Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-17, 13:08
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Post Καλοκαιρινές διακοπές και ενυδρείο

Καλησπέρα σας,

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 φυτεμένο, με κατοίκους μια συμμορία από κεφάτα cherry barbs! Έχω φτιάξει το γνωστό σύστημα με τα ανεμιστηράκια για ψύξη και προσπαθώ να τελειώσω και ένα πολύ απλό σύστημα αναπλήρωσης. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία γενική πρόβα για το τι θα συμβεί στο ενυδρείο αν λείψω μερικές ημέρες ώστε να προσαρμόσω την αναπλήρωση ανάλογα (μέγεθος δοχείου αναπλήρωσης, ρουτίνα αναπλήρωσης κτλ). Την Παρασκευή το απόγευμα που μας πέρασε λοιπόν έκανα αλλαγή νερού καθάρισα τα πάντα (φίλτρο αντλία κτλ) τοποθέτησα το αυτόματο τάισμα και έφυγα. Κυριακή βράδυ γύρισα και παρατήρησα τα εξής:

- Η υγρασία στο χώρο πριν φύγω ήταν 34% όταν γύρισα ήταν 59% (με εξωτερική υγρασία 38%).

- Η θερμοκρασία χώρου είχε ανέβει από τους 29 στους 31 βαθμούς αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

- Το αυτόματο τάισμα δούλεψε κανονικά τα ψαράκια ήταν κεφάτα όπως πάντα.

- Το ενυδρείο είχε χάσει 6,5 - 7 λίτρα νερό σε δύο μέρες.

Από αυτά κράτησα 2 στοιχεία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας:

1) Όσοι έχετε συστήματα αναπλήρωσης τι μέγεθος δοχείου έχετε; Το γεμίζετε πριν φύγετε ή γεμίζει αυτόματα με κάποιο φλοτέρ πχ; Κάνετε κάποια επεξεργασία στο νερό κατά το γέμισμα;

2) Η υγρασία στο σπίτι αυξήθηκε πάρα πολύ. Όσο αυξάνεται η υγρασία τόσο περισσότερο πρέπει να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια για να ψύξουν το νερό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι αν ανάβω το κλιματιστικό έστω 1 ώρα την ημέρα θα έχω και χαμηλότερη υγρασία και λιγότερη ζέστη μέσα στο σπίτι οπότε και μικρότερη ανάγκη για ψύξη (και σίγουρα καλύτερη απόδοση στο σύστημα ψύξης). Οπότε βρήκα βρήκα συσκευές που μπορούν να ελέγξουν το κλιματιστικό (πχ 1, 2, ) με wi-fi. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια από αυτές ή ενδεχομένως κάποια άλλη;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-17, 14:54
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 125 φυτεμένο, με κατοίκους μια συμμορία από κεφάτα cherry barbs! Έχω φτιάξει το γνωστό σύστημα με τα ανεμιστηράκια για ψύξη και προσπαθώ να τελειώσω και ένα πολύ απλό σύστημα αναπλήρωσης. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω μία γενική πρόβα για το τι θα συμβεί στο ενυδρείο αν λείψω μερικές ημέρες ώστε να προσαρμόσω την αναπλήρωση ανάλογα (μέγεθος δοχείου αναπλήρωσης, ρουτίνα αναπλήρωσης κτλ). Την Παρασκευή το απόγευμα που μας πέρασε λοιπόν έκανα αλλαγή νερού καθάρισα τα πάντα (φίλτρο αντλία κτλ) τοποθέτησα το αυτόματο τάισμα και έφυγα. Κυριακή βράδυ γύρισα και παρατήρησα τα εξής:

- Η υγρασία στο χώρο πριν φύγω ήταν 34% όταν γύρισα ήταν 59% (με εξωτερική υγρασία 38%).

- Η θερμοκρασία χώρου είχε ανέβει από τους 29 στους 31 βαθμούς αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο.

- Το αυτόματο τάισμα δούλεψε κανονικά τα ψαράκια ήταν κεφάτα όπως πάντα.

- Το ενυδρείο είχε χάσει 6,5 - 7 λίτρα νερό σε δύο μέρες.

Από αυτά κράτησα 2 στοιχεία στα οποία θέλω τη βοήθειά σας:

1) Όσοι έχετε συστήματα αναπλήρωσης τι μέγεθος δοχείου έχετε; Το γεμίζετε πριν φύγετε ή γεμίζει αυτόματα με κάποιο φλοτέρ πχ; Κάνετε κάποια επεξεργασία στο νερό κατά το γέμισμα;

2) Η υγρασία στο σπίτι αυξήθηκε πάρα πολύ. Όσο αυξάνεται η υγρασία τόσο περισσότερο πρέπει να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια για να ψύξουν το νερό του ενυδρείου. Θεωρώ ότι αν ανάβω το κλιματιστικό έστω 1 ώρα την ημέρα θα έχω και χαμηλότερη υγρασία και λιγότερη ζέστη μέσα στο σπίτι οπότε και μικρότερη ανάγκη για ψύξη (και σίγουρα καλύτερη απόδοση στο σύστημα ψύξης). Οπότε βρήκα βρήκα συσκευές που μπορούν να ελέγξουν το κλιματιστικό (πχ 1, 2, ) με wi-fi. Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποια από αυτές ή ενδεχομένως κάποια άλλη;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Γιατί δε βάζεις ένα χρονοδιακόπτη στο κλιματιστικό σου να ανάβει μια ώρα τη μέρα? Ιδανικά, σε ώρα που να λειτουργεί ο φωτισμός του ενυδρείου. Κ έχεις καθαρίσει με 5 ευρώ.

Για το νερό αναπλήρωσης που λες, επειδή έχω κ γω την απορία, σκεφτόμουν να βάλω μια αεραντλία με χρονοδιακόπτη κ να δουλεύει ανά μισάωρο για να μη μένει στάσιμο το νερό αλλά δεν ξέρω αν είναι ενδεδειγμένη λύση.

Ανάλογα με την απώλεια λίτρων, καθορίζεις κ τη χωρητικότητα του δοχείου αναπλήρωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-17, 15:13
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Το δοχείο που θα χρησιμοποιήσω λογικά θα είναι αυτό της αλλαγής των 60 λίτρων. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ ότι θα μείνει στάσιμο το νερό 10-15 ημέρες.
Όσο για το χρονοδιακόπτη αν και οι περισσότεροι δεν είναι για τα watt του κλιματιστικού το δοκίμασα και δεν παίζει δυστυχώς. Όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης το κλιματιστικό κάνει αρχικά έλεγχο αλλά στη συνέχεια δεν ανοίγει. Και λογικό γιατί τότε στις διακοπές ρεύματος θα υπήρχε θέμα Από το εξωτερικό έχω βρει το broadlink rm2 με 20 ευρώ περίπου οπότε δεν είναι τόσο ακριβή σα λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-17, 17:12
pavlov Ο χρήστης pavlov δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2017
Περιοχή: Fira
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

κλιματιστικό ρυθμίζεται από τηλεκοντρόλ ,δεν χρειαζεται χρονοδιακόπτης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-17, 20:47
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δοχείο που θα χρησιμοποιήσω λογικά θα είναι αυτό της αλλαγής των 60 λίτρων. Με προβληματίζει αυτό που λες και εσύ ότι θα μείνει στάσιμο το νερό 10-15 ημέρες.
Όσο για το χρονοδιακόπτη αν και οι περισσότεροι δεν είναι για τα watt του κλιματιστικού το δοκίμασα και δεν παίζει δυστυχώς. Όταν δίνει ρεύμα ο χρονοδιακόπτης το κλιματιστικό κάνει αρχικά έλεγχο αλλά στη συνέχεια δεν ανοίγει. Και λογικό γιατί τότε στις διακοπές ρεύματος θα υπήρχε θέμα Από το εξωτερικό έχω βρει το broadlink rm2 με 20 ευρώ περίπου οπότε δεν είναι τόσο ακριβή σα λύση.
Έχεις δίκιο. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου όμως ένα χρονοδιακόπτη που έλεγε 'κατάλληλος για κλιματιστικό' (προφανώς πιο ακριβός). Αν βρω χρόνο το βραδυ στη δουλειά, θα κανω ένα ψάξιμο να στο δείξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-17, 20:53
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το κλιματιστικο δεν αναβει αν ειναι σβηστο και του δωσεις ρευμα.επισης δεν εχουν ολα εβδομαδιαιο προγραμμα ωστε να μπορεις να τα ρυθμισεις για μια ωρα την ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-17, 21:22
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Τα δοκίμασα όλα δεν παίζει με κανένα τρόπο. Εχεις κανένας εμπειρία με το broadline rm2 ή κάτι παρόμοιο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-17, 23:26
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
το κλιματιστικο δεν αναβει αν ειναι σβηστο και του δωσεις ρευμα.
Ορθόν αλλά συνήθως υπάρχει η αυτόματη επαναφορά λειτουργίας μετά από διακοπή ρεύματος στα κλιματιστικά και περίμενα ότι αυτό ακριβώς θα κάνει ο χρονοδιακόπτης.

Αφού ο aquatix βέβαια λέει πως δε δουλεύει, ψάχνουμε για module.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλοκαιρινές διακοπές και τάισμα vouros Γλυκό νερό - Γενικά 28 20-07-10 12:07
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Καλοκαιρινές διακοπές υδροχόος Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-06-08 17:45
Καλοκαιρινές διακοπές, αλλά αλλαγές νερού? Makis M Malawi 2 05-05-04 20:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04917 seconds with 13 queries