Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-15, 10:30
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Smile Θερμοκρασιακά περι φυτών

Εχω ένα ενυδρείο χρυσόψαρων, με δύο θαμώνες μέσα. Λίγο εγκαίρως ανησύχησα για το καλοκαίρι, γιατί δεν θέλω να την πατήσω.
Το θέμα είναι οτι μέσα επίσης έχω 2- 3 φυτά που δεν θυμάμαι τα ονόματα.
Το ένα είναι αυτό το ψηλό χορτάρι, που μοιάζει με γκαζόν ψηλό
Θα βάλω φωτογραφία σύντομα.
Το θέμα ότι το βασίλειο μου ζει αρκετά καλά - σχετικά με το πόσο άσχετος είμαι.
Με απασχολεί η τροφή όμως το καλοκαίρι. Και η διατήρηση των φυτών.
1ο Θέμα. Το καλοκαίρι σκέφτομαι να βάλω παστίλια, γιατί πέρισυ την πάτησα με μια υπερτροφοδότηση ταιστρας.
Ομως τα χρυσόψαρα που είναι λιγούρηδες, είναι ικανά να την φάνε σε μια μέρα και να σκάσουν?
ή δυαλύεται σιγά σιγά, οπότε δεν θα έχω θέμα?
Υπάρχει η δυνατότητα να έρχεται ένας φίλος κάθε 5 μέρες, όμως το τάισμα πως θα γίνεται?
2 ο Θέμα. Τα φυτά που με απασχολούν. Τώρα τα έχω περίπου 21 βαθμούς και δεν ξέρω αν η ιδανική τους είναι 27. Στέκονται παληκάρια, όμως στους 21. Σκέφτομαι ότι μπορεί να πέσω και 19 και 33 να φτάσω το καλοκαίρι.
Υπάρχει περίπτωση να γίνουν σούπα, αν φτάσει 33 το καλοκαίρι, και να μου μολύνουν νερό, ψάρια ...
ή θα αντέξουν, οπότε να μην ανυσηχώ?
Αυτά
Ελπίζω να μην σας κούρασα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-15, 11:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχή αφού τα φυτά σου την άντεξαν από τα χρυσόψαρα να μην ανησυχείς.
Τα φυτά συνήθως αρχίζουν να έχουν πρόβλημα όταν η θερμοκρασία κατέβει κάτω από 18, αν δεν κάνω λάθος κάτω από 18 σταματάνε να αναπτύσσονται και κάτω από 10 χαλάνε, και όταν η θερμοκρασία ανεβεί πάνω από 29-30, όλα αυτά βέβαια εξαρτώνται και από το είδος των φυτών.
Τώρα αν η θερμοκρασία ανέβει 33 πρώτα θα πεθάνουν τα χρυσόψαρα και μετά τα φυτά, ειδικά τα χρυσόψαρα είναι καλό να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πάνω από 27-28 και η ιδανική θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι 24-25, επομένως θα σου πρότεινα να ασχοληθείς για το αν αντέξουν τα ψάρια σου.
Τώρα για τη τροφή, αν τα χρυσόψαρα σου είναι μεγάλα σε μέγεθος και ώριμα σε ηλικία αντέχουν χωρίς τροφή ακόμα και 15 ήμερες, μη πω και παραπάνω, για αυτό είναι καλύτερα να τα αφήσεις νηστικά πάρα να βάλεις ταμπλέτα, πιο πολύ κακό θα κάνεις αν βάλεις πάρα καλό, γιατί η ταμπλέτα θα σου λερώσει το νερό και αφού θα λείπεις και δεν θα μπορείς να κάνεις αλλαγές είναι καλύτερα νηστικά.
Για αυτό , πιο σημαντικό είναι να ασχοληθείς να βρεις μία λύση για τη ζέστη το καλοκαίρι και όχι με όλα τα άλλα, τάισμα και φυτά.
Για πες πληροφοριακά πόσα χρυσόψαρα έχεις και τι είδος και τι διαστάσεις ενυδρείου ;
Επίσης τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο ;
Είναι αρκετά σημαντικά αυτά που σε ρωτάω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-15, 09:00
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Ευχαριστώ που μάλλον θα την παλέψουν τα φυτά μου. Το ενυδρείο μου είναι κάπου 70-75λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-15, 09:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ που μάλλον θα την παλέψουν τα φυτά μου. Το ενυδρείο μου είναι κάπου 70-75λτ.
Πες μας και το είδος των ψαριών.
Όπως και το μήκος του ενυδρείου.
Ο λόγος που σε ρωτάω είναι γιατί συνήθως κάνουμε το λάθος και βάζουμε τα χρυσόψαρα σε μικρά ενυδρεία και έτσι τα ταλαιπωρούμε αλλά ταλαιπωρούμαστε και εμείς με την έντονη ενασχόληση μαζί τους.
Ρίξε και ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230 για να δεις τι χρειάζονται τα χρυσόψαρα.
Επειδή όμως είμαστε και ελαφρώς ματάκηδες μια παρουσίαση του ενυδρείου εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162
αφού συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42077
θα βοηθήσεις να ικανοποιήσουμε και εμείς το φετίχ μας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-15, 00:30
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ φίλε, θα τα δω όταν θα έχω τον χρόνο.
Να σε ρωτήσω όμως, γιατί τα φτύνουν στους 30 βαθμούς τα χρυσόψαρα??. Κάπου διάβαζα μια σελίδα κάποιων που αγαπάνε τα ψάρια που έλεγαν αντέχουν μέχρι 40.
Ευχαριστώ για την βοήθεια και το κουράγιο με τα φυτά.
Για μοτεράκια το βλέπω δύσκολο το καλοκαίρι και εξάλου θα θέλει και θερμοστάτη που να τα βάζει να δουλευουν σε ορισμένες θερμοκρασίες, οπότε δεν ... γιατί το σετ θα παει ψηλά.
Προσωπικά χαιρόμαστε ακόμη τον Γενάρη και με την θερμοκρασία δεν θα σκάσω πολύ, θα δούμε ως τότε.
Η γυάλα μου είναι περίπου 55χ35χ40 , οπότε νομίζω για δυό ψαράκια 4 εκ. Δεν είναι πρόβλημα.
Ενα είναι σουμποκιν και το άλλο αυτό το κοκκινο με την μεγάλη ουρά, veiltail νομίζω το λένε, χωρίς να μου δείχνει 100% γνήσιο τέκνο του είδους.
Καλό βόλι αυριο και να χαίρετε υγείας.




----
για το μάτι που λες, δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία με το κινητό.
και για την φόρμα που λες, αυτά τα νιτρικά και σκληρώδη δεν τα ξέρω. Εγώ biotopol και denitrol βάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-15, 00:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι φίλε μου δεν αντεχουν τους 30 βαθμούς, είναι ψάρια κρύου νερού, το κρύο το αντεχουν , ακόμα και τους 0 βαθμούς, όχι όμως τη ζέστη.
Τα μοτεράκια δεν είναι τόσο δύσκολο να τα βάλεις, και είναι παμφθηνα, 3 Ευρώ το ένα , και μπορείς να τα βάλεις να δουλευουν συνεχεια στις μεγάλες ζέστες, ο κοντρολερ βεβαια είναι ότι καλύτερο, και ουτε και αυτός είναι ακριβος, 12-14 Ευρώ.
Το προβλημά σου είναι άλλο όμως, πολύ πιο σοβαρό, το ενυδρείο σου δεν κάνει για αυτά τα ψάρια, είναι πολύ μικρό, και μπορεί τα ψάρια να είναι τωρα 4 εκατοστά, αλλά σε λίγους μήνες δεν θα το πιστέψεις πόσο μπορούν να γίνουν, να μη πω σε κανα 2 χρόνια, δεν θα μπορουν να στρίψουν, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά θα πρέπει να βρεις κάτι μεγαλύτερ. Τα συγκεκριμένα ψάρια θελουν 80 λίτρα νερο το καθένα και ενυδρείο με μηκος απο 1,20 και πάνω, είναι λάθος η αντίληψη οτι τα χρυσόψαρα δεν θέλουν χώρο και τα βάζουν σε γυάλες. Επίσης τα χρυσόψαρα δεν ζουν κανα 2 χρόνια μόνο, ξεπερνάνε τα 25.
Πάρε μια ιδέα πόσο μπορουν να γίνουν

BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-15, 00:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ φίλε, θα τα δω όταν θα έχω τον χρόνο.
Να σε ρωτήσω όμως, γιατί τα φτύνουν στους 30 βαθμούς τα χρυσόψαρα??. Κάπου διάβαζα μια σελίδα κάποιων που αγαπάνε τα ψάρια που έλεγαν αντέχουν μέχρι 40.
Ευχαριστώ για την βοήθεια και το κουράγιο με τα φυτά.
Για μοτεράκια το βλέπω δύσκολο το καλοκαίρι και εξάλου θα θέλει και θερμοστάτη που να τα βάζει να δουλευουν σε ορισμένες θερμοκρασίες, οπότε δεν ... γιατί το σετ θα παει ψηλά.
Προσωπικά χαιρόμαστε ακόμη τον Γενάρη και με την θερμοκρασία δεν θα σκάσω πολύ, θα δούμε ως τότε.
Η γυάλα μου είναι περίπου 55χ35χ40 , οπότε νομίζω για δυό ψαράκια 4 εκ. Δεν είναι πρόβλημα.
Ενα είναι σουμποκιν και το άλλο αυτό το κοκκινο με την μεγάλη ουρά, veiltail νομίζω το λένε, χωρίς να μου δείχνει 100% γνήσιο τέκνο του είδους.
Καλό βόλι αυριο και να χαίρετε υγείας.




----
για το μάτι που λες, δεν μπορώ να στείλω φωτογραφία με το κινητό.
και για την φόρμα που λες, αυτά τα νιτρικά και σκληρώδη δεν τα ξέρω. Εγώ biotopol και denitrol βάζω.
Χαρη , καλως ηρθες!
θελεις ενα καλο διαβασμα τωρα που ειναι νωρις και ακομη τα ψαρια ειναι ζωντανα.διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων , να κατανοησεις τα βασικα..
1. τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου, ζοριζονται σε υψηλες θερμοκρασιες..σε 40 βαθμους δεν νομιζω να αντεχει κανενα ψαρι..ουτε καν ο δισκος.
2. ο controler που θα μπουν τα ανεμηστηρακια εχει 10-12 ευρω απο ebay + 8-10 ευρω ενας μετασχηματιστης.
3.η γυαλα και τα λιτρα αυτα ,δεν κανουν για χρυσοψαρα γενικως , οσο ειναι μικρα μπορουν να μεινουν , αλλα θα πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο με 120cm μηκος το ελαχιστο για το shubunkin(αν εχεις τετοιο ειδος)το οποιο φτανει και τα 30cm.

Edit. με προλαβε ο Τακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-15, 00:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-15, 11:43
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παιδιά τα έχω ξαναδεί όλα αυτά που λέτε, επιγραμματικά γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
Ομως με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω για τα μοτεράκια, που τα βρίσκω με 3¤ το ένα και ποιός controller Ελλάδα κάνει 12 - 14¤.
Ebay δεν ψωνίζω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Επίσης αν κάνει τόσο, ίσως να αξίζει Ελλάδα με λίγο μικρή διαφορά στην τιμή και πιο άμεσα όμως.
Υπάρχει κανένα site Ελληνικό, θέμα που έχετε φτιάξει για ανεμιστηράκια controller να ενημερωθω?
Φαντάζομαι δεν λέτε τα γνωστά ζευγαράκια γνωστών pet shop και τον αυτόματο με θερμοστάτη που ρυθμίζει πχ τα μοτεράκια να δουλευούν στο 28-29. Δηλαδή μόλις ανέβει η θερμοκρασία να τα βάζει μπροστά και πάλι κλείνει, όταν φτάνει τα επιθυμητά επίπεδα.
Επειδή πρώτον θα λείπω οπότε δεν θέλω να δουλεύουν 12 ώρες την μέρα. Ούτε μπορώ να προεκτιμήσω τον χρόνο, που θα φτιάξω με ένα χρονοδιακόπτη επειδή την μια μέρα θα έχει λιγότερη ζέστη και την άλλη περισσότερη.
Προσπαθώ απλώς να φτιάξω το κλίμα το 20 ήμερο περίπου που λοίπο κάποια καλοκαίρια στον τόπο καταγωγής μου.
Οτι πληροφορίες για μοτεράκια και controllers ευπρόσδεκτες.
Για τα λίτρα το ξέρω, βέβαια με καθυσήχασε λίγο ο "γη και ύδωρ" που λέει θέλει περίπου 25 - 30 το καθένα.
Σκοπευω κάποια στιγμή να μετακομίσω οπότε λέω στο νέο σπίτι θα έχω χώρο για μεγαλύτερη γυάλα.
Και ένα τελευταίο, αν θεωρείτε τα 120λτ καλά για 2 ή μήπως τα 150 θα χωρούσαν 3?
Ευχαριστώ... για τον χρόνο σας και όλη την βοήθεια.
Harris1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-15, 12:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά τα έχω ξαναδεί όλα αυτά που λέτε, επιγραμματικά γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.
Ομως με ενδιαφέρει κυρίως να μάθω για τα μοτεράκια, που τα βρίσκω με 3¤ το ένα και ποιός controller Ελλάδα κάνει 12 - 14¤.
Ebay δεν ψωνίζω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.
Επίσης αν κάνει τόσο, ίσως να αξίζει Ελλάδα με λίγο μικρή διαφορά στην τιμή και πιο άμεσα όμως.
Υπάρχει κανένα site Ελληνικό, θέμα που έχετε φτιάξει για ανεμιστηράκια controller να ενημερωθω?
Φαντάζομαι δεν λέτε τα γνωστά ζευγαράκια γνωστών pet shop και τον αυτόματο με θερμοστάτη που ρυθμίζει πχ τα μοτεράκια να δουλευούν στο 28-29. Δηλαδή μόλις ανέβει η θερμοκρασία να τα βάζει μπροστά και πάλι κλείνει, όταν φτάνει τα επιθυμητά επίπεδα.
Επειδή πρώτον θα λείπω οπότε δεν θέλω να δουλεύουν 12 ώρες την μέρα. Ούτε μπορώ να προεκτιμήσω τον χρόνο, που θα φτιάξω με ένα χρονοδιακόπτη επειδή την μια μέρα θα έχει λιγότερη ζέστη και την άλλη περισσότερη.
Προσπαθώ απλώς να φτιάξω το κλίμα το 20 ήμερο περίπου που λοίπο κάποια καλοκαίρια στον τόπο καταγωγής μου.
Οτι πληροφορίες για μοτεράκια και controllers ευπρόσδεκτες.
Για τα λίτρα το ξέρω, βέβαια με καθυσήχασε λίγο ο "γη και ύδωρ" που λέει θέλει περίπου 25 - 30 το καθένα.
Σκοπευω κάποια στιγμή να μετακομίσω οπότε λέω στο νέο σπίτι θα έχω χώρο για μεγαλύτερη γυάλα.
Και ένα τελευταίο, αν θεωρείτε τα 120λτ καλά για 2 ή μήπως τα 150 θα χωρούσαν 3?
Ευχαριστώ... για τον χρόνο σας και όλη την βοήθεια.
Harris1
Φίλε μου
ανεμιστηράκια δες εδώ
http://www.e-shop.gr/konig-fan-80mm-p-PER.809151
http://www.e-shop.gr/konig-fan-120mm-p-PER.809152
ίσως να βρεις και φθηνότερα
ο κοντρόλερ που σου λέμε, εχουμε δει να υπάρχουν κάποιοι στην Ελλάδα αλλά έχουν πάνω από 30 Ευρώ και θεωρώ πως δεν αξίζει το κόπο, δυστυχώς μόνο από ebay.
Η λύση που σου λέμε δεν χρειάζεται να δουλευουν συνέχεια αλλά μόνο οταν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από το σημείο που τη ρύθμισες εσύ, και το 29 που λες είναι υπερβολικό για τα χρυσόψαρα.
Δεν μας είπες όμως το είδος των χρυσόψαρων που έχεις και διαστάσεις ενυδρείου , και το 25-30 για κάθε ψάρι ισχύει μόνο αν είναι fancy και αυτα μικρα σε μέγεθος, αλλά κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα λερώνουν παραπάνω.
Αν έχεις fancy και το ενυδρείο σου έχει μήκος από 80 εκατοστά και πάνω, ναι μπορείς να βάλεις μέχρι και 3.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-15, 16:00
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Εντάξει ευχαριστώ Taki!
Εχω πει μεγέθη ψαριών και ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-15, 16:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει ευχαριστώ Taki!
Εχω πει μεγέθη ψαριών και ενυδρείου.
Ογκο έχεις πει, όχι διαστάσεις, το μήκος μας ενδιαφέρει.
Οπως επίσης και το είδος των χρυσόψαρων, ειναι σημαντικό να ξέρουμε αυτα τα 2 για να σε πουμε περισσότερες λεπτομέρειες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
Περι τυρφης! dimitrisemm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 08-10-10 23:51
Περι TDS... kwstas_original Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 12-08-10 22:22
Περι Τ5/Τ8/PC ..... Discos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-09-05 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06405 seconds with 13 queries