Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-07, 18:43
Emily Ο χρήστης Emily δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Σκίσημο σε ουρά μονομάχου

Παιδιά γειά σας. Συγνώμη αν έχει ξανα-αναφερθεί το πρόβλημα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι στην αναζήτηση, οπότε αν δεν σας κάνει κόπο να μου δώσετε καμία ιδέα....

Λοπόν εδώ και 10 περίπου μέρες αποκτήσαμε ένα μπλε spade μονομαχούλη. Ζει σε ένα ενυδρείο 26 λίτρων με φίλτρακι Enheim (μου διαφέυγει ο τύπος αλλά είναι μικρό), θερμοστάτη, και υπόστρωμα χαλικιού.

Επειδή το φίλτρο είναι άστρωτο, κάνουμε αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες σύμφωνα με τις ενδείξεις των τεστ. Οι τελευταίες -σημερινές ήταν: NH3/4= 0.009 ppm (Sera), NO2=0.8ppm (JBL), ΝΟ3=5-10ppm (API), pH=7.5 (Tetra). Η θερμοκρασία είναι στους 25-26 βαθμούς και ο θερμοστάτης είναι στο full.

Σήμερα μετά της αλλαγή νερού-περισότερο του 50%) λόγω ΝΟ2, παρατήρησα σκίσημο στην ουρά του.

Από διαθεση ο ψάρης δείχνει φυσιολογικός, κολυπάει, τρώει τα σκουληκάκια του (Bloodworms) κλπ.
Τι να κάνω για την ουρά? Αλατι? Melafix? Κάτι άλλο??? ΄
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-07, 19:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην βαλεις τιποτα. Ειναι κακοι κολυμβητες οι μονομαχοι και μερικες φορες πανε και στριμωχνονται σε φυτα,γωνιες κλπ ,με αποτελεσμα να σκιζουν την ουρα τους. Θα επουλωθει το σχισιμο μονο του σε λιγο καιρο.
-------------------------
Τι εννοεις οτι το θερμαντικο σωμα ειναι στο φουλ? αν μπορουσατε να το ανεβασετε στους 27-28 βαθμους θα ηταν καλυτερα για την διαδικασια του στρωσιματος. Εξασφαλιστε οτι δεν υπαρχουν αιχμηρες πετρες,πλαστικα φυτα κλπ στο ενυδρειο για να μην σκιζεται συχνα η ουρα του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 02-12-07 στις 19:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-07, 21:15
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Τη θερμοκρασια να μην την πειραξεται καθολου.

Μια χαρα ειναι στους 25-26 βαθμούς. Προτεραιοτητα εχουν οι αναγκες του ψαριου που σε αυτη τη θερμοκρασια αισθανεται καλυτερα. Απλα συνεχιζεται τις συχνες αλλαγες νερου μεχρι να στρωσει το φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-07, 02:11
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Και λίγο αλάτι πάντως κακό δε θα έκανε...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-07, 10:54
Emily Ο χρήστης Emily δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βαλεις τιποτα. Ειναι κακοι κολυμβητες οι μονομαχοι και μερικες φορες πανε και στριμωχνονται σε φυτα,γωνιες κλπ ,με αποτελεσμα να σκιζουν την ουρα τους. Θα επουλωθει το σχισιμο μονο του σε λιγο καιρο.
-------------------------
Τι εννοεις οτι το θερμαντικο σωμα ειναι στο φουλ? αν μπορουσατε να το ανεβασετε στους 27-28 βαθμους θα ηταν καλυτερα για την διαδικασια του στρωσιματος. Εξασφαλιστε οτι δεν υπαρχουν αιχμηρες πετρες,πλαστικα φυτα κλπ στο ενυδρειο για να μην σκιζεται συχνα η ουρα του.
Για τη θερμοκρασία εννοώ αυτό ακριβώς που λέω. Ότι ο θερμοστάτης (25W)είναι στο πιο δυνατό του και η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 26 C, μετρημένο με θερμόμετρο μέσα στο νερό.

Σας ευχαριστώ παιδία για τις απαντήσεις σας. Οπότε να υποθέσω ότι είναι κάποιος τραυματισμός? Από ότι είδα και σήμερα ήταν ΟΚ ο ψαράκος.

Mariel, όταν λες αλατάκι? Σε θεραπευτική αναλογία 0,3%/λίτρο ή λιγότερο?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-07, 18:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1γρ/λιτρο ειναι αρκετό...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-07, 08:59
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Πάντως περα απο το μονομάχο, κατι δεν μου αρεσει με το θερμοστατη σου.

26 λιτρα ενυδρειο με 25αρι θερμαντηρα ειναι κανονικό. Δεν μπορω να καταλάβω γιατι πρεπει να δουλευει στο φουλ για να κραταει τη θερμοκρασια στους 25-26.
Είναι τοσο κρυο το δωματιο που το εχεις? Ή μηπως το θερμομετρο σου δεν μετραει σωστα? Ελεγξε το μην εχεις κανενα απροοπτο τωρα που θα πεσει περισσοτερο η θερμοκρασια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-07, 10:20
Emily Ο χρήστης Emily δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Τι να πω.... και εγώ το έχω κοιτάξει πολλές φορές από την ημέρα που στήσαμε το ενυδρείο και δεν πήγαινε παραπάνω ο θερμοστάτης. Το θερμόμετρο είναι εσωτερικό και είναι το ίδιο που έχω στο άλλο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα όπου δουλεύει μια χαρά. Θα κάνω μια τράμπα να δω μήπως υπάρχει πρόβλημα θερμομέτρου.

Ο ψάρης πάντως δείχνει να είναι ΟΚ και σήμερα. Εχθές τα ΝΟ2 ήταν πάλι ψηλά, 0,4ppm οπότε έκανα πάλι αλλαγή νερού. Ξέχασα να πω ότι αιχμηρά αντικείμενα δεν υπάρχουν μέσα και από φυτά προς το παρόν έχω κλαδέματα Egeria densa και ένα άλλο που δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Να ρωτήσω κάτι άλλο εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα? Υπάρχει τροφή διακοπών για μονομάχους? Σκέφτομαι τα Χριστούγεννα που θα λείψουμε 1 εβδομάδα. Επίσης θα φύγουμε και αυτό το Σ/Κ. Θα είναι ΟΚ αν μείνει νηστικός 2 μέρες ή να προσπαθήσω να βρω κάποιον να τον ταϊσει? Sorry για τις "χαζές" ερωτήσεις αλλά ενώ από χρυσόψαρα ξέρω αρκετά, απο τροπικά και μονομάχους είμαι ασχετούλα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-07, 10:52
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Για το ταισμα μην το σκεφτεσαι καθόλου. Κανενα πρόβλημα, ειδικα για 2 μέρες. Μαλλον καλό θα του κανει η νηστεία.

Για τα Χριστουγεννα, μπορεις μια βδομαδα πριν φυγεις να αρχισεις να τον ταιζεις ΛΙΙΙΙΓΟ παραπάνω απότι συνήθως. Ξανατονίζω το ΛΙΓΟ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-07, 15:51
Emily Ο χρήστης Emily δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2007
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Γειά σας και πάλι!

Λοιπόν τα καλά νέα είναι ότι έστρωσε το φίλτρο! Οι χθεσινές μετρήσεις ήτανε: NH4=0, NO2=0, NO3 γύρω στο 10.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το σκίσημο στην ουρά δεν έφτιαξε και έχει σκιστεί και αλλού. Του ρίχνω Melafix την ανάλογη δοσολογία κάθε μέρα. Μου είπανε ότι θα είναι ΟΚ και θα φτιάξει. Εγώ προβληματίζομαι γιατί από το Σάββατο θα φύγω για 6 μέρες......τι να κάνω???? (τώρα θα μου πείτε τέτοια ώρα, τέτοια λόγια.... )Πάντως από διάθεση ο μικρός είναι μιά χαρά.

Να δούμε αν θα καταφέρω να επισυνάψω φωτός..

οκ....νομίζω ότι το κατάφερα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Monomahos 1.JPG
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  351,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Monomahos 3.JPG
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  326,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομάχος σε ένα 80άλιτρο kostasthess_ Bettas 33 09-11-07 10:41
Μονομάχος σε 5λίτρα poseidon11 Bettas 10 10-10-07 19:08
Μονομάχος σε κοινωνικό ενυδρείο pchrisovergis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 08-10-05 05:33
Μονομάχος σε γυάλα Blanch Bettas 14 24-08-05 10:40
Η ουρά του μονομάχου αρχίζει να γίνετε ΚΡΟΣΙΑ...HEEEELLLPPPP akisk Bettas 4 17-06-05 22:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06456 seconds with 16 queries