίλτρο. Τώρα σίγουρα τα πρώτα λίτρα που θα φύγουν για το φίλτρο θα έχουν μεγαλύτερη ποσότητα αντιχλώριου από τα τελευταία αλλά σίγουρα δεν φεύγει όλο το αντιχλώριο με τα πρώτα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-09-06, 11:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Λίγο δύσκολο αυτό μου φαίνετε να αποχλωριόνετε τόσο μα τόσο γρήγορα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-09-06, 12:28
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Και να το εριχνες μεσα στο ενυδρειο.... παει στο διαολο!
Το θεμα ειναι οτι σε κλασματα του δευτερολεπτου, βρισκετε μεσα στα υλικα του φιλτρου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-09-06, 12:37
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Προσθέτω περίπου 100 λίτρα σε 15 λεπτά, δηλαδή γύρω στα 7 λίτρα το λεπτό φεύγουν από κουβά 20 λίτρων. Δεν νομίζω να είναι πολύ γρήγορος αυτός ο ρυθμός. Επίσης το νερό πέφτει από πάνω ενώ το λάστιχο τραβάει από τον πάτο.
Λειτουργεί βασικά σαν γεωργικός λιπαντήρας, αν κανείς έχει υπόψιν του, που χρησιμοποιείτε για την λίπανση των φυτών με υδατοδιαλυτά λιπάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-06, 14:10
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Σύμφωνα με τους κατασκευαστές χρειάζεται 1 με 1.5 ώρα το αντιχλώριο για να δράσει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-09-06, 15:28
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liquid
Σύμφωνα με τους κατασκευαστές χρειάζεται 1 με 1.5 ώρα το αντιχλώριο για να δράσει.
Δεν το γνωρίζω αυτό (το δικό μου δεν αναγράφει τίποτα για το θέμα), αλλά αν ισχύει δεν μπορούμε ούτε και να καθαρίζουμε το φίλτρο μας με νερό και αντιχλώριο, αλλά και κατά τις κανονικές αλλαγές που κάνει ο κόσμος όλος του νερού δεν νομίζω να περιμένει κανένας 1 με 1μιση ώρα να δράσει το αντιχλώριο και μετά να το βάλει στο ενυδρείο. Επίσης δεν νομίζω να είναι αβλαβές για τα ψάρια να εκτίθενται 1 με 1μιση ώρα στο χλώριο μέχρι να δράση το αντιχλώριο κάθε φορά που θα αλλάξουμε το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-09-06, 18:54
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από passenger
Δεν το γνωρίζω αυτό (το δικό μου δεν αναγράφει τίποτα για το θέμα), αλλά αν ισχύει δεν μπορούμε ούτε και να καθαρίζουμε το φίλτρο μας με νερό και αντιχλώριο, αλλά και κατά τις κανονικές αλλαγές που κάνει ο κόσμος όλος του νερού δεν νομίζω να περιμένει κανένας 1 με 1μιση ώρα να δράσει το αντιχλώριο και μετά να το βάλει στο ενυδρείο. Επίσης δεν νομίζω να είναι αβλαβές για τα ψάρια να εκτίθενται 1 με 1μιση ώρα στο χλώριο μέχρι να δράση το αντιχλώριο κάθε φορά που θα αλλάξουμε το νερό.
Αυτή η λύση που προτείνεις είναι πραγματικά πολύ καλή αφού γίνονται όλα πιο γρήγορα αλλά δυστυχώς δε νομίζω να είναι σωστή. Πολλά αντιχλώρια (όπως της sera που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι) χρειάζονται όντως μία με μιάμιση ώρα για να δράσουν. Αλλά ακόμη και το πρώτο σκέλος της πατέντας δεν έχει μεγάλη χριστική αξία αφού ούτως ή άλλως το καθάρισμα με τη σκούπα βυθού πρέπει να γίνει.
Εγώ δε θα το ρίσκαρα καθόλου να περάσει χλωριομένο νερό από το φίλτρο. Πριν βάλω νερό στο ενυδρείο το αποχλωριώνω για μία ώρα σε λίμπα (μη τοξική (ειδική για τρόφιμα)) και μετά με μία αντλία το περνάω στο ενυδρείο. Κατά τη γνώμη μου, κάλλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-09-06, 19:20
Το avatar του χρήστη liquid
liquid Ο χρήστης liquid δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από passenger
αν ισχύει δεν μπορούμε ούτε και να καθαρίζουμε το φίλτρο μας με νερό και αντιχλώριο
Το καθάρισμα του φίλτρου πρέπει να γίνεται με νερό από το ενυδρείο έτσι κι αλλιώς. Αυτό είναι βασικός κανόνας.
Από κει και πέρα καλό είναι όταν θέλεις να αλλάξεις τις παραμέτρους του νερού (σκληρότητα, ph κλπ), να το κάνεις πρίν το ρίξεις στο ενυδρείο. Αυτό επειδή αν αλλάξεις τις παραμέτρους μέσα στο ενυδρείο τα ψάρια θα πάθουν δυο σοκ: το ένα όταν προσθέσεις διαφορετικό νερό από αυτό που έχουν και το δεύτερο όταν αλλάξεις ξαφνικά τις παραμέτρους του και το επαναφέρεις όπως ήταν αρχικά. Αν όμως φτιάξεις το νερό πρίν το ρίξεις στο ενυδρείο, τότε προλαβαίνει και να δράσει το αντιχλώριο αλλά και να έρθει σε θερμοκρασία πιο κοντινή σε αυτή του ενυδρείου.
__________________
Accept no substitutes.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liquid : 22-09-06 στις 19:22
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-09-06, 00:11
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liquid
Το καθάρισμα του φίλτρου πρέπει να γίνεται με νερό από το ενυδρείο έτσι κι αλλιώς. Αυτό είναι βασικός κανόνας.
Τι διαφορα εχει στο καθαρισμα του φιλτρου, ειτε το κανεις με το νερο του ενυδρειου είτε με αποχλωριομενο βρυσης?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 23-09-06 στις 09:09
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-09-06, 06:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αντι να κανεις ολη αυτή την ιστορια με τον κουβά, παρε ενα φιλτρακι ανθρακα (απο αυτά για τα ψυγεια που βγαζουν και κρυο νερό), και περνα το απο κει πρωτου το ριξεις κατευεθείαν στο ενυδρείο.
Το μεγαλυτερο σου πρόβλημα είναι οτι καθως ο καιρός θα κρυώσει, το κρύο νερό της βρύσης θέλει πολυ πιο αργή ροή για να το προλαβαίνει ο θερμαντηρας.
Αν το βαλεις κρυο κατευθείαν, τα ψαρια κινδυνευουν από θερμικό σοκ (που συχνα καταλήγει σε ick και οχι μόνο..)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-09-06, 07:34
Το avatar του χρήστη passenger
passenger Ο χρήστης passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Αντι να κανεις ολη αυτή την ιστορια με τον κουβά, παρε ενα φιλτρακι ανθρακα (απο αυτά για τα ψυγεια που βγαζουν και κρυο νερό), και περνα το απο κει πρωτου το ριξεις κατευεθείαν στο ενυδρείο.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, τι ακριβώς εννοείς;


Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας.
Απλά να διευκρινίσω ότι το νερό στην περίπτωσή μου δεν χρειάζεται οποιαδήποτε άλλη επεξεργασία πλην της αποχλωρίωσης πριν μπει στο ενυδρείο. Για την θερμοκρασία το χειμώνα θα υπάρχει πρόβλημα που ίσως όμως να λύνετε εύκολα αυξάνοντας με κάποιο τρόπο την θερμοκρασία του νερού πριν μπει στο ενυδρείο.
Επίσης η διαδικασία αυτή δεν ακολουθείτε σε όλες της αλλαγές που κάνω. Συνήθως την εναλλάσσω με καθάρισμα βυθού με σκούπα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη passenger : 23-09-06 στις 07:55
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-09-06, 08:59
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liquid
Σύμφωνα με τους κατασκευαστές χρειάζεται 1 με 1.5 ώρα το αντιχλώριο για να δράσει.
Τα περισσότερα αντιχλώρια που κυκλοφορούν δεσμεύουν χλώριο και χλωραμίνες ακαριαία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Τι διαφορα εχει στο καθαρισμα του ενυδρειου, ειτε το κανεις με το νερο του ενυδρειου είτε με αποχλωριομενο βρυσης?
Γνώμη μου είναι, ότι με το νερό του ενυδρείου (που φαντάζομαι πως περιέχει αρκετούς μικροοργανισμούς ωφέλιμους για τα βακτηρίδια αλλά και τα ψάρια, τουλάχιστον περισσότερους από αυτούς που περιέχει το απλό και αποχλωριωμένο νερό βρύσης) καταστρέφονται το δυνατόν λιγότερα βακτηρίδια που αποικούν στο φίλτρο.

Ας μας διαφωτίσει όμως και ένας πιο έμπειρος...
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 23-09-06 στις 09:31
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-09-06, 09:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν και πρακτικά δεν υπάρχει καμμία διαφορά μεταξυ φρεσκου αποχλιωρομένου νερού και παλιου νερού ενυδρείου, τουλαχιστον ως προς τα βακτηριδια του φιλτρου, ωστοσο ειναι μεγαλυτερη βαβουρα να ετοιμαζουμε νερό με αντιχλωριο για να πλυνουμε το φιλτρο από ότι να χρησιμοποιουμε το νερό που έτσι κιαλλιως θα πετάξουμε από την αλλαγή...
Απο κει και περα, όπως βολευεται κανεις.

Ως προς την ακαριαια αποροφηση έχω τις επιφυλαξεις μου... 10-20 λεπτά είναι μάλλον πιο λογικό σαν χρόνος.
Στην περίπτωση που προσθετουμε νερο κατευθειαν από τη βρύση στο νερό του ενυδρείου, (στο οποιο εχουμε προσθεσει απο πριν αντιχλωριο που αναλογει στο συνολικό όγκο του νερού του ενυδρείου) αυτό που συμβαινει είναι το εξης.
Καταρχας δεν υπαρχει καθολου ελέυθερο χλωριο. Καθως προσθετουμε νερό σιγά σιγά, το χλωριο που περιέχει το νερό της βρυσης διαλυεται στο συνολικο νερό χωρις χλώριο που υπαρχει μέσα στο ενυδρείο, κατεβαζοντας μεσω αραίωσης την περιεκτικότητα σε χλώριο σε αποδεκτά επίπεδα.
Στο χρόνο που κάνει να προσθέσουμε το νέο νερό, το αντιχλωριο εντωμεταξύ έχει προλάβει να δευσμέυσει το επιπλέον χλωριο, κρατώντας τα επίπεδα χλωρίου σε επιτρεπτά επίπεδα.

Τωρα αν προσθετουμε το φρέσκο νερό στην είσοδο του φίλτρου, τότε μάλλον ζορίζουμε το θεμα. Στη πραξη, ενα ενυδρείο με μεγαλες βιολογικες επιφανεις και φυσιολογική ιχθυοφόρτιση ακόμα και έτσι δεν θα έχει ιδιαίτερα προβλήματα, ΑΛΛΑ καλο ειναι να το αποφευγουμε.. Better safe than sorry που λενε και οι αγγλοσαξωνες.

Παράθεση:
Για την θερμοκρασία το χειμώνα θα υπάρχει πρόβλημα που ίσως όμως να λύνετε εύκολα αυξάνοντας με κάποιο τρόπο την θερμοκρασία του νερού πριν μπει στο ενυδρείο.
Ο ευκολότερος είναι η αργή προσθήκη ωστε να προλαβαίνει ο θερμαντήρας του ενυδρείου να το ζεσταίνει.
Οτιδηποτε άλλο απαιτεί κάποια μορφή θερμομέτρησης από πρίν γιατι αλλιώς η ζημιά είναι σίγουρη.


Το φιλτρο ανθρακα που ειπα πριν, αντικαθιστά το αντιχλωριο.
Προσαρμοζοντας το στην ακρη του λαστιχου έχουμε τρεχούμενο νερό χωρίς χλωριο/χλωραμίνη. Αντικαθιστουμε καθε 6 μήνες ή οσα λιτρα λεει ο κατασκευαστης.. Αλλα μιλάμε για αρκετά κυβικά νερό ούτως ή αλλως..
Το φτηνότερο αντιχλωριο με διαφορά..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 23-09-06 στις 09:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-09-06, 09:59
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ως προς την ακαριαια αποροφηση έχω τις επιφυλαξεις μου... 10-20 λεπτά είναι μάλλον πιο λογικό σαν χρόνος.
Το ανέφερα κατόπιν συζήτησης με έμπειρο χημικό. Φυσικά αν υπάρχει δυνατότητα προετοιμασίας του νερού ακόμα καλύτερα!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-06, 10:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

εχουμε παρόμοιες πηγές, και απο οτι φαινεται, οι γνωμες διιστανται...
η θα πρέπει να κανουμε πειραμα...
η να δεχθουμε την χειρότερη περίπτωση.
:d
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο βυθού και υπόστρωμα. newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 30-03-03 21:32
Περι βιολογικων φιλτρων Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:36
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55
Σχέδιο για εξωτερικό φίλτρο κάδο newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 14-12-02 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09384 seconds with 13 queries