Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-13, 13:01
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή είναι υπερβολή 2 εξωτερικά σε 140-150 l ?

χρονια πολλά σε όλους.
έχω ένα fluval 205(στη μιση ροή) και ένα eheim 2215 θα γίνει πλυντήριο το ενυδρείo.
αν έχω τα βανάκια της εξαγωγής από το eheim μισόκλειστα(για να χαμηλώσει η ροή) θα κάνω ζημια στο φίλτρο

το ενυδρείο είναι αυτό δεν έχω τελειώσει ακόμα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131225_125555.jpg
Εμφανίσεις:  451
Μέγεθος:  69,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-13, 14:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Χαλασε το κουμπι του ερωτηματικου; Για ποιο λογο τοσα φιλτρα; Ποσα ψαρια να βαλεις; Εγω λεω φτανει και το ενα, να μην το ζοριζεις στη μιση ροη γιαυι ναι ταλαιπωρειται ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-13, 15:07
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Δεν πιστευω να εχεις προβλημα, αλλα για τα λιτρα σου το 2215 τα καταφερνει υπερβολικα καλα, τσαμπα χωρος,χρημα, εξτρα καθαρισμος.. στη θεση σου δν θα εβαζα το 2ο, αλλα περιμενε να σου πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-13, 15:40
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλασε το κουμπι του ερωτηματικου;

χαχαχαχα απλά δεν ξέρω πως μπαίνει το δικό μας.σπύρο οι μισοί καρδινάλιοι είναι οι δικοί σου τι μπάχαλο τότε με τα δρομολόγια.σίγουρα την παλεύει το 2215 μονο του αλλα σκέφτομαι και τα θετικά του θέματος και με ψήνει να τα αφήσω και τα 2 απλά το fluval στο χαμηλό.
από ψαρια:
14 καρδινάλιοι
12 ροδοστομοι
2 σκαλάρια(φιλοξενούμενα για κάνα μηνα ακόμα όπως το κόβω)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-13, 16:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυο φιλτρα στο ενυδρειο δεν ειναι υπερβολη, αλλα αυτα τα δυο μαζι, ειναι λιγο υπερβολη για 150 λιτρα (με νορμαλ ιχθυοφορτωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-13, 16:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Mπορεις,να τα συνδεσεις σε σειρα, ετσι ώστε να δουλευει μονο το ένα φιλτρο(αυτό που θα κατεβαζει το νερο).Ετσι και η ροη θα πεσει και δεν θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο και θα εχεις και ισχυρη βιολογια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-13, 16:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σωστος ο γιαννης!

ΥΓ να ξερεις μπορει να κατεβω καποια φαση βολο τις πρωτες μερες του 14 αυθημερων για δουλειες, θα ενημερωσω αν κατσει για καφε!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-13, 23:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορεις,να τα συνδεσεις σε σειρα, ετσι ώστε να δουλευει μονο το ένα φιλτρο(αυτό που θα κατεβαζει το νερο).Ετσι και η ροη θα πεσει και δεν θα γινει πλυντηριο το ενυδρειο και θα εχεις και ισχυρη βιολογια.
+1000!!!
Έχω εφαρμόσει και εγώ κάτι ανάλογο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω βάλει 2 φίλτρα σε σειρά. Το πρώτο το δουλεύω ως προφίλτρο και το δεύτερο ως κύριο φίλτρο. Ρεύμα έχω μόνο στο δεύτερο (κύριο). Το νερό που έρχεται από το ενυδρείο περνάει πρώτα από αυτό που δεν είναι στην πρίζα, φιλτράρονται το χοντρά και μαλακώνει (στα δυο από τα τρία καλάθια του έχω τύρφη). Από την εξαγωγή του πρώτου (προφίλτρο) περνάει μέσω της εισαγωγής του δεύτερου και φιλτράρεται κανονικά (μηχανικά και βιολογικά) και από την εξαγωγή του περνάει στο ενυδρείο. Αν βάλω στην πρίζα και το πρώτο (προφίλτρο) δεν γίνεται πλυντήριο αλλά είναι πολύ δυνατή η ροή. Τα φυτά κολλάνε στο εμπρός τζάμι και τα ψάρια καβατζόνονται ( )αριστερά δεξιά να αποφύγουν την δυνατή ροή. Κάποια πετάγονται στο κέντρο να παλέψουν λίγο με την ροή αλλά επιστρέφουν άμεσα στην γωνίτσα τους. Οπότε και δουλεύω μόνο το ένα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-13, 06:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Προσωπικα οποτε εβαλα δυο φιλτρα σε σειρα παντοτε τα ειχα πληρη υλικων ωστε οποτε ηθελα- και ανα πασα ωρα και στιγμη-απλα τα ξεκουμπωνα και τα χρησιμοποιουσα ξεχωριστα.(π.χ. σε στησιμο νεου ενυδρειου)
Το impeller ομως και το κεραμικο απο το πρωτο τα αφαιρουσα,ωστε να μη πιανουν την παραμικρη μουργα και να ειναι ετσι ετοιμοπολεμα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-13, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειστε σιγουροι οτι για 150 λιτρα ενυδρειο, θα φτανει η κυκλοφορια απο το ενα φιλτρο, εχωντας "στην πλατη του" και το αλλο?

(ονομαστικη ροη 620 λ/ω το 2215, και 680 λ/ω το 205)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-12-13, 19:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Μια χαρα θα τα παει Σπυρο....εδω βαζουμε 2213 με 440λ/ω σε αντιστοιχα ενυδρεια και μια χαρα τα πανε...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-12-13, 22:39
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

θα δοκιμάσω το σαββατοκύριακο να τα συνδέσω σε σειρά
απλά νομίζω ότι από πολύ ροή θα πάμε σε πολύ μικρή.
το fluval να δουλεύει η το eheim?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
να ξερεις μπορει να κατεβω καποια φαση βολο
όποτε θες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nitroqqq : 26-12-13 στις 22:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-12-13, 22:55
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitroqqq Εμφάνιση μηνυμάτων
θα δοκιμάσω το σαββατοκύριακο να τα συνδέσω σε σειρά
απλά νομίζω ότι από πολύ ροή θα πάμε σε πολύ μικρή.
το fluval να δουλεύει η το eheim?
-------------------------


όποτε θες
Βάλε το fluval που είναι πιο δυνατό. Απλά αυτό που θα αποφασίσεις να δουλεύει, να το βάλεις δεύτερο. Να τραβάει δηλαδή απο το πρώτο και όχι να σπρώχνει προς αυτό.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-12-13, 17:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Είμαι της ακριβώς αντίθετης άποψης (αν και ΔΕΝ καταλαβαίνω... πως γίνεται να σπρώχνει το 2ο προς το 1ο).-
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-12-13, 17:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι της ακριβώς αντίθετης άποψης (αν και ΔΕΝ καταλαβαίνω... πως γίνεται να σπρώχνει το 2ο προς το 1ο).-
τσεκουρατε γερασες και δε καταλαβενεις

το 1 γεμιζει απο το ενυδρειο που με τη σειρα του γεμιζει το δευτερο το δευτερο γυρναει στο ενυδρειο


παιδια μεγαλη προσοχη στα λαστηχα απο το φλουβαλ ειναι ψευτικα και εκει που κουμπονουν στο φιλτρο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-12-13, 19:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγώ πάντως,όσες φορές είχα 2 φίλτρα σε σειρά,είχα το πρώτο(και μεγαλύτερο σε κυκλοφορία) στην πρίζα και έσπρωχνε νερό στο 2ο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-12-13, 22:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εγώ πάλι έχω το δεύτερο (JBL CristalProfi e900) να τραβάει απο το πρώτο (Fluval 103) χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής... ).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-12-13, 23:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλο ειναι να γνωριζουμε για τις μαστοριες μας οτι οι αντλιες των φιλτρων δεν τραβανε νερο. Σπρωχουν νερο.
Το φιλτρο γεμιζει νερο με τη βαρυτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-12-13, 20:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να γνωριζουμε για τις μαστοριες μας οτι οι αντλιες των φιλτρων δεν τραβανε νερο. Σπρωχουν νερο.
Το φιλτρο γεμιζει νερο με τη βαρυτητα.
Ναι, Σπύρο γράφω τραβάει για να γίνεται πιο κατανοητό το πως είναι τα φίλτρα στη σειρά. Πολύ σωστή η παρατήρησή σου για την λειτουργεία της αντλίας αλλά αν το δεις σαν κύκλωμα με το που δουλέψει το φίλτρο και σπρώξει το νερό προς το ενυδρείο, την ίδια ώρα έρχεται το νερό απο το δίπλα (πρώτο) φίλτρο. Οπότε είναι σαν να το τραβάει...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-12-13, 21:16
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

ο κυριος λογος που βαζουμε 2 φιλτρα ειναι σε αστοχια του ενος να μην μεινει χωρις φιλτρανση η γυαλα γιαυτο και λεμε οτι και τα 2 φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση, συνδεοντας δυο κανιστρα μαζι και δουλευωντας μονο η μια αντλια,
1ον. αυτο το πλεονεκτημα παει περιπατο,
2ον. οταν στο 1ο φιλτρο δεν γινει σωστη συντηρηση και μποκωσει η αντλια του 2ου βαραει υπερωριες σε συνθηκες που δεν εχει φτιαχτει για να δουλευει και ειναι πολυ πιθανο να παραδωσει πνευμα πριν της ωρας της.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-12-13, 21:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κυριος λογος που βαζουμε 2 φιλτρα ειναι σε αστοχια του ενος να μην μεινει χωρις φιλτρανση η γυαλα γιαυτο και λεμε οτι και τα 2 φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση, συνδεοντας δυο κανιστρα μαζι και δουλευωντας μονο η μια αντλια,
1ον. αυτο το πλεονεκτημα παει περιπατο,
2ον. οταν στο 1ο φιλτρο δεν γινει σωστη συντηρηση και μποκωσει η αντλια του 2ου βαραει υπερωριες σε συνθηκες που δεν εχει φτιαχτει για να δουλευει και ειναι πολυ πιθανο να παραδωσει πνευμα πριν της ωρας της.
Φίλε ελιοτ δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές.
  1. Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυριος λογος που βαζουμε 2 φιλτρα ειναι σε αστοχια του ενος να μην μεινει χωρις φιλτρανση η γυαλα
    Μπορείς να χρησιμοποιείς το ένα (πρώτο) φίλτρο ως προφίλτρο (γεμάτο σφουγγάρια και βαμβάκι - εδώ θέλει προσοχή - συχνούς ελέγχους γιατί θα μπουκώνει σχετικά γρήγορα), ως κάνιστρο για να μαλακώνεις το νερό (γεμάτο τύρφη), ως βοηθητικό απο θέμα αποίκισης (γεμάτο βιολογικό - αν και σε αυτή την περίπτωση καλύτερα θα ήταν να είναι δεύτερο για να μην σου βρωμίζει το βιολογικό) αν είναι μικρός ο κάδος του ενός φίλτρου, για κάποιον άλλο λόγο που μπορεί να σκεφτεί ο κάθε ένας αναλόγως τις ανάγκες του (πχ έξτρα ροή, διάχυση CO2 - εδώ θα πρέπει να δουλεύει και η αντλία του πρώτου) ή συνδιασμό των παραπάνω.
  2. Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυριος λογος που βαζουμε 2 φιλτρα ειναι σε αστοχια του ενος να μην μεινει χωρις φιλτρανση η γυαλα γιαυτο και λεμε οτι και τα 2 φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση, συνδεοντας δυο κανιστρα μαζι και δουλευωντας μονο η μια αντλια,
    1ον. αυτο το πλεονεκτημα παει περιπατο,
    Αν χρησιμοποιείς δυο φίλτρα όχι για τους λόγους που σου γράφω πιο πάνω αλλά γι' αυτό που λες εσύ (εφεδρικό σε περίπτωση βλάβης του ενός - και πολύ σωστά το λες), δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν δεν δουλεύεις την αντλία του ενός. Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις πως η λειτουργία της αντλίας παίζει ρόλο στην αποίκιση των υλικών;
  3. Παράθεση:
    Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυριος λογος που βαζουμε 2 φιλτρα ειναι σε αστοχια του ενος να μην μεινει χωρις φιλτρανση η γυαλα γιαυτο και λεμε οτι και τα 2 φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση, συνδεοντας δυο κανιστρα μαζι και δουλευωντας μονο η μια αντλια, 2ον. οταν στο 1ο φιλτρο δεν γινει σωστη συντηρηση και μποκωσει η αντλια του 2ου βαραει υπερωριες σε συνθηκες που δεν εχει φτιαχτει για να δουλευει και ειναι πολυ πιθανο να παραδωσει πνευμα πριν της ωρας της.
    Από τι στιγμή που έχεις δυο φίλτρα σε σειρά εννοείται πως κάνεις συχνούς ελέγχους στο πρώτο που τρώει όλη την βρώμα. Αναλόγως τα υλικά που έχεις, την ιχθυοφόρτωση και για την χρήση που το έχεις, θα προσαρμόσεις και το χρόνο αυτό. Εγώ για παράδειγμα που το έχω για να μαλακώνω το νερό, αναγκαστικά το ανοίγω ανά 20-30 ημέρες για να αλλάζω την τύρφη από το ένα καλάθι. Συγχρόνως ελέγχω και την κατάσταση του υλικού μηχανικής φίλτρανσης και αν χρειάζεται το καθαρίζω.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-12-13, 22:21
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε ελιοτ δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές.
  1. Μπορείς να χρησιμοποιείς το ένα (πρώτο) φίλτρο ως προφίλτρο (γεμάτο σφουγγάρια και βαμβάκι - εδώ θέλει προσοχή - συχνούς ελέγχους γιατί θα μπουκώνει σχετικά γρήγορα), ως κάνιστρο για να μαλακώνεις το νερό (γεμάτο τύρφη), ως βοηθητικό απο θέμα αποίκισης (γεμάτο βιολογικό - αν και σε αυτή την περίπτωση καλύτερα θα ήταν να είναι δεύτερο για να μην σου βρωμίζει το βιολογικό) αν είναι μικρός ο κάδος του ενός φίλτρου, για κάποιον άλλο λόγο που μπορεί να σκεφτεί ο κάθε ένας αναλόγως τις ανάγκες του (πχ έξτρα ροή, διάχυση CO2 - εδώ θα πρέπει να δουλεύει και η αντλία του πρώτου) ή συνδιασμό των παραπάνω.
  2. Αν χρησιμοποιείς δυο φίλτρα όχι για τους λόγους που σου γράφω πιο πάνω αλλά γι' αυτό που λες εσύ (εφεδρικό σε περίπτωση βλάβης του ενός - και πολύ σωστά το λες), δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν δεν δουλεύεις την αντλία του ενός. Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις πως η λειτουργία της αντλίας παίζει ρόλο στην αποίκιση των υλικών;
  3. Από τι στιγμή που έχεις δυο φίλτρα σε σειρά εννοείται πως κάνεις συχνούς ελέγχους στο πρώτο που τρώει όλη την βρώμα. Αναλόγως τα υλικά που έχεις, την ιχθυοφόρτωση και για την χρήση που το έχεις, θα προσαρμόσεις και το χρόνο αυτό. Εγώ για παράδειγμα που το έχω για να μαλακώνω το νερό, αναγκαστικά το ανοίγω ανά 20-30 ημέρες για να αλλάζω την τύρφη από το ένα καλάθι. Συγχρόνως ελέγχω και την κατάσταση του υλικού μηχανικής φίλτρανσης και αν χρειάζεται το καθαρίζω.
κατι δεν καταλαβες σωστα, ποτε δεν ειπα οτι η αντλια παιζει ρολο στην αποικια των υλικων, αν θα παθει βλαβη το ενα φιλτρο να εχουν και τα δυο βιολογικο υλικο να μπορουν να στοιριξουν το ενυδρειο ειπα.
ο λογος για να μην δουλεψουμε και τα 2 φιλτρα ειναι οικονομικος και εχει να κανει με την καταναλωση ρευματος? αν ναι το επομενο βημα ειναι η εκπτωση στην τροφη των ψαριων?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-12-13, 22:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι δεν καταλαβες σωστα, ποτε δεν ειπα οτι η αντλια παιζει ρολο στην αποικια των υλικων, αν θα παθει βλαβη το ενα φιλτρο να εχουν και τα δυο βιολογικο υλικο να μπορουν να στοιριξουν το ενυδρειο ειπα.
ο λογος για να μην δουλεψουμε και τα 2 φιλτρα ειναι οικονομικος και εχει να κανει με την καταναλωση ρευματος? αν ναι το επομενο βημα ειναι η εκπτωση στην τροφη των ψαριων?
Ωραία, μπορείς να έχεις βιολογικό υλικό και στα δύο τότε. Που είναι το πρόβλημα;

Ο λόγος φίλε μου που ειρωνεύεσαι κιόλας, εκτός από οικονομικός (που δεν συγκρίνεται με την έκπτωση στις τροφές... - και να μην χαρακτηρίσω αυτόν τον παραλληλισμό που κάνεις...) μπορεί να είναι και η ροή. Αν θες έλα από το σπίτι μου να σου δείξω τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο όταν βάλω στην πρίζα και το άλλο φίλτρο. ¶λλωστε αν διάβασες το θέμα από την αρχή, αυτός ήταν και ο προβληματισμός του φίλου. Η ροή (στο γράφω με μεγάλα μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα...).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-12-13, 23:04
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

το προβλημα ειναι οτι χανεις το βασικο πλεονεκτημα των 2 φιλτρων, την ασφαλεια που σου παρεχουν σε περιπτωση βλαβης του ενος, δεν σου εχει τυχει ποτε εσενα ή σε καποιον γνωστο σου να μην ξεκινησει φιλτρο μετα απο διακοπη ρευματος, να σπασει η πλαστικη φτερωτη απο σαλιγκαρι? τι κανεις τοτε αν απο τα δυο φιλτρα δουλευεις μονο το ενα και παθει βλαβη αυτο? δεν ειναι ηλιθιο οταν εχεις τα ρημαδια τα 2 να εχεις σβησει το μεγαλυτερο πλεονεκτημα τους?
η ροη του φιλτρου ή των φιλτρων μειωνεται με πολλους τροπους, π.χ. μια γεφυρα στους σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης και εναν διακοπτη, αρα για ποιον λογο παμε στην λειτουργεια του ενος μονο εκτος απο την καταναλωση ρευματος?
υ.γ. τονισμενα γραμματα δεν χρειαζομαι ακομα, κοιτα τα δικα σου ματακια γιατι εσυ διαβασες αλλα.

Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις πως η λειτουργία της αντλίας παίζει ρόλο στην αποίκιση των υλικών;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-12-13, 23:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
το προβλημα ειναι οτι χανεις το βασικο πλεονεκτημα των 2 φιλτρων, την ασφαλεια που σου παρεχουν σε περιπτωση βλαβης του ενος, δεν σου εχει τυχει ποτε εσενα ή σε καποιον γνωστο σου να μην ξεκινησει φιλτρο μετα απο διακοπη ρευματος, να σπασει η πλαστικη φτερωτη απο σαλιγκαρι? τι κανεις τοτε αν απο τα δυο φιλτρα δουλευεις μονο το ενα και παθει βλαβη αυτο? δεν ειναι ηλιθιο οταν εχεις τα ρημαδια τα 2 να εχεις σβησει το μεγαλυτερο πλεονεκτημα τους?
η ροη του φιλτρου ή των φιλτρων μειωνεται με πολλους τροπους, π.χ. μια γεφυρα στους σωληνες εισαγωγης-εξαγωγης και εναν διακοπτη, αρα για ποιον λογο παμε στην λειτουργεια του ενος μονο εκτος απο την καταναλωση ρευματος?
υ.γ. τονισμενα γραμματα δεν χρειαζομαι ακομα, κοιτα τα δικα σου ματακια γιατι εσυ διαβασες αλλα.

Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις πως η λειτουργία της αντλίας παίζει ρόλο στην αποίκιση των υλικών;
Μα αν συμβεί κάτι τέτοιο δουλεύεις το άλλο φίλτρο. Που είναι το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω...
Τι να το έχεις στην πρίζα, τι να μην το έχεις;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-12-13, 23:36
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

ποσες ωρες το 24ωρο εισαι σπιτι? διακοπες δεν πας?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-12-13, 23:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσες ωρες το 24ωρο εισαι σπιτι? διακοπες δεν πας?
Η όλη συζήτηση που κάνεις τώρα είναι για τις διακοπές;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-12-13, 00:00
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

για παντα, ενα μετρο ασφαλειας για ανθρωπους που λειπουν αρκετες ωρες απο το σπιτι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-12-13, 00:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
για παντα, ενα μετρο ασφαλειας για ανθρωπους που λειπουν αρκετες ωρες απο το σπιτι.
Συμφωνώ. Μπορείς να βάλεις και ένα Η/Ζ να παίρνει εμπρός σε περίπτωση διακοπής ρεύματος...

ΥΓ. Νομίζω πως του λύθηκε η απορία του nitroqqq, οπότε προσωπικά σταματάω εδώ. Φίλε nitroqqq αν έχεις ακόμη απορίες και τις παραθέσεις, θα επανέλθω (αν φυσικά γνωρίζω).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-12-13, 00:37
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

οσοι εχουν βαλει ups ειναι ζωα τοτε, κρατα 2,3,4 φιλτρα σε σειρα εσυ και παρομοιωσε τα με Η/Ζ, ακριβως το ιδιο ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacterial Bloom - Θολό νερό. Τι είναι? Τι το προκαλεί? Είναι επικίνδυνο? Γιώργος Κ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-05-17 19:50
Θολούρα (Είναι ή δεν είναι bacterial Bloom) skaliman Γλυκό νερό - Γενικά 14 31-07-12 16:04
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11
Εξωτερικό FLUVAL 104 Filippos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 05-07-04 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09223 seconds with 14 queries